Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Wat achter in de ijskast leeft

Restjes. Ze kunnen een vreugde zijn en precies dat leuke extra geven wat je soep nodig heeft, of je op nieuwe ideeën brengen waardoor je je heel creatief voelt. Ze kunnen ook op hinderlijke wijze hun eigen leven gaan leiden ergens achter in de koelkast, waar ze met norse gezichten muf gaan staan doen, uitdrogen, beschimmelen, bederven, stinken of gewoon sip liggen kijken, heel lang. Van sommige weet je het al van tevoren: dat wordt niets.

Maar weggooien, dat halve stukje prei met vinaigrette, dat kommetje tomatensaus dat heus goed genoeg is voor een eenpersoons portie spaghetti, die drie kliedertjes geroosterde paprika die er zo moe bij liggen – nee. Want het is allemaal zo lekker en je weet het niet. Je weet het wel natuurlijk, je weet het heel precies, maar je wilt liever denken dat je iemand bent die zulke dingen allemaal verwerkt.

Eens in de zoveel tijd ruim je de ijskast dan maar weer eens op en gaan keiharde kontjes worst weg – of alsnog in saus en soep, daar zijn keiharde worstkontjes net als sommige kaaskorsten nog best goed voor. Er liggen zakjes groene smurrie die kruiden waren maar het niet langer konden bolwerken ondanks de geweldige bewaartechniek: goed koud afspoelen als je ermee thuiskomt, goed uitslaan maar niet kurkdroog maken en dan in een plastic zak (ja! wel doen!) in de groentela leggen.

Sommige dingen blijven gewoon heel lang staan en bederven helemaal niet. De gepekelde wijnbladeren bijvoorbeeld, die ooit in iets te grote hoeveelheid waren ingeslagen voor de dolma’s en er drie jaar later nog stonden. In pekel gebeurt niet zoveel. Dat zie je ook aan de zoute citroenen, die blijven prima, ook na lange tijd. Want zoveel doe je nu ook weer niet met zoute citroenen als je niet net in een Marokkaanse periode zit en er almaar kip mee maakt, of lamsvlees met poedersuiker of zoals ik laatst bij iemand kreeg: risotto. Heerlijk!

Maar meestal gaat die zoute citroen gewoon over de geroosterde paprika’s. Dat is echt heel lekker, met een eenvoudige dressing. Paprika’s willen ook nog wel eens restachtig gedrag vertonen en overal in huis op schalen liggen rimpelen. En dan moet er ineens iets mee, en dan rooster je ze. Maar dan zijn het er zó veel dat daar weer van over blijft, in zo’n mal klein portietje. Zo was de toestand. En toevallig had ik ook een bolletje mozzarella gekocht voor het weekend maar daar was niets mee gebeurd en dat moest toch op. Gecombineerd. „Dit kan wel in de krant”, zei de vriend die ik het voorzette.

Dus.

Paprika’s met zoute citroen

  • 3 rode en/of gele paprika’s
  • 1 el. kappertjes
  • 1 kleine zoute citroen
  • peterselie
  • 1 el. balsamico
  • 3 el. olijfolie
  • 1 bol mozzarella

Rooster de paprika’s in de oven onder de gril op aluminiumfolie. Draai ze steeds als een kant zwart begint te worden. Leg ze in een schaal, dek die af met datzelfde aluminiumfolie en laat minstens tien minuten staan.

Snijd de paprika’s open en verwijder de zaadjes, trek het vel eraf en snijd ze in repen. Vang het vocht dat eruit stroomt op, althans een deel daarvan en sla dat met peper en zout door de azijn en de olie.

Spoel de kappertjes af en hak ze iets fijn. Haal de schil af van een zoute citroen en verwijder het vruchtvlees. Hak de schil in kleine stukjes. Giet de vinaigrette over de paprika’s, kappertjes en citroenschil erbij en even goed mengen. Laat een poosje staan.

Schik de paprika met vinaigrette en al over de mozzarella en bestrooi met peterselie.

Geplaatst in:
Bijgerecht
salade
Lees meer over:
balsamico
kappertje
mozzarella
peterselie
rode paprika
zoute citroen

5 reacties op 'Wat achter in de ijskast leeft'

Joost Gieskes

Beste Marjoleine,
Ik mis de rubriek van de free lance dames vreselijk, en zeker mijn favoriet Florine Boucher.(heb ik ook een brief over geschreven door de krant afgedrukt) Ik kan het, met excuus, niet nalaten je met haar te vergelijken. Helaas…Ik heb een tip: het is duidelijk dat de je toegemeten ruimte veel te groot is, en die probeer je dan te vullen met, wederom excuus, priet-praat die veelal met koken niets te maken hebben. (Mijn nichtje gebruikte een erger woord). Zou je dat eens aan zelfkritiek willen/durven onderwerpen? Puur richten op kookkunst, kooktechnieken,tips,producten en zo voort, en ja natuurlijk een recept dat je bij voorkeur niet in een kookboek vindt.Het hoeft geen stijlbloempje te zijn, gewoon nuchter en ter zake. Je kunt fantastisch schrijven, je beschouwende artikelen in je periodieke column lees ik met graagte. Devalueer je svp niet met deze rubriek en maak er daarentegen iets goeds van,anders is het zonde van mijn abonnement. Ik vrees dat ik namens velen spreek….., dus neem het ter harte svp, je kunt véél beter! Dit is een goed bedoeld advies…..

Alice

Dit gerecht maak ik veel voor man, vrienden, collega’s. Wat een heerlijke smaken. Iedereen is enthousiast er over. Ik doe het weleens met paprika’s uit pot als het snel moet en ook dat is erg lekker. Goed om te weten wat ik nog meer kan doen met gezoute citroenen dan weer in de tajine.
Bedankt voor je rubriek (het eerste wat ik opensla als ik de krant onder ogen krijg). Het is zeker anders dan de gewaardeerde voorgangers maar ik geniet er van.

N.I. van Hal-van Willigen

Ben het volkomen met Joost Gieskens eens.

Het verhaal om het recept heen, is vaak tergend saai.

Je denkt vaak, meid kom nu toch eens ter zake!

Hanneke Mouws

Lieve Marjoleine,

Naar aanleiding van het “goedbedoelde advies”, wil ik je vragen: blijf alsjeblieft jezelf. Er zijn zoveel kookrubrieken met alleen recepten. Zoals jij schrijft, prikkel je alle zintuigen, en en passant is er ook intellectueel genot.
Ik word blij van jou!

Vriendelijke groet, Hanneke Mouws (ik krijg dit bericht niet verstuurd, ofwel je hebt het inmiddels 3x)

Thon Pels

Lieve Marjoleine
Met dat al weet ik nog steeds niet hoe je zoute citroen máákt. Zou je dat geheim willen onthullen?
Dank!
Bye,
Thon