Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

NRC, feiten en interpretatie

‘Hoe zal het brein van prins Friso zich houden?’. Zo luidde de kop op de voorpagina van de zaterdagkrant boven het stuk van onze verslaggeefster in Oostenrijk. Zoals in het artikel stond beschreven had Jannetje Koelewijn via haar echtgenoot, neurochirurg Kees Tulleken, contacten met artsen die de situatie van de prins kenden. Via haar bronnen maakten we gegevens bekend over de gezondheidstoestand van Friso. Dat leidde tot een stevige mediastorm. Vandaag werd via officiële bronnen duidelijk hoe de medische toestand van de prins is.

Een moment voor ons, de redactie van NRC Handelsblad, om aan introspectie te doen. Pakte onze redactie dit goed aan? Maakten we fouten? Wat kunnen we leren? Voor de goede orde: ook in de schoot van de redactie is over deze zaak in de voorbije week veel gediscussieerd.

Eerst de feiten. Wat schreven we in de krant en op de site? En kunnen die publicaties de toets van de kritiek doorstaan?

Op zaterdag 18 februari brachten we op de voorpagina van NRC Handelsblad het verhaal van Jannetje Koelewijn. Lees nog even mee:

“Er zijn dingen die ik niet mag horen. Dan wenden de mannen (Tulleken en zijn Oostenrijkse bron) zich af. Dit is wat ik wel mag horen: dat de patiënt geen schedelbasisfractuur heeft. Dat er geen verwondingen aan de rest van zijn lichaam zijn. Dat het enige serieuze probleem de asfyxie is, de ademnood waarin de patiënt verkeerd heeft, gedurende twintig minuten. Dat de reanimatie vrij lang geduurd heeft _ ik mag niet weten hoe lang _ en dat zijn temperatuur 32 graden was toen hij onder de sneeuw vandaan gehaald was. Redelijk gunstig begrijp ik. Bij een lage temperatuur kan het lichaam met minder zuurstof toe.”

Ook bij herlezing, met de kennis die we sedert vanmiddag hebben, kloppen die gegevens.

De kop boven het verhaal op die voorpagina stelde de cruciale vraag die de artsen zich ten gevolge van hun diagnose stelden. We konden die kop met zekerheid gebruiken omdat we wisten dat Friso langdurig was gereanimeerd – wij hadden vernomen 45 minuten. Men had ons gevraagd om de duur van de reanimatie niet te melden juist omdat dat voeding zou geven aan medische speculaties.

Zondag melden we op nrc.nl, op basis van verschillende bronnen, dat er een MRI-scan is verricht ‘waarop er geen bijzonderheden zijn te zien’. We melden ook dat de prins ‘zeer waarschijnlijk onderkoeld is geraakt, waardoor zijn hart tot stilstand is gekomen en daarna de ademhaling is gestopt’. We schrijven ook ‘Onzeker is hoe de toestand van de hersenen zich zal ontwikkelen’. Volgens trauma-arts dr. Wolfgang Koller, op de persconferentie vrijdagmiddag, verliepen oorzaak en gevolg anders: de ademhaling is gestopt toen de prins bedolven lag en ten gevolge daarvan kwam het hart tot stilstand.

Over diezelfde MRI-scan schrijven we op maandag dat een van onze bronnen die heeft bekeken. ‘Daarop waren geen bijzonderheden te zien geweest, zei hij’, schrijft Jannetje Koelewijn. ‘Mijn echtgenoot zei dat het belangrijk nieuws was: die jongen had nog een kans’. In hetzelfde verhaal voegt ze eraan toe: ‘Het blijft onzeker hoe de toestand van de hersenen zich zal ontwikkelen als het lichaam van de prins weer op normale temperatuur wordt gebracht en de narcose wordt opgeheven’. Op de voorpagina zetten we dat de prins nog steeds niet buiten levensgevaar is. Over de MRI-scan: vandaag had Wolfgang Koller het over de ‘eerste MRI-scan, zonder de patiënt in gevaar te brengen’. Onze bronnen hadden het over de ‘gebruikelijke’ MRI-scan die 24 u. na het ongeluk werd gemaakt. Dit blijft onduidelijk.

Tot zover de medische feiten, zoals we die rapporteerden.

Daarnaast is er interpretatie, beeldvorming en commentaar. Neurochirurg Tulleken die de intermediair was tussen de Oostenrijkse bron en onze krant vertelde op verschillende plaatsen in de media dat hij positief nieuws naar buiten wilde brengen. Bevraagd over zijn motieven om het medisch beroepsgeheim te schenden antwoordde hij ook op maandag in NRC Handelsblad:

“Dat Friso geen schedelbasisfractuur heeft, vond ik een geruststelling, gezien de berichtgeving op dat moment. Volgens sommige media had de prins wel een fractuur, wat fatale gevolgen kan hebben. Dat incorrecte beeld wilde ik bijstellen. Ik wilde als het ware de druk van de ketel halen.”

In datzelfde NRC-interview werd hij geconfronteerd met de vraag: ‘In het meest ernstige geval overlijdt de prins, terwijl u in een vroeg stadium met hoopvolle berichten naar buiten kwam’. Daarop antwoordde Kees Tulleken: ‘Dan moet je achteraf concluderen dat het niet meeviel, ja. Dat risico neem je. Maar ik blijf er bij dat ik er goed aan heb gedaan die krankzinnige geruchtenvorming te voorkomen’.

Hier ontstaat de verwarring tussen feit en interpretatie. Hier werkte NRC Handelsblad onbedoeld mee aan het beeld dat de medische gegevens over prins Friso ‘geruststellend’ zijn. Die motivatie van Tulleken hadden we beter moeten inschatten.

Wat concluderen we hieruit als redactie van NRC Handelsblad?

Ik schreef al eerder op de site en in de krant dat het medisch geheim niet een journalistiek geheim is. Een betrouwbare en citeerbare bron vertelde ons gegevens on the record. We publiceerden die naar eer en geweten. Om onze eigen afweging te toetsen zullen we vragen aan een deskundig buitenstaander om onze berichtgeving kritisch tegen het licht te houden en zullen we zijn bevindingen in de krant publiceren.

Maar we stellen al vast dat we, door de vorm van onze berichtgeving en door transparant de motieven van onze bron toe te lichten, onbedoeld hebben meegewerkt aan een te positief beeld over de toestand van de patiënt. Dat betreuren we zeer.

Lees meer over:
Prins Friso

448 reacties op 'NRC, feiten en interpretatie'

Daan Westerink

NRC heeft onbedoeld meegewerkt aan een te positief beeld? Onjuist. NRC heeft ongemerkt (voor de lezer), maar zeer bewust meegewerkt aan de hetze om als eerste en dus heel hijgerig het nieuws melden. Terwijl de familie zo duidelijk heeft aangegeven met rust gelaten te willen worden. Dat is het meest ergerlijke. Niet dat Koelewijn heeft lopen roddelen, maar dat nu de schijn hoog gehouden wordt dat dit integer is gebeurd, en hoort bij de journalistiek. Bah.

Leo Horst

Hoe zal het met Tulleken en zijn vrouw zijn?

Nog steeds zo close met de Oranges?

Yolan Witterholt

Ik begrijp alle ophef niet. Een journaliste hoort uit zeer betrouwbare bron, namelijk de behandelend arts, dat Friso geen schedelbasisfractuur heeft, terwijl het gonst van de geruchten dat hij die wel heeft. Dus brengt ze dat in het nieuws. Dat het op de voorpagina geplaatst is, vind ik dan weer wat minder, want die plek is toch vooral voor wereldnieuws bedoeld en meer dan een klein nieuwtje was het eigenlijk niet: wat er verder met Friso ook aan de hand moge zijn, een schedelbasisfractuur is er niet. Dat zegt verder niet zo veel over zijn overlevingskansen, want je weet niet wat er wèl aan de hand is, dus zie ik niet waarom zoiets op de voorpagina moet. Maar die heilige verontwaardiging erover snap ik ook niet. De hele week waren journaals gevuld met ‘geen nieuws over Friso’, gebracht door verslaggevers die aldoor maar voor het ziekenhuis stonden; is dat niet hijgerig? Wat ik ook niet snap, is waarom de RVD een hele week zwijgt over het feit dat de reanimatie 50 minuten geduurd heeft. Dat was veel belangrijker informatie dan wel of geen breuk.

J. Vecht

Zo moeilijk hoef het niet te zijn: de grens ligt heel ouderwets bij gewoon fatsoen. Of men nu verborgen camera’s hangt op de Eerste Hulp, of de voicemail van slachtoffers hackt of informatie wordt misbruikt door een ijdele gepensioneerde neurochirurg, het is de zelfde meetlat.
En als is een deskundig buitenstaander wordt gevraagd – informeer bij hem/haar vooral of fatsoensnormen worden overtreden.

Adri de Groot

Zulke ‘belangrijke’ berichten dienen dubbel gecheckt te worden voor publicatie (oud-journalist).

Dienke Cazemier

Met de hele berichtgeving omtrent Prins Friso in de NRC heb ik grote moeite gehad. Meteen vanaf het eerste artikel kreeg ik het gevoel dat NRC het niet béter had kunnen treffen dat JK en haar man op die plek op dat tijdstip aanwezig waren. Het leek echt verschrikkelijk Privé en daarom heb ik juist een 400 euro per jaar kostend abonnement op de NRC: om van die flauwekul verschoond te blijven. Mijn rotsvaste vertrouwen in de kwaliteitskrant NRC heeft echt een hevige deuk opgelopen en ik hoop oprecht voortaan van dit ‘ge- gloat’ verschoond te blijven.

Heleen Mees

Als Kees Tulleken werkelijk een goede neurochirurg was geweest, dan had hij geweten dat het al dan niet hebben van een schedelbasisfractuur veel minder zegt over de prognoses van de patiënt dan (de duur van) het zuurstoftekort van de hersenen. Een schedelbasisfractuur kan herstellen, de schade als gevolg van een zuurstoftekort niet. De neuroloog Michaël Kuiper zei dit afgelopen zaterdag ook met zoveel woorden in de uitzending van Nieuwsuur.

Possemiers Albert

Proficiat,voor de juiste berichtgeving van 18 Februari.
Nu blijkt dat NRC geen lulkoek verkocht.Na die 708 overdreven reacties is het plots wel stil.Kunnen de Nederlanders niet toegeven dat ze fout waren in hun reacties.

Irene Bal

Ik neem het de krant niet kwalijk. De bedoeling in deze situatie stond diametraal tegenover die bij de foto van Ruben destijds, door een andere krant. Dat was sensatie voeden, nu was het, in opzet zeker, het dempen van speculaties die aantoonbaar onjuist waren. Bovendien, en dat acht ik ook van belang, door deze berichtgeving hebben we met hoop en vrees geleefd, een hoop en vrees die de familie ook heeft gehad. Ik gruw bij de bijna-necrologieën die al verschenen, de jeugdfilmjes, alsof Friso al overleden was. Nu is de week anders verlopen en dat vind ik niet meer dan passend. Ten slotte: ik vind het bepaald niet verheffend dat men links en rechts de eigen morele loftrompet steekt, terwijl de prins voor zijn leven vecht en zijn familie de zwaarst denkbare tijd doormaakt.

Ton

U zei ook dat ze toevallig in het ziekenhuis was. Dat klopte al niet.

Said Hekker

Te Laat.

Bert Overbeek

Ik vind dat NRC heeft gedaan wat een krant hoort te doen, en dat is nieuws als eerste brengen. Heeft niets met riooljournalistiek of prive te maken. Er zijn fouten gemaakt maar het geeft me een goed gevoel dat er aan introspectie wordt gedaan door de hoofdredacteur. Verder hou ik niet van hypocrisie en doen alsof we vromer zijn dan de paus.

Jeroen Pennarts

Als het NRC er zo op staat om het juiste nieuws te brengen, waarom dan evenals de RVD het verzwijgen van die fatale 45 minuten ? Plaats alles of niets. Wat mij betreft niets.
Het hijgerige van de complete journalistiek incl. NRC is bedroevend.
Ik vraag me af hoe diezelfde journalisten gaan reageren als ik een week voor hun huis ga posten en met nietszeggende informatie komen. Hoe snel zal ik dwingend verzocht worden te vertrekken.
Nee, bij publieke figuren moet alles ineens maar kunnen. Dan kent Nederland geen privacy meer.
En kijk alle beelden van Tulleken en Koelewijn er maar op na. Hoe geil ze zijn op hun nieuws en dat zij zo dicht bij het koninklijk huis staan.
Vermeersch, je zou als hoofdredacteur beter moeten weten.

Jaap Hofland

Goed. Nu weer kranten maken. En niet meer steeds zitten ijdeltuiten bij Mathijs van DWDD en P&W. Terug naar gedegen journalistiek, dingen checken, graven, nog een keer checken en dan publiceren. Want wanneer was het ook alweer dat het Handelsblad echt iets uitzocht?

Ik neem aan dat Jannetje het komende jaar alleen nog stukkies maakt over jurkjes, interieur en reisjes voor het Zaterdags Bijvoegsel?

Barbara Bosman

Een oprecht sorry klinkt toch écht anders.
Morele ethiek en boerenfatsoen zijn bij NRC ver te zoeken geweest bij de berichtgeving en de tv-optredens die daaruit voortvloeiden.
En ook nu mis ik de nuance, een diepe buiging en – heel schrijnend – geen enkel woord van medeleven richting patiënt en familie.

Koen Meierman

Zou het zo kunnen zijn dat de RVD zweeg omdat de behandelend artsen er netzomin als Tulleken iets zinnigs over konden zeggen? Het was daarom beter geweest als iedereen zich terughoudend had opgesteld, zeker ook NRC. Nu moet dhr Vermeersch rechtpraten wat krom is, terwijl hij beter kan opstappen.

Rene Bakker

Inderdaad jammer dat een krant als het NRC meedoet in de hijgerige race om als eerste het nieuws te melden… Daarbij gebruik makend van een neurochirurg die zo nodig weer eens in het nieuws wil komen… Twijfelachtig of zijn vrouw Jannetje ooit nog serieus te nemen is als journaliste, 2 carrières op de klippen, als je het mij vraagt.
Laat een volgende keer dit soort schreeuwerige koppen en hijgerig gedrag op een scoop over aan een krant als de telegraaf en richt je op de achtergronden.

t. algra

Om Uw gedragingen terug te brengen tot het feit dat U: “aan een te positief beeld over de toestand van de patiënt heeft bijgedragen”, is helemaal niet terzake en is dat ook nooit geweest, daar ging het niet om.
Deze redenering kan duiden op [b.v.] 2 mogelijkheden: 1. U tracht de situatie en de discussie aangaande uw reputatie om te buigen met een secondair onderwerp. 2. U heeft werkelijk geen enkel ethies idee over de puberale methodiek van uw ‘embedded journalistieke duo’ welke zo’n terechte irritatie teweeg heeft gebracht bij uw lezers.
In het 1ste geval doet U aan taktiese schadebeperking en in het 2e geval komt overduidelijk uw eigen en ware inhoudelijkheid aan het licht.
Overigens kan uw genoemde argumentatie ook gemakkelijk onderuit worden gehaald, in uw allereerste eerste berichtgeving meldt U namelijk: “dat U meer weet”, maar dat niet zal publiceren, wat vanzelfsprekend een omgekeerd evenredige redenering inhoudt.

c. Somers

Al die tijd gehad om na te denken en te reflecteren en wat men op kan boeren is het feit dat NRC betreurt te hebben bijgedragen aan een te rooskleurige schets van de toestand van de patient; niet de actie op zich. Terwijl het om het principe gaat: geen krant, ook geen NRC, gaat op de stoel van arts en familie zitten en komt met een gezondheidsbulletin.Snappen jullie deze verkeerde stap dan niet of zijn jullie nog verder afgedreven van de oude NRC dan ik al dacht. Excuses zijn op zijn plaats: niets minder dan dat. Schande!

Gert Kok

Ik begrijp niet wat er onbetamelijk is aan het melden van ‘geen schedelbasisfractuur’. Met die kennis had niemand de patient schade kunnen berokkenen. Het was geen geheim dat Friso een ongeluk was overkomen. Er is niet iets gelekt zoals: het aantreffen van bacterieen van een stam zoals die alleen in Libie voorkomt.

Rob Barlage

Dat je analisten, analytisch laat analyseren om vervolgens jezelf te bewijzen dat je een juiste analyse hebt gemaakt, daarvoor moet je ongetwijfeld Belg zijn omdat te begrijpen!

Het had de NRC als instituut en de redactie als verantwoordelijk orgaan met aan het hoofd de eindredacteur gesierd als men minder woorden had besteed om te verklaren hoe goed en zorgvuldig men heeft gehandeld en iets meer het boete kleed had aangetrokken.

Uit ethisch oogpunt is het gewoon schandalig dat men heeft getracht een scoop binnen te halen over de ruggen van het koninklijk huis. Prima om de discussie over het functioneren van het koningdom te willen voeren. Maar dan wel zuiver a.u.b. en niet op basis van valse hoop en sentimenten !!
Schaam je Peter !!

Micksz

Fatsoen, geduld & respect. NRC heeft geen van deze drie meegenomen in haar besluit tot publicatie.

W.van Walstijn

Vandermeersch maakt de benarde situatie voor de NRC alleen maar erger: hij kan fouten en falen niet ruiterlijk toegeven, maar spant zich in om toch nog grotendeels zijn gelijk te halen. Wat een gebrek aan kwaliteit en moraliteit.

Paul Zaal

Feit is dat de bron gewoon onbetrouwbaar was. Dat het bij de redactie bekend was dat de reanimatie 45 minuten duurde (en niet vermeld werd uit een soort van onduidelijke piëteitsoverweging) diskwalificeert Tulleken als autoriteit. Tenminste als ik afga op de mening van de experts in de media deze middag die stellen dat onze hersenen écht niet zo lang zonder zuurstof kunnen zonder (blijvende) schade aan te richten.

En dit feit had gewoon bij een externe bron gecontroleerd kunnen worden. Dus wat mij betreft is het ‘met-de-kennis-van-nu-verhaal’ van Vandermeersch een slap excuus en het plaatsen van het artikel op zaterdag j.l. gewoon een redactionele dwaling.

WGM Vermaat

Het slechtst mogelijke nieuws, een breindode prins in coma, is kennelijk zo ondraaglijk dat iets of iemand daar de schuld van en voor moet krijgen. Eigenaardig dat de NRC de rol van zwart schaap krijgt opgedrongen.

De behandelend artsen, de omgeving van de prins, én de RVD wisten vorige week vrijdagmiddag al dat Friso 25 minuten (en geen bijna 20) onder de sneeuw had gelegen en bijna een uur was gereanimeerd. Harde feiten die de prognose van meet af aan heel somber, en de kans op een goede afloop zeer klein tot geheel afwezig maakten. Door dat een week lang krampachtig voor zich te houden, sloeg het nieuws vanmiddag in als bom.

De RVD heeft de sindsdien nodeloos ontstane geruchtenstroom op geen enkele manier helpen voorkomen, of ontzenuwd. Dat valt de Dienst ernstig kwalijk te nemen, in wiens (of wier) opdracht hij ook handelde.

Otto Moerbeek

Het zou u sieren eens echt te reageren op het artikel van uw eigen ombudsman. Die sloeg wat mij betreft de spijker op de kop: juist enige afstand was nodig.

Judith

het zou zo mooi zijn als we allemaal gewoon ons best doen om afgesproken regels op te volgen. Artsen praten gewoon niet over hun patiënten, journalisten publiceren gewoon geen gegevens die op foute wijze verkregen zijn. Dan kunnen mensen vertrouwen houden in elkaar. Maar ja, onze mooie eigenschap die nieuwsgierigheid heet zit dit alles lelijk in de weg… iedereen veel sterkte.

heleen

Ik vind dat het naar buiten brengen van dit nieuws door de NRC ook met hijgerigheid te maken heeft. Het zogenaamde excuus om informatie te brengen vind ik eveneens flauw. Dat sommige media het hebben over een schedelbasisfractuur moeten zij weten, dat gelooft toch niet iedereen? Als je dan informatie brengt dat deze feiten zou weerspreken, dan moet je het wel 1000% zeker weten. Zeker in het geval van een journaliste die toevallig op dat moment in Innsbruck is samen met haar man Tulleken, neurochirurg, hoogleraar weet ik wat ie nog meer is.

Er wordt vergeten dat het onder een lawine bedolven raken zoals Friso heeft meegemaakt met die reanimatie van 50 minuten (en jullie wisten al dat het 45 minuten of zo duurde toen jullie dat betreffende artikel plaatsten) iets heel anders is dan in ons land tgv een verkeersongeval in een coma raken. Had dan in datzelfde artikel verwezen naar andere ongelukken tgv lawines en die ook zo ongeveer in dezelfde positie verkeerden als Prins Friso. En wat daar van terecht is gekomen. Had dan wat beter onderzoek verricht. Er is genoeg informatie beschikbaar lijkt me over ernstige ongevallen tgv lawines.

Het is aan de familie, en aan de familie alleen, om het nieuws over Friso bekend te maken. En niet aan kranten als NRC Handelsblad.

Ik vraag me in alle eerlijkheid wel af als er beter nieuws naar buiten was gekomen over de situatie van Prins Friso, dat jullie je dan nu niet hadden hoeven te verantwoorden.
Maar juist Tulleken moest weten dat 45 minuten reanimeren te lang is!
En hij zei ook nog bij Pauw en Witteman : als er slechter nieuws zou zijn had hij dat niet naar buiten gebracht…. Sorry maar juist hij moet weten dat 45 minuten veel te lang is!
Had dan helemaal gezwegen.

Annamaria

Tja, Jannetje zou zich een dweil gevoeld hebben, als ze datgene wat haar ter ore kwam niet in haar krant zou berichten, vertelde ze in een interview. Ik denk, dat ze zich op dit moment een dweil voelt. En die Tulleken, die zo graag een positief bericht naar buiten wilde brengen, kan met haar meedweilen! De RVD is niet voor niets terughoudend geweest en heeft dit waarschijnlijk gedaan in samenspraak met de koninklijke familie. Het zou fijn geweest zijn, als men daarmee rekening zou hebben gehouden. De RVD heeft onterecht veel kritiek gekregen. Ondertussen door al dit gekissebisin de kranten en al om is uit het oog verloren, dat een jonge man om zijn leven lag en nog steeds ligt te vechten en het verdriet van de familie immens is. Niet alleen nu, maar de hele afgelopen week al.
Jammer, NRC, mijn krediet met jullie is bijna op!

michel verbeek

De krant wordt gemaakt door allang dan wel bijkans gepensioneerde lieden, die iets toevallig horen, en dan “met het treintje naar beneden komen” en compleet genietend voor elke aanwezige camera uit hun minuscule dakje gaan. Ja hoor, their finest hour!
Op de hoofdredactie zit een kloon van Sjuul Paradijs, maar dat hebben we nog niet in de gaten, want Belgen zijn zo leuk en ontwikkeld en ze eten lekker etc. etc., maar ook daar bestaan gewetenloze handelaren in bedrukt papier.
Intussen gaat er iemand langzaam dood – ik weet waar ik over praat, ik heb mijn broer zien gaan (stabiel, niet zonder levensgebvaar etc etc. – en mijn enige vraag aan NRC is: wees nou eindelijk eens fatsoenlijk, hou nou eens op met die Selbstbehauptung, maak u niet verder interessant als hoeder van de vrije nieuwsgaring en ZWIJG!

Oscar van Leeuwen

Geachte heer Vandermeersch,
Uw reacties op TV en op papier overwegend kan ik niet anders constateren dan dat uw ego, uw narcisme, u dwong deze scoop niet te laten passeren, en dat u daarna met rationele argumenten komt om er nog een weloverdacht en rationeel tintje aan te geven. Sinds uw komst is dit niet de eerste keer. Reeds 25 jaar geabonneerd op de NRC, en me nog nooit zo vaak geërgerd. Gelukkig voor u dat er geen andere kwaliteitskranten in Nederland zijn, en dat ik wel abonnee moet blijven. Gezien de vele negatieve reacties, die u zo fijn al ingecalculeerd had, geldt dat voor velen met mij. Zonder het kwalitatieve monopolie van de NRC in Nederland was u er al een tijd geleden uitgegooid.

willem132

Uiteindelijk gaat het om Friso, zijn moeder, broers, vrouw, kinderen en overige familieleden. Niet om ijdeltuiten, roddelnichten, ego-poetsers en waarzeggers. NRC, stoppen met dit soort berichtgeving of doe het in overleg met de direct betrokkenen en respecteer hun wensen. Dit heeft zo’n krant toch niet nodig.

Menno de Guisepe

Spin, spin, damage control.

Oftewel: “Peter, ik vertrouw je voor geen meter.”

Rob Verwer

geachte heer Vandermeersch, als trouwe NRC lezer was ik zeer teleurgesteld door het artikel van Jannetje Koelewijn omdat er een volstrekt gebrek aan terughoudendheid uit sprak en een overdreven dosis mediabelustheid van u, uw collega en haar gepensioneerde partner. Ik verwacht van een van de laatste kwaliteitskranten in Nederland dat de juiste maat wordt gehanteerd. Terug naar de roots: strikte handhaving van kwaliteit, dubbelcheck en niet meegaan in de waan van deze dag.

C. Vermeulen

Dat Koelewijn in een “Prive” situatie op hol slaat en haar professionaliteit verliest zou begrijpelijk zijn vanuit haar normale werkomgeving – een kwaliteitskrant. Maar dat ze geruime tijd erna in DWDD met een pesterig provocerende houding haar handelen verdedigde baart zorgen.
Zij hoort niet (meer) thuis in de redactie van een kwaliteitskrant.
En de hoofdredacteur zou ondanks alle zalvende kwetsbaarheid op papier zich in zijn hoofd moeten afvragen of hij het in zich heeft om zo’n krant te leiden, voordat hij de NRC meetrekt in zijn hitsige lijn. Hoofd PR VUmc?

treny

mevr. jannetje moet nu maar eens antwoorden, waar blijft haar eigenzinnigheid en arrogantie nu?? het wordt wel tijd dat ze zch nu meldt en een behoorlijk excuus meebrengt, ik heb me echt doodgeergerd aan die beiden ze wilden alleen maar graag topnieuws zijn en u bent erin getrapt door het te publiceren, schandalig

H.C. van Soest

Er is geen MRI gemaakt voor donderdag. Waarom draait u daar om heen?

jan buwalda

Goed gezegd:…Vandermeersch “vergrijpt zich af en toe….”! Op een jammerlijke manier eens te meer waar. Een treurig journalistiek/ethisch niveau wordt afgedekt door de hoofdredacteur, die veel te veel ruimte geeft voor broddelwerk en zelfs in zijn verweerschrift geen enkele aandacht op kan brengen voor de penibele situatie van alle betrokkenen.

Willem Leenen

“Neurochirurg Tulleken … vertelde op verschillende plaatsen in de media dat hij positief nieuws naar buiten wilde brengen.”
Het beroepsgeheim schendend ging de ego-tripper halve waarheden verkondigen aan een hijgerige pers die zich verschuilt achter ‘eer en geweten’. Zo ken ik de NRC niet.

Simpele Harrie

Wat een afgang. Meer hoeft hierover toch niet gezegd te worden lijkt me. En laat die Jannetje alleen nog verslag doen van de huishoudbeurs of zoiets of de intocht van Sinterklaas

Merel Boerens

Friso. Wie is dat?

Yolanda

Zou Janneke nu weer aan tafel gaan zitten bij Matthijs in DWDD om haar welgemeende excuses aan te bieden??? Dat zou haar wel sieren. Want wat deed ze eng zeg toen aan tafel, en wat was ze zeker van haar zaak dat het allemaal wel goed zou komen. Nou na vandaag weten wij met zijn allen wel beter denk ik zo! Ik wens alle leden van het koninklijk huis heel veel sterkte in deze zware tijd en sterkte met een evt besluit wat er toch misschien genomen moet worden. Ben helemaal niet koningsgezind, maar dit vind ik echt verschrikkelijk.

ed de graaf

zie je wel,het nieuws dient alleen om publiciteitsgeile
mensen te plezieren
een duidelijk voorbeeld van;”voor je beurt praten”

Ernst J. Oud

Wat een gruwel uitspraak dat journalisten medisch geheim zouden mogen schenden simpelweg omdat er nieuws te melden is.

Ben vele, vele jaren NRC abonnee geweest, niet lang geleden dit abonnement gestopt omdat de kwaliteit van de krant zienderogen achteruit ging. Ontvang nog regelmatig aanbiedingen opnieuw abonnee te wordenp geen haar op mijn hoofd die daar aan denkt. Abonnee zijn van een krant waar nieuwsdrang voor medisch geheim gaat; daar wil ik niet bij horen.

Camiel Overgaauw

Wat een slap verhaal zeg

willy firing

Ik hoor ook geen oprechte excuses, die klinken echt anders en dan kunnen we allemaal verder.

D.van Dijk

Het was netter geweest als je gewoon had gezegd: Sorry, hadden we niet moeten doen.
Nu zit je met een hoop feiten (waarvan sommige niet eens kloppen) je werkwijze te verantwoorden.
Terwijl deze werkwijze niet te verantwoorden is.
Gewoon misselijkmakend. Ik heb geen abonnement, maar als het wel zo was waren jullie mij kwijt.
Heel slecht dit!
En Jannetje wou de hele week maar wat graag met haar gezicht op tv…en waar is ze nu?? Ze zou sorry kunnen zeggen. Zou haar netter staan dan zich zo te verschuilen

Tom Vollebergh

En dan lees ik rond 18.00 uur NRC.Next: op de voorpagina “Afspuiten is het pleidooi”, op pag 19 het advies aan ‘moeder’ om vooral buiten de landsgrenzen onderdak te vinden voor Friso (Victor Lamme).
Op de radio het nieuws dat vanderMeersch de berichtgeving wat ongelukkig had gevonden. Op de website de volgende tekst:
“Een moment voor ons, de redactie van NRC Handelsblad, om aan introspectie te doen. Pakte onze redactie dit goed aan?”
Heeft die introspectie ook geleid tot iets?

J. de Greef

De informatie vorige week was mogelijk wel correct, maar zo onvolledig, dat de schaarse gegevens een onevenwichtig en te positief beeld gegeven hebben van de situatie. Met terugwerkende kracht veroordeel ik de publicatie vorige week. Het was ongepast.

Paul

Feiten en intepretatie en weer haal je ze door elkaar.

Feit is dat er door de artsen vandaag niets gezegd is over wel of geen schedelbasisfractuur. Twijfel is er of er voor gisteren wel scans zijn uitgevoerd. Interpretatie is dus dat er geen zwelling en fractuur was.

En over dat positieve vertrouwelijke nieuws naar buiten te brengen viel nu juist iedereen.

menno

Ik vond het stuk van de ombudsman redelijk, maar zoals ik al opmerkte wat zuinigjes. Als ik het vergelijk met het zelfingenomen stuk van de hoofdredacteur kan ik beter leven met die zuinigheid van Sjoerd de Jong. Uw bovenstaand verhaal past helemaal in het beeld van de ijdele man die U blijkbaar bent. Ik heb in de afgelopen 65 jaar dat ik deze krant lees nog nooit zo vaak een hoofdredacteur op TV en radio gezien/gehoord als sinds U op Uw post zit. Maar zelfs na deze grandioze flater kan er nog geen erkenning van verkeerd handelen af. Feitelijk mag U dan gepubliceerd hebben wat de ijdeltuiten ter plaatse hebben doorgegeven, maar U schijnt nog steeds niet te beseffen dat veel betalende lezers van Uw stijl niets moeten hebben. Dat was nooit de stijl van ONZE krant. Maar misschien moeten wij daar wel aan gaan wennen en meer overslaan.

kolja

Hoe kan een gerespecteerde krant nieuws naar buiten brengen dat “riekt” naar telegraaf nieuws. Nieuws van of over over een patient mag nooit naar buiten worden gebracht zonder toestemming van de patient of familie. Waarom heeft deze Jannetje, verklein woord wellicht van Jan dus aangevende dat het hier om een klein onbezonnen en onnozel kind gaat, dit nieuws dan toch naar buiten gebracht?

Peter Hoogendoorn

De NRC en de interpretatie van de feiten. Met andere woorden, WIJ hebben als krant geen onjuiste feiten geschreven. De NRC snapt het nog steeds niet waarom er zoveel mensen boos zijn op dit artikel. Het gaat om privacy en deze is enorm geschonden. En het heeft NIETS met de koninklijke familie te maken want op dit moment is er ook veel ophef over een medisch TV programma waar mensen zonder hun toestemming voor de camera komen.

