Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Werk voor een scherp mes

Een van de belangrijkste dingen als het om lekker eten gaat, is natuurlijk het eten zelf. Dat klinkt wat erg eenvoudig, maar ik bedoel: de ingrediënten. Zonder zoete, rijpe tomaten maak je geen smakelijke tomatensla, met lang overleden vis wordt de sole à la meunière niets en op een biefstuk die terugvecht zitten we ook niet te wachten. In Frankrijk weten ze dat.

Toen ik toch in Parijs was, ook nog even binnengewipt in het paradijs: La grande épicerie. Wat ze daar niet hebben is de moeite van het aanbieden niet waard. Bottarga in verschillende soorten, argan-olie, espelette-peper, maar ook romige fromage frais of heerlijke worstjes – u zegt het maar. Het is er. Allemaal in één enorme winkel met verschillende versafdelingen.

Niet goedkoop, dat is waar. En wij hebben ook best een paar goede winkels hoor. Ze worden steeds beter bij ons. Maar au fond bestaat er weinig belangstelling voor de kwaliteit van ingrediënten, behalve bij een kleine groep. En dat maakt het dan weer vaak zo’n vervelend gedoetje voor fijnproevers, licht aanstellerig allemaal en duur ook nog.

Daar moeten we vanaf.

Een van de meest ideale Franse bistrolunches of soupers bestaat uit oesters, steak tartare, en tarte au citron of crème brulée toe – over dat laatste zijn de geleerden het niet helemaal eens.

Veel kookkunst komt daar niet bij kijken, het gaat vooral om het inkopen. Allereerst de oesters natuurlijk, mooie vette romige jongens. Daar mogen we niet over klagen, onze eigen Zeeuwse zijn geweldig.
Dan het vlees. Voor een biefstuk tartare gebruik je biefstuk, allicht, maar niet zo’n akelig zenig ding waar de slager eerst wat op moet inhakken voordat-ie zich succesvol laat braden. Een stukje lendebiefstuk willen we.

Dit wordt fijn werk hoor. Het vlees moet namelijk gehakt en niet in een keukenmachine tot pulp gemalen, dan is er geen bal meer aan. Een scherp mes en dan heel fijn hakken. De kok mag eerst een plakje rauw snoepen, uit het midden, even met peper en zout bestrooien – mmm! En dan aan het werk, op een heel goed afgeboende plank: niets is zo bacteriegevoelig als gehakt rauw vlees dat aan alle kanten openstaat naar de wereld die vol zit met microben.

Steak tartare (6 personen)

  • 800 gr lendebiefstuk
  • 3 eierdooiers
  • 1 el Dijonmosterd
  • 2 el ketchup
  • 6 el olie (arachide of maïs)
  • 1 el worcestershiresaus
  • 2 sjalotjes
  • 2 el gehakte peterselie
  • 80 gr cornichons (Franse augurkjes)
  • 80 gr kappertjes, afgespoeld
  • tabasco

Als het vlees fijngehakt is, strak in plasticfolie pakken en in de ijskast leggen.

In een kom mengen we de eierdooiers – ja dit is geen gerecht voor salmonella-vrezers, het moeten rauwe eierdooiers zijn – met de mosterd, worcestershiresaus, de ketchup (dat hóórt bij steak tartare, niet weglaten!), tabasco, versgemalen peper en zout. Goed klutsen. Dan de olie er in een dun straaltje bij, alweer klutsend. Daar gaat de sjalot bij met de kappertjes, de peterselie en de cornichons (die zijn zuurder dan onze zoetzure augurkjes, maar die kunnen ook).

Roer alles nog even goed door elkaar, doe het vlees erbij, en dan mogen we even heerlijk, met schone handen uiteraard, de boel door elkaar kneden. Proef nog even (dat is geen straf) en vorm zes platte schijven op de bordjes.

In Frankrijk krijg je het altijd met friet, maar minstens zo lekker is het met goed stokbrood en zoute boter. En een glas rode wijn natuurlijk.

Geplaatst in:
Lunchgerecht
Lees meer over:
arachideolie
cornichon
dijonmosterd
eidooier
kappertje
ketchup
lendebiefstuk
peterselie
sjalot
tabasco
worcestershiresaus

5 reacties op 'Werk voor een scherp mes'

H. Mulder

Chère Madame,
Wat fijn dat U even in Parijs was.
Kunt U ons het adres geven van La grande épicerie=
Dan gaan wij daar vast een keertje kijken.
Mvrgr.
H. Mulder

Barbara de Jong

Marjoleine,

Leuk je recept te lezen, net iets anders dan dat wij het altijd maken.
Geen tabasco?
Overigens eten wij het thuis nooit meer met frietje maar met heel gewoon een beetje spagetti!

Vriendelijke groet,
Barbara

Heidi

Beste Marjoleine,
Ik ben (na enkele missers) nog steeds op zoek naar het ultieme recept voor creme brulee. Probleem is soms dat de creme niet stevig genoeg is en soms dat het suikerlaagje niet of maar gedeeltelijk hard is (ik streef altijd naar “een nacht ijs”).
Heb je wat suggesties?
Vriendelijke groet,
Heidi

Theo van den Raadt

Beste Marloleine,

Nog steeds een van mijn favorieten, geweldig recept gebruik alleen niet afgespoelde zoute kappers en laat het zout en peper weg.

Theo van den Raadt

ps op vorige reactie, in Duitsland in de Gouden Beer in Berchtesgaden ook een steak tartare gegeten waarbij je een klein glaasje cognac geserveerd kreeg om eroverheen te doen. Smaakte ook perfect.