Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Pudding is in de mode

Soms weet je totaal niet wat in de mode is blijkbaar. Dacht ik dat we al jaren geen kaasfondue meer aten, blijkt dat stiekem weer totaal teruggeslopen te zijn. Ook denk ik bijvoorbeeld dat pudding weer helemaal terug van weg is. Hopelijk klopt dat wél. Je krijgt ineens weer vaak pudding bij mensen en puddingvormen zijn al een paar jaar geweldig duur. Ik ben al wel eens bij iemand geweest die ze bleek te verzamelen, een kast vol, mét onderborden.

Dat laatste is het moeilijkste bij puddingvormen, het bijpassende onderbord waarop de vorm in kwestie volmaakt past. Dus een ovaal bord als je zo’n ananaspuddingvorm hebt en een ruim rond onder een torentjesvorm of hoe noem je dat, zo’n klassieke drilpuddingvorm met allemaal bobbels erop.

Het probleem met puddingvormen, ik heb het daar wel vaker over gehad vrees ik, is het storten van de pudding: het is heel moeilijk om de pudding volmaakt uit de vorm te krijgen – om ’m überhaupt uit de vorm te krijgen. Even met olie invetten voor je de warme pudding erin doet helpt, en de vorm in gloeiende heet water houden als je wilt gaan storten helpt ook, maar bij dat laatste is altijd moeilijk te bepalen hoe lang je dat gaat doen. Met een stenen vorm kan het best even duren voor het buitenste puddinglaagje wat zachter wordt en als je zíet dat dat gebeurt ben je te laat, dan is je pudding al aan het smelten.

Niet dat het erg belangrijk is, maar de presentatie wil ook wat.

Mijn beste puddingvorm is de minst ooglijke die ik bezit: een tupperware vorm met een los dekseltje als bodem. Er zijn een paar van die dekseltjes bij, in eentje zie je een kerstboom, in de andere een hartje enz. Als je met die vorm de pudding wilt storten trek je gewoon dat bodemdekseltje eraf en – bwloep! – zakt de pudding op het bord. Geweldig.

Met kerstmis at ik twee heerlijke puddingen, de één een pudding Malakov, die Russisch klinkt en heel rijk is aan ingrediënten, de andere een sinaasappelpudding die juist heel eenvoudig maar heerlijk fris en bijzonder is. Vandaag de Malakov, volgende week de sinaasappelpudding. Want we willen nu even lekker aan de puddingmode mee doen.

Pudding Malakov

  • 2 el van elk krenten en rozijnen
  • likeur (bijv. marasquin)
  • 2 peren en 2 appelen
  • 4 dl melk
  • 6 eierdooiers
  • 175 g suiker
  • 8 g (5 blaadjes) gelatine
  • ¼ l slagroom
  • 2 el oranjesnippers
  • 2 el geschaafde amandelen
  • 10 lange vingers

Week de rozijnen en krenten een nacht in de likeur. Schil de appelen en de peren en snijd ze in kleine stukjes. Kook die zachtjes gaar met een schepje suiker, maar laat ze niet uit elkaar vallen, het moeten wel stukjes blijven.

Zet de gelatine in koud water in de week. Kook de melk. Klop de eierdooiers los met de suiker en giet daar wat van de kokende melk door, al kloppend. Giet er vervolgens de rest van de melk bij, klop goed en zet het geheel op het vuur. Blijf roeren. De pudding moet binden maar mag niet koken, dan schiften de eieren.

Knijp de gelatine uit en roer die samen met de likeur van de rozijnen en krenten door de warme pudding. Laat de pudding afkoelen maar nog niet echt stijf worden – hij moet precies koel genoeg zijn om de stijfgeklopte slagroom erdoorheen te kunnen roeren.

Vet de puddingvorm in met olie en giet er een laagje pudding in. Daarop een laagje vruchten, lange vingers en amandelen, dan weer pudding enzovoort. Laat ’m verder opstijven in de koelkast, en zie maar dat-ie zonder brokken weer uit de vorm komt.

Geplaatst in:
Nagerecht
Lees meer over:
amandel
appel
eidooier
gelatine
krent
lange vinger
marasquin
melk
oranjesnipper
peer
rozijn
slagroom
suiker

9 reacties op 'Pudding is in de mode'

Maritta

Wij maken tegenwoordig vaak even snel griesmeelpudding in een flexibele siliconen tulbandvorm van een 1/2 liter. Lossen gaat perfect.

Martine

Die puddingvorm ken ik! Heeft mijn moeder ook nog steeds en die werkt inderdaad perfect!

Henriette

Een pudding storten nog nooit problemen mee gehad. Ik gebruik zowel stenen , glazen als siliconen vormen.De truc is de vorm met koud water zetten terwijl je pudding kookt, daarna het water eruit gieten niet afdrogen , maar de pudding in de natte vorm gieten ,Aflaten koelen en dan storten .Om een dik vel te voorkomen op de pudding kan je er suiker op strooien .
het bord waar de pudding opg estort wordt kan je even emt koud water afspoelen , ook niet afdrogen , dan kan je later de pudding makkelijk van het bord halen .Zo wordt het al generaties gedaan in de familie en nooit problemen. Veel succes.

Anne uuldersma

Zaterd.avond de grote blanke rozijnen in de likeur,zondagochtend de pudding gemaakt, s,avonds gegeten.Heerlijk.
Ingred.gehalveerd,voldoende voor 2-personen.
Voor grote puddingen gebruik ik bv de pofferdvorm.
In dit geval in een glazenschaaltje met dito deksel. Voor het storten even dompelen in heet water, deksel erop, omkeren.De pudding op het deksel.
Deze kan je dan nog weer op een gebaksschaal met voet zetten bv,als het om heel mooi moet gaan.
Bedankt voor de tupperware-tip.
Idd, kan ik mij voorstellen dat dit geweldig moet werken.Voor de kleink.had ik met de Kerst nml een puddingkje van Mona of zoiets.Een vd kleink zei: nee Omi dat hoeft niet in heet water,kijk dat doe je zo:en hups trok hij aan de onderkant een stukje papier ervan af en het puddinkje plofte op het bord.
Klinkt als dezelfde werking van de T-puddingvorm.

sol

nadat ik dit weekend voor het eerst van mijn leven een griesmeelpudding én een chipolatapudding maakte, voel ik me een beetje betrapt door de titel…

Anne uuldersma

Henriette,doe ik ook zo.Met koud water bedoel ik.Zo zag ik het mijn moeder altijd doen.
Mocht er onverhoeds toch een barstje komen,ik noem maar wat nog geen probleem,dan versier je zoiets eventjes met het een of ander,als je het als probleem ervaard.

Karin

Heerlijk die Tupperware vorm. Ik heb hem heel lang niet gebruikt, maar nu ik dit allemaal weer lees…
Ga ‘m gauw van achteruit de kast naar voren halen!

Mieke

Hallo .

ook ik maak vaak gekookte pudding ,zeker nu het winter is (is dat zo (lekker)

Wat de vorm betreft ik doe het gewoon op een diep bord ?schaaltje .

En moet ik meer maken ,dan kan je het in een omgespoelde vorm doen .

Eet smakelijk allemaaal .

Fiona Ivanov

De betekenis van de curieuze zin ‘zie maar dat-ie weer zonder brokken uit de vorm komt’ werd inzichtelijk toen ik de pokdalige plukken gestorte pudding zag. Ik moest lachen hoe omfloerst Marjoleine de Vos waarschuwt voor een dreigende mislukking, maar ik eindigde met zielige hoopjes pudding… deed me aan hele vieze dingen denken…