A.Rijke

Jannetje Koelewijn en Hr Tulleken blijven nu ineens wel erg stil, er is weinig over van hun bravoure. De terughoudendheid van de RVD en de artsen in Innsbruck was terecht, er was nog niets van te zeggen. Ik twijfel aan de kundigheid van de arts, die blijkbaar niet weet wat het verschil is tussen een major problem en een minor problem en daardoor valse hoop wekt. Tevens kan ik een journaliste die op een dergelijke wijze te werk gaan niet meer serieus nemen. Beiden zijn alle fatsoensnormen voorbij en moeten zich diep schamen. Ik ga er van uit dat het NRC passende maatregelen treft m.b.t. deze “journaliste”

Roland van Gaalen

Als het artikel van 18 februari inderdaad, ook met de kennis van nu, geen feitelijke onjuistheden bevat, dan heeft de NRC juist gehandeld. Het was mij van meet af aan duidelijk dat de redactie voor een dilemma stond en te goeder trouw een journalistieke afweging heeft gemaakt. Ik steun hoofdredacteur Peter Vandermeersch.

Jackbarents6

Beste heer,
Om af te rekenen met een fout, en iedereen kan en mag fouten maken, is snel laten weten dat je helaas een fout hebt gemaakt en dat je dit betreurt en er alles aan zal doen om dit in de toekomst te voorkomen. U en uw organisatie kiest de weg, ook heel menselijk, van defensief reageren en deels vasthouden aan de visie die toentertijd is ingenomen. Ook al heb je deels gelijk je krijgt het niet.NRC had zich nooit in een positie moeten brengen dat de bron de man is van een vooraanstaande redacteur. Je denkt dat het dan wel goed zit maar juist dan ga je de fout in. De man in kwestie had waarschijnlijk goede bedoelingen maar door zijn vrouw en haar organisatie direct in bescherming genomen moeten worden. Als dit fout uitpakt wordt het breed uitgemeten en krijg je vol de wind van voren. Het koningshuis is een instituut, er komen dan krachten vrij die je niet kan weerstaan.Nu is de man in opspraak, zijn vrouw en de krant.Dit zou na 2 dagen voorbij zijn geweest als de krant direct mea culpa zou hebben uitgesproken. Door het bewust door te laten kabbelen neemt de krant bewust het risico van imagoschade. En dat valt te betreuren.Ik had gehoopt, voor iedereen en ook voor de krant, dat de traumaarts uit Oostenrijk ook een beetje positief nieuws had kunnen melden vandaag, helaas zijn de feiten anders. Laat het een les zijn voor iedereen dat je in dit soort zaken nooit voldoende zorgvuldigheid in acht kan nemen, wat dat betreft verdient het ziekenhuis een compliment, zij zeggen pas wat als het voor de volle 100 procent verantwoord is. In eerste plaats voor de patient en in de tweede plaats voor zichzelf en de buitenwacht.

Kritische lezer

Helaas is dit niet de eerste keer dat Jannetje Koelewijn zich schuldig maakt aan hijgerige berichtgeving, gebaseerd op de prietpraat van haar man. In november schreef ze reeds een belachelijk artikel over de 11-jarige Jelte. Ook destijds gebaseerd op eenzijdige en onjuiste vertrouwelijke medische informatie. Haar werkwijze maakt louter slachtoffers en is uitermate pijnlijk voor de betrokkenen. Dumpen, en wel zo snel mogelijk, zodat ze het krachtige en waardige NRC niet nog meer schade kan toebrengen.

In de discussie rond Friso ontbreekt iedere vorm van hoor- en wederhoor. Dat is de basis voor elke journalistieke productie, waar Jannetje Koelewijn lak aan heeft. NRC-onwaardig.

Adwin Verschoor

Wat een geneuzel allemaal over onterechte berichtgeving. Allemaal ophef om niets.
NRC ik vol me uitstekend geïnformeerd, inclusief de informatie verkregen via Jannetje Koelewijn. Evenwichtig en serieus. Los van het gehijg van veel andere media.
Peter Vandermeersch en NRC-redactie ga zo door!

Knippenberg

Het belangrijkste ontbreekt in uw conclusie. Doordat uw journaliste bij voortduring benadrukte dat haar bron haar eigen man was heeft ze de schijn van betrouwbaarheid gewekt, terwijl ze juist, na jaren met hem getrouwd te zijn geweest, had moeten weten dat ze te maken had met een, om de door hemzelf gekozen omschrijving te gebruiken, ´pathologische optimist´. Het accent in de berichtgeving lag op de afwezigheid van zowel een schedelbasisfractuur als zwellingen op de hersenscan, waardoor `de patiënt zelfs de kans had volledig te herstellen´. Een accent wat niet alleen achteraf een te rooskleurige was, maar naar gezien de nu bekendgemaakte feiten ook toen niet strookte met de werkelijke prognose.

Dus naast de afwezigheid van enig fatsoenlijk journalistiek ethos, faalt uw journaliste ook in het inschatten van de betrouwbaarheid van haar bron.

wim hellenthal

langs deze weg laat ik u weten dat ik volledig achter het nrc te staan om het artikel te publiceren. De ‘fout’ begint by de arts en niet by de krant. Jannentje petje af!

Tom

In de verklaring van het ziekenhuis wordt aangegeven dat er gisteren voor het eerst een MRI-onderzoek mogelijk was ‘zonder het leven van de patiënt in gevaar te brengen’. Allicht dat er eerder een MRI is gemaakt met meer gevaar voor de patiënt.

Tot zover de nuance.

Je moet als kwaliteitskrant wel heel goed weten wat je publiceert. Zeker in een zwaarwegend geval moeten de feiten kloppen. Dit is in deze zaak duidelijk niet het zo. Onderzoeken en analyses zijn dan ook niet nodig. Excuses en door het stof gaan daarentegen wel.

Maarten Westermann

Hoe meer ik hierover lees–in het NRC, in andere kranten–hoe meer ik de indruk krijg dat het NRC hier toch echt fout zat. En dat begint volgens mij met het besluit om een wereldwijd erkend recht–op privacy–niet te erkennen, en een wereldwijd erkende plicht–medisch beroepsgeheim–te schenden. Dan zal het heus wel zo zijn dat het medisch geheim geen journalistiek geheim is–maar dat is juridisch geneuzel. Tulleken schond zijn plicht, z’n vrouw en het NRC maakte daar misbruik van, en plukken nu de zure vruchten. Als dat allemaal te moeilijk is, pas dan de gouden regel toe: Als het jouw partner/kind was geweest, Vermeersch, was het dan OK geweest als de dokter (de Oostenrijkse of Tulleken) dat nieuws met een vreemde had gedeeld? Als je die vraag met “nee” beantwoord, pas het dan ook zo toe in je werk. Er werd geen levens- of landsbelang gediend met dit nieuws, het blijkt nu ook nog eens niet helemaal te kloppen, er zijn soms wel en soms weer niet dingen gezegd–allemaal gedoe dat had kunnen voorkomen worden als je gewoon vanuit die gouden regel gehandeld had. Het NRC nieuws werd geboren vanuit een schending van een recht en een plicht, en het is heel lastig om daar nog iets moois van te maken. Quod erat demonstrandum.

G.van de Pol

Je kan er omheen blijven draaien: feit is dat de naasten van Friso (de RVD voert slechts uit) hadden gekozen voor een beperkte -maar niet onjuiste- informatieverstrekking, tot er meer duidelijkheid zou zijn. Dan moet je hele zwaarwegende redenen hebben om dat te doorbreken, en die waren er m.i. niet.
Integendeel:de geruchtenstroom die Tullekes en Koelewijn zeiden te willen bestrijden kwam pas goed op gang na en vooral dankzij publicatie van de artikelen vol medische details en speculaties in de NRC. Die meteen zijn tegengesproken door mensen met meer verstand van zaken, maar het beeld dat het allemaal wel meeviel met prins Friso is blijven hangen. Ten onrechte.
Achteraf gezien bleek de informatie van Tullekes niet te kloppen (MRI-scan) en ontbrak het hem aan de kennis om de losgepeuterde informatie op juiste waarde te schatten (schedelbasisfractuur). Bovendien deugen zijn motieven niet. Hij had zichzelf opdracht gegeven de natie hoop te bieden. Maar waarom? Er heerste onzekerheid maar wel reële onzekerheid. Is dat erger dan valse hoop? Tullekes wilde het beleid van RVD doorkruisen omdat hij het daar niet mee eens was: en dat doe je dan nadat de koninklijke familie wordt getroffen door een ernstig ongeval? Niet erg kies. Tullekes en Koelewijn pretendeerden in tegenstelling tot de RVD juiste informatie te geven: het omgekeerde is het geval.
Tullekes, Koelewijn en de NRC hebben in commissie de plank flink mis geslagen. Daar passen slechts onomwonden excuses en niet weer zo’n halfslachtige poging van hoofdredacteur Vandermeersch om recht te praten wat nog steeds krom is.

A. Derks

Het pleit voor de NRC dat er ook nu een verantwoording is geplaatst. Maar ik deel niet het onderscheid tussen feiten en interpretatie. Het enige voor de publiciteit relevante feit was op dat moment dat er geen schedelbasisfractuur was. Alle andere ‘feiten’ dragen bij aan interpretatie, nl. via inschatting van kansen. Dat een lage temperatuur bijv. gunstig is, is wel een algemeen feit, maar hangt in een particulier geval af van andere particuliere factoren. Die inschatting en prognostiek is het werk van doktoren. De gepubliceerde informatie lijkt dus ‘feitelijk’ – het werk van de pers -, maar is niet veel meer dan ouderwetse speculatie, of leidt daar als vanzelf toe (ooit mensen gekend die niet obv feiten gaan speculeren?). In een geval van leven of dood gaat dat niet aan. ‘Als dit, dan dat, als zus, dan zo.’ Zo dus. En dat was het nieuws van vandaag. Soms is terughoudendheid ook in journalistiek opzicht wijsheid.

Dan over de blogs, en de op 18-02 genoemde journalistieke ‘taak’. Ik ga er vanuit dat de blog van vandaag serieus bedoeld is. Maar al die verantwoordingsblogs schieten hun doel voorbij. Dwz: Niet uit te sluiten valt dat ze niet alleen als verantwoording zijn bedoeld, maar ook als publiekstrekker. Een krant moet verkopen, akkoord. Maar ook het artikel van Koelewijn was niet alleen zoals het was, vanuit uw journalistieke ‘taak’. Business as usual. En dat begint een klein beetje te wringen. Doe die business, of doe ze niet. Maar niet dan steeds weer de moraal. (Hoewel, of juist omdat, ook dat in Nederland in zeker opzicht weer business kan zijn.)

marc havel

Als ik NRC abonnee was geweest, had ik nu opgezegd.

Els van Ooijen

Koelewijn en Tulleken togen naar het ziekenhuis vanwege het feit dat Mabel een buurmeisje was en hij ooit opa opereerde, hun komst voegde niets toe, ik hoor haar nog hijgerig vertellen in DWDD dat ze naar de Intensive Care was gelopen om te proberen daar naar binnen te kijken. Het marginale excuus/verweer van de hoofdredacteur raakt kant noch wal, illustreert dat hij slechts bezig is met damage control om de eigen positie veilig te stellen….

Klara

Die mevrouw had beter na moeten denken, zij deugt in mijn ogen niet meer, heb daarom de krant opgezegd, zo ga je niet met mensen om, het gaat nog slechter met Friso,
LUISTER EERST EENS GOED NAAR DE ARTSEN, DAN OORDELEN!!!!!!!!!!

Albert Fabriek en Denny Mouque

Ook ons abonnement na 15 jaar opgezegd. Geen spijt van.
Blijkbaar staat de krant nog steeds achter dit
journalistieke beleid. Geen woord over privacy, excuses aan de familie.
Dat belooft niet veel goeds
voor de toekomst. Albert Fabriek en Denny Mouque

Victor de la Vieter

Eens met Daan Westerink. Je kan profiteren van die voor NRC -kennelijk- typische ‘ons-kent-ons’-sfeer. Je pakt de scoop. Je checkt niks bij de RVD. Je maakt er een eigenaardig new journalism-achtig voorpaginaverhaal van. Journalistiek is handel. Maar dan geen rechtvaardigingen achteraf. Geen gemakkelijke spijtbetuigingen van een ‘misschien te positieve’ tekst.

elvira janssen

Journalistiek gezien kan het misschien als “juist” worden beredeneerd, fatsoenlijk was het in ieder geval niet. Dit geldt voor het NRC, de heer Tulleken (was daar niet iets met beroepsgeheim?) en tenslotte voor het ziekenhuis in Innsbrück (zij hebben mogelijk medische info bewust laten doorlekken).

Wat ik verder niet begrijp, is de kritiek op de RVD: Tussen de regels door was het toch heel duidelijk dat Prins Friso er ernstig aan toe was? Het is logisch dat de koninklijke familie, de artsen, etc. bleven hopen op een zo gunstig mogelijke afloop; nu blijkt dat hun bange vermoedens toch bewaarheid werden.

Mark Vlcek

Feit blijft dat NRC in zee is gegaan met twee op zich zelf geilende personen die beter hadden moeten weten.
Jannetje kon maar niet wegblijven van de cameras terwijl ze af en toe erotiserend naar haar ‘geweldige’ man de professor kijkt, die op zijn beurt voor een soort medische media God gaat spelen.
Want ‘Hij’ besluit ons te voorzien van ‘goed nieuws’ omdat ‘wij’ daar op zitten te wachten en ons niet ontnomen mag blijven.
Flagrante vertoningen terwijl ieder weldenkend mens weet dat de situatie waarin de Prins zich verkeerd zeer slechte prognoses hebben.
RVD en daarmee de Koninklijke Familie hebben het volste recht en ook bewezen dat zij de daadwerkelijke feiten hebben afgewacht.

Helaas de NRC niet.

Het zou u sieren om gewoon op te stappen en niet op deze site inderdaad uw huid te redden.

Maarten Westermann

NRC, wil je je abonnees en je goede naam weer terugkrijgen? Oprechte excuses, vooral aan het Koninklijk Huis, betoog medeleven, geef aan hoe je het voortaan anders gaat doen, en verwijder Vandermeersch en Koelewijn uit hun huidige positie. Hard, maar het is niet anders, en je geeft daarmee tevens het goede voorbeeld voor de overige pers.

Pam van Loo-van Rijnsoever

Pam van Loo
Wat een beredeneerde reacties. Typerend voor een tijd waarin scoren, met elkaar communiceren via social media, graaizucht, hufterigheid en egoïsme prevaleren boven fatsoen, empathie en ‘ sociale intuitie’. Zijn we echt zover gekomen, dat we omwege van de ‘eer’ , de poen of de macht niet meer willen of kunnen luisteren naar ons aangeboren geweten? Misschien dat ook uw redactrice zich eens had kunnen afvragen of ‘ wat u niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet’ een betere afweging was geweest, in plaats van zich te laten gebruiken als verlengde arm van een ziekelijk aandacht-behoevende echtgenoot plus haar eigen minutes of fame, die ze blijkbaar tot nu toe in haar vak heeft gemist. Zielige types, die nog door een krant als NRC in hun kleinheid zijn bevestigd.

huib janssen

Excuses is wel het minste. Ik vind het echt een schande.

Ronald

Man, man, man….. Je zult maar een abonnement hebben op dit blaadje zeg. Weet je ook waar je je centen naar toe brengt..
Een redactie die te beroerd is om even wat nader onderzoek te verrichten om te kijken of 45 minuten reanimeren wel een positief artikeltje waard is. En zelfs nú nog te slap om excuses aan te bieden daarvoor.

VF Verschoor

NRC is een fatsoenskrant, het gebrek aan privacy, de geilheid om een scoop te scoren maken het een schandelijke actie. Jammer dat er géén excuus wordt gemaakt, wat ten zeerste op z’n plaats is.
Het fatsoen gaat verloren. Ik hoop dat u uw consequenties trekt, feitelijk gaat u veels te ver bouten uw boekje.

M. Kramer

Zelfkritiek is juist mooi, en daar kunnen de andere media van leren. Het siert de NRC.

W de Wereld

Sijpsteen van de geest. Hoe zou de slijpsteen zich houden?

Ik heb de krant van zaterdag nog eens teruggelezen. Beschamend. Een soort medisch roddelstuk. Koelewijn en Vandermeersch mogen na deze miskleun terug naar Spakenburg en Belgiië. Er zijn voldoende goede journalisten die dit werk wel aankunnen.
Waar stonden lux et libertas ook alweer voor?

Peter vd Linde

Beste hoofdredacteur Peter,

Naast alle lessen die hieronder genoemd worden, lijkt het me ook verstandig om in het vervolg wat terughoudend te zijn met kritiek op andere media. We zijn het niet vergeten.

http://www.dumpert.nl/mediabase/2024041/f233ebd7/peter_vandermeersch_over_vk_en_nrc.html

Britt

De behandelend arts, en dus ook Tulleken, wist dat er 50 minuten gereanimeerd was en er derhalve wel zware hersenbeschadiging moet zijn opgetreden. In zijn ijver om schedelbasisfractuur uit de wereld te helpen (of zijn vrouw aan een primeur te helpen), misleidde Tulleken Koelewijn door slechts te reppen van ‘vrij lange’ duur van de reanimatie. Maar dat zal wel onder zijn medische geheimhouding zijn gevallen. En Koelewijn is natuurlijk vergeten door te vragen.

Pim Praat

Jammer van Jannetje. Dat w a s voor mij echt wel een favoriete journaliste. Geweldig hoe jullie het schip in zijn gegaan om maar een ‘scoop’ te hebben (over alle kolommen breed op de voorpagian van de weekendkrant!)

Jean Frenken

Wanneer iemand eindverantwoordelijk is voor een product , bedrijf of informatiestreoom deelt hij in het succes en krijgt daarvoor wellicht een lauwerkrans.
Wanner iemand eindverantwoordelijk is voor de grootste journalistieke blamage en schoffering van de gevoelens van de Koninklijke familie zich daarvoor niet heeft verontschuldigt, maar het goedgepraat in een einredactioneel pleidooi.
Dan dient hij de eer aan zichzelf te houden en daardoor de krant nog een eerlijke kans te geven en op te stappen met onmiddelijke ingang.
Veel plezier in Belgie, u bent geen knip voor de neus waard mijnheer de Hoodredacteur!!
En uw personeelslid mevrouw Koelewijn idem dito. Met haar echtgenoot rekent de IGZ wel af.

David de Bruijn

Wat hier vooral hoogst verbazingwekkend is, is dat het de informatie van Prins Friso’s langdurige reanimatie op verzoek blijkbaar geheel achterwege gelaten is. Dit lijkt me de *meest belangrijke* informatie als het gaat om de titel van het artikel: wat zou de conditie van Friso’s hersens kunnen zijn? Als deze crcuiale informatie wordt achtergehouden, waarom zou men dan uberhaupt een artikel aan dit onderwerp wijden? Het is vooral hierdoor dat een valselijk optimistisch beeld gegeven wordt.

Anita Kleinschmidt

Sorry sorry sorry dat is wat er gezegd moet worden door Koelewijn , Tulleken en Vandermeersch!! Heb gelukkig geen abonnement op deze krant, maar zal ‘m ook nooit meer los kopen!!!!!!

J.H. thoe Schwartzenberg

Onjuiste informatie van ijdeltuit Tulleken en zijn echtgenote, Koelewijn, dat is de realiteit! NRC geloofde daarin en dat is ook de realiteit! Oprechte excuses daarvoor van NRC zouden passen.! ik ben nu nog abonnee, maar voor hoelang nog?

R. Urbach

Reactie op:
Maar we stellen al vast dat we, door de vorm van onze berichtgeving en door transparant de motieven van onze bron toe te lichten, onbedoeld hebben meegewerkt aan een te positief beeld over de toestand van de patiënt. Dat betreuren we zeer.
Hiervoor bestaat een spreekwoord:
SPIJT KOMT NA DE ZONDE!!!!

Dr Friebehof, Lienz, AT

A. U heeft informatie uit een onbetrouwbare, en niet volledige, bron op de voorpagina gepubliceerd. Dergelijke informatie hoort per definitie niet thuis in NRC. Achteraf blijkt inderdaad een groot deel van de informatie onjuist (mri scan).
B. U heeft medewerking verleend aan het breken van het beroepsgeheim van een arts.
C. U heeft op een puberale, haast kinderlijke manier, prive informatie ingewonnen en deze op dezelfde puberale, haast kinderlijke, manier op de voorpagina verwoord.

En nu komt u aan met een redenering die als hoofdconclusie heeft dat u een te positief beeld heeft geschept. NRC, dat is een bijzaak. U bent of zodanig door alleen het emotionele gestuurd dat u ECHT denkt dat hier de fout ligt OF u maakt een makkelijk te herkennen afleidingsmanoeuvre. Beide gevallen zijn diep triest.

Ik denk dat er u nog slechts 1 oplossing rest. Uzelf opheffen.

Hoogachtend, Dr Friebehof, Lienz (Oostenrijk)

Murat

Er was om te beginnen nauwelijks nieuws. Bovendien afkomstig van 1 bron, niet “bronnen”. En tot slot was er geen enkele reden om het minimale nieuwsfeit op te kloppen tot die amechtige beleveniscolumn van Koelewijn op nota bene de voorplaat. Drie keer mis dus. Het enige wat verdedigbaar was geweest was een kort bericht op 2 of drie. Kop: “Friso mogelijk geen schedelbasisfractuur”. Tullekens is niet de “dokter” van de koninklijke familie, laat staan van heel Nederland. Koelewijn is geen journalist maar een hijgerige, sentimentele trut. En Vandermeersch had moeten weten dat dit echt geen Watergate was. Wat een potsierlijke, zielige blamage.

Anita Kleinschmidt

Sorry sorry sorry dat is wat ik wil horen van Koelewijn, Tulleken en Vandermeersch.Ik heb geen abonnement op deze krant, maar zal’m ook los nooit meer kopen.Ook lijkt het me een goed idee dat Koelewijn voortaan gaat schrijven voor de Bouquetreeks

A. Schouten

NRC,
Je plaatst op de voorpagina een hijgerig verhaal van een echtpaar dat blijkbaar de buurvrouw van een zekere Mabel was en dat de man een lid van de koninklijke familie heeft geopereerd in het verleden, en daarom het recht heeft om prive mededelingen te doen over een lid van het koninklijk huis. Dit verhaal is en was onbetamelijk, los van de nieuwswaarde, die minimaal was. Niemand is gediend van deze namesdropping. Dus u kunt zich beter afvragen of u uw lezerspubliek begrijpt.
Dat u zich eronder-uit probeert te praten is een aanfluiting.

Marcelle Durville

Was de juiste informatie reeds vorige week naar buiten gekomen, dan had de hele wereld de koninklijke familie meteen rust en privacy gegeven om met dit vreselijke ongeluk om te gaan.

Sam

In één woord stuitend en respectloos. Buitengewoon journalistieke onzorgvuldigheid, waarbij het de NRC, de “journalist” en de “arts” slechts ging om als eerste nieuws naar buiten te brengen om zichzelf daarmee op de borst te slaan. Nieuws dat met de juiste berichtgeving van vandaag hélemaal niet klopt. Geen excuses, geen medeleven,slechts de behoefte om zich nog te verdedigen. Een excuus van mevrouw Koelewijn in de NRC is gepast en mogelijk een andere baan?

Christian Dingena

Met alle respect maar wordt hier niet de verkeerde zondebok gevonden? Hoe makkelijk en moeilijk te weerstaan is het om de naar nieuws smakkende menigte in Holland te bevredigen daar waar de officiële instantie verstek liet gaan? Waren de feiten direct naar buiten gekomen zoals ze nu bekend zijn gemaakt van de situatie toen, dan had toch echt niemand verder gevorst!

Nu achteraf de bal kaatsen van onfatsoen over de haperende berichtgeving terwijl er door de massa gehunkerd werd naar nieuws is op zijn zachts gezegd misplaatst. Wij en ook ik wilde graag weten wat er nou precies mis was. Had ik geweten wat ik nu weet, dan had ik met alle respect en liefde afstand genomen en geduld betracht en uiteraard de familie alle privacy verder gegund.

Stabiel maar niet buiten levensgevaar is toch echt iets heel anders dan hij leeft nog maar er eigenlijk is nauwelijks hoop op herstel.

Ik wens de koninklijke familie alle sterkte toe die het nodig heeft bij het verwerken van dit meer dan triest ongeluk.

d. eveleens

Alvorens te reageren schijn ik te moeten aangeven hoelang ondergetekende al abonnée is op NRC Handelsblad. In mijn geval ruim 55 jaar.
De krant is onder leiding van Peter Vermeersch inderdaad veranderd, maar dat kan ook moeilijk anders omdat het totale medialandschap is gewijzigd.De berichtgeving van Jannetje Koelewijn heb ik ervaren als op het randje, maar verantwoord. De rol van haar echtgenoot was wat dubieuzer, dat vechten ze samen maar uit. De ombudsman heeft het nodige over deze wijze van berichtgeving gezegd. Na de bekend geworden feiten van vandaag past ons en de NRC slechts zwijgen. Enige introspectie ter redactie lijkt me niet overbodig, maar moeten we daar nu allemaal ons – al dan opgewonden – zegje over doen? Wat zegt dàt eigenlijk?
Ik blijf abonnée.

Mark

Wat mij betreft is de positie van Vandermeersch onhoudbaar. Terug naar Belgie en neem roddeltante Koelewijn mee. Wellicht dat de NRC dan de NRC weer wordt.

Jan Tonkens (Dublin)

Hoewel het zeer spijtig is dat het er voor de prins heel slecht uitziet, en dat het uiteraard heel vervelend is voor de familie dat alles breed uitgemeten wordt in de pers vind ik de kritiek op het NRC zwaar overdreven en vaak ook hypocriet. Alle pers dit mee aan het speculeren over de gezondheid en kansen en de Nl pers maakten ook allemaal melding van ‘geruchten in de Oostenrijkse media’ dat de prins een schedelbasis fractuur had. Als er dan een betrouwbare, met name genoemde bron, is die de onwaarheid van die geruchten bekend maakt lijkt me niets fout aan. (Als ik kritiek heb dan is het eerder nav het optreden van Tulleken bij bijv. P&W waar hij de toestand van de prins bijna liet voorkomen als een klein tijdelijk ongemak: maat hij zei zelf al dat hij een onverbetelijke optimist is)
Als de rest van de nationale pers zich zo druk maakten over de privacy van de kon.fam. dan hadden ze ook niet 24/24 bij de ingang van het ziekenhuis in Insbruck moeten staan en elk (strikt prive) bezoek in detail rapporteren.
En hoewel ik me heel goed kan indenken dat de familie in deze periode liever gewoon de fam. Jansen of Smit waren geweest: maar dat zijn ze niet.
Aan de andere kant kan ik me ook voorstellen dat al het (oprechte) medeleven van ‘het volk’ ook een steun in deze zware tijden kan zijn.
Imho heeft NRC zich verantwoordelijk gedragen, het meeste speculeren werd juist door anderen gedaan. Om het ten onrechte opkomende positieve beeld tegen te gaan had de RvD natuurlijk ook (eerder) kunnen reageren met enige meldingen over de lange reanimatie-duur en de potentieel negatieve effecten daarvan: die feiten waren vanaf dag 1 bekend en daar had de RvD -zeker nav de [foutieve] positieve beeldvorming aan het begin van de week- best op kunnen reageren: ze zouden nu zo langzamerhand toch moeten weten dat de geheimzinnigheid altijd contra-productief is.
Ik had de familie heel erg graag beter nieuws gegund en hoop dat ‘de pers’ de prins en de familie zoveel mogelijk ruimte en privacy geeft en niet dagelijks vanaf de stoep van een revalidatie-kliniek gaan melden welke van zijn kinderen bij papa op bezoek is geweest: zolang de houding van de RvD geen aanleiding geeft om ‘zelf op zoek te gaan naar relevante ontwikkelingen’ heeft de gezamenlijke pers niets te zoeken in de prive-omgeving van Friso cs.

willem beelaerts

Wat J.Koelewijn toen schreef over Friso, is hetzelfde als wat P.vd Meersch nu zegt over de NRC.

W de Wereld

…aanvulling

Eigenlijk was het stuk van zaterdag zo slecht en het plaatsen ervan zo onjuist dat de feiten niet eens relevant zijn. Het gaat om fatsoen en piëteit.

Ook ik zeg m’n abonnement op. Kunt u terug zien op het raam bij de hoofdredactie….

B. Heidel

Het spijt mij, maar ik was geschokt door de vreemde manier van verslaglegging op de voorpagina vorige week zaterdag, ik was nog meer geschokt door de reactie van uw hoofdredacteur en ik schaamde me voor het bizarre mediaoptreden van mevrouw Koelewinj en haar echtgenoot.

De reactie vandaag van uw hoofdredacteur overtuigt niet.

Ik hoop dat de NRC terugkeert naar echte kwaliteitsjournalistiek. Die heb ik de afgelopen week helaas gemist.

Jean Frenken

Wanneer woekerzucht,de behoefte een primeur te scoren in de krant en gebrek aan emotionele intelligentie samengaan krijg je dus de grootste journalistieke blamage en is de Koninklijke familie tot op het bot geschoffeerd.
Het is niet meer een moeilijk scenario wat nu moet volgen.

Inpakken en wegwezen, dhr de hoofdredacteur en zijn journalistieke wondervrouw Koelewijn.
Gebrek aan fatsoen ontsierde U beiden al, wellicht gaat het met de hoed in de hand onmiddelijk terugtreden het gevoel om over te geven tegen voor Uw lezers.
Adieu, en val ons niet meer lastig met Uw overwegingen, wees dapper en vertrek. Eindelijk.
en

J.H. Scholten

Heb na het lezen van het “artikel”, het optreden van mevr Koelewijn in de DWDD en dat van haar echtgenoot in P&W, deze week het abonnement van nrc.next en nrc opgezegd. Als ik over dat besluit al enige twijfel heb gehad, is die met de uitleg van de diagnose en de verklaring d.d heden van de hoofdredacteur van nrc volledig verdwenen. Jammer, het was vroeger zo’n goeie krant.

Jeroen Adema

Het gaat mij te ver om de Hoofdredacteur Peter Vandermeersch te laten opstappen. Nee, die Jannetje Koelewijn moet opstappen. Ze had de informatie van die Oostenrijkse arts die met haar man in vertrouwen besproken is nooit mogen plaatsen. Ten tweede bracht zij foutief “goed nieuws” naar buiten door de schijn op te wekken dat alles wel meeviel terwijl dat niet zo is. Als de artsen niet iets zeker weten vertellen ze dat nog niet eens aan de familie laat staan aan de media die, zo hoop ik, de koninklijke familie met rust laten zodat zij deze vreselijke schok kunnen gaan verwerken.

Jannetje Koelewijn dacht zaterdag een scoop van jewelste te hebben maar helaas was het een enorme canard.

Bouma

NRC beroept zich in bovenstaande terugblik op journalistieke afwegingen en dat het medisch geheim geen journalistiek geheim is. Wat het NRC had moeten doen is zwijgen en het toepassen van bedrijfsethiek. Daarnaast heb je als journalist ook nog je eigen waarden en normen, schijnbaar vervagen deze normen en waarden bij enige sensatiezucht.

Joop de Vries

Helaas ook u, net als politici en ziekenhuisbestuurders, kunt het niet uit uw strot krijgen dat u gewoon maar wat hebt gepubliceerd om maar de eerste te zijn. Waarschijnlijk met de hoop dat het klopte en dat u er mee weg kon komen.
Zoals reageerders voor mij al hebben genoemt, het fatsoen is ver te zoeken.
U schrijft dat u dingen beter had moeten inschatten, als je feiten hebt hoef je niet te schatten.
U schrijft dat u onbedoeld heeft meegewerkt aan een te positief beeld, dat is natuurlijk flauwekul, u moest wel wat melden anders is het geen nieuws.
Wat ik helaas mis in uw laatste opmerkingen is dat u het voortaan beter gaat doen, niet direct meehijgen met wie dan ook en desnoods inderdaad maar een weekje wachten met echt nieuws als het dan pas beschikbaar komt.

Pablo van Klinken

Geachte heer Vandermeersch,
uw positie is vergelijkbaar met die van Job Cohen. Het is slechts een kwestie van tijd voordat u zult opstappen. Als het niet op korte termijn is dan zal het zijn bij de publicatie van de nieuwe oplagecijfers. U weet het, wij weten het. De beste damage control zou voor de uitgever zijn als u het na dit weekend bekend maakt. Helaas.

Peter Laman

Een arts schendt zijn beroepsgeheim, omdat hijzelf oordeelt dat de berichtgeving en de geruchten in de media niet juist zijn. Sinds wanneer is het een taak van een arts om de berichtgeving te beoordelen? In wiens belang deed hij dit? Het belang van de koninklijke familie? In dat geval had hij met hun moeten overleggen – als hij dat al kon, maar ik neem aan, dat ze hem dan hadden doorverwezen naar de RVD. De prins is immers niet zijn patiënt. Was het in het landsbelang? Ook dat is niet zijn bevoegdheid.

Mijn conclusie is dan ook, dat deze dokter ordinair uit de school geklapt heeft en dat hij daarvoor ter verantwoording moet worden geroepen. De enige motivatie voor deze schending van het beroepsgeheim, die ik kan bedenken, is de kennelijke zucht naar media aandacht. In één week zijn we geconfronteerd met twee gevallen van dit soort schending, ten behoeve van media exposure (cf. het VU ziekenhuis).

