Oud verhaal over de Amazone
De foto hierboven toont het eindresultaat van dit verhaal: afgebrande bossen in de Amazone. Het verhaal, dat zich het best in beelden laat vertellen, begon twee weken geleden met een actie van milieuorganisatie Greenpeace - of eigenlijk is het verhaal natuurlijk al jaren oud.
Actievoerders van de Rainbow Warrior ketenden zichzelf en hun schip vast aan een Amerikaans vrachtschip, dat in de haven van São Luis in de Noord-Braziliaanse staat Maranhão lag te wachten op een lading ruw ijzer.
Greenpeace vroeg met de actie aandacht voor de export van het illegaal verkregen ijzer naar de Verenigde Staten, vooral ten behoeve van de staalproductie voor de auto-industrie. De productie van het ruwe ijzer kost veel energie en die wordt geproduceerd uit houtskool van illegaal gekapte bossen.
Het moment van de Greenpeace actie was goed gekozen: net toen president Dilma Rousseff een besluit moest nemen over de nieuwe, omstreden boswet in Brazilië. Volgens onderzoekers aan de universiteit van São Paulo kan die wet leiden tot een gebied van 22 miljoen hectare waar bos plaatsmaakt voor landbouwgrond. De president heeft een veto uitgesproken over delen van de wet (lees hier).
Een onderzoek van Greenpeace laat zien dat er meer bedreigingen zijn voor het gebied. De productie van houtskool is er daar een van. Het hout wordt verbrand in illegale oventjes. En vervolgens naar de ijzererts smelterijen vervoerd.

... worden vervoerd naar installaties voor ijzerproductie... worden vervoerd naar installaties voor ijzerproductie
Onder druk van de publiciteit heeft IBAMA, De Braziliaanse milieucontroledienst, actie ondernomen tegen de houtskool productie. In de aanloop naar de duurzaamheidsconferentie Rio+20, heeft Brazilië geen behoefte aan negatieve publiciteit. De vraag is natuurlijk wat er gebeurt als na juni de focus op Brazilië weer is verdwenen.

Milieucontroledienst IBAMA grijpt in (fotoserie: Reuters)Milieucontroledienst IBAMA grijpt in (fotoserie: Reuters)




