Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Groen met mokkasmaak

Vaak vraag je je af hoeveel je eigenlijk proeft. Ik bedoel: als je niet weet wat je eet, hoeveel proef je dan terug? Ik heb wel eens lang gedaan over een romig pittige bloemkoolsoep die zonder naam werd opgediend en lang zitten zoeken naar de smaakgever van de vijgen eau-de-vie die een vriendin in een blanco flesje en met een geheimzinnig gezicht meebracht.

Gisteravond diende mijn gastvrouw een heel bijzonder ogend toetje op, bestaande uit een bolletje vanille-ijs met chocola erdoor, een dotje slagroom en iets groens. Iets glanzends diep groens. Ja wat dat nu is hè, lachte ze. Ik stak mijn pink erin. Het was zacht als een mousse. Het smaakte eerst groen en daarna naar mokka.

Geen idee.

Nog een hapje. Weer dat groene dat toch eigenlijk wel specifiek smaakte naar eh naar eh avocado! Dat was het. Avocado met een beetje sterke koffie erdoor en suiker, in de staafmixer tot een zacht glanzend zalfje gemengd. „Wij aten avocado nooit in salades,” zei de gastvrouw die opgroeide in het toenmalige Nederlandsch-Indië , „altijd zoet.” Ze had er erg aan moeten wennen, aan die rauwe avocadosmaak.

’t Is ook eigenlijk een raar ding, die avocado. Je proeft aan alles dat-ie niet van hier is, verbeeld ik me, iets weeïgs in de overigens heerlijke en frisromige smaak dat van ver en warm moet komen. Hij komt oorspronkelijk uit Zuid Amerika, maar wij krijgen ze eigenlijk altijd uit Israël. Toch is-ie naar tropische wouden blijven smaken.

In Alma Huiskens fijne boek Groente las ik dat de bijnaam ‘boter uit het oerwoud’ of ‘de boter van de Azteken’ helemaal niet goed is: de Azteekse naam voor de avocadoboom betekent zoiets als ‘testikelboom’ oftewel ‘klotenboom’ schrijft ze. Rare lange testikels hoor. Ze groeien wel bij twee tegelijk, dat helpt misschien voor de Azteekse associaties.

Elizabeth David, de grote Engelse culinaire schrijfster, dweept echt met de avocado, zij vindt dat je er niets mee hoeft te doen dan ‘m opdienen met een drupje citroen, peper en zout en misschien een beetje olijfolie. Ze schrijft met afkeer over ‘the destable way’ waarmee avocado’s zo vaak behandeld worden, bijvoorbeeld door ze te vullen met krab of garnalen: ‘just awful’.

Oei. E.D. is gezaghebbend, maar avocado met Hollandse garnalen en daar dan inderdaad verder niets dan een beetje citroensap olijfolie en peper en zout overheen, en een geroosterd boterhammetje erbij – heerlijk!

Ik denk ook niet dat de strenge David zoetigheden met avocado, waar ik nu ineens erg in geïnteresseerd ben, op prijs zou stellen. Er komt natuurlijk bij dat avocado’s destijds, toen zij erover schreef, veel zeldzamer en duurder waren en met dure en zeldzame dingen ga je minder experimenteren.
Van Alma Huisken mag je best zoetigheid met avocado. Van haar is dit recept.

Avocadomousse met Grand Marnier (voor 4 personen)

  • 2 rijpe avocado’s
  • 2 1/1 dl slagroom
  • 1 el vanillesuiker
  • 1 tl oranjebloesemwater
  • 2 el honing
  • 3 el Grand Marnier
  • rasp en sap van 1 limoen
  • rasp en sap van 1 sinaasappel
  • 4 groene geconfijte kersjes
  • 4 lange limoenschilletjes

Klop de slagroom stijf met de suiker en het oranjebloesemwater en zet koud weg. Pureer de avocado met de overige ingrediënten behalve de kersjes en de limoenschilletjes.

Spatel de room door de avocadomousse, schenk het gerechtje in ijscoupes of andere beetje wijde glazen en garneer de mousse met de kersjes. Hang de limoenschilletjes aan het glas.

Geplaatst in:
Nagerecht
Lees meer over:
avocado
geconfijt kersje
Grand Marnier
honing
limoenrasp
limoensap
limoenschil
oranjebloesemwater
sinaasappelrasp
sinaasappelsap
slagroom
vanillesuiker

7 reacties op 'Groen met mokkasmaak'

Marieke

In Indonesië kun je ook heerlijke avocadojuice drinken. Ook zoet inderdaad. Soms krijg je hem geserveerd met een beetje chocoladesaus of zelfs bolletjes vanille ijs erin. Heel erg lekker.
Maar in NL is het me nog niet gelukt om avocadojuice van dezelfde kwaliteit te maken.

marja van bijlevelt

beste Marjoleine de Vos,
Zou je iets kunnen schrijven over hoe je een mini-picknick tijdens een boottocht het beste kunt aanpakken?
KLeine hapjes, welke dranken zijn geschikt?Iets over een( picknick)mand ,die geschikt is voor op een boot?
Er is ook iemand bij die slecht ziet,hoe kun je daar rekening mee houden wat betreft de hapjes/drankjes?

marjoleine de vos

Geachte mevrouw Bijlevelt,

Moeilijke vragen stelt u. Is het op een boot heel anders dan met de fiets of bij een wandeltocht? Ik zou zeggen van niet. Net zoals u zegt: kleine hapjes die niet op schalen hoeven zijn gemakkelijk, ook voor iemand die slecht ziet. Dus maak dingen als gehaktballetjes, kleine sandwiches, gepelde kwarteleitjes met een dipsausje dat in een afsluitbaar potje kan enz. Wat dranken betreft: neem de dranken mee die u er zelf lekker bij lijken. Witte wijn in een thermoskan, andere dranken in afsluitbare plasticflessen – die zijn licht en kunnen niet breken.
Veel vaargenoegen!

Yvonne de Rijk

Voor dit recept is oranjebloesemwater nodig. Nu heb ik eerder driekwart Nederland uitgekamd naar sinaasappelbloesemwater maar dat kan ik nergens vinden. Ik veronderstel dat het om hetzelfde gaat. Waar kan ik oranjebloesem- of sinaasappelbloesemwater kopen?

Josephine

Ik heb eens een trifle voorgezet gekregen gemaakt van avocado, slagroom en sherry. Verrassend lekker!

Zelf maak ik graag sandwiches met avocado: geroosterd bruin brood besmeren met mayonaise en mosterd, daarop plakken avocado en plakken tomaat.

Duuf

Oranjebloesem koop je bij de Turkse of Marokkanse winkel. In die landen wordt het vaak gebruikt voor het bakken van koekjes. Als je het niet meteen ziet staan, even vragen: soms heeft het een etiket met Arabische letters.

omsa

Oranhjebloesemwater gewoon vragen bij de drogist. Die bestelt het bij de groothandel. Het duurt soms even maar het komt echt.