Voor een arts behoord het beroepsgeheim heilig te zijn en strikt te worden nageleefd. De patiënt en zijn familie heeft daar recht op.

Dan nog dit: dat u al geschreven hebt, dat er al begin deze week een MRI scan is gemaakt en dat Dr. Koller zei, dat het pas gisteren gebeurd is, is geen ‘onduidelijkheid’, maar gewoon onjuiste berichtgeving van uw kant.

Andreas Dijk

De krant van 18 februari was toevallig de laatste die ik als abonnee ontving. Wegens stelselmatige kwaliteitsvermindering onder de huidige hoofdredacteur had ik de krant al opgezegd. Het zelfs zonder de kennis van nu inhoudelijk dunne artikel van mevrouw Koelewijn en de verdedigingsverhalen van de hoofdredacteur bevestigen de juistheid van mijn besluit.

Els van Ooijen

deze tekst dekt alles af, enough said……

B. Spoor

Ontsla Vandermeersch. Hij is een schande voor NRC en een schande voor de journalistiek.

Michaelle van der Mark

IJdelheid. Dat is wat het was en niet het nobele verlangen de hetze te temperen. Door aan te geven dat er niets bijzonders op de MRI te zien was en de prins geen schedelbasisbreuk had, heb je ervoor gekozen je voor te doen als diegene die het nieuws wel had. Volgens de medici direct al kwats. Dus ga je, al eerder dan vandaag op je bek (en dan nog volhouden), en probeer je het nu goed te schrijven. Infaam, of met andere woorden: GATVERREDAMME WAT EEN SLECHTE JOURNALISTIEK!!!!

Kritische lezer

Was het niet Jannetje Koelewijn die in november 2011 het proces van de media aan de kaak stelde in zake de berichtgeving rondom de 11-jarige Jelte? Verweet zij andere media (Knevel en van den Brink), EenVandaag, De Telegraaf) niet het verzuimen van het doen van research en het plegen van hoor-en-wederhoor? Is dat niet precies wat Jannetje Koelewijn nu op schandalige wijze heeft verzuimd? Haar informatie had ze moeten toetsen en bij twijfel in ieder geval niet publiceren. En dat terwijl bij Jelte de andere media gewoon correcte journalistiek bedreven, zo blijkt al geruime tijd.

astrid van der staak

Knap werk NRC redactie dat jullie je kwetsbaar op stellen, doen aan zelfreflectie en bewust kiezen voor een buitenstaander naar deze kwestie te kijken ivm evt. paradigma verlamming onstaan binnen de redactie hieromtrent. Spijt betuigen of een excuus zou te makkelijk zijn, de weg naar binnen is de moeilijkste en de meest duurzame want waar het naar mij idee echt om ging is de kwaliteit van het artikel van Jannetje. Zonder de inhoud te bediscussieren; het betrof hier een nieuwsbericht geschreven in romanvorm, niveau pulp. De nadruk lag op de beleving van Jannetje & man, wie ze zijn, waarom ze daar waren, wat name dropping, etentje; hier gaat het zelfs over in de thrillervorm omdat de geachte neuroloog maar niet kwam opdagen, de spanning wordt opgebouwd en wat was nou de kern van de boodschap; even zoeken tussen al die oppervlakkige twittertaal op de voorpagina van het NRC. Ik ben en blijf overigens grote fan van de kwaliteitskrant NRC. Perfect is niemand, men kan er slechts naar streven en die ambitie zie ik hier aanwezig zijn!

Els van Ooijen

mijn reactie is met name bedoeld op hetgeen vemeld door W. de Wereld #76, fatsoen en piëteit, maar ik onderschrijf evenzeer de reactie van dhr. Andreas Dijk.
Nog nooit eerder mij geroepen gevoeld te reageren op een artikel in de NRC (inderdaad, Lux et Libertas),behalve over deze kwestie.

mw. Vink

Het is goed dat u een naschrift hebt gepubliceerd. Maar het ademt te veel een sfeer van ‘gelijk’ halen. U heeft niet ‘meegewerkt’ aan de te positieve berichtgeving; u heeft hem veroorzaakt!Jammer dat u zelfs nu nog probeert te motiveren waarom het artikel van zaterdag goed was. Bovendien mis ik excuses en betuigen van medeleven aan de naasten van Prins Friso.
En dat terwijl u aan de tafel bij DWDD met een hoop aplomb stelde dat de Volkskrant “soms een dag later, maar er toch altijd net naast zit”. U zit er zelfs na een week nog naast!

Arnold Bakker

VanderMeersch is een uitstekend hoofdredacteur voor de telegraaf. Laat hem daar onmiddellijk gaan werken. Bij de NRC is eerder behoefte aan een hoofdredacteur die distantie weet te bewaren. Diot is een zoveelste bewijs dat het tijd word mijn abonnement op dit blad binnenkort op te zeggen.

Jan

Fouten zitten niet alleen in de inhoud. Maar ook de vorm kan verkeerd zijn. Het is te veel allemaal, veel te veel!

Jana

Waar het hier mij om gaat is dat u mevrouw Koelewijn op haar blauwe/groene of bruine ogen geloofde, omdat zij het gecheckt had zoals ze zei en het uit betrouwbare bron had. Ook haar echtgenoot de heer Tulleken de neuroloog/neurochirurg is natuurlijk iemand, waarvan je denkt dit te doen met goede bedoelingen. Nou laat ik zeggen toen ik mevrouw Koelewijn op de TV zag en hoorde met haar verhaal, dacht ik: hier klopt iets niet…Geen respect voor wat de Koninklijke familie wenst. Zij weet het beter en zal dit wel even wereldkundig maken, want och mijn man is arts en heeft zo z’n connecties en maken daar dankbaar gebruik van en dat in eigen belang. Dit heeft echter niet het beoogde resultaat gehad. Gelukkig maar! Walgelijk dit duo en het zegt veel over uw krant en u!!

Herman Veerbeek

U rechtvaardigt nog steeds dat “feitelijk juiste informatie”, ook al valt deze informatie onder medisch beroepsgeheim, geplaatst werd. Met uw – vooral zichzelf rechtvaardigend – betoog geeft u daarmee blijk van een stuitend gebrek aan fatsoen. Het is u zelfs niet gelukt om de schijn te wekken dat u excusus maakt voor de handelswijze van het NRC.

Hans de Vries

1. De bron Tulleken was te mooi om waar te zijn. Neurochirurg, echtgenoot van een verslaggeefster, toevallig op een cursus en er wordt een prins het ziekenhuis binnen gebracht waarover een lokale collega bereid is uit de school te klappen. Dit had aanleiding moeten zijn tot dubbel, zelfs driedubbel checken van alles wat deze bron te melden had.
2. Een check bij een arts met zelfs maar minimale ervaring met reanimatie had u geleerd dat 45 minuten reanimeren betekent dat je niet somber genoeg kunt zijn. Wel of niet een schedelbasisfractuur is in dit licht niet meer relevant.
3. ‘Onbedoeld hebben meegewerkt aan een te rooskleurig beeld’ geeft blijk van onvoldoende zelfinzicht. U heeft uw bronnen onvoldoende gecheckt en daarmee uw werk niet goed genoeg gedaan. Dat overkomt ons allemaal wel eens. ‘Het spijt ons, we hadden het niet moeten publiceren’ is dan de enige gepaste reactie.

Gosse Ongemak

Net als de directie van het VUMC begrijpt ook Vandermeersch nog steeds niet waar het in dezen om gaat. Ik ben bang dat beiden reddeloos zijn.

A. van Marle

“Men had ons gevraagd om de duur van de reanimatie niet te melden juist omdat dat voeding zou geven aan medische speculaties.” – Peter van der Meersch-

Kom op nou, meneer van der Meersch, HOOFDredacteur NRC. U zat van de week bij DWDD nog te verkondigen dat u “niet in den journalistiek was gekomen om nieuws te verzwijgen.” En u vervolgde: “Het is niet dat omdat een aantal van onze lezers dit vinden dat wij niet moeten doen waarvoor wij er zijn. Wat zouden die lezers zeggen als achteraf blijkt dat wij een aantal zaken wisten en dat niet geven en vinden van die lezers, nou, jullie moeten dat niet weten. Dat is niet voor jullie. ”

En toen wist u dus al dat u de duur van de reanimatie bewust had verzwegen.

D. Sjavu

In maart 2011 heb ik na vijftien jaar en met veel tegenzin mijn NRC-abonnement opgezegd.
Ik voelde me daartoe genoodzaakt omdat de krant sinds de verkoop en nieuwe koers achteruit was gegaan zowel v.w.b. de kwaliteit van de artikelen als
uberhaubt de bereikbaarheid en leesbaarheid van de digitale krant. Maar bovenal vanwege de hufterigheid waarop kritische abonnees werden bejegend en waarmee de eigen wanprestaties werden goedgepraat.

Een beetje zoals nu: wij vinden dit, en aangezien wij het beleid bepalen en deze mening zijn toe gedaan gebeurt het zo. Als dat abonnees kost, dan zij dat zo. Het levert ook weer andere abonnees op.

Ik heb nog steeds de ijdele hoop dat het goed komt met NRC en dat het weer mijn krant gaat worden. Maar echt niet met de mensen die het nu voor het zeggen hebben.

Peter Krabbel

Beste Peter,
Op de eerste plaats wil ik via dit medium de koninklijke familie laten weten dat ik zeer meeleef met deze verschrikkelijke rampspoed en mijn kaarsje brand.

Veel van de commentaren op de artikelen hebben het over eventuele consequenties die de redactie, journaliste en hoofdredacteur moeten accepteren. M.i. heeft de krant gedaan waar ze voor zijn, het brengen van het nieuws, goed of slecht en wel overwogen.

Graag wil ik pleiten voor het uitschrijven uit het BIG register van die zogenaamde gewaardeerde en media geile medische professor die zelfs zijn levensgenote gebruikt/misbruikt voor eigen gewin en in het belang van alleen hemzelf, schandelijk!

Peter, u had gedacht dat de journaliste een betrouwbare bron was, helaas ze is door haar eigen lief bedrogen en dat is uw en u redactie NIET kwalijk te nemen.

En als we dan toch aan het uitschrijven (BIG) beginnen, doe dan ook maar de directie van het VUMC erbij.

Peter

Tulleken,Koelewijn en de NRC dachten eventjes snel een primeur te hebben.

Dat ze daarmee de privacy en vooral de gevoelens van de Koninklijke familie schonden kon hun blijkbaar niets schelen. Mevrouw Koelewijn gaf zelfs toe dat ze meer wilden weten maar dat een dichte deur haar helaas tegen hield. Om aan te geven hoe egoistisch en meedogenloos deze vrouw is.En ook nog eens trots in TV en radio uitzendingen deze smerige vorm van amateur journalistiek verdedigen. Dit is walgelijk en ik word er misselijk van.

Ik wens Prins Friso en zijn familie en vrienden het beste toe in deze moeilijke tijd. Kijk dit soort nieuws wordt tegenwoordig snel vergeten maar hun moeten er nog jaren mee leven. Denk daar eens aan en niet aan je eigen belangen NRC!!!!!

Jan Vellekoop

De overgang van broadsheet naar tabloid kon niet duidelijker geïllustreerd worden.

Joep Mooren

Ik vind het bijzondere treurig dat de redactie niet verder komt dan dit ” ja-maar” verhaal. Een eenregelig maar nederig excuus zou meer waarde hebben en wat mij betreft ook voldoende zijn. Een excuus overigens dat primair geadresseerd zou moeten worden aan de familie in kwestie.

M. Mouwen

Dat de NRC een ‘journaliste’ zoals Jannetje Koelewijn uberhaupt een platform geeft baart mij zorgen. Zoals zij in DWDD haar verhaal deed was ronduit gênant. Kromme tenen ten top. Haar man dhr. Tulleken heeft hiermee bewezen zijn beroep als arts onwaardig te zijn, hij wilde zogenaamd ‘in het algemeen belang’ een krankzinnige geruchtenvorming tegengaan, dit terwijl hij niet eens de behandelend arts was en dus niet over de juiste medische gegevens beschikte. Daarnaast heeft hij blijkbaar totaal geen respect heeft voor het medisch beroepsgeheim. Vandermeersch doet de zaak af met dat NRC Handelsblad het beter had moeten inschatten. Wat een stelletje onbenullen bij elkaar. De NRC, J. Koelewijn en Tulleken getuigen niet alleen van onkundigheid en onprofessionaliteit, maar vooral ongeloofwaardigheid. In een woord triest. NRC, ik ben klaar ermee.

Ger

Vandermeersch en zijn redactrice Jannetje K. begrijpen niet hoe de krantenwereld in Nederland werkt. Zo’n verhaal, bovendien op bedenkelijke wijze verkregen, hoort niet op de voorpagina van een krant als de NRC thuis. Dat doet het FD toch ook niet.
Voor dit soort roddels hebben we weer andere bladen in NL. Bovendien was het verhaal nog een dooie mus. Vandermeersch moet niet alsnog uitleggen waarom hij toch gelijk had. Gewoon excuses zijn hier op hun plaats.

M. van der Heijden

Een piepklein beetje ‘spijt’ omkleed met dikke lagen zelfverdediging en zelfingenomenheid. Vermoedelijk is Meneer Hoofdredacteur gewoon ontzettend tevreden: NRC is in het nieuws! De volgende keer zullen ijdeltuiterij en scoop-geilheid weer de doorslag geven, zou ik zo gokken.
Dat er een ‘een deskundig buitenstaander’ wordt ingehuurd ‘om onze berichtgeving kritisch tegen het licht te houden’ is ook wel interessant. En let op mensen: zijn bevindingen komen in de krant, in ons eigen geweldige NRC! Het extreem voorzichtige, maar toch een pietsje kritische commentaar van de NRC-ombudsman is intussen niet eens de moeite waard om zelfs maar te vermelden – er op ingaan is natuurlijk al helemaal te veel gevraagd.

J.Schillings

Koelewijn en het NRC wisten dat de toestand van Friso onder het medisch beroepsgeheim valt. Friso is weliswaar zoon van de koningin maar daarom nog niet van nationaal belang om hem zijn recht van privacy te ontzeggen of te neuzen in zijn medisch dossier. Als Koelewijn er al iets mee had willen doen had ze met die verkregen informatie naar de behandelend arts of de RVD moeten gaan ter verificatie. NRC heeft nog steeds niet door hoe ze in de fout is gegaan en blijft volharden in haar kortzichtigheid! Schandelijk!

Goda Choi

NRC begrijpt het nog steeds niet. De “verontwaardiging” gaat niet over of de ‘gelekte’ info juist of onjuist was, of de journalistieke waarde ervan. Net als bij het VUmc drama: medisch beroepsgeheim!
Wat mij betreft staat medisch beroepsgeheim “hoger” dan ‘recht op informatie’ (in welk wetboek staat dit overigens?) of ‘integere voorlichtingsprogramma’s maken’ (sinds wanneer is dit een hoger doel voor Eyeworks?); maar blijkbaar zijn er mensen het hiermee oneens: jammer.

Marijn Maartens

en nog steeds is het kwartje niet gevallen bij Vandermeersch.

R.Piek

Meneer Vandermeersch, zo’n redden wat er te redden valt stuk stemt treurig. Schaamte en excuses aan de familie, met een diepe buiging, zouden gepast zijn. Ik meen dat ik uw verslaggever heb horen zeggen dat ze het bij één bron – haar zo zelfbewuste man – heeft gelaten, omdat er simpelweg geen tweede bron beschikbaar was. Dan publiceer je toch sowieso niet? Daarnaast toont het NRC zich zich een heler van op foutieve wijze verkregen materiaal – schending beroepsgeheim -, gelijk een koper van een fiets die weet dat de fiets gestolen is. Gefeliciteerd, u had Groot Nieuws. Operatie geslaagd, patiënt overleden, helaas. Bah.

Ing. R.H. Tiktak

Geachte redactie, gelijk hebben en gelijk krijgen, zijn twee verschillende zaken. Echter daarover gaat het inmiddels niet meer. Het betreft een morele kwestie. U zou er derhalve goed aan doen om de consequenties daarvan in te zien en te aanvaarden.
Uw krant heeft, zo vrees ik, inmiddels zeer ernstige averij opgelopen. Was dat het nu allemaal waard?

Hans Joosten

Ik mag hopen dat Jannetje Koelewijn haar ontslag neemt, na deze mega blunder.

Ron Batten

Had de NRC redactie niet even follow up kunnen geven aan de 45 minuten reanimatie? Dat is veel te lang. Elke medicus kan u dat vertellen.
Dat had in elk geval mijn optimisme getemperd.
Maar goed, dat is lang niet het ergste aan deze zaak: ik voel mee met Friso’s familie.

AW

Vreemd dat ziekenhuis en RVD het dan geen probleem vonden om zoveel Nederlanders een hele week valse hoop te geven. Zij hebben de NRC en daarmee al zijn lezers en meelezers er ingeluisd door hun nalatigheid. Krant en dokter hebben nu de echt belangrijke informatie moeten verzwijgen, ipv alles te publiceren. Tenminste als de RVD was blijven zwijgen. Of anders niets publiceren en later dit dilemma uitleggen. In beide gevallen was de persvrijheid groter geweest. Maar gezien de storm van protest heeft de NRC die niet hoog ingeschat. Bij een volgende (echt groot) probleem dus graag stevig doorpakken: liever meer goede onderzoeksjournalistiek dan bangige verslaggeving.

h van der wurff

NRC maakte altijd de indruk objectief op feiten gebaseerd verslag te doen van gebeurtenissen. Loos gebabbel tussen toevallig aanwezigen past daar niet bij. Werkelijk mr. VanderMeersch u rest niets anders dan terug te treden.

Steven Vervaat

Geachte heer Sauer en andere NRC eigenaren,

Negen maanden geleden heb ik mijn abonnement opgezegd, omdat de koers onder Vandermeersch me totaal niet beviel. NRC next was opgericht – en een succes geworden – om lekker gek lekker anders te zijn. Waarom moest de gewone NRC dan ook de ‘lifestyle light’ kant op?

De hoop dat een Belg tenminste voor een gedegen spelling zou zorgen bleek ijdel, met het opheffen van de centrale redigeerafdeling. Waar ik op rekende was gewoon een goede gedegen NRC, op nieuwe leest geschoeid, financieel houdbaar voor nog een lange tijd. Dat daar advertenties voor nodig zijn begrijpt iedereen, maar niet waarom dat rondom flutartikelen over flutonderwerpen zou moeten. Gewoon een goede krant, dat is wat ik meer dan dertig jaar in NRC heb gewaardeerd. Dat bleek het steeds minder te worden.

Met het recente fiasco is die verschrikkelijke koers bevestigd. Dat Vandermeersch controversiële en soms verkeerde keuzes maakt is één ding. Maar die eindeloze “goed-nieuws-show” van hem over hoe succesvol, diepgaand en integer zijn eigen beleid wel niet is, is een belediging voor de lezer. “Hosanna, wij zijn fantastisch” past niet bij een instituut dat zichzelf ooit de slijpsteen van de geest noemde. Deze affaire toont op zichzelf al dat Vandermeersch met zijn Telegraafstijl en -overwegingen niet de juiste man op de juiste plaats is. Maar zijn goedpraterij is misselijkmakend.

Doet u hem alstublieft weg. Bij deze teken ik in op een tweejaarsabonnement zodra u een nieuwe hoofdredacteur heeft benoemd.

menno

@Peter vd Linde, dank, die was ik helemaal vergeten. Hij heeft helemaal gelijk die hoofdredacteur. Mag ik het nog eens herhalen? “Als ‘t in de NRC staat is ‘t juist!!!!” http://www.dumpert.nl/mediabase/2024041/f233ebd7/peter_vandermeersch_over_vk_en_nrc.html

Rinus Aldus

Naar mijn wijze van zien valt de NRC journaliste en(hoofd)redactie alsmede dr. Tulleken niets te verwijten. De RVD heeft op gezag van de Koninklijke familie gekozen om een week lang niet alle feiten (o.a.duur van reanimatie en hartstilstand) naar buiten te brengen.
Wat het motief hiervoor ook geweest is: het heeft geleid tot veel speculaties in de media. Die zijn voor rekening van zij die ze maakten, maar ik heb geen of nauwelijks licht kunnen aantreffen tussen de publicaties in de NRC en de nu gepresenteerde feiten.
Of de RVD steeds adequaat heeft gehandeld kan ik niet beoordelen, maar dat zal nog wel duidelijk worden.

J.A. Hillebrand

Ik kan mij grotendeels vinden in de analyse van de hoofdredacteur.

Terugkijkend zijn de motieven van de heer Tulleken moeilijker te begrijpen. Hij zegt positief nieuws naar buiten gebracht te willen hebben, terwijl juist hij had moeten weten dat de situatie van de patient na 45 minuten reanimeren (dat is wat hij wist) uiterst kritiek moest zijn.

NRC heeft wat mij betreft zijn journalistieke plicht gedaan. Het was nieuws, langs oprechte weg verkregen (journaliste had zich als zodanig bekend gemaakt). Dat de artsen waarschijnlijk hun geheimhoudingseed geschonden hebben is laakbaar, maar NRC mag verwachten dat dergelijke gerenommeerde artsen weten wat zij doen.

De conclusie dat NRC onbedoeld heeft bijgedragen aan een te positief beeld deel ik ook, temeer daar ook NRC op de hoogte was van de 45 minuten reanimeren. Nader onderzoek had kunnen uitwijzen dat er absoluut geen reden tot optimisme was. Aan de andere kant heeft met name de heer Tulleken zelf bijgedragen aan dat positieve beeld, door ná de oorspronkelijke publicatie aan een ieder die het maar horen wilde te vertellen dat hij zo graag iets positiefs naar buiten wilde brengen.

Ik neem NRC Handelsblad weinig kwalijk. Ik deel met name de analyse van de ombudsman.

Karel

Goh, en ik die dacht dat we bij de Standaard wel eens betweterige azijnpissers op het forum kregen …..

dr. C. van Tuinen

Meneer Vandermeersch heeft veel woorden nodig om zich enigszins te verontschuldigen. Medisch geheim is geen journalistiek geheim volgens de NRC baas. Totaal niet ethisch. Sensatie! Laten we maar zwijgen over Jannetje Koelewijn en haar echtgenoot. Zij hebben zich door hun opstelling bij DWDD en P&W al genoeg belachelijk en ongeloofwaardig gemaakt.

Annemieke

‘Gelukkig’ geen schedelbasisfractuur….

Dank aan een zeer geleerde neurochirurg en zijn vrouw die fragmenten uit een medisch dossier doorgeeft.
Feiten? Die zouden toch door de RVD gegeven gaan worden, met toestemming van de familie? Mw. Koelewijn heeft haar echtgenoot wel om toestemming gevraagd voor plaatsing maar men vergat de familie van Oranje. Beschamend.

Yme van den Berg

Vandermeersch stelt dat het medisch beroepsgeheim geen journalistiek geheim is. Maar staat het medisch beroepsgeheim dan niet ten dienste van de privacy van de patient en dus iedere burger? Is het daarmee dan geen maatschappelijk goed? Verder was Jannetje Koelewijn niet ter plaatse als journaliste, maar als vrouw van de neurochirurg Tulleken. Het lijkt me dat zij zich met voorbedachten rade naar en in het ziekenhuis heeft begeven als vrouw van. NRC zou eens een onderzoekje moeten doen hoe andere partners van artsen omgaan met medische gegevens die hen misschien soms toevallig ter ore komen. Maar in het geval van mevrouw Koelewijn is het geen toeval geweest, zij heeft haar man bewust gebruikt om zich toegang te verschaffen. In die situatie had zij ethisch gezien een afgeleide zwijgplicht.
Hoogleraar gezondheidsrecht Legemaate gebruikt wel een erg formalistich argument om te zeggen dat Tulleken het beroepsgeheim niet schond, omdat Koelewijn de gegevens direct uit de mond van medebehandelende Thomé vernam.
Thomé schond direct zijn beroepsgeheim, Tulleken verschafte zich als ‘autoriteit’ toegang, en was zijn vrouw terwille. Toen Vandermeersch dat allemaal hoorde, had hij de vrouw van Tulleken tegen zichzelf in bescherming moeten nemen: zij is tenslotte werkneemster van de NRC.
De situatie van Friso was zaterdag j.l. ernstig genoeg op basis van de informatie die officieel was vrijgegeven. Er was geen uitzonderlijk belang om de medische ethiek hiervoor met voeten te treden.
Het feit dat Tulleken nu achteraf de zaken mogelijk te rooskleurig heeft voorgesteld is betreurenswaardig, maar doet niet zoveel ter zake: ook afgelopen zaterdag zat de NRC fout, en het is jammer dat dit nog niet tot de hoofdredactie is doorgedrongen.
De Koninklijke familie heeft nu uitdrukkelijk om terughoudendheid van de media verzocht: het zou de NRC sieren als ze morgen met een werkelijk excuus op de voorpagina zouden openen.

Pieter van Soest

Kan de NRC alstublieft stoppen met deze wanvertoning en zo snel overgaan tot de orde van de dag. Gewoon excuses aanbieden, zonder enig gelijk te willen halen.
En een paar stevige gesprekken voeren met sommige enkele journalisten in uw dienst.

Amir Swaab

Met verbazing lees ik de verontwaardigde reacties. Ik vind het zeer te prijzen dat NRC de discussie aangaat met de lezer als ze commotie heeft veroorzaakt. Ik heb het gevoel dat de merkwaardige relatie tussen de Nederlandse burger en het koningshuis een belangrijke factor is in de heftige emoties.

Als de premier zijn vakantie ervoor afbreekt, kun je in elk geval zeggen dat er nieuws is voor de voorpagina. Wat betreft de gezondheid van Friso is er net zo weinig nieuws als vorige week. De afloop is met geen kilo’s koffiedik te bepalen. Toenemende of afnemende kansen op herstel zijn geen nieuws maar statistische voorspellingen die niets over een individueel geval zeggen. Iedereen die zijn eigen lot wel eens verbonden heeft geweten met medische statistiek kan dat beamen.

De privacy van het koningshuis is twijfelachtig. Het zijn geen normale mensen. Normale mensen wonen niet op kosten van de gemeenschap in paleizen. Het zijn prinsen en prinsessen, en die leveren net als bn-ers en filmsterren in ruil voor hun carrières een flink stuk privacy in. De ‘hijgerigheid’ van de media is gevolg van de gretigheid van het lees- en kijkpubliek. Niet andersom. Ik heb het stuk van Koelewijn niet gelezen omdat het me niet zo interesseerde. Wie het wel heeft gelezen heeft voor mij geen gezag om moralistische praatjes over privacy af te steken. U heeft er ongetwijfeld van gesmuld en vond het misschien zelfs fijn om er schande van te spreken, en daarmee een uitlaatklep te hebben voor alle emoties.

Ik lees al jaren heel graag Koelewijn, omdat ze een van de beste journalisten is van NRC. En als journalist onderscheid je jezelf als je ertoe in staat bent echte informatie te halen bij ingelichte bronnen – on the record. Je persoonlijke netwerk is net als bij veel andere beroepen een onderdeel van je werk. De RVD, aan de andere kant, is niet de waakhond van de koninklijke privacy. De RVD is de koninklijke pr-machine (die censureert en verhult en die straft en beloont). Een journalist heeft alleen al daarom, vind ik, de plicht om hen heen te proberen de koninklijke waarheid te achterhalen.

Tenslotte die merkwaardige relatie tussen Oranje en haar onderdanen. Ik heb niet één oproep gelezen om de nabestaanden van Amy Winehouse, Michael Jackson of Withney Houston te respecteren. Dat zijn ook mensen, met echt verdriet. En als Oranje trouwt of iets anders te vieren heeft, zegt ook niemand: gun die mensen hun eigen feestje. Maar als er leed is, en we de kans lopen een glimp op te vangen van de koninklijke menselijkheid achter de glanzende façade, moeten de camera’s liefst uit. Ik denk dat dat de kern is. Artiesten zien we graag van de rode loper af struikelen, omdat hun menselijkheid ze dichter bij ons brengt, en hun roem relativeert. Dat vinden we plezierig, zij het uit afgunst, zij het uit mogelijkheid tot identificatie. De menselijkheid van de koninklijke familie willen we daarentegen liever niet zien, omdat die ons confronteert met de onbegrijpelijkheid van de constitutionele monarchie. Van ons koningshuis willen we wuivende handjes, lachende foto’s en statige staatsbezoeken zien. Daar werkt de RVD graag aan mee. Maar als de verheven statuur barstjes vertoont raken we in de war. Niemand wil een boze koning zien of een koningin met tranen die alleen een moeder die een kind verliest kan huilen. Dat is misschien een veel ergere schending van hun privacy: de onmogelijkheid om gewone mensen te zijn wanneer het publiek meekijkt.

Het NRC valt misschien te verwijten dat ze onderschat heeft hoe gevoelig e.e.a. ligt bij een deel van haar lezers, maar ethisch heeft ze niks verkeerd gedaan. Ze kan allicht sorry zeggen tegen lezers die zich gekwetst voelen, want lezers kwetsen was niet hun bedoeling. Maar lezers die zich niet gekwetst voelen maar wel emotioneel geraakt moeten zich afvragen of ze de boodschapper wel de schuld moeten geven.

Amir Swaab

Misschien kan NRC de alinea’s en apostroffen fixen in mijn bovenstaande reactie?

Johan Tio

3 dagen geleden reeds heb ik uw hoofdredactie een mail geschreven. Naar aanleiding van uw onvermogen om eigen fouten in te zien zegde ik in mijn mail mijn abonnement op bij uw zgn. kwaliteitskrant. Helaas heb ik nog steeds geen bevestiging hiervan ontvangen.
Heer Vermeersch ga asjeblieft terug naar Belgie en neem Janneke mee.

Simon Simpel

Wat ik typerend vind aan Vandermeersch is de zelfrechtvaardiging die zowel uit zijn optreden in dwdd als uit deze column spreekt. Geen spijtbetuiging aan of greintje mededogen met de Koninklijke familie. Vroeger was de krant een meneer. Wellevendheid lijkt verdrongen door botheid en eigenwaan.

Kai van Noord

Als Vandermeersch deze blunder zou aangrijpen terug te treden, en een nieuwe hoofdredactie de krant weer zou revitaliseren (minder aandacht voor trivia, minder grote foto’s, minder van die domme overzichtjes, en méér langere, analyserende artikelen, enz), is de hele kwestie toch nog ergens goed voor geweest.

H. van Veen

U had dit niet mogen publiceren en mw. Koelewijn had niet voor de camera moeten verschijnen. Heel helder wat mij betreft.
En tegelijkertijd vind ik de toon in een aantal bovenstaande reacties overtrokken. Het hijgerige heeft niet alleen met de media te maken. Ook de lezers, luisteraars en kijkers – “wij” dus – treft enige blaam. Wij hebben gelezen,geluisterd en gekeken – en wellicht ook wel hijgerig.

Ed Rook

Er was een situatie van 1 uur en tien minuten zuurstoftekort en een schedelbasisfractuur, een kapotte schedel dus waardoor er een kans was dat er ook nog fysieke schade aan de hersens zou kunnen zijn.
Tullekens kwam zeggen dat de schedel nog heel was en dat was positief vergeleken met de toen bekende situatie.

Probleem is dat er lezers waren die alleen het woord positief lazen en de 1uur en 10 minuten zuurstoftekort even vergaten en daarna aan positief “ins Blaue hinein interpretieren” deden.
Dan schrik je wel even als je vandaag, 24 februari, hoort wat het zuurstofgebrek toch heeft veroorzaakt en ben je dan kennelijk geneigd Tullekens alsnog de schuld van alles te geven.

Een mens zit vreemd in elkaar maar ook dat zit allemaal in die schedel.

H.E.L. Der

Zelfde kwaliteit berichtgeving als over de benoeming van Knot als directeur van DNB en Donner als vice-voorzitter RvS. Laatste 2 onderwerpen volledig gebaseerd op anonieme bronnen. Rutte nog belachelijk proberen te maken omdat hij niet gesteld was op Hoogduin die al in directie DNB zat nadat Hoogduin t.t.v. formatie in discussie met o.a. CPB niet hard genoeg van leer trok tegen PvdA CPB directeur Teulings. Laatste zou in 2010 geen noodzaak voor harde bezuinigingen hebben gezien. Anno 2012 is wel duidelijk dat Rutte gelijk had. Maar NRC komt daar natuurlijk weer niet op terug.

L. Banning

Potverdikkie! Was het plaatsen van het absurde stuk van Koelewijn afgelopen zaterdag al een stap te ver, nu blijkt ook nog dat het volkomen uit zijn verband gerukt is door maar een deel van het verhaal te vermelden, immers dat Friso lange tijd is gereanimeerd. Dit is schadelijk voor het vertrouwen in een evenwichtige berichtgeving! De krant zal hier echt iets mee moeten!

Steven Dijk

Toen ik de heer Tulleken bij Pauw en Witteman tamelijk onsamenhangend hoorde uitleggen wat hij meende te moeten zeggen, deed hij mij erg denken aan mijn vader aan het begin van zijn dementie. Je denkt dat hij weet wat hij doet, maar dat blijkt achteraf niet zo te zijn. Hem is volges mij niet zoveel te verwijten als dit ziektebeeld zich voortzet. Zijn publiciteitsbeluste echtgenote en de hoofdredacteur echter des te meer.

