Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Er zijn er die weinig lusten

Ze zeggen altijd: je bent wat je eet. Of: toon me wat je eet en ik zeg je wie je bent. Van die quasi-diepe eetdingen. Maar wat zegt het over iemand dat ie graag chocola eet of Franse kaas? Ik zou het niet weten. Het zegt vooral de mensen iets die niet van chocola of Franse kaas houden, die kunnen dan vieze gezichten trekken (vooral bij die kaas en die stinkt inderdaad ongenadig, maar dat is op een rare manier toch goed) en net doen of ze iets vreselijks over je te weten zijn gekomen.

Met vlees is dat ook zo. Bijna iedereen eet het (maar 5 procent van alle Nederlanders is vegetariër) maar als je schrijft dat je vlees lekker vindt, is er altijd wel iemand boos en verwijt je onnodige wreedheid. Ik heb zelfs eens, toen ik het een keer over uitbenen had gehad, wat mooi werk is, van iemand een brief gekregen die schreef dat ik mensen afmaken ook wel een mooi ambacht zou vinden. Toe maar hoor, geneer u niet.

Sommige door mij zeer beminde mensen zijn vegetariër. Tegen die mensen zeur ik niet over vlees, daar maak ik groente- en paddestoelendingen voor die ik zelf ook graag eet. Andere door mij zeer beminde mensen zijn heel duidelijk niet vegetarisch. Daar kun je rauwe biefstuk mee eten, of worst mee maken, of hersenbeignets.

Ik ben vaak blij dat je je vrienden niet hoeft te kiezen op wat ze eten of lusten. Het is soms schokkend, voor iemand die nogal omnivoor is ingesteld, om te horen wat sommige vrienden zich allemaal permitteren vies te vinden: orgaanvlees natuurlijk, maar ook zelfs lever en zelfs kippenlevertjes, ansjovis (er bestaat een heel contingent ansjovishaters), geitenkaas, alle kaas behálve geitenkaas, rood vlees, mosselen, prei, spruiten, rauwe ui – nu ja. Hou maar op.

Maar we gebruiken dat niet tégen onze vrienden! We trekken een Amerikaans gezicht en noemen het een uitdaging om ook voor hen iets lekkers klaar te maken.

Maar soms doen we dat eens niet. Als je op de biologische markt lekker geitenstoofvlees ziet liggen, dan nodig je geen type uit dat niet tegen de smaak van geitenvlees kan maar je zegt: ‘hebbes’ en dan stoof je dat eens lekker met rode wijn en appelstroop. Hoe appeliger de stroop hoe beter – de meeste appelstroop wordt grotendeels van suikerbiet gemaakt, terwijl de lekkerste appelstroop gewoon van appelen komt en verder van niets. Let daar dus op.

Appelstroop bij het vlees? Ja, dat las ik eens in een boekje van Philip Mechanicus, de fotograaf die behalve prachtig fotograferen ook heel leuk koken kon. De stroop maakt de saus heel donker, ietsje zuur, ietsje zoet en uiterst geschikt om bij een heel gewone stamppot met rauwe andijvie of postelein of, het lekkerst van alles, raapsteeltjes te eten.

Geitenstoofvlees met appelstroop (voor 4 personen)

  • 1 pond geitenstoofvlees
  • 1 grote rode ui
  • 2 el. bloem
  • 2 glazen rode wijn
  • 3 el. appelstroop
  • bosje tijm

Verwarm de olie in een braadpannetje en bak het geitenvlees aan alle kanten bruin. Als het pannetje tamelijk klein is, dan in twee porties, het gaat nu echt even om het bruin worden van de buitenkant.

Schep het vlees uit de pan en bak de uien lichtbruin. Doe het vlees terug en bestrooi het met bloem, roer goed om. Strooi er royaal peper en zout en verse tijmblaadjes over. Giet er zoveel rode wijn bij dat het vlees net onder staat. Doe er de appelstroop bij en laat die oplossen in de wijn. Leg een stuk bakpapier op het vlees en sluit de pan.

Zet het geheel twee uur in de oven op 125 graden.

Geplaatst in:
Hoofdgerecht
Lees meer over:
appelstroop
bloem
geitenstoofvlees
rode ui
rode wijn
tijm

5 reacties op 'Er zijn er die weinig lusten'

Tonny Leeflang-Wondergem

Omdat ik het zo’n geweldig initiatief vind en het goed aansluit bij het recept van vandaag:
http://www.caulils.com/

Elly van Niekerk

Mijn ervaring met gestoofd geitenvlees was enkele jaren geleden in Calabrië, de voet van de laars; Ragù di capretto (capretto is geitenbokje). In het noorden van Italië is het geen gewoonte om geiten te houden, in het zuiden is het tamelijk gewoon. Het vlees heeft een wildere smaak dan lamsvlees (ben overigens een groot liefhebber van lamsvlees). Die scherpe smaak van het geitenvlees ontstaat doordat in dat deel van Italië, waar in de zomer hoge temperaturen worden bereikt, veel soorten kruiden groeien. Hiervan eten de geiten, en zo komt de scherpe smaak van de kruiden in het vlees. Ik vond het erg lekker, maar het lag wel erg zwaar op de maag. Dit kwam mede doordat onze gastvrouw, “la mamma”, ons maar bleef opscheppen. “Neen verkopen” is daar erg onbeleefd, zodat wij vaak tollend en met buikpijn ‘s avonds in ons bed terechtkwamen. Maar wat was het eten lekker daar!!!
Om dezelfde, bovengenoemde, reden smaakt het vlees van konijnen, hazen en lam, in deze zuidelijke regio’s ook veel lekkerder als in het noorden.

edward houting

Geachte mevrouw De Vos, graag wil ik weten of ik het geitenstoofvlees, in plaats van in de oven te zetten, ook gewoon op het gas kan zetten en dan net zoals je met stooflappen doet het een paar uur zachtjes laat trekken. Met dank voor uw reactie, Edward Houting.

Jolien

Beste Marjoleine,

Ik zie dat je bij stoofgerechten steeds bakpapier op het vlees legt. Helpt dit tegen uitdrogen?

Groet, Jolien

lombok (arno)

ja verdomd eindelijk ben ik erachter hoe ik je kan bereiken. wat leuk dat je wat verteld over pakketje geitenstoof, het is een product dat altijd vragen oproept. over hoe je het klaarmaakt tot de meest gestelde vraag hoelang het moet stoven. de eerste vraag is heel divers. altijd knoflook, thijm en /of laurier. daarnaast het toevoegen van groente vocht, bier,wijn, of gewoon een beetje water met mosterd. over de vraag hoe lang die dan op de pit moet zeg ik altijd ;minimaal een uur maar het mag langer. kortom kun je dus alle kanten mee op. verrassend dat je in het artiekel Philip Mechanicus noemt omdat hij altijd zeer geintreseerd was in geiten vlees. ik heb een keer een gebonden verzameling kookartiekelen van hem gekregen,wat ik na de verhuising helaas kwijt ben geraakt.er stond wel een artiekel in over lamszwezerik, en bokkeballen ,dat intregeerde hem wel. wat hebben we daar een plezier over gehad.
om eten moet je ook kunnen lachen. een kookfanaat ben ik absoluut niet,ondanks dat ik altijd met vlees bezig ben. hartelijke groet. A.