Gert Ruyer

In de nederige mening achteraf van de hoofdredactie, na een ‘oprechte misser’, ben vooral niet ge-interesseerd. Graag kwaliteit vooraf. In Belgie vroeg je ook niet aan Boudewijn en Fabiola hoe het met de kinderen ging. Graag kritisch journalistiek niveau en fatsoen.

C Wierckx

Dhr. Vandermeersch is wel heel onvolledig over de FEITEN in zijn artikel. Er is nl. vandaag gezegd dat er gisteren een EERSTE MRI-scan is gedaan. Dus nee, er is er eerder geen gemaakt, ook niet na 24 uur waarop niets bijzonders te zien was. Dat kan ook niet, als gisteren grote schade te zien was. Dubbel fout zou ik zeggen. Ga door het stof, ben volledig en geef je foute inschatting toe, maar veins niet nu achteraf alles te bezien en dan deze conclusie te trekken. Zo jammer dit!

Jort Ging Mij Voor

Dus NRC wist hoelang reanmatie geduurd had en dat die natuurlijk pas kon beginnen na de 20 tot 25 minuten dat de prins onder de sneeuw had gelegen en dan nog komt er een verhaal in de krant dat positief geïnterpreteerd kan worden. Zelfstandig en kritisch denken lijkt de redactie niet te kunnen.

Ad Lansink

Veel trouwe lezers hebben al langer in de gaten, dat hun NRC met het aantreden van de nieuwe hoofdredacteur aan kwaliteit heeft ingeboet. Het optreden bij DWDD maakte duidelijk, dat Vandermeersch er voor zichzelf zat, en niet voor de krant. Zijn verweer toen en nu kan de toets van de kritiek niet doorstaan. Naast een oprecht past een terugkeer naar de tijd van de gedegen journalistiek. Lukt dat niet, dan zal de NRC veel abonnees verliezen

Anna

Dat je als krant een scoop hebt, tot daaraan toe. Maar daar glimmend van trots op ieder journaal en talkshow over praten, vind ik schimmig en oliedom. Alles ter meerdere eer en glorie van een arts en zijn vrouw over de rug van een beroemde patient. Blijft een nare nasmaak houden, niet het artikel zelf maar de optredens van de journaliste hebben iedere sympathie voor NRC bij mij weggeslagen.

EvdM

Wat ik mis in deze discussie is dat de de details over de gezondheid van de prins niet nieuwswaardig genoeg zijn om de privacy-schending te verantwoorden, omdat de prins geen officiële functie heeft. Er bestaat geen reden voor het Nederlandse publiek om deze details te weten anders dan een nieuwsgierigheid en sensatiezucht over het leven van een bekende Nederlander. Indien het hier zou gaan om iemand die daadwerkelijk invloed heeft op onze samenleving of onze staat, zoals de koningin of de kroonprins, dan had de verdediging van uw keuze meer om het lijf gehad. U had het publiek belang van prins Friso zelf moeten meewegen om het publiek belang van informatie over Prins Friso te kunnen bepalen.

Rob Geensen

Laf… De NRC van Peter Vandermeersch is mijn NRC niet meer. Jammer.

Koen

In een persvrije wereld, hopelijk in Nederland er toch nog een, is het toch de taak van een kwaliteitskrant om wat ze weet te publiceren ? Misschien zijn ze daar niet ver genoeg in gegaan en hadden ze inderdaad moeten publiceren dat als je alles samen een uur niet ademt dat de schade gigantisch is. Maar de RVD, die wisten dat ook. Waarom dan gedurende een week niet zeggen ???
Trouwens wat staan elke dag die camera’s en verslaggevers aan het ziekenhuis te doen …. Zeker niet uit sensatiezucht, waarschijnlijk uit medeleven !
Keep up the good work Peter !!!

Boze lezer

NRC, is dit het jullie nu allemaal waard geweest?
Waar is de verontschuldiging van Koelewijn en Tullekens, die het woord ethiek blijkbaar niet kennen? Stop met dit soort journalistiek en toon als krant eindelijk weer klasse, respect en moraliteit en wordt weer de ikwaliteitskrant waar jullie altijd voor hebben gestaan. Wordt weer de NRC zoals we die gekend hebben…. !!

Bart Hengeveld

De NRC had evenmin als prof. Tulleken een taak in het brengen van geruststellende berichten aan de bevolking. De enigen die dit aanging waren de leden van de familie. We kunnen gevoegelijk aannemen dat die adequaat werden ingelicht.

Voorts hoop ik dat de politici Hare Majesteit zullen willen ontzien en dat ze geen kabinetscrisis zullen veroorzaken. Heus er is nog nooit een kabinet geweest dat het veel beter of slechter deed dan een voorganger.

L. Banning

Was het artikel van Koelewijn op de voorpagina van afgelopen zaterdag al een stap te ver, nu blijkt dat door het niet vermelden van de 45 minuten het nog onevenwichtige berichtgeving is geweest ook.

Hier zal de krant iets mee moeten: hiermee is het vertrouwen in evenwichtige berichtgeving ernstig geschaadt. Wij zullen nooit weten welke feiten NRC niet vermeld.

Pieter van Westhrenen

Niet alles wat een journalist mag en kan publiceren, hoeft gepubliceerd te worden. Juist dat onderscheid had het NRC moeten maken toen zij besliste de mededelingen van haar journaliste Jannetje Koelewijn te publiceren. Dat zou het NRC en Jannetje Koelewijn gesierd hebben, niet de Telegraaf journalistiek die zij betracht heeft.

Rob Boas

Laat dit aub eens maar nooit weer zijn. De NRC mag niet een podium zijn voor de zelfgenoegzaamheid van een journaliste en haar man, die zo zichtbaar op tv genoten van de media belangstelling dat dat op zich al voldoende was om behoorlijk over je nek te gaan. De prins is niet dood dus lijkenpikker is niet de juiste kwalificatie.

L. Banning

Was het artikel van Koelewijn op de voorpagina van afgelopen zaterdag al een stap te ver, nu blijkt dat door het niet vermelden van de 45 minuten het nog onevenwichtige berichtgeving is geweest ook. Hier zal de krant iets mee moeten: hiermee is het vertrouwen in evenwichtige berichtgeving ernstig geschaadt. Wij zullen nooit weten welke feiten NRC niet vermeld.

m. kreek

Tot tranen geroerd, van walging, door het artikel op de voorpagina afgelopen zaterdag, door het gebrek aan respect voor de patient en zijn familie, heb ik mijn abonnenment na 25 jaar opgezegd. Als reactie kreeg ik als uitleg het bericht “dat één van de meest ervaren redacteuren toevallig in het ziekenhuis was…” de rest van het verhaal is bekend. De misplaatste superioriteit van deze hoofdredacteur is niet te filmen. Zeker na de armetierige lafhartige legitimatie van vandaag, zonder medeleven, zonder sorry, wat een kilte, jakkes, blijft mijn abonnement opgezegd, tot er schoon schip is gemaakt. Hoezo Lux? Pikdonker.

Jan Strootmans

Achteraf berouw tonen is makkelijk. Denk liever na alvorens deze onzin de wereld in te slingeren. Iedere basisarts hoort te weten dat de prognose bij een coma niet alleen afhangt van de diepte van het coma. De oorzaak van het coma is de belangrijkste factor. En helaas is anoxie (zuurstoftekort) de meest slechte prognostische factor bij een coma. Een even diep coma door een ongeval (mechanisch letsel) heeft een veel betere prognose. Maar Tulleken is een neurochirurg. Die heeft te maken met onder meer hersenletsels door ongevallen, zoals kneuzingen in de hersenen en bloedingen in of rond de hersenen. Maar met hersenletsel door anoxie heeft een neurochirurg niet te doen. Dat is niet chirurgisch te behandelen. Dus heeft Tulleken niet alleen zijn beroepsgeheim geschonden. Hij heeft een uitspraak gedaan er vanuit gaande dat het mechanisch letsel door een ongeval betrof, terwijl het om anoxie gaat, waarvan hij laat blijken geen enkel verstand te hebben. Door zo’n onbezonnen oordeel de wereld in te zenden veroorzaakte hij enorme verwarring. Niets is zo erg voor familie van een ernstig zieke patiënt allerlei verschillende, elkaar tegensprekende beoordelingen over de prognose te horen. Dit schaadt de direct betrokkenen extreem. Een krant behoort niet zo maar een bericht de wereld in te slingeren van een echtgenote van een gepensioneerd specialist die andere aandoeningen behandelt dan hersenschade door anoxie. Het moet toch duidelijk zijn dat het geen objectief oordeel kan zijn. Afgezien dat het helemaal niet hoort vanwege het beroepsgeheim had de krant ook het oordeel kunnen vragen van een medisch specialist die wel ter zake deskundig is. Walgelijk, onzorgvuldig en helaas extreem schadelijk voor de betrokkenen.

M. Knitel

Ik ga grotendeels mee met reactie #103, maar mis in de opwinding van alle reacties nog één aspect: want was het niet veel beter geweest beste Peter, om nu dit afschuwelijke nieuws nog zo vers is, nog even je w.ff.l te houden? Zou het niet wat smaakvoller geweest zijn om dit punt op een later tijdstip nog eens aan te snijden, als emoties en ratio weer wat makkelijker te scheiden zijn? Ook kom je in je verhaal nogal haastig terzake, zonder ook maar één woord van medeleven. Daardoor bekruipt me het gevoel dat je met je pen al in de aanslag zat te wachten op het nieuws van vandaag, zodat je – over het hoofd van Friso en zijn naasten heen – direct met je journalistieke ‘introspectie’ kon beginnen, met welk eigenbelang dan ook voor ogen. Een hoofdredacteur die dit soort subtiliteiten niet aanvoelt heeft bij mij niet het vertrouwen dat hij de juiste moreel-journalistieke keuzes maakt.

Johan Screever

De Heer P. Vandermeersch geeft er meermalen evident blijk van de meningen, mores, regels, gebruiken en gewoontes van de (nederlandse) lezers van de NRC niet te begrijpen. Hij is uit op NIEUWS en is bereid daarvoor onethisch en onfatsoenlijk te zijn.
Het ware beter (voor Nederland en voor de NRC) als hij retour a Belge gaat. Met de staart tussen de benen als hij toch enig realiteitsbesef heeft.
Dit stukje slappe excuses is niet relevant (en lijkt niet oprecht), of de man is nog dommer dan je voor mogelijk houdt.

Gezond Verstand

Een ijdele zelfingenomen man (Tulleken) en zijn onderdanige, in tomeloze verering in elke tv-uitzending naar haar ega opkijkende partner-jourrnaliste (Jannetje Koelewijn) geven een persoonlijke interpretatie van feiten waarbij de ex-hoogleraar in grenzeloze zelfoverschatting een niet-persoonlijk bij deze casus betrokken bron citeert, een onjuiste medische interpretatie geeft (waarbij hij een eventuele schedelbasisfractuur ondergeschikt maakt aan 45 minuten zuurstofgebrek). De ex-chirurg schendt het medisch beroepsgeheim, het NRC verliest zijn geloofwaardigheid. Dit zijn de nuchtere feiten. Oordeel zelf.

willemijn

Het is jammer en storend dat de berichten van NRC al een week vooral gaan over NRC zelf, de rechtvaardiging van of uitleg over de berichtgeving en dat de gezondheid van Friso daaraan volledig ondergeschikt is gemaakt.

M. Hulscher

Om wie draait het hier nu eigenlijk? Het lijkt wel alsof de krànt het middelpunt is in plaats van een prins die op sterven ligt. De sensatie naar ‘nieuws’ heeft het gewonnen van respect voor de privacy van een mens en het verdragen van onzekerheid. Spreken is zilver, maar zwijgen is toch echt goud, juist voor een een krant die pretendeert kwaliteit hoog in het vaandel te hebben. Het doet me oprecht goed dat er zoveel eensluidende reacties zijn. Ik hoop dat dát tot introspectie bij de hoofdredactie leidt.

Hannes Minkema

Zojuist liet de heer Vandenmeersch in Pauw & Witteman weten dat hij de volgende keer weer gewoon medische privégegevens zou publiceren, omdat hij zich op geen enkele manier gebonden acht aan het medisch beroepsgeheim. Ook niet als ‘heler’ van deze informatie, die ze niet zelf ontvreemdt maar ‘slechts’ doorverhandelt.

Neem dat laatste woord gerust letterlijk. Kranten willen verkopen omdat ze geld willen verdienen.

Dus zodra een arts met uw en mijn gegevens te koop loopt, zet NRC dat graag in de krant.

Wat is dan nog het verschil met gegevens publiceren die een NRC-redacteur ‘toevallig’ op straat vindt in bijvoorbeeld een ouwe vuilniszak?

Kan NRC niet zelfstandig verschil maken tussen medische gegevens die wel en niet op straat *horen* te liggen?

Ja, dat *kan* NRC wel. Het droevige is dat NRC onder aanvoering van Vandenmeersch dat blijkbaar niet *wil*. Met een gratuit beroep op ‘het algemeen belang’. Zoveel hypocrisie stemt treurig.

de Vos

Ik vind dat meneer de hoofdredacteur uitstekend werk doet door zijn weldoordachte maar desondanks controversiele acties nader te verklaren aan een breed publiek, inclusief dwdd. Dat niet iedereen het met hem eens is, is bijzaak. De transparantie en open discussie is een verademing. Bravo.

Jan de Boer

Slechte damage control van de hoofdredacteur. Het issue is niet hoofdzakelijk dat er een te positief beeld, overigens gebaseerd op een totaal verkeerde interpretatie van de bekende “feiten”, van de gesteldheid van de prins.
Geen woord over het schenden van medische geheimen en de privacy, verkeerde interpretatie van “feiten”, een onbetrouwbare bron, hijgerig gedrag een scoop te missen en het geven van onjuiste feitelijke informatie.
Net de reactie bij Pauw & Witteman gezien en gehoord, evenals die van zijn buurman aan tafel; beter moeten nadenken, niet netjes.

U kunt dan driemaal melden devoot uw hoofd te buigen, maar mist in uw defensieve blog de clou volledig.

Niet het hoofd buigen maar excuses aanbieden aan de koninklijke familie en terug treden en vooral Jannetje meenemen.

G.L.A. (Gé) den Bok

Tja, wat ons betreft einde NRC (abonnement). Misschien moet Vandermeersch de beginselverkaring nog eens aandachtig doornemen.

Gert Ruyer

Zag zojuist Vandermeersch bij Pauw en Witteman en toen bleek, dat Tulleken ook al wist, dat er 45 minuten (bleek later dus 50) gereanimeerd was, naar wat hij ook wist maar verzweeg en dat het daarmee een kansloze situatie was geworden. Wat was het ‘positieve nieuws’ van Tulleken ["geen schedelbasisfraktuur"] dan nog voor NRC waard en wat was de journalistieke waarde ervan dan nog? Ik heb op mijn kosten nu wel genoeg hoofdredacteur beleefd aan Vandermeersch. Moet ik nu nog steeds ‘wennen’ aan zo’n hoofdredacteur of mag ik gewoon terugverlagen naar Birgit Donker en de kwaliteitskrany die NRC-H gewoon was?! Ik wil weer een kwaliteitskrant en geen modekrant op ‘normaal’ niveau van een Privé. 400 euro per jaar is geen liefdwerk-en-oud-papier-niveau meer en dank-je-wel-zeggen wat ik nu weer in de brievenbus krijg. Lees Die Zeit en je weet weer wat een kwaliteitskrant is en NRC niet.

G.C. Haulussy

Waarom een deskundige buitenstaander? Een deskundig buitenstaander heeft het NRC helemaal niet nodig om te constateren dat het NRC totaal verkeerd zat met haar wijze van berichtgeving. Uit het interview bij Pauw & Witteman met de heer Vandermeersch blijkt zelfs dat het NRC de feiten niet volledig heeft weergegeven. De NRC heeft gemeend ‘positief’ nieuws te willen brengen net als de heer Tulleken. Ik vind het vreemd dat het NRC voor de lezer meent te moeten uitmaken welke feiten worden weergegeven. Als het NRC stelt de feiten te willen geven (aldus de heer Vandermeersch bij P&W) geef dan alle feiten en bepaal dan niet voor de lezer welke feiten goed zijn voor de lezer en welke niet. Of schrijf anders helemaal niets. Het NRC heeft wat mij betreft de grenzen van goede journalistiek en fatsoen overschreden. Ik lees het NRC al meer dan 25 jaar en het is spijtig te constateren dat het NRC op Telegraaf-achtige manier nieuws brengt. De heer Vandermeersch moet zich diep gaan schamen voor de voorpagina van vorige week zaterdag. Het gedraai bij P&W van de heer Vandermeersch vond ik veelzeggend en geeft aan dat de heer Vandermeersch heel goed weet dat het NRC verkeerd bezig is geweest. De heer Vandermeersch moet overwegen of hij nog wel moet/kan aanblijven. Het NRC dient in ieder geval verontschuldigingen aan te bieden aan het Koninklijk Huis en niet zo zeer aan de lezer. De gestelde intervisie is leuk voor de redactie maar verder kopen we daar helemaal niets voor. Ik hoop dat het NRC voortaan op de gebruikelijke kwalitatieve wijze nieuws brengt. Net als vele andere lezers ben ik danig teleurgesteld in het NRC.

Henk van Ess

NRC, feiten en interpretatie, deel 2, deel 3, deel 4, deel 5

http://www.nrc.nl/nieuws/2011/08/11/honderd-doden-bij-treinongeluk-in-hoofdstad-congo/

http://www.nrc.nl/nieuws/2011/05/05/iconische-foto-werd-al-uren-voor-actie-tegen-osama-genomen/

http://www.nrc.nl/nieuws/2011/04/11/dodental-alphen-aan-den-rijn-niet-opgelopen/

http://archief.nrc.nl/index.php/2011/Februari/18/Boeken/b02/Rectificatie/check=Y

Boze lezer

Ik zie nergens excuus voor de feitelijk onjuiste weergave dat er zondag al een MRI scan was terwijl de arts aangaf dat deze pas heeft plaats kunnen vinden op donderdag.
Met deze berichtgeving heeft NRC zich op het niveau Telegraaf begeven, waarbij toekomstige moralistische standpunten ongeloofwaardig worden. Mevr. Koelewijn heeft onjuiste info op zo een gevoelig punt naar buiten gebracht. Daarnaast is dhr. Tulleken eveneens laakbaar voor een “judgement-call” die niet aan hem was.
Het NRC heeft deze week aan zeer veel geloofwaardigheid moeten inboeten.

jaap b. mikkers

NRC = Nationale Roddel Courant; jullie moeten je schamen.

Wim Helgers

Zowel Vandermeersch als Tulleken geven in hun reacties op wat er nu echt gebeurd is blijk van een pedantie die zijn weerga nauwelijks kent.
Hoewel verreweg de meeste reacties negatief zijn, de feiten duidelijk aangeven dat de sfeer de die Tulleken en daarmee ook NRC geschetst hebben een groter quatsch gehalte heeft dan de berichten die door de RVD gegeven werden, houden beiden vooral vol dat er geen feitelijke onjuistheden gedebiteerd zijn. Gegeven het feit dat de meeste dingen achteraf net zo speculatief blijken te zijn als de berichtgeving in de Telegraaf, is dat ook niet zo moeilijk hard te maken. Zie dit stuk van Vandermeersch. Feit blijft dat er ook geen feitelijke juistheden in staan, alleen maar speculaties en berichten van horen zeggen.
Dat is niet wat ik verwacht van NRC, als ik dat wil lezen koop ik de Telegraaf wel.
Wat ik van NRC verwacht is correcte en fatsoenlijke berichtgeving die, in gevallen waar het de algemeen geldende fatsoensnormen raakt, niet van horen zeggen komt noch van kletsverhalen die tussen beroepsgenoten of vage bekenden uitgewisseld worden.
In dit geval heeft NRC me zeer teleurgesteld, een nadrukkelijk excuus aan de lezers en betrokken zou zeker op zijn plaats zijn.
Op deze manier wordt het negatieve beeld van de specialist, die als hij al niet denkt dat hij god is hij tenminste gelooft in de eerste lijn van god af te stammen, nog maar eens bevastigd. Datzelfde geldt voor het beeld van de journalist. Blijkbaar doet het ook bij NRC niet toe hoe je aan de informatie komt en of je de informatie kunt verifiëren, gewoon publiceren want niemand kan je iets maken je staat immers boven de (ongeschreven) wetten met zo’n pasje in je binnenzak.
Nogmaals zeer teleurstellend allemaal, fouten kunnen gemaakt worden, maar het siert als dat dan ook ruiterlijk toegeven wordt.

W.Bos

Slap verhaal van Vandermeersch. Recht praten wat krom is. Waarom niet een royaal excuus en beterschap beloofd: medische gegevens houden we voortaan uit de krant, kakelende artsen krijgen geen podium meer. Hou NRC stijlvol!

Tineke Bakker

Ik ben altijd in de veronderstelling geweest dat NRC een kwaliteitskrant was. Het publiceren van uitgelekte vertrouwelijke gegevens over de medische situatie van prins Friso hoort meer bij de Privé, lijkt mij. Daarnaast is vanmiddag via de persconferentie de myhte van Jannetje Koelewijn in rook op gegaan. Er is pas gisteren een scan verricht en niet eerder zoals zij schreef. De zeer slechte prognose van de prins is ook pas gisteren bekend gemaakt aan de Koninklijke familie. NRC moet zich diep schamen voor dit soort riooljournalistiek en zou richting de Koninklijke familie het schaamrood op de kaken moeten vertonen. Gelukkig lees ik een andere krant!

A.Spee

Wat veel woorden om je excuses aan te bieden. Ik doe het wel even voor:
Sorry Koninklijke familie dat wij zo onbeschoft en onnadenkend zijn geweest en ons, totaal onvakkundig, allerlei meningen over uw geliefde zoon, man en vader hebben veroorloofd.
Sorry lezers dat we dom nieuws hebben gebracht en de familie Tulleken als zijnde “De waarheid” naar voren hebben geschoven. Dat was verre van professioneel.
Met nederige groet, de hele redactie.

57 nederige woorden in plaats van en justitieel pleidooi met ergens achterin nog wel toegegeven ‘dat betreuren wij zeer’.

A.Spee

Ach, de aanhalingtekens worden zo ‘ weergegeven.

Ad Cosijn

Wat een slappe hap zeg! Of je bent een vent en blijft achter je keuze van vorige week staan of je laat klip en klaar blijken dat je begrepen hebt dat hier een fundamenteel verkeerde keuze is gemaakt. Dat hebben ze bij het VUmc in elk geval sneller begrepen. Dat hoogmoed voor de val komt heeft de heer Tulleken in elk geval uitstekend gedemonstreerd. De conclusie: schoenmaker, blijf bij je leest. Dat had de NRC-redactie beter ook kunnen doen. Youp, waar ben je?

A.Spee

Wat veel woorden om je excuses aan te bieden. Ik doe het wel even voor: Sorry Koninklijke familie dat wij zo onbeschoft en onnadenkend zijn geweest en ons, totaal onvakkundig, allerlei meningen over uw geliefde zoon, man en vader hebben veroorloofd. Sorry lezers dat we dom nieuws hebben gebracht en de familie Tulleken als zijnde ;De waarheid; naar voren hebben geschoven. Dat was verre van professioneel. Met nederige groet, de hele redactie. 57 nederige woorden in plaats van en justitieel pleidooi met ergens achterin nog wel toegegeven ;dat betreuren wij zeer;.

Robert Winkel

Gelijk hebben of gelijk krijgen zijn 2 verschillende dingen. Met het schrijven van dit stuk onderstreept u eens te meer geen idee te hebben wat een flutstuk vorige week geplaatst is en wat voor een imagoschade u, mevr. Koelewijn en de NRC heeft opgelopen. Diverse optredens in de media maken het alleen maar erger en erger. De krant overleeft het wel, de hoofdredacteur en de journaliste zullen niet langer dan een jaar nog werkzaam zijn voor de krant, mark my words.

Het meest trieste van dit alles is dat er wederom in dit nieuwe stuk op geen enkele manier een blijk van medeleven af kan naar de prins, naar zijn vrouw en kinderen, naar zijn moeder, broers en verdere familie. Daarmee trapt u vele Nederlanders op hun ziel en dat zal u in de toekomst als een boomerang treffen.

Jan Strootmans

Achteraf berouw tonen is makkelijk. Denk liever na alvorens deze onzin de wereld in te slingeren. Iedere basisarts hoort te weten dat de prognose bij een coma niet alleen afhangt van de diepte van het coma. De oorzaak van het coma is de belangrijkste factor. En helaas is anoxie (zuurstoftekort) de meest slechte prognostische factor bij een coma. Een even diep coma door een ongeval (mechanisch letsel) heeft een veel betere prognose. Maar Tulleken is een neurochirurg. Die heeft te maken met onder meer hersenletsels door ongevallen, zoals kneuzingen in de hersenen en bloedingen in of rond de hersenen. Maar met hersenletsel door anoxie heef een neurochirurg niet te doen. Dat is niet chirurgisch te behandelen. Dus heeft Tulleken niet alleen zijn beroepsgeheim geschonden. Hij heeft een uitspraak gedaan er vanuit gaande dat het mechanisch letsel door een ongeval betrof, terwijl het om anoxie gaat, waarvan hij laat blijken geen enkel verstand te hebben. Door zo’n onbezonnen oordeel de wereld in te zenden veroorzaakte hij enorme verwarring. Niets is zo erg voor familie van een ernstig zieke patiënt allerlei verschillende, elkaar tegensprekende beoordelingen over de prognose te horen. Dit schaadt de direct betrokkenen extreem. Een krant behoort niet zo maar een bericht de wereld in te slingeren van een echtgenote van een gepensioneerd specialist die andere aandoeningen behandelt dan hersenschade door anoxie. Het moet toch duidelijk zijn dat het geen objectief oordeel kan zijn. Afgezien dat het helemaal niet hoort vanwege het beroepsgeheim had de krant ook het oordeel kunnen vragen van een medisch specialist die wel ter zake deskundig is. Walgelijk, onzorgvuldig en helaas extreem schadelijk voor de betrokkenen.

PS: zojuist verscheen de hoofdredacteur op de TV bij Pauw en Witteman. Helaas blijkt opnieuw hoe slecht de informatie van de NRC inhoudelijk is. Tulleken verwarde de situatie door van een ongeval (trauma) uit te gaan in plaats van anoxie (zuurstoftekort). De hoofdredacteur begint weer te bazelen over de schedelbasisfractuur. Dit is een complicatie van een trauma, niet van anoxie, wat hier het probleem is. Maar veel belangrijker: een schedelbasis is bot, dus slechts de verpakking van de hersenen. Dit is dus totaal onbelangrijk voor de prognose. Bot geneest wel weer. De schedel hoef je zelfs niet in het gips te zetten: het is een stabiel geheel, geneest vanzelf. Het gaat wel om de inhoud van de schedel: de hersenen. Het is zelfs denkbaar dat een breuk (fractuur) bij een trauma (maar dat is dus niet het probleem) de energie absorbeert die anders schade aan de hersenen (de inhoud) kan toebrengen, dus juist gunstig is. Als de hoofdredacteur in dit programma vertelt dat ook andere artsen zijn geraadpleegd, zijn dat geen artsen geweest die op dit gebied ook maar enige kennis bezitten. Het besef, dat informatie van een niet bij de behandeling betrokken arts (die echtgenoot is van de journalist) en bovendien volslagen onkundig op dit gebied, zeer ernstige schade berokkent aan de zwaar aangeslagen familie ontbreekt volledig. Je kunt dit weinig anders duiden dan misdadig gedrag, ontstaan aan behoefte lezers te winnen. De enige juiste actie is ontslag van de hoofdredacteur en van de verantwoordelijke verslaggeefster.

An wellink

Ik wens moeder koningin Beatrix en de Koninklijke familie heel veel sterkte met deze vreselijke berichten van de specialisten over de gezondheid van Prins Friso.

Alle commentaren over wel- of niet foute berichtgeving daargelaten.
Kijk om je heen en grijp de eerste de beste gelegenheid aan, – jezelf- kritisch te bekijken! Nld- laat je eigen medemenselijkheid zien!!

Respect voor deze familie is meer op zijn plaats dan gezeur over journalistieke items. Integerheid is in dit vak al lang zoek.

Kijk met zijn allen naar een mogelijkheid deze familie bij te staan.
Prive is een belangrijk woord in deze situatie.

Angie

Tineke Bakker

Altijd gedacht dat NRC een kwaliteitskrant was…maar dit soort berichtgeving hoort in de Privé thuis.
Onbegrijpelijk dat er een stuk wordt geplaatst “waarin mythes” ontzenuwd zouden worden”. Onbegrijpelijk dat de ethische norm is overschreden en NRC zich niet wist te onderscheiden van andere pulpmedia.
Wel, na de persconferentie van vrijdag 24 februari is de mythe van Jannetje Koelewijn volkomen in rook op gegaan. Er is pas op donderdag 23 februari 2012 een scan gemaakt en diezelfde dag is de Koninklijke famillie ingelicht. NRC heeft de normen ver overschreden en zou richting de Koninklijke familie het schaamrood op de kaken moeten vertonen!

Bart

NRC van het voetstuk. Janneke en tolleken pochen bij dwdd resp penw en een van zijn kinderen was bevriend heel vroeger met Mabel. Zij vonden zich belangrijker dan de Rvd en zijn publiciteitsgeil waarom zat hij er vanavond niet!! Ik kan wel ff een analyse geven van de situatie waarin Tolleken zich begeeft zonder daarvoor gewichtig te hoeven doen hij heeft namelijk geen verstand. Dat NRC zich met zoiets inlaat komt doorat de vrouw er werkt en je vertrouwt tenslotte je medewerkers maar knikker ze aub buiten ze volgde hem uit blinde liefde en dat mag als journalist nooit geilen op je bron

Rob Geurtsen

Het Koninklijk Huis en ook het ziekenhuis in Innsbruck hebben amateuristisch gehandeld, en dan krijg je foute berichtgeving waarvan de nederlandse media èn de premier, de sufferd, denken dat het hele Nederlandse volk meeleeft en dat het hun bezighoudt en raakt.
De NRC had het eerste bericht van Koelewijn nooit op de voorpagina moeten zetten. Wel publiceren maar in kalere vorm.
Het excuus van op persoonlijke publiciteit geilende hoofdredacteur van de NRC hoeft zich zeker niet te verontschuldigen voor de vermenging van feiten en optimisme. De lezers zijn zelf verantwordelijk voor de inschatting van de feiten. Iedereen die chagrijnig en defaitistisch werd van de schedelbasisfractuur en blij van slechts 20 minuten onder de sneeuw en hartstilstand, en langdurige reanimatie gelooft blijkbaar in sprookjes en denkt dat de musical Soldaat van oranje het werkelijke verhaal verteld, en dat Nederland een kans heeft op de Europese kampioenschappen voetbal in Polen en de Oekraïne.

A. Kapitein

Dhr Tulleken vond dat hij, omdat hij de familei een beetje kende, dat hij het recht had met de behandelend arts van prins Friso te spreken over zijn behandeling. Hij vond dat zijn vrouw, de journaliste het recht had bij het gesprek met de behandelend arts aanwezig te zijn en te publiceren wat er werd besproken omdat hij vond dat de berichtgeving die de familie van de prins ons verstrekte, niet voldoende was.
Zijn vrouw vond dat zij als integer journaliste zeker het recht had ons op de hoogte te brengen van deze prive gegevens, terwijl zij deze gegevens op onrechtmatige wijze had verworven.
Haar werkgever vond dat het de vrije nieuwsgaring in de weg zou staan deze feiten niet met ons te delen
En zij lazen deze reportage en zagen haar en haar man op televisie bij verschillende programma’s hun(on)waarheden verkondigen.
Als iedereen integer was geweest had dhr Tulleken gewacht tot hij als bekende van de familie door hen was gevraagd om een consult( zou nooit gebeurd zijn denk ik), had de behandelend arts direct gezegd dat hij deze patient niet mocht bespreken en al helemaal niet in de aanwezigheid van een journaliste, zou de journaliste bij het toch verkrijgen van de gegevens bij zichzelf hebben gedacht dat dit toch wel erg prive is en het niet hebben geplaatst. Zou haar werkgevever bij het ontvangen van haar artikel dit ivm het schenden van de privacy niet hebben geplaatst. Zouden andere programma’s alleen maar melding hebben gemaakt van deze schending zonder in te gaan op de details en betreffende personen niet hebben uitgenodigd.
Zouden wij als kijkers direct zijn overgeschakeld naar een andere zender en de krant in de prullenbak hebben gegooid.
Wat kunnen we hier als lering uit trekken?????
Privegegevens zijn prive en dus niet voor de hele goegemeenschap.
Wees blij met de informatie de de koninklijke familie ons geeft en ga niet lopen speculeren over dingen waar je niet genoeg van afweet( en dat geld dus ook voor een neurochirurg die denkt dat hij op basis van wat minieme gegevens conclusies kan trekken, zeg het abbonnement op deze krant op en LAAT DIE ARME MENSEN EINDELIJK EENS MET RUST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

J. de Kort

Vandermeersch typeert de juistheid van de berichtgeving over de MRI scan als “onduidelijk”. Het lijkt me in het licht van de persconferentie van vanmiddag echter volstrekt helder dat NRC onjuistheden heeft gepubliceerd. Het door de hoofdredacteur blijven ontkennen van gemaakte fouten komt op mij behoorlijk arrogant en wereldvreemd over.

Els Agier

Voor een arts behoord het beroepsgeheim heilig te zijn en strikt te worden nageleefd. De patiënt en zijn familie heeft daar recht op. Zo simpel is dat.

bert

Het doet mij deugd dat velen de wijze waarop de NRC omgegaan is met medische informatie over Prins Friso afkeuren. Dit schept tenminste vertrouwen in gewone mensen. De NRC steekt hierbij schril af.

Wat ik maar niet begrijp is waarom de NRC niet begrijpt dat medische informatie geheim is. In het geval van Prins Friso kan de NRC zich al helemaal niet beroepen op het belang van publicatie, immers, er is geen nationaal belang, er is alleen een familie die door de vallei der schaduwen gaat.

Ondanks regelmatig terugkerende kritiek op de koninklijke familie, waar we met z’n allen aan meedoen, bijvoorbeeld in het geval van belastingontduiking of een vaag bouwproject in Afrika, houdt Nederland van deze familie. Bij voor- en tegenspoed leven wij met hen mee en wensen wij hen het allerbeste. Bij ziekte en dood staan we naast deze familie en komt zelfs de Telegraaf niet op het idee dit te exploiteren. Daarom is het zo stuitend dat uitgerekend de NRC, het morele kompas van Nederland, nu de boot ingaat en blijkbaar niet meer snapt waar Nederland voor staat, dat we ondanks alles van binnen toch nog redelijk wat fatsoen in ons dragen.

Beste Peter Vandermeersch, ik had je heel hoog zitten toen je begon bij de NRC maar de manier waarop jij je nu zit te verdedigen is fout, kil en koud. Medische informatie verstrekken zonder toestemming is strafbaar en daarbij was jullie informatie onjuist en onvolledig.

Tessa

Zo blijkt maar weer: 1 bron – deskundig arts of niet – is geen bron. Jammer Vandermeersch. De beste krant ter wereld zoals u een aantal weken geleden bij ons in de collegezaal pretendeerde te zijn, wordt u niet door een overhaast voorpagina(!)artikel te plaatsen. Ik snap ergens dat de terughoudendheid van de RVD uitlokt tot het publiceren van dergelijke informatie, maar in het voetlicht van vandaag blijkt die houding allesbehalve vreemd. In dit soort situaties kan men niets anders dan speculeren, en die speculaties hoef ik niet te lezen in een ‘kwaliteitskrant’ als het NRC. IJdelheid van zowel Koelewijn als Tullekens hebben geresulteerd in een artikel dat nooit in deze vorm had mogen verschijnen. Valse positiviteit is zowaar nog veel erger dan het omgekeerde.

Vincent Mooij

Wat zo jammer is, is dat u niet inziet dat de ophef niets te maken heeft met de al dan niet inhoudelijke correctheid van uw berichtgeving. De commotie is gelegen in het feit dat uw “journalist” meende op oneigenlijke wijze aan informatie te moeten komen waar enerzijds medisch geheim op rust en anderzijds door de RVD/de familie heel bewust voor gekozen was om dat nog niet te willen delen.
In uw commentaar slaat u dus al met al de plank wederom volledig mis door niet op de kern van de zaak in te gaan!
Verder verwacht ik van een kwaliteitskrant dat introspectie juist VOOR plaatsing van een artikel plaatsvind.

De combinatie van uw oneigenlijke nieuwsgaring, de gebrekkige analyse, eenzijdige introspectie en het tentoongespreide gebrek aan fatsoen, zult u van mijn kant in ieder geval beloond zien met de beeindiging van mijn abonnement. De columns van Youp lees ik wel op mijn iPad!

Met gematigde hoogachting,
Vincent Mooij

Barbara Nijmeijer

De hoofdredactie tracht zichzelf van alle blaam te zuiveren; kijk eens hoe goed wij het gedaan hebben! Hoe onheus en onbehoorlijk ten opzichte van het Koninklijk Huis dit nu al te doen, terwijl het slechte nieuws nog maar net wereldkundig is geworden. Dat gecombineerd met die walgelijke kop over “het brein” van Prins Friso en het onbetamelijke, onkundige en onbescheiden optreden van het echtpaar Tulleken-Koelewijn doet ons ernstig overwegen onze 27-jarige trouw aan deze krant op te zeggen. Een integere en intelligente kwaliteitskrant is de NRC helaas niet meer.

Karel Schaepman

Wat een laffe reactie. U had gewoon kunnen zeggen dat u fout was en uw verontschuldigingen aanbieden aan de koninklijke familie.

Wat een schande dat een krant als de NRC een primeur boven gedegen journalistiek werk stelt.

Als u enigszins fatsoenlijk bent zou u uw ontslag indienen en niet meer als hoofdredacteur werken.

Schande!

Anton de Boer

Vandermeersch terug naar België. NRC is bij lange na niet meer de krant die het ooit was. Zeg maandag na 26 jaar mijn abonnement op.

Hugo Vermey

Tulleken heeft zn vrouw binnen gesmokkeld, had tevens lak aan alle medische ethiek. Zij wilde ook een keer op
de voorpagina en dat is gelukt. Maar laat dit de allerlaatste keer zijn, want voor dit soort scoopjagers
is geen plaats. Maar de Hoofdredacteur , Mevr. Koelewijn en Dhr Tulleken vonden het geweldig om op de TV te komen.
Ik kocht vorige week de laatste keer de NRC. We hebben ook nog de Trouw en de Volkskrant

e van ditmarsch

Zojuist krijg ik een halfjaars abonnement op de NRC aangeboden voor de 1/2 van de prijs.
Na deze onsmakelijke vergissing van de NRC en een van haar medewerkers bedank voor dit voordeel.

t. algra

fokke en sukke voor morgen: [uitgelekt via allerlei externe bronnen].
- F en S zitten voor een computerscherm.
- F zegt: Kijk nou, ze plaatsen het echt …
- S zegt: verdomd, en ze laten het nog staan ook.

e van ditmarsch

In reactie hierboven ontbreekt “ik”, in de zin: Na de onsmakelijke vergissing van de NRC en een van haar medewerkers bedank ik voor dit voordeel.
Doe toch niet mee aan de waan en oppervlakkige mode van de dag, NRC, je ziet dat het zich als een boemerang tegen je keert.

w.snijder

Ik wacht op een onafhankelijke beschouwing van ons aller niet-universitaire filosoof Rob Wijnberg. Heeft Kant of Nietzsche iets zinvols opgemerkt over thema macht/ koningshuis/religieuze gevoelens en krant/macht/lezers/neo-liberalisme?

r de vries

ik vind het altijd weer frapant dat er weer een journalist is die het zo belangrijk vind om zijn verhaal en naam naar voren te schuiven om onder het mom van vrijheid van nieuws vergaring en pers vrijheid geen oog te hebben voor privacy toch door de hebberigheid van nieuws vergaring de plank zo mis slaan en dan met z’n politiek correct antwoord komen dan ben je gewoon een media geile lafbek .
een tip ga naar een goed ziekenhuis stel je onder behandeling laat je media geilheid indammen je ogen openen je ego inkorten , en houd een keer rekening met je medemens en zijn verdriet of het nu jan modaal is of koningin ze hebben recht op privacy net als u en de uwen .
u staat er niet bij stil wat je met deze domme actie andere aan doet omdat u denkt het recht te habben op !!

e van ditmarsch

Kort geleden werd me een 1/2 jaar abonnement op de NRC aangeboden voor de 1/2 van de prijs.
Na deze beroerde misser van de NRC zal ik bedanken voor de “eer”.

Jorrit van Laar

Wat zitten we weer op het hoge paard met z´n allen en wat weten we allemaal weer goed wat goed of fout is. Ik vind de zware morele veroordelingen die ik hier lees ten aanzien van krant, journalist, hoofdredacteur en Tullekens een pure heksenjacht. Lees het artikel nog eens en houd het naast de nu bekende feiten. Dan zie je een artikel dat slechts een weergave is van de toen bekende feiten. De nu bekende informatie doet niets af aan de feiten in het artikel. Jannetje Koelewijn en haar man valt hoogstens te verwijten dat ze voor hun beurt gesproken hebben. Dat is niet zo fraai, maar al die morele oorlogvoering die ik hier lees is buiten proportie. Calvinisme vind ik het.

Thom

@ De heer Steven Vervaat # 126 over Peter Vandermeersch.

Ik citeer: “Doet u hem alstublieft weg. Bij deze teken ik in op een tweejaarsabonnement zodra u een nieuwe hoofdredacteur heeft benoemd”.

Ik heb recentelijk mijn jarenlange abonnement opgezegd.
Ik mis een kwaliteitskrant.

Annemarie Brandt

De NRC en Journalist Koelewijn hebben gehandeld naar wat ik verwacht van first responders; met nieuws.
Jannetje heeft zich correct geidentificeerd. De behandelend geneesheer die informatie aan Jannetje heeft gegeven heeft beroeps geheim geschonden. Jannetje heeft de verplichting te melden wat ze ,on record, heeft gehoord.
Er is geen privacy voor publieke personen.Het enige prive recht dat de familie heeft is om journalisten uit het ziekenhuis te houden. Informatie valt daar niet onder.
Daarnaast veel belangrijker is transparency. Ieder publiek figuur moet een goed geoliede pr machine om zich heen hebben.Als dat in dit geval de RVD is, dan heeft de RVD gefaald.
Het is geen geheim als de RVD direct na het ongeluk een pers conferentie had gegeven en simpel de feiten had meegedeeld: “een ongeluk heeft er toegeleid dat Prins Friso gemiddeld 20 minuten onder de sneeuw bedolven heeft gelegen. Hij is voor gemiddeld 45 minuten gereanimeerd en hij is nu op de intensive care unit in Innsbruck. Voor zijn leven wordt gevreesd. We kunnen nu verder niets meer mededelen,verdere onderzoeken in de komende dagen zijn nodig, we houden U allen op de hoogte. Please keep the family in your thought and prayers”.
That’s it.
En dan kunnen sommige journalisten door vragen maar het antwoordt blijft hetzelfde.”We weten niks meer dan we jullie nu vertellen”.
Als dit een kwestie van privacy zou zijn, dan moeten ze het persbericht van vandaag ook niet geven. Prive is prive.
Ik ben blij en erg trots dat journalistiek Nederland ondanks de censuur, toch informatie bronnen heeft en informatie weet te krijgen.
Ik ben ook trots dat jullie dit nieuws meegedeeld hebben.
Ik moet er toch niet aan denken dat er ook maar een orgaan in Nederland in staat is om onze journalisten te censureren.
Koninklijk huis met slecht nieuws is daarop geen uitzondering. Het is nieuws. Ik vind het ook rot nieuws maar persvrijheid is belangrijk.
Vrijheid van meningsuiting is ook een belangrijk goed in Nederland. Omdat het niet prettig nieuws is dat NRC brengt maakt het niet waardeloos.
Ik ben trots op de NRC en woon al jaren in het buitenland. Met veel plezier verleng ik mijn expat abonnement met weer een jaar.

Wim

Geachte heer Vandermeersch,

Het is schattig te merken dat u uw taak als uitgever nog steeds inschat als hoofdredacteur. U bent akkoord gegaan met het verhogen van de oplage, ten koste van de kwaliteit van uw krant. In journalistiek opzicht heeft u uw ziel verkocht aan de Hollandse handelsgeest en middelmatigheid. Dat mag – het is uw goed recht. Wellicht staat er in de toekomst een aardige bonus tegenover. Maar het zou u sieren, als u dit gewoon zou toegeven. Zelfs nu, na een blamage pur sang, durft u te beweren dat u goed zat. U zat goed ja, goed fout!
Geef het op, lever de opdracht, gooi de handdoek in de ring. U heeft van Neerlands enige kwaliteitskrant inmiddels een broddelblaadje gemaakt dat, op kinderkrantniveau en -formaat, met als absoluut dieptepunt de verslaggeving rondom prins Johan Friso. Niet alleen heeft u de prins en zijn familie niet gegund waar zij recht op hebben: privacy, maar ook heeft u uw verslaggever niet tegen zichzelf in bescherming genomen. U bent geen hoofdredacteur, maar een uitgever. U zit op de verkeerde stoel!
Wellicht is het tijd dat u uw taak neerleg voordat u nog meer schade aanricht. Maar ik vrees dat dat niet aan de orde is. Maar ik begrijp, dat is ook wel heel moeilijk, met zo’n bord/plank voor je kop!

Maarten W. Giel

In een tijd als deze zou eenieder het moeten betreuren dat met dergelijk handelen van het echtpaar Tulleken-Koelewijn plus de publicaties hieromtrent een onwenselijk gevaarlijk precedent is geschapen. Feit is en blijft namelijk dat het beroepsgeheim als plicht dermate is verwaarloosd – ondanks eventuele sympathieke pretenties, en er bovendien geen constatering kan zijn van dusdanige zwaarwegende maatschappelijke belangen om dit te doorbreken. In een tijd waarin het voorts ook lijkt alsof velerlei media de (publieke) opinie én agenda, alsook die van de Tweede Kamer – maar dat terzijde – dermate bepalen en significante persoonlijke gegevens te pas en te onpas bewust danwel ongewenst in de openbaarheid komen, zou het eenieder sieren, en vooral een gerenommeerde krant, elke vorm van bescheidenheid te betrachten, respect te tonen en constructief bij te dragen aan het bewaken van dit grote goed en de eventuele ethische verloedering van normen en waarden actief tegen te gaan.

Burtine

Peter Vandermeersch, houd de eer aan uzelve en stap op… Niet alleen om bovenstaand (kul-)excuus, maar ook om alle eerdere foute besluiten die de NRC hebben doen afglijden qua inhoud en administratieve afhandelingen. Uw aanwezigheid heeft de NRC geen goed gedaan…

Margreet van der Zijl

Als je alleen naar de feiten kijkt, blijft het ongelofelijk hoe (negatief) emotioneel er gereageerd wordt op de mijns inziens geheel correcte journalistieke berichtgeving vorige week van mw. Koelewijn over de gezondheidstoestand van prins Friso. De berichtgeving van de RVD was duidelijk ontoereikend en bood ruimte voor veel speculatie. Dat werd met het voorpagina-artikel rechtgezet, binnen alle grenzen die in dit artikel ook duidelijk aangegeven worden. Gecombineerd met de persoonlijke aanpak van mw. Koelewijn – iets wat haar artikelen juist zo leesbaar maakt (en die ook de lezer de mogelijkheid geven haar berichtgeving evt. zelf wat te nuanceren: berichtgeving kan nooit helemaal objectief zijn). Overigens: een kleine correctie op de prima reactie van de hoofdredacteur: mw. Koelewijn had het vorige week zaterdag alleen over een ct-scan die uitgevoerd zou zijn, een (veel meer belastende) mri-scan moest op dat moment nog uitgevoerd worden.
De golven van emotie zijn voor mij alleen te verklaren doordat het koningshuis hierbij betrokken is. Een koningshuis ook dat niet geheel onbesproken is, in een van de vorige reacties is bijvoorbeeld een verwijzing naar Libië. Dat kan spanningen veroorzaken die een uitweg zoeken. En dan is er de duistere schaduw die op dit moment over Europa hangt; angst en ongenoegen zoeken een uitweg. Ik moest denken aan Musils ‘Der Mann ohne Eigenschaften’, 1913, waar iedereen in Wenen op vaak onverklaarbare wijze ruzie krijgt met elkaar. Het lijkt me onterecht dat twee mensen, hoofdredacteur Vermeersch en zijn redacteur Koelewijn, die voor zover ik het kan zien de voors en tegens vorige week zo zorgvuldig mogelijk hebben afgewogen, nu al ons ‘onbehagen in de cultuur’ over zich uitgestort krijgen.

mieper101

De krant deed zijn werk. Jannetje deed haar werk.
Dr. Tulleken, geen onaardige man, realiseert zich niet dat de rol van de arts de laatste 40 jaar veranderd is van paternalistisch (ik weet wat goed voor je is) naar patient-centered (ik verstrek informatie, de patient beslist). Typisch iets voor oude artsen. Het is goed bedoeld maar niet meer vann deze tijd om voor de patient, families, het volk, wie dan ook, te beslissen wat het beste is.

Aj heuselijk

Het lijkt me verstandig als mevrouw koelewijn het weekend gebruikt om een goed bejaardentehuis of een mooie moestuin voor haar en haar man te zoeken. Het lijkt me voor de journalistiek en de zorg het beste als ze zich er verder niet meer mee bemoeien. Vandermeersch zal de komende tijd ongetwijfeld gebruiken om duidelijke nieuwe protocollen voor bronnengebruik binnen de krant op te stellen en ik neem aan dat de drempel voor publicatie van dit soort grollen drastisch omhoog gaat. Dat lijkt me winst. Totdat er nog zo’n blunder begaan wordt, en dan is hij zijn geloofwaardigheid geheel kwijt.

menno

Nou, ik moet zeggen, als het plaatsen van de column van Youp vandaag door bemoeienis van de hoofdredacteur himself is gebeurd geeft dat toch wel weer hoop. Ik hoop dat die deze keer op de voorpagina komt:
http://www.nrc.nl/youp/2012/02/25/deja-vu/

Jan van Dam

NRC over Friso: het is allemaal schaamlapperij wat jullie deden en nog steeds doen (zwamneus Tulleken, domme gans Koeleman, kletskous Vander Meersch). Voor mij verhullen jullie niet dat jullie enige doel was: nieuwsporno bedrijven. Hijgerig een paar extra lezers er bij krijgen. Dat was meteen al duidelijk toen dat schijnheilige snoetwerk van Koeleman op het journaal verscheen met haar Prive zwets. (het journaal: het zelfde laken een pak)
Jullie hadden en hebben wel steeds heel, heel veel woorden nodig om het zo voor te stellen dat wij moeten gaan denken dat jullie toch wel heel erg integer hebben zitten zwoegen om het journalistiek zuiver te laten zijn. En dat doen jullie alleen omdat er zoveel negatieve reacties komen en er abonnementen worden opgezegd. Dat het gewoon smerige porno was geef je niet toe. Dat zou nou eens stijlvol en eerlijk zijn. En dan overtuig je dat je straks niet weer ergens uit de bocht vliegt met de Koelemannen, Tullekens en andere kneuzige stelletjes van deze wereld die altijd op zoek zijn naar een podium om hun holle fratsen te vertonen omwille van hun minute of fame. Nee lui: jullie zijn gezien en het wordt steeds genanter. We kijken door jullie schaamlap heen en het is geen vertoning. En je maakt het elke keer dat je er wat over zegt allemaal alleen maar erger. Advies: hou verder je mond en ga je schamen, heel diep schamen. Tulleken: you’re history – probeer het tot je te laten doordringen. Uilskuiken Koeleman: ga een buurtblaadje redigeren, dat moet je nog wel kunnen. Je bent niks beter dan Wilma Nanninga en alles wat je doet om mij wijs te maken dat je het niet bent, bevestigt het feit. Lees de column van je eigen Youp van vandaag nog eens een paar eer, misschien dringt het dan door. Hij zegt precies hoe het zit. En zo is het.

René Dubbeldam

Het gebrek aan moreel besef bij de NRC hoofdpersonen van deze intrieste zaak vind ik verbijsterend. Ondanks alle discussies lijkt dat besef nog steeds niet door te breken. Dat laatste vind ik nog erger. Zijn we als samenleving nu echt totaal het morele spoor bijster? Heb ik hiervoor nu een NRC abonnement?

HarryS

NRC gaat steeds meer met haar berichtgeving op de Telegraaf te lijken. Ik dacht dat bij de DWDD trots werd verteld dat het NRC niet altijd het eerste wil zijn met nieuws maar vooral een kwaliteitskrant wilde zijn die meer in de achtergronden van het artikel duikt en de feiten checkt. Dus niet enkel berust op sensatie en een enkele bron. Dus een dag later komen met het artikel in het nieuws maar wel uitvoerig de feiten nagegaan en aan wederhoor gedaan.

Nu lijkt het erop dat het NRC eigenlijk jaloers is op het snelle nieuws van de concurrenten en even snel wilde scoren, natuurlijk met een spreekpodium van de huiszender van de NRC, namelijk DWDD.

Het is natuurlijk heerlijk om als journalist en gepensioneerd arts de aandacht weer te krijgen waarop je vroeger zo trots was maar om dat over de rug van een verongelukt persoon te doen en daarbij de privacy wetten van het medisch geheim volledig te schenden gaat zelfs de concurrerende collega’s te ver.

Misschien is een real-life soap bij Eyeworks wel een idee voor het op sensatiebeluste stel, deze neemt het namelijk ook niet zo nauw met de privacy van anderen voor een beetje geld. En bij een eventueel ongemak of ongeluk tijdens de opnamen kunnen ze altijd terecht bij het VUMC.

Rob

De RVD had van het begin af aan meer openheid van zaken toe moeten staan, dan wel zelf moeten geven. Aan de houding van de RVD heb ik me nog het meest geergerd. Dan kunnen sommigen wel vinden dat de koninklijke familie recht op privacy heeft, tot op zekere hoogte vanzelfsprekend, ze hebben als publieke figuren echter ook een informatieplicht. Het mes snijdt aan twee kanten, damens en heren. Dat NRC een inschattingsfout heeft gemaakt, geven ze toe. Daar trekken ze lering uit en daarmee basta.

Anne

Vanochtend even het stukje van de NRC en de laatste reactie van de heer Tulleken gelezen en ja hij wist van de vijftig minuten durende reanimatie maar dit kwam niet uit voor zijn “positieve verhaal” dus dat liet hij achterwege.
Ik wens de heer Tulleken samen met zijn vrouw een goed pensioen en alle wijsheid die hij ontbeert.
Hier is er alvast eentje: ijdelheid is de ledigheid des duivels hoofdkussen, of zoiets.

Leon Hendriks

Ik ben van mening dat de initiële fout ligt al bij het allereerste verslag van de journaliste.

Ikzelf ben iemand die totaal geen verstand van journalistieke en medische geheimhouding heeft. Maar mijn allereerste gevoel dat ik had, ongeacht mijn non-kennis, was een “violated” gevoel. En meteen de vraag: “wat als ikzelf daar gelegen had?”

Ik denk dat het voor het NRC er niet om gaat om het te toetsen aan de codes en regels, maar ook aan fatsoensnormen en basis-gevoelens van mensen. En vooralsnog zijn die gevoelens hoofdzakelijk in dezelfde lijn. Er is over een grens gegaan. Misschien niet de grens van codes of wetten, maar wel over de gevoelsgrenzen van mensen, en daarmee ook die van het Koninklijk Huis.

De strijd die het NRC voert tegen de beeldvorming is een onbegonnen strijd, en in de verslaggeving en verexcusering nadien komt ook iedere keer weer dat “gevoel” naar boven.

Ik heb altijd geleerd: bij twijfel, niet doen.

NRC had naar zijn twijfel moeten luisteren. Dan was het nu niet de gevoelskwestie geworden die het nu is.

Een gerenomeerde krant die op dit vlak echt een enorme misstap heeft begaan: dat beeld blijft bestaan. Ondanks de vergoeilijking via alle officiele termen van dien. Het blijft slechte journalistiek.

Marc sloot

Inschattingsfouten maakt ieder krant wel eens. Maar waar het hier om gaat is dat de fout wordt gemaakt in een zucht naar sensatie die je enkele jaren geleden niet van het NRC zou hebben verwacht. Het ultieme bewijs van het verval van het NRC. Daar zou de hoofdredacteur van moeten leren. Of anders de eigenaar.

Rien van Vliet

‘All the news that’s fit to print’. Ja, ja. Grote woorden van een hoofdredacteur, die na ze geuit te hebben, zich weer terugtrekt in zijn ivoren toren. Geen realiteitszin, geen fatsoen. Zo komt dit alles op mij over. Sorry zeggen? Jannetje Koelewijn is de risée van Nederland (haar boekjes zullen niet meer zo goed verkopen), haar man blijft nog wel even onder vuur liggen en ach, de ivoren hoofdredacteur zit zo hoog in zijn toren dat geluiden uit de samenleving hem niet bereiken.
Toch wel triest, dit alles. Over de rug van een diepbedroefde familie.

r.de lange

Riool journalistiek, het NRC onwaardig

Hans Denijs

Een hoofdredacteur die heel veel woorden gebruikt maar niet tot de kern komt. Een journalist kan dat in een paar woorden maar dat is hier niet gewenst en daarom wolken van woorden. Het gaat maar om twee dingen. Ten eerste een egotrippende journaliste en dat niet voor de eerste keer. Niet relevante en misleidende informatie uit een niet relevante bron. Maar meer nog: zonder enig begrip voor het slachtoffer, de familie en al die anderen. En dan een hoofdredacteur die dat alles op een hele voorpagina zet, met nog een paar hele pagina’s binnenin. Een hoofdredacteur die de krant hiermee in de categorie schandaalbladen heeft gebracht en voorgoed. Een hoofdredacteur en een journaliste die in alle reacties nu juist niet de woorden hebben gebruikt: fatsoen en moreel besef. Want het gaat niet om al die wollige beschouwingen, maar om het eenvoudige en menselijke feit dat je zoiets niet doet. Ingewikkelder is het niet. Er past nu een nederig en welgemeend excuus. En voor wie dat niet kan opbrengen de volgende straf: lees je partner voor de rest je leven bij het ontbijt de column van Youp van ‘t Hek voor. Misschien dringt er dan iets door.

l hohe

Ik weet niet of dit nou een vorm van excuus moet voorstellen of een poging politiek correct te zeggen “we zaten er niet helemaal naast”
Ik vraag me af of vrijheid van de pers niet gecombineerd kan worden met ‘pers fatsoen’

hoogmoed

Waarom niet gewoon toegeven, dat het fout was. Hoeft een “kwaliteitskrant” toch geen externe bij te halen.

Marcel Smet

O,het blauw bloed staat graag in de belangstelling als het goed gaat, maar als het minder o wee ! Ze willen toch zo graag publieke figuren zijn als het hen past.

Hoe is het mogelijk in deze moderne tijd , dat Pauw en Witteman daar 2 uitzendingen over doordammen.
Vreselijk

Jan Strootmans

De RVD heeft niet onjuist gehandeld en valt niets te verwijten. Zolang een patiënt kunstmatig in slaap wordt gehouden en het lichaam wordt gekoeld kan helaas geen prognose worden gegeven doordat de hersenfuncties zijn te onderzoeken. Hoe graag je dat ook zou willen. De tijd dat de patiënt in deze situatie werd gehouden is langer dan gebruikelijk in Nederland. Dat de situatie bijzonder ernstig was werd vanaf het begin gecommuniceerd en steeds herhaald door de RVD in deze periode: niet buiten levensgevaar. Duidelijker kan moeilijk. De RVD kun je niets verwijten. Wat willen de mensen toch: een uitspraak over een persoon die niet medisch valt te beoordelen. Dan krijg je pas ellende door onjuiste en speculatieve uitspraken. De medische werkelijkheid is anders dan in films en boeken, waarin alles altijd 100% zeker is vanaf het begin. Vaak is iets niet duidelijk of zeker en kan alleen de tijd die duidelijkheid brengen. Wat Tulleken en de NRC deden was privacy schenden en een onjuiste ongefundeerde hoop geven op grond van een verkeerd uitgangspunt en zonder enige kennis van zaken: trauma ipv anoxie. Het besef wat een ellende je familie aandoet door tegenstrijdige uitspraken te doen en valse hoop te geven ontbreekt volledig, dus geen normbesef. Walgelijk. Degenen die zich in deze situatie bijzonder dapper, eensgezind en naar buiten toe, ook de pers, zich zeer correct hebben opgesteld zijn de leden van de familie. Neem daar eens een voorbeeld aan.

R. Desmet

De pot verwijt de ketel dat die zwart ziet…
Ik weet niet of mijn Noorderburen deze uitdrukking kennen, maar het gros van al wie hier zo nodig zijn visie moet neerpennen en zich geroepen gevoeld om verregaande kritiek te geven, zou beter de hand aan zichzelf houden en zich even naarstig aan hun dagtaak wijden, ipv hier de journalist-criticus uit te hangen…
Indien al die betweters het zo nodig voor hun koninklijke familie willen opnemen -als martelaars voor Friso- dan vraag ik me af waar zij waren toen ze deze verbannen hebben (!) omwille van feiten die al zeker niet met hem te maken hadden. Maw : “Dit was voor Friso waarschijnlijk al bijna even erg dan wat hem nu is overkomen!”
Waarom hebben jullie toen al niet gereageerd?

Anita van Lieshout

Helaas is vrijdag tijdens de verklaring van het behandelend artsenteam het bewijs geleverd: zelfoverschatting lag ten grondslag aan de berichtgeving over de toestand van prins Friso in de krant van vorige week zaterdag. Hoe arrogant om te denken dat het je taak is met een klein stukje van de puzzel als informatie de onrust onder “het volk” te moeten wegnemen, terwijl je totaal geen zicht hebt op het totaalbeeld. Hier zijn de journalist, de onbehandelend arts en de eindredacteur fors onderuit gegaan. Het betreuren dat het NRC heeft bijgedragen aan een te rooskleurige voorstelling van zaken is wel heel karig.

Stephan van den Bosch

Draaikonterij, anders kan ik het verweer van de hoofdredacteur in de krant van vandaag niet noemen. Veel tekst, maar niet over de kern van de zaak. We lezen een tekstgeworden ontkenningsfase. Vandermeersch grijpt ook maar naar de klassieke uitvlucht: we benoemen een wijze man die gaat rapporteren. In dit geval een vakgenoot die het als ombudsman bij De Volkskrant altijd verloor van de hoofdredacteur aldaar.

En wie duikt er weer op als medisch expert op pagina 5? Dokter Tullekens! Is dat een provocatie van Hr. Vandermeersch of begrijpt hij werkelijk niet dat het innige samenspel tussen de krant en deze man de geloofwaardigheid van de NRC heeft doen afbladderen?

Wat mij betreft tijd voor een wissel. Uitgever, doe uw werk en laat zien dat de NRC ons geld en vertrouwen waard is.

Leo Baartmans

Dit is wat ik dacht toen Peter Vandermeersch in juni 2010 tot hoofdredacteur werd benoemd:
“Ongetwijfeld een mooie opstap voor Peter Vandermeersch, die over vele uitstekende kwaliteiten beschikt; wellicht ook een goede commerciële zet voor NRC-Handelsblad. Helaas ben ik als in Belgie woonachtige Nederlander, 28 jaar abonnee op De Standaard, niet blij. Ik hoopte na de jarenlange verkleutering die de toevoeging “kwaliteitskrant” aan De Standaard steeds meer uitholde, dat de doorverkoop door Van Thillo een samenwerking met NRC-H mogelijk zou maken om de kwaliteit weer op te trekken. Nu gebeurt precies het tegenovergestelde en gaat ook de kwaliteit van mijn referentie – NRC Handelsblad – op de schop. Ook daar rubrieken “beroemd en bizar”, een wekelijks modeblaadje als magazine (toen hij er zelf hoofdredacteur van was, was het even goed als het weekblad bij NRC nu), ver uitgesponnen fait-divers, 12 blz verslaggeving over een moordpartij, enz. Hij heeft in NRC al laten optekenen, dat hij “bij het avondblad het frisse karakter van NRC.next mist”. Daar gaat’ie dus al ! Jammer, jammer.” Toen niet geplaatst.
2012: hij heeft er geen gras over laten groeien: website, formaat, en een duizelingwekkend afglijden van deontologie en kwaliteit. En maar kwekken op blog, DWDD, P&W en de Belgische TV.

Arjen Rienks

De lange tijd tussen ongeluk en start van reanimatie en de zeer langdurige reanimatie waren kennelijk voor de reportage bekend. Uit medische reacties blijkt dat overlevingskansen dan vrijwel nihil zijn. De beweerde motivatie van Tulleken en de NRC, het inperken van de negatieve geruchtenstroom door het geven (relatief) goed nieuws, is dus vreemd.

Er was geen goed nieuws. Er was geen afweging tussen ‘algemeen belang’ en ‘privacy’. De NRC wist dat of had dat moeten weten.

(NRC ma 20 feb:
Vandermeersch: “… omdat het gegevens die tot nu toe voor waar werden aangenomen, ontkrachtte of nuanceerde.”
Tulleken: “Dat incorrecte beeld wilde ik bijstellen. Ik wilde als het ware de druk van de ketel halen.”)

Ed Rook

Er zijn hier personen die zich keren tegen Tullekens en de krant.
Nu heeft hij zich twee keer uitgesproken: een keer in NRCHandelsblad en eenmmal op TV.
Op TV heeft hij o.a. gezegd dat hij een ras optimist was en wel kansen zag voor herstel van prins Friso.
Maar dit stond dus niet in NRCHandelsblad.

De mensen, die zich hier keren tegen de krant moeten dus eigenlijk bij de VARA zijn.
En zijn kennelijk ook geen NRC-lezers anders wisten ze wel beter.

Overigens kwam de krant wel met informatie waar elke journalist zijn vingers bij aflikt.

L. Banning

@Henk van Ess: veel rectificaties door NRC. Kennelijk heb je er een mening over. Laat ons niet raden maar geef eens aan wat je ervan denkt. Dank.

Jan

Wonderlijk, dat er achter deze kwestie, tevens neoliberale financieel-kapitalistische drijfveren te vinden zijn. De belangrijkste investeerder in NRC-Handelsblad is Egeria. Een onafhankelijke investeringsmaatschappij, die handelt namens een aantal puissant rijke, Nederlandse families. Egeria heeft als doelstelling een rendement te boeken op investeringen van 20% per jaar. Zij stoot haar belang in een onderneming meestal af na een periode van vijf jaar en incasseert het rendement. Een andere belanghebbende met een klein aandeel in NRC-Handelsblad is Derk Sauer de man, die multimuljonair is geworden met het ‘pushen’ van pulpblaadjes in Rusland en die namens Egeria ook invloed uitoefent op het redactionele beleid. Peter Vermeersch is ook op de plek van hoofdredacteur neergezet, om de rendementen van NRC te waarborgen en Egeria’s investeerderbelang te beschermen. Waarbij een zorgelijk element is dat een ebita van 20% in de dagbladsector onhaalbaar is, wat druk op het commerciële beleid zet. Het rendement van Egeria wordt pas geboekt bij verkoop van de krant. Vanwege de lage koopsom voor NRC maakt Egeria nog steeds kans het doelrendement van 20% te behalen. Er moet dan wel een geïnteresseerde ‘courantier’ gevonden worden, die ‘brood ziet’ in het rendement van NRC-Handelsblad. Deze situatie leidt tot dit soort ‘mishappen’, zorgt voor ‘hijgerige’ commercialisering van de krant en veroorzaakt het algehele verval van NRC-Handelsblad als kwaliteitskrant!

Hans Denijs

De hoofdredacteur heeft heel veel woorden nodig om niet tot de kern te komen. Een journalist doet dat normaal wel dus er is iets te verhullen. Het is eigenlijk eenvoudig. Ten eerste is er een journalist die egotript. Verkeerde en misleidende informatie uit een bron die er niet toe doet. Op onterechte manier verkregen. Geen begrip of medeleven voor slachtoffer, familie en vele anderen. Daarnaast is er een hoofdredacteur die er een volle voorpagina van maakt met meerdere paginas binnenin. Hij brengt daarmee de krant definitief in de kring van de schandaalbladen. De aanzet daarvoor had hij al geleverd. Hij produceert nu wolken van woorden, maar de woorden fatsoen en moreel besef komen daar niet in voor. Er ontstaat nu een hele discussie over medische ethiek en dat soort zaken. Het is allemaal veel eenvoudiger. Zo iets doe je gewoon niet en daar valt weinig over te praten. Er past nu alleen maar oprecht excuus. Dat zal wel moeilijk zijn voor deze betrokkenen en daarom de volgende straf als het niet gebeurt. Lees elkaar elke ochtend bij het ontbijt de column van Youp van t Hek over deze zaak voor. Dan zal het wel eens doordringen denk ik.

Erik

Als we het nu eens zo oplossen: Sauer, Vandermeersch en consorten gaan in de spotlights van de hippe nieuwe locatie opereren onder de naam Handelsblad. Kan de NRC weer verder.

Klaas Stolte

Mijn abonnement had ik deze week al opgezegd. De zuchtende stem van de telefoniste sprak boekdelen en resulteerde in een timide vraag: “om redactionele redenen?”
Voel nog geen enkele behoefte me weer te abonneren, eigenlijk alleen maar voldoening dat ik er goed aan gedaan heb.
Voor de goede orde: het Friso incident was niet de reden, wel de druppel. De NRC voelde al veel langer niet meer als de oude vertrouwde kwaliteit. Elk redelijk denkend mens begrijpt ook waardoor: nieuwe eigenaar, gesaneerde redactie, nieuwe welgevallige hoofdredacteur en popularisering van het product in zowel uiterlijk als inhoud. Op die manier zal het mijn krant ook nooit meer worden.

Peeters

Is dit “diep door het stof gaan”?
Dit blijft proberen je gelijk te halen.
En waarom krijgt de RVD de schuld van terughoudenheid in berichtgeving?
De leden van het Koninklijk Huis moeten daarvoor eerst toestemming geven en men moest wachten op de resultaten van het onderzoek (MRI) van afgelopen donderdag.
Ik vond de Telegraaf terughoudender in berichtgeving dan het NRC.

A. Kapitein

Dhr Tulleken en zijn vrouw hebben zich door hun actie tot publiek persoon gebombardeerd. Ik meen daarom er recht op te hebben te weten wat deze situatie met hun huwelijk doet. Tevens zou ik graag weten wat de gestelijke gesteldheid van dhr Tulleken is. Een integer arts, als ik zijn vroegere collega’s mag geloven die zijn eed vergeet. Is de heer Tulleken in een eerste stadium van dementie beland. Gaarne in uw krant zo snel mogelijk een verslag vaan zijn behandelend artsen en wat foto’s van zijn bedorefde vrouw

Grinta

Ongelooflijke fout van NRC. Aantal treden lager. Gelukkig hebben jullie Youp van ‘t Hek nog, de enige die een beetje duiding kan geven aan de huidige maatschappij.

Hans van den Oever

Ik heb de afgelopen week de verslaggeving en de reacties gevolgd, komisch en vermoeiend tegelijk, het Hollandse vingertje (Seth Gaaikema) wordt weer geheven, foei NRC, foei Vandermeersch…
Helemaal niet, als heel Nederland ondersteboven is van dit ongeval alleen omdat het ocharme een lid van die familie is, als de rvd geen info geeft, dan doen Vandermeersch en zijn redactie dit goed… complimenten

Judith Veldman

Na lezing van je ‘mea culpa’ blijf ik toch nog met een prangende vraag zitten. Hoe zit het toch met dat aloude journalistieke basisprincipe: ‘nieuws is pas nieuws als het wordt bevestigd door twee onafhankelijke -bij voorkeur onbesproken- bronnen?’ Die vraag mis ik steeds in de discussie. Waren die er voor het verhaal van Jannetje Koelewijn? Voor zover ik het kan beoordelen was er namelijk maar 1 (de Oostenrijkse arts die met Kees Tulleken sprak. Tulleken en die arts moeten we uiteraard beschouwen als 1 bron).
Volgens mij was er bij naleving van die basisregel (die er dus duidelijk niet voor niets is) geen ‘verhaal’ geweest, en dus ook geen ‘probleem’ voor de krant. Misschien best iets om over na te denken.

michel verbeek

Meneer Vandermeersch,

Op dit moment is uw berichtgeving al door 249 deskundige buitenstaanders tegen het licht gehouden.

R.Sterk

Pieter Broertjes lijkt me de aangewezen persoon om het extern onderzoek te doen. Hij heeft bewezen o.a. met zijn artikel over prins Bernhard in de Volkskrant hoe je om moet gaan met koninklijk huis en vertrouwelijkheid. Hopelijk kan hij daarna gelijk door als hoofdredacteur van de voormalig kwaliteitskrant Nrc.

Bert

de behandelend arts was vrijdag toch duidelijk: “donderdag was de eerste mogelijkheid een MRI-scan te maken van de patiënt.” Tullekens en daarmee Koelewijn hebben dus gelogen dat er op de MRI-scan geen fractuur en hersenletsel te zien was, al was het maar dat die scan er nooit geweest is. Schandalig!

Jan van Cappellen

Naast het (slappe) verhaal van de redactie graag ook nog even een kleine toelichting door uitgever Nijenhuis die beging deze week (volgens Nu.nl) over de bewuste publicatie van mevrouw K bralde dat ‘hij het zo weer zou hebben gedaan, al kostte het 1000 abonnees’. Over dedain en minachting van je lezers/klanten gesproken!
Dat Youp vandaag (kennelijk) ongecensureerd kon worden geplaatst geeft weer enige hoop.

Hugo van den Berg

Geachte redactie,
Het meest typerende van dit alles: in de geschreven editie staat uw eigen ‘schoonveeg straatje verhaal’ op pagina 4 en hoe het werkelijk met de prins gaat op pagina 5. Alles om uw eigen hachje te redden. U vindt uzelf dus wederom belangrijker dan het nieuws. Als u weer eens zoveel tekst nodig heeft om een blunder proberen goed te praten maakt u voortaan maar op eigen kosten een nieuwsbrief aan de lezer, maar niet op door mij betaald papier. Ik wens u veel en goede introspectie.

Bert

de behandelend arts was vrijdag toch duidelijk: donderdag was de eerste mogelijkheid een MRI-scan te maken van de patiënt. Tullekens en daarmee Koelewijn hebben dus gelogen dat er op de MRI-scan geen fractuur en hersenletsel te zien was, al was het maar dat die scan er nooit geweest is. Schandalig!

ruitenbeek

Dit is een grote fout geweest van de NRC, waarvan ik altijd dacht dat het een kwaliteitskrant was… De column van Youp is duidelijk: hier is sprake van een stel idioten! De hoofdredacteur kan het mooi vertellen, maar gewoon zeggen ‘we hadden het fout’ is blijkbaar erg moeilijk. Met eerlijkheid kom je verder dan met dit gedraai.

E.A. Schrijver

De hypocrisie van NRC wordt ook duidelijk uit de voorpagina vandaag zonder 1 woord Friso (kennelijk was het nieuws over Friso van gisteren niet zo belangrijk) terwijl vorige week de hele voorpagina werd ontruimd voor nonnieuws van een verslaggeefster (“We lopen door de sneeuw enz.”), met 1 opgeklopt nieuwsfeit, dat als de journaliste niet met die Tulleken getrouwd zou zijn, hooguit op pagina 5 zou zijn beland.
Waarom associeert de NRC zich met zo’n opgeblazen figuur (“Mabel was mijn buurmeisje”, “mijn kinderen hebben op dezelfde helling als de prinsen geskied”,
“ik heb z’n grootvader nog geopereerd”, en “dus kan ik namens de familie spreken”, en dan dat warrige verhaal waaruit alleen moet blijken dat Tulleken ooit een minister-president in een bed had zien liggen…).
NRC-zeer-onwaardig.

Hesselink

Zou Derk Sauer een beetje een lekker weekend hebben?

Badoloch

Ik heb mijn abonnement op NRC al opgezegd toen Joost Zwagerman aan de dijk werd gezet. NRC (slijpsteen van de geest) zou wel even bepalen met welke blik ik naar de wereld zou kijken. Daarna vernam ik dat een oud-redacteur uit de school was geklapt over de continue anti-Israëlische berichtgeving in NRC.

Vandermeersch verklaarde indertijd bij zijn aantreden bij DWDD dat NRC niet zozeer met nieuwsnieuws vooraan wilde staan, maar voroal gedegen informatie wilde geven. Hij zei precies het tegenovergestelde bij DWDD met Jannetje Koelewijn aan zijn zij, maar dat was om te maskeren dat het hem om geld en leescijfers ging. Die flauwekul over ‘lezertjes die recht hebben op …’ vind ik niet eens de moeite van een schimpscheut waard. Vandermeersch, u hebt de nachtmerrie van een zoon, een echtgenoot, een vader, een broer en een vriend misbruikt voor uw eigen gewin en uw enige respons op uw faux pas is damage control en een dikke bezem om uw straatje schoon te vegen. U bent een onfatsoenlijk mens.

Goed nieuws is dat er in Nederland duidelijk ruimte is ontstaan voor een echte, waardige kwaliteitskrant. Uitgevers, opgelet. Wie springt er in dit gapende gat?

ruitenbeek

Ik zit nu P&W te kijken. Triest om te zien dat de hoofdredacteur zoiets weer zou publiceren als een arts info geeft. Blijkbaar telt de privacy van de patiënt niet meer! En dat is een Telegraaf-mentaliteit die je niet verwacht bij NRC.

Leo Horst

Sneu dat de hoofdredacteur zich in de maling laat nemen door een naar sensatie beluste roddel journaliste en heer demente man.

marjolijn van rietschoten

Geachte Redactie, Met uw afwegingen en besluiten rond de publicatie van, zeer beperkte, informatie over de gezondheidstoestand van prins Friso, vlak na zijn ski-ongeluk, heb ik geen enkel probleem. Laten we wel wezen: achteraf, ná de persconferentie van gisteren, bleek u (en met u dus uw journaliste en dr. Tulleken) niet de enige te zijn die vorig weekend een gematigd optimistische toon liet horen. Artsen die afgelopen vrijdag lieten weten dat ze ‘misschien wel te lang hebben gereanimeerd’ dachten daar vorig weekend blijkbaar beslist niet zo over. Met het voortschrijden van de tijd, maandag, dinsdag, woensdag, etc. en mét het zien van de bij voortduring immens verdrietige gezichten van prins Friso’s familieleden werd duidelijk dat het niet goed ging. Dat het verstandig was om zelf op google te zoeken naar wat er met je lijf en je hersenen gebeurt als er sprake is van ‘een vrij langdurige reanimatie’.
Maar wat u onjuist heeft ingeschat is Nederlanders en HUN Koninklijke Familie. Er zijn 16 miljoen Nederlanders die allemaal mét de Koninklijke Familie willen meeleven alsof het om hun eigen gezin gaat. Sterker nog: die 16 miljoen medelanders hebben de Koningin en de haren nodig om hun eigen gevoelens uit te werken; gevoelens van geluk, van rouw, van diepe zorg, van verdriet, van hoop. U heeft dat verstoord en daarmee heeft U zich op glad ijs begeven. Graag verwijs ik u naar een boek dat ik ooit aanschafte op basis van een boekbespreking in uw krant: The New Black, Darian Leader. Hieruit valt namelijk op te maken hoe voorzichtig en terughoudend er moet worden omgegaan met informatie over identificatiefiguren. Derhalve zou overleg met een formele organisatie als de RVD is, achteraf gezien, verstandig zijn geweest.

Bob Lagaaij

In reactie op sommigen: handhaaf Vandermeersch, hij is een verfrissende aanwinst voor de Nederlands journalistiek en voor NRC/Handelsblad.Wie in korte tijd een krant zo ingrijpend weet te veranderen, dat je aan het eind van de middag nieuwsgierig naar je brievenbus rent, heeft kwaliteit & power.

Arjan

Jammer dat u nu gaat proberen uit te leggen waarom het toch goed was dat NRC heeft gepubliceerd. Geweldig dat jounalistieke ethiek en medische ethiek iets anders is. Is er wel journalistieke ethiek? Voor mij blijft toch de hoofdschuldige die Jannetje Koelewijn. Zij weet iets als partner van een medicus dat onder het medisch beroepsgeheim valt. Bij haar volle verstand gaat zij die informatie dan als journalist gebruiken. Een staaltje van informatieincontinentie zou ik zeggen. Neem aub afscheid van mevr Jannetje en zet haar op een zwarte lijst. Zelf zal zij in ieder geval nooit meer een beroep op privacy kunnen doen. Graag zien wij uw publicaties over haar medisch dossier tegemoet.

Frans Drost

Heerlijk die laatste alinea van Vandermeersch: hij betreurt ruiterlijk dat hij (zijn krant) een te rooskleurig beeld heeft gegeven. Maar gelukkig is dat alleen een vorm-kwestie en bovendien ingegeven door rechtschapen motieven en en vanwege de transaparante weergave. Beste nrc, jullie verdienen een compliment! Alleen al vanwge het hardnekkige onvermogen te begrijpen waar het echt om draait. Een voormalige kwaliteitskrant die weer laat zien dat het niet helmaal begrepen wordt.

Anton Elkhuizen

Zeer irritant de hele week die Fokke en Sukke grapjes over de wintersport. Totaal ongepast in mijn ogen om momenteel grapjes te maken in een wintersport-setting.

ruitenbeek

Blijkbaar heeft NRC niet door dat het grote probleem de schending van de privacy van de prins is. De hoofdredacteur zegt in Pauw en Witteman dat hij info die een arts geeft zo weer zou plaatsen. Totaal geen respect voor de privacy van de patiënt.

M.Lagendijk

Waarom plaatst Vandermeersch deze ‘excuses’ op de site in plaats van in de krant? Het bericht waar het om draait stond toch ook in de papieren versie van de krant?
Verder zou het ook wel interessant zijn als we van Vandermeersch een verklaring kregen voor de vorm waarin het ‘nieuws’ gegoten was dat Jannetje Koelewijn ons voorschotelde. Onder meer de citaten over het feit dat de heer Tullekens – hoe belangrijk is hij – het “klote” (2x) vond dat Friso in deze situatie is beland, waren absoluut geen (voorpagina)nieuws (al was het maar omdat heel Nederland het “klote” vond). Het leek er veel op dat werkelijk alles wat aan de omvang van het artikel kon bijdragen, van stal werd gehaald. Het echte ‘nieuws’ zou ook in drie, vier regels hebben gepast.
In feite bewijst dit op zich al dat hier iets heel anders speelde dan het geven van een betere visie op Johan Friso’s medische status. Het ‘nieuws’ werd uitgemolken tot een paginavullend artikel.
Dat is welbewust gedaan en daarvoor zijn geen excuses mogelijk.
Tot slot: dat Vandermeersch’ excuses zo gericht zijn op het in elk geval nog gedeeltelijk gelijk halen, is treurig. Het maakt duidelijk dat ze niet gebaseerd zijn op kritische zelfreflectie. Maar dat blijkt ook al uit het feit dat de redactie heeft ingestemd met de bewoordingen waarin columnist Victor Lamme in NRC Next zijn visie ventileert op de manier waarop er in Nederland wordt omgegaan met comapatiënten. Dat Johan Friso daarbij persoonlijk aangesproken wordt (“Lieve Friso …..Zorg dat de RVD blijft zwijgen …”) is onder de huidige omstandigheden respectloos en laat op hemeltergend irritante manier zien dat NRC gespeend is van zelfkritiek.
Als je bedenkt dat NRC deze week op een respectloze manier (onjuiste) medische privé-informatie van Johan Friso aan de wereld heeft prijsgegeven, lijkt reppen over de zwijgzaamheid van de RVD momenteel niet echt NRC’s eerste taak.
De RVD heeft gezwegen, ja …. NRC had dat bij nader inzien beter ook kunnen doen.
Kunnen we nog meer van dit soort verwijzingen richting RVD verwachten? Of misschien nog een paar adviezen richting een – zo goed als hersendode – prins Johan Friso?

N Roelfsema

Het zou U, heer Vandermeersch, sieren een ondubbelzinnig welgemeend excuses te maken voor de fout die U gemaakt heeft door het handelen van uw medewerkster, mevrouw Koelewijn, en uw onvoorwaardelijke publiekelijke steun aan haar. Daarnaast was het uw eigen, naar uw eigen zeggen ‘wel overwogen’, beslissing, om het stuk te brengen als nieuws; daargelaten of dit positief of negatief van inhoud was.

Iets recht praten wat krom is, lukt niet. Ook U niet. U kunt het wel proberen, maar dat lijkt me te laat.

Trek uw conclusie, zoals enkel oud-abonnees dat ook al gedaan hebben en gooi de handdoek in de ring. Met Uw bovenstaand schrijven maakt U Uw statement naar eer en geweten gehandeld te hebben, alleen maar ongeloofwaardiger.

jeanine

Volledig eens met Strootmans en vele anderen.
De RVD valt niets te verwijten! Integendeel. Volstrekt juiste en integere informatie. D.w.z.dat er – op zijn Cruijff’s gezegd – tot donnerdagavond laat geen andere informatie te geven was dan dat er geen informatie gegeven kon woren. Er is vanuit de medische staf telkens gezegd: toestand stabiel, niet buiten levensgevaar. Pas eind deze week, weten we meer. en dat heeft te maken met het Oostenrijkse medische protocol inzake de gevolgen van dit type ongelukken. Koelewiijn en Tullekens zijn afgegaan op een vroegtijdige eerste gissing in de Oostenrijkse pers type onze ‘roddelbladen’. Men mag toch verwachten dat Tullekens/Koelewijn in deze enig onderscheidingsvermogen zouden hebben. Om nog maar niet te spreken van het feit dat Tullekens gezien zijn achtergrond heel goed op de hoogte had moeten/kunnen zijn van het protocol Inmiddels is gebleken dat zij dat niet hebben c.q. zijn. Het is toch eigenlijk van de gekke dat zij gemeend hebben om op eigen initiatief in contact te treden met een van de behandelende artsen om hierover opheldering te krijgen? Met wel recht?! Daar is op dit blog al genoeg over gesproken.

En de laatste draaikonterij van Vandermeersch gisteren laat – mij althans – zien dat hij het hoofdredacteurschap van NRC niet waardig is. Er vertrekken mensen om minder ‘ongelukkige’ daden, niet zelden door aangemoedigd door de pers, de NRC incluis.
Mw. Koelewijn, Hr. Tullekens, Hr. Vandermeersch. U past in deze toch minstens een verontschuldiging richting de direct betrokkenen. En dat hoeft wat mij betreft niet openlijk. Voor mij bent u gedrieen toch al afgegaan en heeft u voor mij afgedaan.

Joep

Ik sluit me HELEMAAL aan bij de column van Youp.

dirk zoebl

na zoveel gejeremieer stel ik een ander logo voor deze krant voor -Slijpsteen voor de Geest- wordt -Schurkpaal voor het Gemoed-. de Nieuwe Garde (abonnees van morgen) heeft trouwens sowieso weinig met dat Geest, die gaan voor Lifestyle, tijden veranderen, helaas voor de Oude Garde.

F. Boom

De NRC was altijd ideaal; intellectueel maar niet links, ook niet rechts, neutraal dus. Diepgang, veel achtergronden en altijd afstand. Dit is niet meer. Veel hebben we moet slikken.
Gigantische en soms ongepaste foto’s (dood Anthonie Kamerling), steeds meer oppervlakkige artikelen (hoogopgeleide vrouwen single, bijlage LUX etc), steeds meer platform voor niet specialisten die een mening hebben en daar heel veel ruimte voor krijgen (Rosina Herzberger over van alles en nog wat Thierry Baudet over van alles en nog wat).
Doch heb ik altijd de plussen tegen de minnen op vinden wegen. Nu niet meer. Platte mediageilheid is dit en het ergste is ook nog dat dit niet eerlijk wordt gezegd. Ik heb mijn abonnement opgezegd.

Francien (28 jaar)

Jean Frenken

En hoe open is het NRC over de gevolgen van deze verwerpelijke berichtgeving.
Blijft men volhouden dat er 40 opzeggingen zijn? Of geeft men toe dat , zoals vanuit de eigen NRC organisatie naar buiten is gebracht, er 5800 en meer opzeggingen zijn op dit moment.
Of komt hier ook weer een uitvlucht over afwegen hoe men zou kunnen tellen, of waarom men op een andere manier heeft willen tellen???

F. Boom

De NRC was altijd ideaal; intellectueel maar niet links, ook niet rechts, neutraal dus. Diepgang, veel achtergronden en altijd afstand. Dit is niet meer. Veel hebben we moet slikken.
Gigantische en soms ongepaste foto’s (dood Anthonie Kamerling), steeds meer oppervlakkige artikelen (hoogopgeleide vrouwen single, bijlage LUX etc), steeds meer platform voor niet specialisten die een mening hebben en daar heel veel ruimte voor krijgen (Rosina Herzberger over van alles en nog wat Thierry Baudet over van alles en nog wat).
Doch heb ik altijd de plussen tegen de minnen op vinden wegen. Nu niet meer. Platte mediageilheid is dit en het ergste is ook nog dat dit niet eerlijk wordt gezegd. Ik heb mijn abonnement opgezegd. Francien (28jaar)

Dick

Voor een krant die velen regelmatig de morele maat neemt, is de verklaring van de hoofdredacteur wel een uiterst magere verantwoording. Deze situatie vroeg echt om een grootmoedig en welgemeend excuus aan alle lezers.
Sinds het aantreden van Vandermeersch besteed ik niet veel tijd meer aan de krant. En nu ook nog ranzigheid. Het zal de tijdgeest zijn.

Jan

Het is ook interessant het tempo te zien, waarmee deze, rubriek en reacties, door ‘NRC’, naar de achtergrond van het nieuws wordt geschoven. Einde van de dag is het niet meer op pagina 1 van de site te vinden. En lost ‘het probleem’ zich vanzelf op in ‘de grijze mist van de vergetelheid’. Het is een beproefde techniek, die ik hier vaak, door de heer Vermeersch, zie worden toegepast. Nieuw is het niet, politici uit alle tijden zijn daar zeer bedreven in. In deze nog vluchtiger tijd, is het zo dat, wat niet meer op de voorpagina staat en niet meer op de ‘buis van vandaag’ te zien is, voorgoed tot het verleden behoort. Ongelukken en schandalen hebben de nieuwswaarde van een dag gekregen. Op naar nieuwe rendabele ‘hypes’!

Leo Baartmans

In juni 2010 verwachtte ik al niet veel goeds van de benoeming van P.Vandermeersch tot hoofdredacteur:
‘Ongetwijfeld een mooie opstap voor Peter Vandermeersch, die over vele uitstekende kwaliteiten beschikt; wellicht ook een goede commerciële zet voor NRC-Handelsblad. Helaas ben ik als in Belgie woonachtige Nederlander, 28 jaar abonnee op De Standaard, niet blij. Ik hoopte na de jarenlange verkleutering die de toevoeging ‘kwaliteitskrant’ aan De Standaard steeds meer uitholde, dat de doorverkoop door Van Thillo een samenwerking met NRC-H mogelijk zou maken om de kwaliteit weer op te trekken. Nu gebeurt precies het tegenovergestelde en gaat ook de kwaliteit van mijn referentie – NRC Handelsblad – op de schop. Ook daar rubrieken ‘Beroemd-en-Bizar’, een wekelijks modeblaadje als magazine (toen hij er zelf hoofdredacteur van was, was het even goed als het weekblad bij NRC nu), ver uitgesponnen fait-divers, 12 blz verslaggeving over een moordpartij, enz. Hij heeft in NRC al laten optekenen, dat hij ‘bij het avondblad het frisse karakter van NRC.next mist’. Daar gaat’ie dus al ! Jammer, jammer.’
Hij heeft er in die anderhalf jaar geen gras over laten groeien.

Rosee Engel

Wat een gezeik over de waarheid.

wiveka elion-gerritzen

90 % “zie je wel dat we het goed hadden” en 10% excuus.
Ik geloof dat U het nog steeds niet begrijpt.

Peter Hoogendoorn

De heer Vandermeersch is echt een Belg anders had hij wel geweten dat de Koninklijke familie bij veel Nederlanders erg populair is. En dan aankomen met een artikel wat de privacy van deze familie ernstig treft. Uit alle macht probeert de NRC te redden wat er te redden valt. Maar een excuus via een rectificatie in de krant die komt er tot op heden niet. Ga vooral zo door nog eventjes en dan heeft u geen lezers meer.

Berend

Hoe zit de structuur van eigendom van deze NRC in elkaar? Maw, wie kan ik aanspreken op de blunder van het aanstellen van deze Vandermeersch, en wie kan ik vragen om hem zo snel mogelijk te ontslaan? Inhoudelijk en operationeel is de NRC de afgelopen tijd ongelooflijk afgegleden, en ja, dat is Vandermeersch verantwoordelijkheid. Weg met die kwast!

G.J.Vuyk

Dit semantisch geneuzel van de hoofdredacteur is toch geen oprechte excuses? Dat zou gepaster geweest zijn. En nu hoop ik maar dat de expert van buiten ook naar het optreden van het NRC kijkt bij DWDD en Pauw en Witteman. Want ook daarvan valt veel te leren. Helaas kan je je abonnement maar een keer opzeggen.

J.Hennekam

Na dit hoofdredactioneel commentaar denk ik dat de NRC maar beter Jannetje Koelewijn kan ontslaan, daarna een fusie aan kan gaan met De Telegraaf, en als afsluiting op de Privé-pagina een artikel laten plaatsen over de ongekende arrogantie van een zekere Kees Tulleken.

Toine Pricken

Voorlopig is deze pagina leuker dan GeenStijl. Ga zo door!

Arie van de Graaf, Frankrijkfran

Ik heb de reacties tot 25 februari om 10:57 gelezen en denk dat zij een goed beeld geven van de geaardheid van een deel van de NRC lezers. Maar min voorkeur gaat uit naar de reactie van Jorrit van Laar aangevuld met deze van Annemarie Brandt, Margreet van ZIJL en Mieper. Bijna 20 jaar geleden was ik in een analoge situatie als die van de moeder, vrouw en kinderen van Frieso. Mijn echtgenote lag toen stervende in Old Court Hospital, Ealing bij Londen. Wat was ik toen verschrikkelijk blij ergens een straaltje hoop te horen over haar toestand, ondanks het feit dat ik achteraf moest toegeven dat dit niet waar kon zijn. Toch ben ik nu nog blij dat ik indertijd ieder straaltje vermeende hoop aan mijn kinderen en haar familie kon doorspelen. Indien dus de redactie van het NRC het artikel heeft geplaatst om de koninklijke familie een riem onder het hart te steken dan vind ik hun optreden terecht en alle bedenkingen t.a.v. privacy en terughoudendheid van journalisten niet ter zake doende.

M.Schaper-Bruning

Geachte heer Vandermeersch,
U begrijpt het nog steeds niet. Het gaat er niet om of uw “feiten” juist waren of niet, ook niet of uw bronnen betrouwbaar waren (niet een behandelend arts overigens) Al deze quasi-informatie ging ons helemaal niets aan. Het gaat er om, dat uw verslaggeefster iemand’s privacy op grove wijze heeft geschonden en dat zij én U daar nog leuk mee doorgingen met vervolgstukjes en schaamteloze TV-optredens. Kennelijk begrijpt u uw abonnees niet en weet u niet, dat NRC-lezers zelf kunnen nadenken. Ook dit z.g. mea culpa sloeg de plank geheel mis op een akelig gelijkhebberige en hypocriete manier.
Laat u voorlopig maar een hele tijd niet horen.

T. Elmendorp

Het is niet de schuld van het NRC, maar van de RVD. Bijna een week lang houden ze de hele natie in spanning, terwijl elk wel denkend mens wel had kunnen verwachten dat de kansen van Friso erg minimaal waren. Zeker gezien de omstandigheden. Men maakt mij niet wijs dat pas vrijdag dit met zekerheid gezegd kon worden. Laat niet weg dat deze actie van dr. Tulleken en zijn ega nalatig en een grove schending van privacy was. Maar de RVD had dit wel kunnen voorkomen, want heel Nederland speculeerde er lustig op los.

Bas van Vuren

Beste hoofdredacteur, je gaat gemakshalve voorbij aan het commentaar van heel veel mensen, namelijk, of het verhaal nu wel of niet waar is, of het medisch beroepsgeheim nu wel of niet is geschonden, dat het verhaal geschreven was alsof het voor de Story of Prive of Bildzeitung was bedoeld. Mijn man vond het “klote”, wat voegt dat toe aan het nieuws? Mijn man heeft naast Mabel gewoond en heeft ook prins Berhard geopereerd? Voor wie of wat, anders dan Tulleken is dit relevant? Ga daar eens op in, in plaats van de aandacht te richten op de (achteraffe) juistheid of onjuistheid van het verhaal. Sterkte ermee. Het was echt een kanjer van een fout. Het zou je sieren als je dat nou gewoon eens toe zou geven. Dat gekronkel en gedraai en gezalf maakt het, echt, alleen maar erger. Onderschat je eigen lezers niet. Het is geen De Wereld Draait Door.

Ben de Levie

‘Voor wie de nuance zoekt’.

Ronald Vecht

In de commentaren van NRC worden vele politici en anderen op hun verantwoordelijkheden gewezen bij misstappen. Hiermee wordt bedoeld dat de betrokken persoon eigenlijk zou moeten aftreden (zijn verantwoordelijkheid nemen). Na de gigantische misser vorige week en het ontbreken van excuses (betreuren is echt ieys anders), kunnen de betrokken redacteur en hoofdredacteur nog maar één ding doen om het vertrouwen in en het aanzien van de krant te redden. En dat is plaatsmaken.

Yvo Rinkema

Peter Vandermeersch is al helemaal thuis bij de NRC. Hij heeft het verdraaien, duiken en misleiden van de voorgaande hoofdredacteuren al 100% overgenomen.

Een mooi voorbeeld is over de MRI-scan te stellen: “Dit blijft onduidelijk.”

NRC heeft het publiek zonneklaar verkeerd geinformeerd. Als Vandermeersch dan niet verder komt dan … “dit blijft onduidelijk” … dan heeft hij zich de NRC-cultuur al helemaal eigen gemaakt.

Mooi! De juiste man op de juiste plaats.

Els Agier

@ Annemarie Brandt zegt “ Er is geen privacy voor publieke personen.Het enige prive recht dat de familie heeft is om journalisten uit het ziekenhuis te houden ” Lees dan vooral de volgende keer de brochure over patientenrechten wat in ieder nachtkastje hoort te liggen in een ziekenhuis!!!!

Marielle

@Posemiers Alberts. Het gaat hier niet om het wel of niet juist zijn van de ” eigen geconcludeerde prognose van een sensatiebeluste toerist in een ander ziekenhuis. Het gaat om het fatsoen om het buiten de wil om van de familie te publiceren. De reacties van iedereen was wel juist. Hoe stil is het nu bij u?

Anke Bodewes

Ik ben een grote fan van de NRC en doorgaans waardeer ik de keuzes die gemaakt worden. Zo niet in deze kwestie. Het eerste bericht verbaasde me maar ik kende de hele toedracht en motivering niet dus ik had nog geen oordeel. Bij toeval zag in afgelopen maandag DWDD waarin de betreffende journalisten zich verantwoordden. Ik vond hun optreden niet sterk en mij overtuigden ze niet. Dit ‘nieuws’ was journalistiek wellicht verleidelijk maar het diende geen belang. Onder de dekmantel van nieuws, geruststelling en een verwijt aan de RVD dat ze verzuimden het Nederlandse volk adequaat te informeren heet de NRC gepunbliceerd wat niet gepubliceerd had moeten worden. De verdrietige afloop van dit ongeluk is een terechte tik op de vingers voor de NRC en laten we eerlijk zijn, zo af en toe verdienen we die allemaal.

Edwin Wiebes

Ik vind deze blog nogal teleurstellend. Heel erg ‘gemakkelijk’ als men zegt dat het medisch geheim niet het journalistishcek geheim is, praat u het immorele zo goed door het in andermans schoenen te schuiven en de domme journalist uit te hangen die maar gewoon berichtgeeft? Als u een wapenleverancier bent aan een partij (of meerdere) in een bloedig conflict haalt u niet de trekker over maar draagt u er wel aan bij en verdient u geld over de ruggen van anderen. Het is inderdaad de arts die zijn beroepsgeheim heeft geschonden, maar het NRC is medeplichtig omdat zij hierover verslag heeft gegeven.

Bij de berichtgeving was geen enkel maatschappelijk belang gediend anders dan die van de human interest-journalistiek met al haar hijgerige zucht naar sensatie en roddels. Ik vind dit echt beneden de waardigheid van de krant. Het NRC is meer dan dit incident dus hoogstwaarschijnlijk verdwijnt het maar voorlopig heb ik even geen zin meer in het NRC. Ik hoop dat deze manier van journalistiek zich beperkt tot dit incident en dat het dus niet deel uitmaakt van een grotere trend binnen deze krant.

Alexander Arkesteijn

Het inhuren van een deskundige is niet nodig. U weet in feite al dat u mis zat.

Ik herinner me nog dat Jannetje in Pauw en Witteman zei dat ze probeerde het nieuws bevestigd te krijgen bij een 2e bron. Ze was door het ziekenhuis gaan zwerven (!) maar kon niemand vinden. Had ze zich maar aan de stelregel gehouden, een bron is geen bron.

Wat deed Tulleken daar, trouwens? “Ik ben een republikein.” Ik heb geen affiniteit met het koningshuis.” “Ik ken ze niet persoonlijk.” Hij heeft een hoog “wethouder Hekking”-gehalte, en daardoor is alles misgelopen.

Dit is Occupy: wij (de abonnees) eruit , of zij (de redactie) eruit. Ik weet wel waar het op uitdraait.

M.riemersma-Meckmann

Het is tragisch, maar er is een fundamenteel verschil tussen mensen met inlevend vermogen en ramptoeristen. Dat verschil heeft niets met opleiding te maken, maar met opvoeding en innerlijke beschaving. En dat is dan ook m.i. de reden dat noch Tulleken, noch Koelewijn of VanderMeersch hebben begrepen dat zij er volkomen naast zaten.

Kim

De afgelopen week hebben ook wij ons abonnement opgezegd. Bij het vertrek van Koelewijn/Vandermeersch en een mea culpa, word ik graag weer abonnee.

anna

Mocht ik ooit met hersenletsel in een kliniek opgenomen moeten worden, dan zou ik graag zien dat de heer Tulleken en zijn vrouw zich van ieder commentaar onthouden. Naast de verklaring waarin staat dat ik niet hopeloos gereanimeerd wens te worden, draag ik vanaf heden ook een briefje bij mij: Kees en Jannetje, bemoei je met je eigen zaken.

Maren Slangen

Als beginnende student net op het goede moment besloten geen (studenten-)abonnement op het NRC te nemen. Als ik arrogantie, onwaarheden, geroddel en narcisme zoek, ga ik wel bij een studentendispuut.

p.sieswerda

De stelling medisch geheim is geen journalistiek geheim wordt door Vandermeersch in stelling gebracht. Ten onrechte. On the record danwel een beroep op ik heb horen zeggen legitimeert geen schending van de privacy wanneer de bron, de arts dus, zich schuldig maakt aan schending van het medisch geheim.
Dat de patient nimmer toestemming heeft verleend het medisch geheim op te heffen zal toch voor Vandermeersch en Koelwijn helder moeten zijn geweest. Dat is waar het om gaat. In zo’n geval is medisch geheim wel degelijk journalistiek geheim hopende dat we met dat laatste hetzelfde bedoelen. In elk geval is de bijna veertig jarige verkering met Uw krant uit en kondig aan bij separaat schrijven te zullen opzeggen.

Rik Verbeek

Al in de tweede alinea van het artikel van 18 februari had de hoofdredacteur moeten ingrijpen: het doet niet terzake dat Tulleken prins Bernhard heeft geopereerd. Hiermee te koketteren is op zichzelf al een schending van het medisch geheim.

Tulleken leek zichzelf niet in de hand te hebben. In meerdere interviews draafde hij op een infantiele manier door, vooral ter meerdere eer en glorie van zichzelf, alsof hij vergeten was zijn ritalin in te nemen. Kon niemand hem stoppen?

Ik zou niet weten waarom wie dan ook het recht heeft om uur na uur op de hoogte te worden gehouden van de gezondheidstoestand van iemand die geen openbare functie heeft.

Ik heb de opzegging van mijn abonnement een week uitgesteld, wachtend op het dagen van inzicht bij de hoofdredacteur. Ik keek vergeefs uit naar een hoofdredactioneel commentaar op het VU-RTL-Eyeworks complot. Want dat was van hetzelfde laken een pak: het helen van gestolen informatie, het vermommen van ijdelheid, arrogantie en paternalisme als medemenselijkheid en empathie.

Nu zeg ik mijn abonnement op. Wanneer er een nieuwe hoofdredacteur aantreedt zal ik heroverwegen.

Willen de echte kranten overleven, dan moeten ze zich distantiëren van de hijgerigheid van de primeurjagers en liever áchter de feiten aanlopen.

Dirk Jan van der Wal

Toen ik deze bijdrage van de hoofdredacteur vandaag in de krant las viel ik bijna van mijn stoel.

Alleen wijzen op dat deel van de informatie dat wel klopt en volledig voorbij gaan aan dat wat niet blijkt te kloppen (zoals het feit dat er GEEN scan was gedaan zoals Tulleken beweerde).

Tot overmaat van ramp wordt in de krant op de tegenoverliggende pagina door een arts toelichting gegeven op de medische toestand van prins Johan Friso. En niet zo maar een arts, nee, de heer Tulleken krijgt weer alle ruimte.

Ik moet mijn reacties op uw eerdere blog aanvullen, niet alleen de heer Tulleken en mevrouw Koelewijn geven blijk van arrogantie, u doet dat zelf evenzeer.

Arrogantie waarmee u meent boven de wet en ethiek te staan. Ondertussen zet u wel vraagtekens bij de ethiek van VUmc….

U en mevrouw Koelewijn zouden wat mij betreft uw functie per direct moeten neerleggen.

Rob Geensen

In het kader van mijn recht op informatie en van uw plicht te informeren en transparant te zijn gaarne een overzicht van de opzeggingen van afgelopen week.
PS: morgen komt er daar één bij.

Egbert H Huizing

Als oud collega hoogleraar van prof Tulleken kan ik u zeggen dat hij een uitstekend arts en neurochirurg is geweest. Daarom is het jammer dat hij in deze deels zelf gekozen valkuil is gestapt.
Wat de NRC betreft: inderdaad ik deel met velen de mening dat het daar mis gaat. Nederland heeft behoefte en tenminste een serieuze krant. Relkranten genoeg.

Ed Rook

Veel mensen hebben zich met hart en ziel geworpen op de berichtgeving over de scan en verwijten de krant dat er iets is gepubliceerd dat niet waar is, dat nog niet had plaats gevonden.

Ik ben geen arts, Verzeihung, maar er zijn volgens mij meerdere soorten scans. In de laatste berichtgeving over de hersenen van de prins had de specialist het over een MRI-scan. Men scant dan met behulp van radiogolven en deze scan is o.a. bedoeld om een beeld te krijgen van de hersens. Die is dus inderdaad pas na een week toegepast; voordien was dat nog niet mogelijk warschijnlijk omdat het lichaam nog onderkoeld was en het toen nog geen zin had.

Er zijn ook scans die gebruik maken van röntgenstralen; ik geloof dat ze dat ct-scans noemen (ben het woord ct-scan ook ergens in NRCHandelsblad tegen gekomen). Met zo’n scan heeft men gekeken of de schedel en misschien ook nog wel andere onderdelen van het lichaam waren beschadigd. Die heeft men dus wel gedurende die week kunnen uitvoeren om een beeld van de omvang van de schade te krijgen.

Ook hier dus geen verkeerde berichtgeving. De MRI-scan was inderdaad nog niet gedaan en pas na een week mogelijk.

jacob

Treurig, treurig. In plaats van de kans te benutten voor een genereus excuus: Draaien, gelijk halen, Tullekens en Koelewijn het woord blijven geven. Begrijpt u het werkelijk (nog) niet? Is het de unanieme redaktie die zonder uitzondering haar hoofdredakteur (moet) steunen? Is er gestemd of een opiniepeiling gedaan? We willen we zo graag weten of u het alleen bent of dat allen bij de NRC dit denken? Dan weten we als beter waar we aan toe zijn.
Ethisch dilemma voor de lezer: Als de krant totaal niet luistert, moeten we dan opzeggen en het kindje met het badwater weggooien? Ondanks alles wat de krant wel biedt in een tijd waarin we graag kwaliteit willen ondersteunen? Groot kunnen zijn door sorry te zeggen……

Gerrit de Jonge

Alles nuchter overziend lijkt me de grootste fout dat geheim is gehouden dat Friso na zijn ongeval 50 tot 75 minuten geen zuurstof heeft gekregen. Het feit heeft mijns inziens weinig met medisch beroepsgeheim te maken. Het is van het type dat een agent in een proces verbaal van een ongeluk zet en reanimeren is nauwelijks een medische handeling maar iets dat iedereen met een EHBO cursus onder de knie krijgt, en bovendien gebeurt het vaak in het openbaar. Om het feit, dat zuurstoftekort, te interpreteren heb je ook geen arts of neuroloog nodig. Een kind dat zwemles heeft gekregen kan dat ook wel.

Degenen die zo meeleven met de koninklijke familie kunnen zich beter inspannen om een onrecht van enkele jaren geleden richting Mabel eens recht te zetten. Ik vond het een schending van de privacy dat iedereen zich in haar liefdesleven in haar jeugd ging verdiepen, en ik vond het schandalig hoe Balkenende en de Tweede Kamer haar behandeld hebben. Niemand zal toch geloofd hebben dat Claus en Bernhard wel als kluizenaars geleefd hebben voor hun huwelijk. Het gevolg van deze schending van de privacy em het stuitende gedrag van Balkenende is dat Mabel en haar kinderen nu een onduidelijke status hebben.

Dus, heren vuilspuiters. Gebruik uw energie liever om onze regering duidelijk te maken dat de koninklijke familie het rechtzetten van dit onrecht meer op prijs stelt dan het ontslag van Koelewijn of Vandermeersch.

F. Bokern

Het excuus bevat een leugen. NRC zegt te betreuren ‘onbedoeld’ te hebben meegewerkt aan een te positief beeld over de toestand van de patiënt. Dat was de eerste dagen nu juist de verdedigingslinie: dat het goed was om de lezers ervan op de hoogte te stellen dat de situatie minder ernstig was dan zich liet aanzien. Ook triest dat dit slappe, halfbakken en dus deels uit een leugen bestaand excuus pas komt nu blijkt dat mevrouw Koelewijn met haar lief dagboek-achtige proza volkomen de plank mis heeft geslagen. Bijzonder dat Birgit Donker, toen NRC deel uitmaakte van wespennest PCM en werd bestuurd door een hedge fund, wel de kwaliteit en de waardigheid van de krant wist te bewaren, en dat Vandermeersch, nu er een langetermijn-investeerder zit en een van de belangrijkste aandeelhouders bovendien een journalist is, de krant in korte tijd te gronde weet te richten. De lijst van verkeerde beslissingen van deze ijdeltuit is lang. De schandelijke berichtgeving over Anthonie Kamerling, het bieden van een podium aan provocateur Martin Bosma, de overstap naar tabloid zonder dat redactie en vormgeving daarmee om kunnen gaan, al het damesbladproza, het hedonisme in Lux en De Luxe (ook totaal ongepast in een tijd van crisis en krimp), de ideeënarmoede die heeft geleid tot het schaamteloos jatten van rubrieken (uit Het Parool, De Pers en de oude HP, bijvoorbeeld) en het inhuren van oudgedienden die nog een keer hun kunstje mogen doen (Harold Hamersma, Ronald Hoeben, Jort Kelder & co), de nietsige bijlages Mens& en De Wereld. En dan vergeet ik er vast nog wel een paar. Deze hoofdredactie moet snel het veld ruimen, anders is er binnenkort geen NRC meer. Maar dat schept ook kansen. Ik verwacht snel een Nederlandse editie van The Huffington Post. Ga ik die maar lezen.

T Csikos

Enorm overdreven reacties. Werkelijk bizar om ontslag te vragen van betrokkenen. Het artikel was een baken in de mediastorm.
Het is inherent aan het krantenbedrijf om scoops na te jagen. Compleet normaal.

Anne

Beste Peter,
Ik zie een hele lap tekst waarin u verwoede pogingen doet uw gepubliceerde artikel van 18 feb te verdedigen. En slechts een paar regels van zogenaamde excuses. U heeft inderdaad meegewerkt aan het onterecht publiceren van medische gegevens door de heer Thulleken. Nogmaals: de eerst schakel in deze reeks blunders ligt niet bij NRC. Des te kwalijker is het dat jullie het gepubliceerd hebben. Bij de 4e schakel (Oostenrijkse arts – Thulleken – Koelewijn – NRC redactie) moet dan toch ergens een lichtje gaan branden dat dit niet kan. U heeft niet alleen bijgedragen aan een verkeerd beeld dat ontstaan is, u heeft met name bijgedragen aan al het gespeculeer dat er afgelopen week heeft plaatsgevonden. Speculeren op basis van onjuiste informatie die u niet had hoeven (lees: mogen) delen met de goegemeenschap.
Eerst publiceren, dan kritiek krijgen, dan nadenken, dan vooral in de verdediging schieten en voor een heel klein deel een niet echt overtuigend excuus aanbieden. Volgende keer toch maar eerst nadenken en dan besluiten NIET te publiceren? Ik wens u veel wijsheid voor de toekomst.

D.C.M.Schoneveld

Wonderlijk dat u uw mantra blijft herhalen dat feiten grotendeels correct zijn weergegeven en geïnterpreteerd, terwijl de reacties grotendeels gaan over de morele en ethische componenten van het gepubliceerde. Zelfs uw meest vrolijk ogende columnist geeft haarfijn aan waar het knelt. En van u, een mantra als antwoord. Mijn twijfel waar de NRC nu eigenlijk voor staat wordt groter en groter. Maar bovenal vind ik dat u degenen die de moeite hebben genomen om te reageren geen recht doet, sterker ze schoffeert.

P.Zijnen

Dit is een slap artikel.Youp van ‘t Hek slaat de spijker op zijn kop.Voor een niet medicus heeft hij een scherpe klinische blik.Er is forse reputatieschade ontstaan voor alle betrokkenen.Ik ben benieuwd hoe dit afloopt.
Veel sterkte, met name voor de koninklijke familie.

M.Verbrugge

Jammer, ga na bijna twintig jaar NRC-abonnee geweest te zijn, morgen mijn abonnement opzeggen. Kom pas terug als Vandermeersch is opgestapt of ruiterlijk toegeeft te hebben misgekleund. Het lange relaas waarin hij uiteenzet dat toch zeker 90% van de berichtgeving op waarheid berust, bewijst op zich al wat er aan de knikker is. Waarom zou zo’n uiteenzetting nodig zijn als er (zo goed als) niets op de publicatie van het artikel aan te merken was?
En dit moet dan ook nog doorgaan voor een vorm van excuses ….

Koelewijn en haar (net zo) ijdele echtgenoot hadden tegen zichzelf in bescherming genomen moeten worden. Dat mevrouw Koelwijn een aantal totaal onbelangrijke uitspraken van haar man (“klote voor die jongen”) belangwekkend genoeg vond om in de krant te plaatsen, moet toch al duidelijk hebben gemaakt dat hier iemand het spoor volledig bijster was? Heeft niemand deze NRC-coryfee (sic) erop attent willen/durven maken dat het ons worst zou wezen wat de heer Tulleken persoonlijk van de situatie vond? Of dat hij ooit prins Bernard heeft geopereerd en naast Mabel heeft gewoond? Of dat zij in spanning wachtten tot de uit de school klappende arts terug zou keren?

Dus: Vandermeersch maak niet alleen onverbloemde excuses voor het publiceren van het bericht, maar neem ook publiekelijk afstand van de vorm waarin het nieuws gegoten was. Ga ons niet vertellen dat deze aanvullende informatie nodig was om de betrouwbaarheid van de bron te bewijzen: het egotrippende karakter van de tekst was zo kolderiek dat deze naadloos voor een parodie van Koot en Bie door had kunnen gaan.
We gunnen iedereen zijn moment of fame, maar in dit geval was ruimte in een ikje@nrc meer dan afdoende geweest.

rony stokart

Met Peter Vandermeersch heeft de Vlaamse “kwaliteitsjournalistiek” zijn intrede gedaan bij het tot dan degelijke NRC. Ongelooflijk dat men dergelijke zelfgenoegzame slecht schrijvende journalist dacht nodig te hebben bij NRC.

Ernst van Damme

Stabiel, maar wel verrot!

Met belangstelling heb ik de ontstane commotie gevolgd over de informatie ten aanzien van de gezondheidstoestand van prins Friso. Want eigenlijk is dat de hete brij waar we zo lekker omheen draaien de laatste dagen.

Onze duistere Rijksvoorlichtingsdienst, onder de directe ‘leiding’ van onze minister-president, verordonneerde het nieuws, dat de prins zijn toestand, “stabiel zou zijn, maar niet buiten levensgevaar”.

Stabiel betekent, geen verandering….; stilstand in de ontwikkeling van….; maar kan ook een situatie weergeven van slechts kleine verandering. Al deze verklaringen voor het woord ‘stabiel’ vergen echter wel een uitgangssituatie!

Hoewel in eerste instantie door de – wel werkende breinen van deze dienst – deze uitgangssituatie niet is gegeven? Tenminste, als we er van uit gaan dat de uitgangssituatie ‘niet buiten levensgevaar is’, roept dit toch vraagtekens op.

Niet buiten levensgevaar betekent dus dat de prins in levensgevaar verkeerde. En dat is dan weer niet stabiel te noemen. Een contradictio in terminis welke bewust het leven ingeslingerd is door de RVD, dan wel zo verschrikkelijk ondoordacht ter hand is genomen dat we ons af zullen moeten vragen of deze ‘volksvoorlichters’ uberhaupt wel capabel zijn voor de aan hen opgedragen taken.

Jannetje Koelewijn, journaliste voor het NRC-Handelsblad, heeft door een ‘een-tweetje’ met haar echtgenoot, de neuroloog Kees Tulleken, heel treffend de vinger op de zere plek gelegd. Dit door wel juist te publiceren over de gezondheidstoestand van de prins. En op basis van de haar beschikbare informatie uit openbare bronnen. Met de daaruit volgende conclusie dat ‘onze’ RVD het Nederlandse volk bewust en te laat verkeerd informeert. Hoe bestaat het dat een overheid informatie manipuleert en achterhoudt voor haar eigen volk? Een volk dat hen juist heeft opgedragen om openbaarheid als hoogste goed te beschouwen.

Maar waar gaat de discussie nu over? Medische geheimhouding? Schending van een zwijgplicht? De medische tuchtraad? Mag Tulleken dat nu wel doen? Is hij degeen die dit aan de orde moet stellen?

Tulleken blijft er stoicijns onder en terecht! Hij alleen weet waar het hier om gaat. Wat zou hij zich druk maken om een schoffering door een medisch tuchtcollege. Dat had misschien 20 jaar terug van belang geweest toen hij nog afhankelijk was van baan en inkomen. Het kan de inmiddels 71-jarige neuroloog niet meer deren. Wat kan hem nu immers nog gebeuren?

Ja, en dan valt iedereen over je heen uiteraard. Als er geen sanctionele instrumenten te vinden zijn om iemand de mond te snoeren dan moet je de materie maar ‘onder het tapijt schoffelen’, dan wel baggatelliseren. En dat is eigenlijk wat nu gaande is voor diegenen die ‘het spel’ een beetje volgen.

Blijft er toch nog het moreel maatschappelijke dilemma over! Gaat de vermeende privacy van onze prins boven het algemeen landsbelang van een open en eerlijke informatievoorziening aan de autonome burgers in ons land? Of bepalen willekeurige dislectische ambtenaren wat goed is voor ons?

Ernst van Damme, 22 februari 2012

Heleen Mees

In De Wereld Draait Door van 20 februari zegt Vandermeersch letterlijk dat hij geen informatie wil achterhouden voor zijn lezers, terwijl nu blijkt dat de belangrijkste informatie (de duur van de reanimatie) wel degelijk bekend was bij de redactie, en bewust is achtergehouden. In het oorspronkelijke artikel liegt Koelewijn (en met haar de hele NRC-redactie) hier dus over: “Dat de reanimatie vrij lang geduurd heeft – ik mag niet weten hoe lang (…).”

Wil v. Reem-Talma

Terwijl mijn echtgenoot al de godganse zondag naar “het voetballen” zit te kijken, heb ik maar ‘ns even alle commentaren op dit blog van Vandermeersch doorgeworsteld. Niet onvermakelijk, maar wat een in overgrote meerderheid ontstellend gebrek aan niveau! Volgens mij zijn er weinig tot geen NRC-abonnees aan het woord, daarvoor is het taalgebruik en het geëtaleerde denkvermogen over het algemeen te laag. “Nodeloos kwetsend” – zoals de belhamels bij Geen Stijl dat trots noemen – ook; nergens voor nodig.

Door het grote aantal reacties bestaat het gevaar dat er enkele aan de aandacht (die ze m.i. wel degelijk verdienen) ontgaan. De reactie zou er goed aandoen ze in de Brievenrubriek af te drukken. Lees en beaam!

Dit zijn ze:
#148 van A. Swaab, en
#219 van Annemarie Brandt

PS Gewoon doorgaan op de ingeslagen weg met onze fijne NRC, die er met alle vernieuwingen alleen maar beter op is geworden.

Peter Korenaar

Hoeveel verdient NRC eigenlijk met die advertenties die hier in de sidebar verschijnen?

Lijkt me een goed idee als NRC de opbrengsten doneert aan de Hersenstichting.

https://www.hersenstichting.nl

Veronica Cramer

Aan mij werd al eens eerder persoonlijk een reprimande uitgedeeld door Peter van der Meersch.
In de controversie aangaande Brigit Donker vertelde ik hem dat het NRC zou vervallen tot een pamflet.
Dat was tegen het zere been. Hij reageerde door de krant voor te stellen als eens hoogst integere organisatie en mij als een slecht geinformeerd persoon met slechte motivaties. Dat is dus niet gelukt.
De krant behoeft urgente reanimatie wanneer ze nog ooit de naam kwaliteitskrant denkt waar te maken.

Geert

Jammer van de NRC. Het laatste schip is ondergegaan.

Ben geen oranjefan, maar wens de familie heel veel sterkte de aankomende tijd, en daarna.

Antoinette

u heeft nog steeds niet de essentie begrepen, het is noch uw recht noch uw plicht ongevraagd namens anderen vertrouwelijk nieuws te publiceren.

Jort Ging Mij Voor

Ik had het de vorige keer dat ik mij hier waagde al moeten opmerken, maar het gebruik van het woord “patiënt” i.p.v. “prins Friso” in de op-een-na-laatste zin spreekt boekdelen.

catharina brandt

De echtgenoot van een arts heeft niet/nooit aan de haal te gaan met medische gegevens van welke patiënt dan ook, als zij/hij die van of via haar man/vrouw hoort. Dat wordt niet anders als zij/hij een journalist is en ook niet als het om een lid van de koninklijke familie gaat en ook niet als die arts met pensioen is.
Zo’n fout is werkelijk onvergefelijk en een beschaafde, solide krant wil zelfs niet in de buurt van een dergelijke blunder komen.
Om nu achteraf met een omtrekkend en slap verhaal aan te komen, maakt het vooralsnog erger.

i. walta

Er was geen enkel excuus: er was en is geen landsbelang gediend omdat prins Friso inmiddels geen rol bij de troonsopvolging meer speelt. Het was niet meer dan het zichzelf ophemelen van een journaliste die zo leuk getrouwd is met “een echte dokter” (gelukkig niet praktiserend, want hij heeft te weinig benul van wat hij wel en niet kan zeggen) en misbruik maakte van haar relatie. Indien er landsbelang in het spel zou zijn geweest is een reden om hoe dan ook zoveel mogelijk informatie te vinden en verspreiden wel aanwezig. Nu is het onnodige bemoeizucht gebleken. Laat Tullekens bij pure wetenschap blijven en Janneke, die blijkbaar zo graag pronkt met haar statushuwelijk, terug naar het aanrecht.

Rob Brandt

Los van strekking en inhoud was het vooral ook een ego document: 20x het woord “ik”.

Ben van der Hoven

Geachte meneer Vandermeersch, deze week waren er alleen verliezers. In de eerste plaats natuurlijk prins Friso, die waarschijnlijk een forse en irreversibele schade aan zijn brein heeft opgelopen. Ten tweede de journalistiek, zowel de schrijvende als de niet-schrijvende pers zijn deze week in hun contact met de medische stand er niet best vanaf gekomen. Ten derde de wél goedbedoelende artsen, die niets zo belangrijk vinden als het medisch beroepsgeheim, omdat dit de enige garantie waarborgt voor een patiënt op een laagdrempelige en veilige toegang tot medische hulp zonder inmenging van buiten af. Maar het belangrijkste, het grote publiek, of ze nu wel of geen patiënt zijn, hebben deze week een heel slechte indruk gekregen over de manier waarop medici (in Oostenrijk, maar ook in het VUmc) met hun belangen omgaan en hoe journalisten hun verantwoordelijkheid voor juiste en betrouwbare berichtgeving ontlopen met de mededeling dat zij niet over het medisch beroepsgeheim gaan. Ze gaan hierbij hun verantwoordelijkheid uit de weg voor een zekere ethiek op hun eigen terrein. Kan en mag een journalist iets melden als daarbij de band tussen arts en patiënt permanent beschadigd raakt? Ik denk dat die prijs veel te hoog is. U zou meer kunnen en moeten doen dan een moment van reflectie te introduceren. Probeer eens in te leven wat uw lezers (en dus degenen die uw salaris betalen) verwachten van een krant als de uwe. Ik ben abonnee sinds 36 jaar maar ik schaam mij voor ‘mijn’ krant. Een mededeling dat u iets wil brengen in de wetenschap dat dit zeker een aantal abonnementen gaat kosten is wel heel zwak gesteld.

ton taselaar

alle informatie tav de casus en de reacties heb ik niet kunnen en willen volgen.
wat is de incidentie van dit soort letsels, de behandelopties voor patient en de gevolgen voor de familiair betrokkenen;
wellicht kan de NRC met feiten in een artikel daaromtrent weer in haar rol van kwaliteitskrant terugkeren.
niet aangeboren hersenletsel is helaas een daags probleem met verstrekkende gevolgen.

catharina brandt

De echtgenoot van een arts heeft niet/nooit aan de haal te gaan met medische gegevens van welke patiënt dan ook, als zij/hij die van of via haar man/vrouw hoort. Dat wordt niet anders indien zij/hij een journalist is en ook niet als het om een lid van de koninklijke familie gaat en ook niet als die arts met pensioen is. Zo’n fout is werkelijk onvergefelijk en een beschaafde, solide krant wil zelfs niet in de buurt van een dergelijke blunder komen. Om nu achteraf met een omtrekkend en slap verhaal aan te komen, maakt het vooralsnog erger.

Marc sloot

Misschien is dit het dieptepunt en wordt de krant na deze rel met een nieuwe hoofdredacteur weer beter. Onafhankelijk en van een zeker niveau. Misschien.

Rianca van Dijke

De eerste arts had nooit informatie aan Tulleken behoren te geven. Tulleken was niet bij de behandeling betrokken. Het zijdelings kennen van de familie is geen reden om informatie te vragen of te krijgen; in tegendeel dat maakt het des te belangrijker om de privacy van de patiënt te bewaren. Als Tulleken professioneel en integer had gehandeld had hij zijn nieuwsgierigheid bedwongen en niet om informatie gevraagd. Door informatie te vragen, vraagt hij de arts zijn plicht tot geheimhouding te schenden. Als je als arts dan al onrechtmatige informatie krijgt via het ‘old boys network’ dan moet je zeker je mond houden.
Het publiek heeft naar mijns inziens geen recht op ‘nieuws over Friso’, wanneer de familie er aan toe is hier uitlatingen over te doen is vroeg genoeg.

Truus de Jong

“Deze jongen heeft nog een kans”
Deze zin heeft mij vooral getroffen in het eerste artikel. Zo typeer je toch niet de ernstige, kritieke toestand van een man van 43 jaar, getrouwd en vader van twee kinderen ?
In combinatie met de kop van het artikel een schrijnend voorbeeld van populisme!
Een kwaliteitskrant als de NRC (tenminste die hoop koester ik nog steeds) onwaardig.

Kritische lezer

Lees dit even, Peter. Je journaliste heeft gewoon gelogen over haar bron en de informatie helemaal niet ‘toevallig opgevangen’. De opgevoerde arts spreekt schande van Jannetje en zegt helemaal geen info te hebben gegeven:
http://krant.spitsnieuws.nl/spits/_main_/2012/02/27/002/article/article11_orig.html

Kritische lezer

http://krant.spitsnieuws.nl/spits/_main_/2012/02/27/002/

Johan de Wit

In een interview in De Standaard zegt u dat de Nederlandse pers een slaafse houding heeft ten aanzien van het koninklijk huis. De Nederlandse journalisten moeten te veel dansen naar de pijpen van de RVD. Trots vertelt u dat het ‘koninklijk delirium’ geen vat kreeg op de NRC: “De redactie reageerde zoals een uitstekende krantenredactie dat doet: Nieuws vergaren, controleren, wegen en genuanceerd brengen.”

Mag ik het rijtje even langslopen:
Nieuws vergaren – door een partner het medisch beroepsgeheim te laten schenden
Controleren – niet gedaan inzake MRI-scan en de rol van dr. Thomé
Wegen – ongelukkig, zoals u in uw blog zelf aangeeft
Genuanceerd brengen – gezien de 1000 reacties op uw twee blogs, ook niet echt geslaagd

Geen rijtje om trots op te zijn en toch, het enige wat u in lichaam en taal uitdrukt, is dat u de hele kwestie een boel gezeur vindt. U geeft ons het gevoel dat na België ook Nederland te klein begint te worden voor meneer Vandermeersch. Ik zou u daarom willen aanmoedigen eens over het kanaal te kijken. De mediacultuur in Engeland past u misschien beter en ik zie zeker mogelijkheden voor bijvoorbeeld een progressieve mix van The Guardian en The Sun. Gaat u gerust eens kijken dan zoeken wij intussen onze verloren vriend NRC terug tussen de oude dozen.

marijke marchal

Het is een kunst ongelijk toe te durven geven.

Truusje van Tol

Helaas, de reactie van Johan de Wit hierboven is me uit het hart gegrepen. En stiekem zou ik wel eens willen weten hoe de redactie van de NRC er eigenlijk diep in haar hart over denkt. Ik solliciteer naar de functie van vlieg op de muur bij uw eerstvolgende redactievergadering.

Andreas Dijk

Las net op de site van de Volkskrant “Oostenrijkse arts: ‘Ik heb niets over Friso verteld’” http://bit.ly/wBJL4W
Ik vermoed dat de heer Thomé de waarheid spreekt. Maakt het voor NRC niet beter.

Dr Friebehof

Dag,

nu.nl: ‘Neurochirurg ontkent lekken medische informatie Friso’. Zie http://www.nu.nl/media/2750510/neurochirurg-ontkent-lekken-medische-informatie-friso.html

Het verbaast me niks. Dergelijke onduidelijkheid krijg je als je bericht op de voorpagina op basis van 1 bron, en gebaseerd op nogal kinderlijk opererende en rapporterende verslaggevers, die daarbij ook nog eens meedoen aan het breken van het beroepsgeheim van artsen.

Ik lees echter, en nu komt het: ‘NRC laat aan NU.nl weten niet meer te willen reageren op de berichtgeving rondom Friso en de werkwijze van journaliste Jannetje Koelewijn.’

‘Zand erover’, dus?

Is dit geen nieuws, toch minimaal waardig om op nrc.nl te publiceren?

Of zit nu.nl fout?

Of ben ik abonnee van de verkeerde krant?

Hoogachtend, Dr Friebehof, Lienz (Oostenrijk)

Otto Moerbeek

De enige (op zich al erg genoeg om één bron te gebruiken) bron zegt nu dat hij geen specifieke informatie over Friso verteld heeft. Op nu.nl:

“NRC laat aan NU.nl weten niet meer te willen reageren op de berichtgeving rondom Friso en de werkwijze van journaliste Jannetje Koelewijn.”

Ik hoop dat dit niet waar is.

E.A. Schrijver

Hoofdredacteur, waarom krijgt u het volgende nou niet uit uw pen: `We hebben een enorm stomme fout gemaakt door dat artikel te publiceren. We waren verblind door de opwinding dat een van onze verslaggeefsters met haar man, een neurochirurg, toevallig ter plekke was en hebben haar bericht te weinig doordacht gepubliceerd.’
Dat de bron een onbetrouwbare praatjesmaker bleek kunt u uit pieteit met uw verslaggeefster nog achterwege laten.

David

Is Vandermeersch nog niet opgestapt? Natuurlijk na Koelewijn haar bureau te hebben laten leegmaken. Tulleken mag wel op het matje komen, in die wereld gelden nog wel normen en worden ze gehandhaafd.
Steeds gelukkiger vorige week maandag mijn subsidie aan dit riool te hebben beëindigd.

Willem Brinckman

Het lukt de heer Vandermeersch goed om de discussie weg van zijn eigen rol te voeren. Maar als nr. 349 wilde ik teruggaan daar de rol van de hoofdredacteur. Hij heeft volstrekt onverantwoordelijk gehandeld in zijn poging om ‘nieuws’ te brengen. Een blamage voor de krant. En wanneer nu ook nog blijkt dat de neuroloog (volgens nu.nl) de bewuste mededeling niet heeft gedaan, dan rest de hoofdredacteur slecht een enkele keuze. Onder de vorige hoofdredacteur, mw. Birgit Donker was dit niet gebeurd. Daar ben ik zeker van.

Willem Brinckman

Mandelbrot

De uiteenzetting van de heer VanderMeersch, louter inzoomend op dit specifieke voorval, kan voor mij een al langer levend algeheel gevoel dat het droevig gesteld is met het kritisch denkvermogen van de heren en vrouwen journalisten hedentendaage, niet wegnemen.

De recente geschiedenis van de verslaggeving omtrent de gezondheidstoestand van prins Friso is exemplarisch voor het kuddegedrag, de hypegevoeligheid, de scoopdrang en het kritiekloos papegaaien van collega’s of zogenaamde deskundigen, zoals dat wordt gebezigd door teveel hedendaagse journalisten. Dat geldt niet louter voor diegenen, opererend onder de NRC-vlag.

Bijvoorbeeld een door Reuters in de wereld geslingerd persbericht wordt in de praktijk te vaak en te snel als leidend gezien, en parallel gaan de verschillende dagbladen er vanuit hun eigen kleur mee aan de haal, zonder vraagtekens te zetten bij het waarheidsgehalte en de intenties van het bericht an sich.

Een door een Tv-verslaggever spontaan geuite, beshrijvende term in een live TV-verslag van een belangrijke gebeurtenis vinden we dagen, en soms zelfs weken daarna, terug als kapstok in diverse dagbladen van diverse pluimage. Alsof het al teveel moeite is om het gebeurde eens anders te kwalificeren dan de standaardwijze, die er verslaggeversbreed lijkt te zijn ingesleten.

De hedendaagse journalist lijkt ofwel te opgejaagd ofwel te intellectueel lui om eens terug te vallen op zijn eigen gezonde verstand. Afstand nemen en je onttrekken aan de roes is er steeds minder bij. Soms is het heel zinnig en heilzaam om, alleen al bij wijze van gezonde scherpteoefening, de keerzijde van een verondersteld feit te bedenken of te bedenken dat er intenties van een bron achter een geuit feit zouden kunnen zitten. Ook als dit slechts beperkt blijft tot een gedachtenexperiment. Ik hoef maar aan de ontwikkelingen na 11 september 2001 en aan de ergerlijke benadering hiervan door de journalistiek (verschuiving van standpunten en interpretaties, teveel de algemeen aanvaarde kijk volgend) te denken, om me te realiseren hoe betrekkelijk de actuele verslaggegving hedentendage is. Om maar één voorbeeld te noemen.

De heer VanderMeersch kan dan met alle goede bedoelingen na gedetailleerde analyse refereren aan introspectie en beloofde beterschap naar aanleiding van dit ene voorval, maar daarmee is de algemene malaise van kritische-journalistieke luiheid en intellectuele frisheid niet weggenomen. Ik raad VanderMeersch en collega’s van concurrerende media aan om in de volle breedte aan introspectie te doen, eens in te zoomen op kwalijke mechanismen als tunnelvisie en een gebrek aan onafhankelijk denkende geesten in het gehele journalistenkorps. Gooi er een bezinningscongres tegenaan, en laat de journalistieke opleidingen óók participeren in dit initiatief. Daar worden immers de jounalisten van morgen gevormd. Gebeurt dit niet, dan vrees ik dat de traditionele verslaggevers het moeten gaan afleggen tegen wellicht minder kwalitatieve, directe online bronnen, niet journalistiek geschoold, maar in een bepaald opzicht soms wel directer en soms zelfs ook minder bevooroordeeld.

Els Peterse

Ik heb totaal geen aanstoot genomen aan het artikel van mw. Koelewijn. Het lijkt me een juiste journalistieke gang van zaken. Er is iets gebeurd met een zoon van de koningin. Je bent daar toevallig als journaliste in de buurt én je man is arts én kent daar een collega. Dat laat je als journalist toch niet lopen? Dat heet een scoop. Er is bovendien met terughoudendheid verslag gedaan en de verslaggeving ging op een integere manier. Mw. Koelewijn heeft zich toch niet als verpleegster verkleed om zo informatie los te peuteren? Ik vond het raar dat de RVD geen informatie versterkte; een hele week hoorde het meelevende volk nada, niente niets uit die hoek. Dat vond ik nou gek. Sterkte hoor, mw. Koelewijn en echtgenoot met het verwerken van al die hypocrisie.

André van Es

Soms moet een mening bijgesteld, zo ook in dit geval. In de hele waterval van meningen hierboven zit precies 1 opvatting die publicatie van het omstreden artikel enigszins ontlast. De berichtgeving van de RVD was wel erg summier en had zonder de privacy de prins te schenden uitgebreider en feitelijker gekund. Door gewoon de feiten van het gebeurde netjes op een rijtje te zetten hadden de `duiders` in de media beter hun werk kunnen doen. Ik herhaal hier wat onder #219 staat:

“een ongeluk heeft er toegeleid dat Prins Friso gemiddeld 20 minuten onder de sneeuw bedolven heeft gelegen. Hij is voor gemiddeld 45 minuten gereanimeerd en hij is nu op de intensive care unit in Innsbruck. Voor zijn leven wordt gevreesd. We kunnen nu verder niets meer mededelen,verdere onderzoeken in de komende dagen zijn nodig, we houden U allen op de hoogte. Please keep the family in your thought and prayers”

Kort. Feitelijk. Prima. Doordat dit niet gebeurde zijn journalisten en wat daarvoor door moet gaan aan de slag gegaan om de aanvullende feiten wel boven tafel te krijgen, zeer begrijpelijk. Maar dan blijft gelden dat die feiten door 2 onafhankelijke bronnen bevestigd moeten zijn. Dus een „hear-say” van een journaliste die het gesprek van haar man met een collega afluistert volstaat niet. Als dan verder de conclusie moet zijn dat deze slecht gecheckte informatie inbreuk doet op de privacy van de persoon dien je van plaatsing af te zien. De toestand van de hersenen van prins Friso is geen nieuws als dat niet door zijn familie zelf naar buiten wordt gebracht, net zoals dat geldt voor de toestand van mijn hersenen op dit moment.

Doorslaggevend is ook dat Friso niet meer in de lijn van troonsopvolging zit, daarom speelde het landsbelang geen enkele rol. En daarom was het afbreken van zijn vakantie door Rutte vanuit menselijk oogpunt te begrijpen, staatkundig gezien niet. En daarom was dit enkele ongecheckte feit dat nu bovendien ontkend wordt geen nieuws.

NRC heeft al gezegd te betreuren dat ze hebben meegewerkt aan het te positieve beeld van de gezondheidstoestand, een logische volgende stap zal zijn excuses voor het plaatsen van een onjuist artikel met speculaties over de gezondheidstoestand van prins Friso en de mededeling dat NRC niet langer gebruik maakt van de diensten van Mevr. Koelewijn en dhr. Tullekens.

willem wout

Ik ben benieuwd hoe het brein van Vandermeersch zich gaat houden onder deze druk. Hij wordt ondergesneeuwd door afzeggingen en verwijten, maar hij weet zich van de prins geen kwaad. Dat een eindredacteur zijn publiek juist zeer goed moet begrijpen en aanvoelen is voor hem,gezien zijn verdedigende reactie, niet evident.
Er is meer aan de hand dan een uitglijer over de berichtgeving over de prins.
Gezien vele bovenstaande reacties ziet men dit incident als kenmerkend voor de tanende kwaliteit van het NRC. Hoe diep zal het NRC nog bereid zijn om ethisch en journalistiek te zinken, voordat het vele lezers van zich zal vervreemden?

Ed Rook

Eerst ging de kritiek over het bericht over de schedel, toen over de uitlatingen van Tullekens op TV die gemakshalve maar aan de krant werden toegeschreven, daarna switchte men naar de scan en nu zijn we aangeland bij de 50 minuten.

Het is duidelijk dat alles niet serieus was!

D. van der Dam

De plaatsing van het schoolkrantartikel van Jannetje Koelwijn is een enorme uitglijder geweest. Daar is de hoofdredacteur voor verantwoordelijk. Hij heeft ruim de gelegenheid gehad om deze fout toe te geven en zijn excuses aan te bieden aan zijn trouwe lezers. Dat zou hem hebben gesierd. Hij verschuilt zich nu achter procedures en is daarom ongeschikt voor zijn huidige functie. Vanwege de reactie van de hoofdredacteur heb ik zonder enige aarzeling mijn abonnement opgezegd. Ik kom weer terug als Vandermeersch weg is.

Pieter

Kan er aub iemand aan de redactie en heer Vandermeersch duidelijk maken dat er heel snel schoon schip moet worden gemaakt.
1. De fout toegeven, zonder gelijk te willen halen.
2. De journaliste stevig aanspreken op haar gedrag (schenden van medisch geheim, niet checken van meerdere bronnen)
3. Excuses aanbieden aan lezers
4. Het allerbelangrijkste: het excuseren en sterkte wensen aan de koninklijke familie.
Alvast dank

Albert Fabriek

De heer Thome was dus geen behandelend arts. Een feitelijke onjuistheid in het bewuste gewraakte artikel.
Daarmee komt de geloofwaardigheid van de krant als zodanig op het spel te staan.
Er was dus geen bron, laat staan een betrouwbare bron. Dit maakt nieuwsgierig naar de werkelijke redenen voor het publiceren. Journalistiek niet alleen onwaardig, blijkt nu, maar ook gewoon onbetrouwbaar. Een krant die haar voorpagina kennelijk gebruikt heeft voor de sprookjes van een ijdele specialist…

Jan

Zolang de abonneeontwikkeling en de ‘losse verkoop’ van NRC, samen met de advertentieomzet volgens de jaarplannen verloopt en niet in ernstige mate, permanent naar beneden afwijkt, is de positie van Vandermeersch niet in het geding. En dat is nu precies ‘des poedels kern’, waar het, met NRC-Handelsblad ‘nieuwestijl’, fout zit!

dirk zoebl

@ wil, #326: goede raad- met uw man een kaartje kopen voor de volgende voetbalmatch van zijn favoriete club en dan (ook al is het niet van harte gemeend) luid juichen bij doelpunt van die club, of boehhh roepen als de tegenpartij scoort,dat kan soms wonderen verrichten, laat het me weten!

jeanine

De heer Thome zou helemaal niets hebben verteld over Friso, maar in het algemeen hebben gesproken. E ook helemaal niet in het bijzijn van Jannetje. Zo berichten de Oostenrijkse media. thome is dan ook heel erg boos. Wie jokt er nu?

Yolan Witterholt

Wat jammer dat veel van de mensen die hierboven zo heilig verontwaardigd zijn over het gebrek aan terughoudendheid in hun ooit zo integere krant, daar zelf zo weinig blijk van geven. Jammer ook, dat diezelfde mensen niet geïnteresseerd lijken te zijn in de feiten (zoals bijv. het verschil tussen soorten hersenscans). Zijn dit echt NRC-lezers? Mensen die roepen dat de hoofdredacteur ‘terug naar België’ moet omdat hij ‘ons’ met ‘ons koningshuis’ niet begrijpt, kun je toch nauwelijks serieus nemen als ze om nuance en integriteit vragen. Ik vond de column van Youp van ‘t Hek nu juist het NRC onwaardig.

Henk Lensen

Helemaal eens met reactie #363.
Ik verbaas me over de mensen die over Telegraaf-journalistiek reppen, maar zelf alle kenmerken van de Telegraaflezer vertonen.
Ik blijf de NRC iedere avond met veel genoegen lezen

sander willemsen

Deemoedigheid als marketingtruc. Als de krant verkocht wordt, staat er nieuws in. Derk Sauer lijkt een goede neus voor hoofdredactioneel talent te hebben. Vandermeersch heeft dat ook: hij stelde Rob Wijnberg bij nrx.next aan. Om er nu bij in de leer te kunnen gaan. Onverstoorbaar zelf nadenken en tegelijkertijd de geesten van de lezers wat bijslijpen.

Een tijdje geleden hield de NRC een lezersonderzoek. Opgeleukt door Fokke en Sukke lazen we wat we van onze krant vonden. Het nieuwe beleid van Vandermeersch kwam er, gelukkig voor hem, goed uit. Hij schreef het zelf op dus het zal waar geweest zijn. Daar waar er vanuit lezers wat tegenspraak kwam – ja je kunt het nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken. En goed hoor, tegenspreken. Blijf daar mee doorgaan!

Het bijkans triomfanteljk uitventen van het met wat geluk verkregen ‘nieuws’ over Friso’s toestand stoorde me aanvankelijk niet. Alle media pakten zo breed mogelijk uit met geen nieuws (alleen de next hield zich koest). Een toevallig voordeel is niemand aan te rekenen.
Afgelopen zaterdag hoopte ik eigenlijk een introspectief stukje van Birgit Donker aan te treffen. Met Youp moesten we ‘t doen.

Leo Kroon

Uit het stuk in de NRC van zaterdag jl. blijkt wel heel duidelijk dat de hoofdredacteur helemaal niets begrepen heeft van alle kritiek. Hij probeert daar alsnog zijn gelijk te halen dooor uitvoerig te betogen dat de informatie grotendeels juist was, maar daar ging het natuurlijk helemaal niet om. Het ging er om dat de informatie op ondeugdelijke wijze verkregen, en niet gecheckt was, en derhalve nooit naar buiten gebracht had mogen worden. Voor NRC dus hoog tijd voor een andere hoofdredacteur met meer inzicht, en voor mijzelf hoog tijd voor een andere krant.

Derya

Ik ga dus meteen een abonnement op de NRC nemen. Vol verbazing lees ik het afgelopen week de reacties over de berichtgeving in de NRC. Transparant en met ruimte voor eigen interpretatie. Zijn we gewoon niet teleurgesteld in de eigen oordeelsvorming? Ik blijf mij verbazen!

Christa Heyting

De commotie over de berichtgeving over Friso’s brein betreft vooral de ongepastheid van die berichtgeving, en pas in tweede instantie de feitelijke onjuistheid ervan. Lezers van NRCHandelsblad zitten niet te wachten op voyeuristische inkijkjes in medische dossiers van comapatienten, en ze hoeven niet “gerustgesteld” te worden door middel van een smoezelig mengsel van halfgefundeerde berichten en leugens. Als Vandermeersch dat niet snapt dan moet hij weg.

Menno de Guisepe

@363 en anderen die dit gelijke punt naar voren brachten:

In de update van 19.02 werd wel degelijk gesproken over zowel een CT-scan en een MRI.

“Op de ct-scan die vrijdag ongeveer zes uur na het ongeluk werd gemaakt waren ook geen bijzonderheden te zien”

“Op de MRI-scan die ongeveer 24 uur na het ongeluk van prins Johan Friso’s hersenen is gemaakt, zijn geen bijzonderheden zien”

http://www.nrc.nl/nieuws/2012/02/19/geen-bijzonderheden-op-mri-scan-friso/

Dat heeft NRC van bronnen (n.b. meervoud) uit het ziekenhuis vernomen. Daar zou NRC er goed aan doen uit te zoeken hoe zij aan dit nieuws zijn gekomen.

Angelique Cornelissen

Wat een oeverloos gelul. Onvolledige berichtgeving en verkeerde en of ontbrekende feiten is gewoon fout. Klaar af, einde verhaal lijkt mij. Heb je dan als Vandermeersch daar zoveel woorden voor nodig? Het maakt het alleen maar erger. We kunnen zelf ook wel concluderen wat er wel waar is uit het verhaal van Koelewijn. Het gaat om wat er niet waar is een de wijze van niewsgaring. Zeg toch gewoon sorry en klaar is Kees T.

Angelique Cornelissen

Conclusie: Geen schedelbasisfractuur klopt. Of er een MRI gemaakt is, blijkt niet eens zeker, MRI waar Koelewijn aan refereert. Aantal minuten reanimatie?Hoopvolle informatie? De man wordt wellicht nooit meer wakker. Recht de rug, neem het verlies en bied zonder tegenargumenten gewoon excuses aan en eerlijk, Mevr. Koelewijn blijkt niet echt discreet en integer en zal zo ook niet meer gezien worden door de gemiddelde lezer vrees ik. Het is aan u natuurlijk, maar maak gewoon excuses en leave it be.

Angelique Cornelissen

@Yolan, dat je de humor van Youp niet begrijpt is niet zo heel erg. Ik ben het met je eens dat mensen niet zo simpel moeten reageren. Waarschijnlijk begrijpen dit soort mensen überhaupt niet zo heel veel. En ik denk ook niet dat ze normaliter het NRC lezen. De column van Youp, tja, het is even door bepaalde dingen heen prikken misschien, nuanceren vooral in je hoofd. Youp relativeert voor mij toch al heel wat jaren lekker weg hoor. En ook deze vond ik weer eens dramatisch goed. Hij maakt de mug tot een olifant maar verkleint het hele verhaal alweer tot een amoebe door het uitermate belachelijk, maar enorm scherp te stellen. Hoe dom zijn we nu in dit land lijkt hij vaak te stellen. En het vier vliegen in een klap slaan doen weinig mensen hem na. Nee, dit moet je niet zo zwaar opvatten, vooral de scherpe boodschap lezen. En eerlijk, het was ook uitermate naïef en onnadenkend, voorbarig, van het NRC. Toch?

Angelique Cornelissen

@Pieter: Dat bedoel ik en onderschrijf ik dus. Dat is denk ik wat we allemaal hier bedoelen. Kort maar krachtig. Gewoon sorry en inderdaad, ben het roerend eens met het ontbreken van deelneming aan de koninklijke familie en heel mischien, moeilijk wellicht, maar ook excuses die kant uit? Wij vernemen het als NRC lezers graag denk ik.

Angelique Cornelissen

@Johan de Wit: Nog zo iemand die het wel begrijpt.

Ed Rook

Er zijn mensen die zeggen dat Thomé, de Oostenrijkse specialist die met Tullekens zou hebben gesproken, nu alles ontkent.

Logisch, hij wil zijn baan houden.

Gerrit de Jonge

@356 Ed Rook,
Er zit vast veel waars in uw opmerking dat dit alles niet serieus is. Natuurlijk is de hetze tegen de NRC niet het werk van honderden lezers, maar van een veel beperkter aantal veelschrijvers. Desondanks is er een serieus en zorgwekkend aspect aan. Ik zie de klassieke botsing tussen fundamentalisten (de critici van de NRC e.a.) die geloven in een ideaal verleden dat nooit bestaan heeft (een volmaakte NRC), die niet kunnen argumenteren en slechts mantra’s uitdragen: abonnement opzeggen, Vandermeersch en Koelewijn ontslaan en Tullekens het zwijgen opleggen. Het is de fundamentalistische zo je wilt fascistoïde opvatting: ben je het niet met me eens, kop er af.

Daartegenover zie ik wat mensen zoals u en ik, die verwoed proberen te communiceren met de fundamentalisten, en het ene na het andere argument aanslepen (wat u switchen noemt) in de hoop een spoortje van gezond verstand bij de fundamentalisten te ontdekken. En, natuurlijk lukt dat niet.

Truusje van Tol

Wat raar om beargumenteerde kritiek van lezers een ‘hetze’ te noemen. De kwaadaardige lezers (‘fundamentalisten’) met de onschuldige hoofdredacteur als slachtoffer, schei toch uit. U maakt er nu echt een karikatuur van.

dirk zoebl

misschien is het inmiddels ondergesneeuwd, om in toepasselijke winterse termen te blijven hangen, maar een week voor Friso’s ongeval beleefde NL een eerdere communale gekte van door media en kranten aangewakkerd ongefundeerd optimisme. terwijl het ijs in heel zuidelijk friesland nauwelijks 8cm was en de dooi voor de deur stond, gonsde het vd geruchten over de tocht der tochten, de rayonhoofden zouden vergaderen, maar ja, wat konden die anders dan dat ongefundeerd optimisme onderuit halen. wat is er toch aan de hand met NL? de kranten, de media? geloof ik niet, kijkers en lezers krijgen precies waar ze op zitten te vlassen. maar de woede is er niet minder om!!

Angelique

@Truusje van Tol Inderdaad mevr. van Tol, het is raar om beargumenteerde kritiek van lezers een ‘hetze’ te noemen. Ten eerste heeft het NRC sinds jaar en dag al een trouw lezerspubliek dat om reden van het willen lezen van kwalitatief goede en vooral juiste berichtgeving voor deze krant kiest, dus is het een verkapte belediging aan adres van deze lezers. Ten tweede is fout gewoon fout. En de berichtgeving was fout. Ten derde, al zou de Oostenrijkse specialist buiten zijn boekje zijn gegaan dan betekent dat nog niet dat DE KWALITEISKRANT van Nederland zou hoeven doen. Dan is er nog een vierde punt dat mij irriteert en dat is dat veel mensen niet voor niets bij het plaatsen van het bericht door Jannetje Koelewijn al nare onderbuikgevoelens hadden en dat nog zonder de diagnose/prognose van de specialisten afgelopen vrijdag. Nieuws moeten brengen en dit was nieuws volgens Vandermeersch zou de plicht zijn van een krant, zeker die van het NRC, nieuws en geen roddels. Ja, dat de prins geen schedelbasisfractuur had was nieuws. Dat is één regel en toch is het krantenartikel een stuk langer dan dat. En dat was omdat er letterlijk foute, onvolledige, niet gecontroleerde berichtgeving in stond. Dat is in principe toch het hele verhaal? Jannetje is wellicht over de houdbaarheidsdatum en slaat overigens nu ook wel heel ordinair terug door Dr. Thomé als argeloos te typeren tijdens het inmiddels beruchte gesprek dat zij en haar man, ook niet langer houdbaar, met hem hadden. Als mensen om deze reden, een heel goede reden in mijn optiek, want je koopt en leest de NRC niet om dit soort geneuzel en hebt jarenlang vertrouwen gehad in de kwalitatief hoogwaardige berichtgeving van de krant in tegenstelling tot andere ‘roddel’blaadjes, het verlies van het vertrouwen en het teleurstellen van een groot deel van het trouwe lezerspubliek, het abonnement opzeggen. Al dan niet tenzij, Jannetje Koelewijn opstapt, ontslagen word of dat Dhr. Vandermeersch gewoon normaal sorry schrijft en of zegt, zo ook overigens Dhr. Tulleken en zijn ega. Iedereen reageert op zijn of haar eigen wijze en in dit geval kan ik me voorstellen dat lezers, abonnees dit echt te ver vinden gaan en dan is een abonnement op de NRC een dure grap. Weet men nog wel of het allemaal klopt wat men leest? Wil men eigenlijk nog wel alle berichten, artikelen, lezen? Truusje van Tol, u heeft volkomen gelijk. Een ‘hetze’? Nee, gewoon een grove fout van de redactie. Jannetje had kunnen blaten wat ze wilde, de redactie heeft uiteindelijk de keuze gemaakt om het artikel te plaatsen. Je kunt een dergelijk persoon ook even niet zo serieus nemen als de wens van de direct betrokkenen, de familie in dit geval, dat alle berichtgeving via de RVD zou lopen. Iedereen wilde wel info, maar dan wel graag volledig en correct. We leven niet in een totalitaire staat waarbij de RVD bewust het publiek in het ongewisse laat om ze te pesten of dom te houden. Wat denkt u? De schedelbasisfractuur was overigens toch ook niet door de RVD naar buiten gebracht. Als Dhr. Tulleken, Jannetje Koelewijn en Peter Vandermeersch vonden, dan wel wisten, dat deze berichtgeving onjuist was dan hadden ze er wellicht beter aan gedaan de vraag, dan wel opmerking, wetenschap, bij de RVD neer te leggen met het argument dat naar hun mening de berichtgeving van dat moment niet klopte. Publiceren is dan stap twee, met toestemming van de familie, via de RVD, in een kort zinnetje: Prins ge en schedelbasisfractuur en meer weten we niet tot ongeveer het einde van de week. Moeilijk hoor.

Oscar Oranje

Er zijn een paar dingen niet helemaal sluitend in de verdediging die u opvoert. Ten eerste stelt u niet te willen speculeren, maar de kop van het artikel is al dusdanig speculatief dat ik niet zie hoe u dat voor ogen had. Ten tweede weet u na uw secundaire bronnen te heebn geraadpleegd dat de hartstilstand ook van groot belang is. Dan kun je toch als je een compleet en eerlijk beeld van de situatie wil schetsen niet met droge ogen verkondigen dat het melden van deze reanimatie speculastie zou voeden. Had er dan voor gekozen om de reanimatie te melden en dan ook volledig open te zijn. Bijvoorbeeld door te stellen dat hoewel er geen fractuur te zien was er wel sprake was van een langdurige hartstilstand, de gevolgen hiervan kunnen varieren van een redelijk herstel tot onherstelbare schade aan het brein. Het is in deze casus nog te vroeg om uitspraken te doen over de uitkomsten.
Op deze manier was het niet speculatief en wel compleet. Door de manier van berichtgeving die nu gekozen is er juist wel veel speculatie ontstaan.
Als overigens waar is dat er niet op het specifieke geval is ingegaan maar dat slechts in algemene zin is gesproken door de Oostenrijkse arts dan lijkt het me tijd om uw journalist er uit te knikkeren. Lijkt me in elk geval overigens een niet verkeerd idee, want zij heeft geen blijk gegeven van al te veel intelectuele vermogens.
Vriendelijke groet

Angelique

En nu wacht iedereen op een welgemeend excuus van de drie ijdeltuitjes aan het adres van een intens verdrietige familie en aan alle lezers zonder een wiskundige vergelijking van facts and figures. Gewoon kort: Sorry, het was niet onze plaats.

Erik de Vlieger

Een redelijk slap reparatie betoog. Met het eerste Tv optreden van Peter Vandermeersch waarin de Volkskrant onbetrouwbaar werd genoemd gecombineerd met deze labbekakkerige uitleg over FRiso, zie ik met de beste wil ter wereld geen toekomst meer voor de heer Vandermeersch als hoofdredacteur van een krant in Nederland.

Philippe de Wit

Het gaat er niet om dat de NRC een fout heeft gemaakt, maar dat die fout en het vergoelijken ervan past in het patroon dat Vandermeersch heeft doorgevoerd: van de NRC een doorbladerkrantje maken, vooral geschikt om de tijd te doden in trein of wachtkamer. Met heel veel kleine flutberichtjes waar je niets wijzer van wordt, laat staan van de vele foto’s, enz. De degelijke analyserende journalistiek van vroeger, is op de tweede (of derde) plaats gekomen. Veel belangrijker is nu (goedkoop) scoren, kijkcijfers, enz. De NRC is de papieren versie van DWDD geworden. Heel veel lezers balen hier enorm van, maar Vandermeersch is er geweldig trots op.
(En noem dit gerust fundamentalistisch, Gerrit de Jonge; er blijkt uit dat je er helemaal niets van begrijpt)

Jean Frenken

Het is langzaam aan tijd dat we kijken naar wat er echt aan de hand is en was. Wanneer een reactie platform als dit blog, in de laatste momenten uitsluitend dient om schijvers onderling hun verscheidenheid aan meningen en oordelen over elkaar te laten ventileren is ook hier geen draagvlak meer voor.
Hallo allemaal, het gaat omtrent de berichtgeving van de medische diagnose ( al of niet terecht) van een zwaar gewonde patient die niet als geschikt voor publicatie dient te worden omschreven. Die keuze is door de hoofdredactie gemaakt en daar dient hij de hoofdredacteur en zijn journaliste nu rekenschap voor te worden af te leggen.Niets meer maar zeker niets minder!! Het gaat niet alleen om individuele meningen maar om een veel groter goed, de normen en waarden van de journalistiek en de ethiek van een arts.

Gerrit de Jonge

@377 Truusje van Tol.
Mijn eerste impuls was om mijn antwoord aan u te beperken tot de vaststelling dat uw bijdrage een perfecte illustratie is van wat ik bedoelde. Maar ik zal toch één punt nader bespreken.

U wekt de indruk dat u Vandermeersch schuldig vindt en dat hij daarom ontslagen moet worden. Nu moet je in Nederland nogal wat uithalen om ontslagen te worden, dus ik wil dat woord schuldig onderbouwd zien. M.a.w. ik wil argumenten horen.

Het gaat om een voorpagina-artikel. Een ruwe schatting is dat er onder het bewind van Vandermeersch 2500 voorpagina-artikelen zijn verschenen. Daarvan heeft één artikel tot commotie geleid. Hoewel ik het geen Pullitzerprijs waard vindt, zeg ik niet dat het een slecht artikel is, alleen maar dat er commotie over is ontstaan. Dus, vindt u Vandermeersch nou schuldig omdat 0.4 promille van zijn voor-pagina artikelen commotie verwekt? Hoe denkt u een hoofdredacteur te vinden die nog lager scoort? En probeert u zich eens in te leven in sollicitanten. Zou u solliciteren naar zijn baan als u ontslagen wordt als 0.4 % van de artikelen onder uw bewind tot commotie leidt?

Truusje van Tol

@Gerrit de Jonge
En uw bijdrage is op haar beurt weer een perfecte illustratie van wat ik bedoelde. Daar laat ik het bij.

Jan de Boer

Gerrit de Jonge, hier gaat het niet om de wet van de grote getallen, maar over het nutteloos schenden van privacy, het aan de laars lappen van medische geheimhouding en publicatie van een schoolkrantkwaliteit artikel niet op basis van twee onafhankelijke bronnen. Me dunkt dat je dan morrelt aan het fundament van het journalisme.
Overigens werd Contador veroordeelt voor doping vanwege 0,00000000005% sporen glenbutarol, nog eens wat anders dan uw 0,05%

Jean Frenken

Ik krijg de stellige indruk dat er vanuit een vriendenkamp van de hoofdredacteur een poging gedaan is om de teneur van deze reacties hier te doorbreken. Het is heel helder: er zijn dermate grove fouten gemaakt dat er eigenlijk bewust mensen schade is toegebracht, de patient en zijn familie. Daar komen de hele week eigenlijk gelijksluidend reacties op. En ineens rammelt het van voorstanders van dit apert foutive handelen en meestal in beschermende zin van de persoon of de functie. Dat doet mij toch wel fronsen. Maar ja, het duurt ook al veel te lang dit gebrek aan daadkracht en moed van de hoofdredacteur. Ga gewoon en laat de familie ook zonder uw excuses het verdriet verwerken.

J. Jaarsma

N.a.v. Nieuwsuur van vanavond: hoe zijn de (mogelijke) excuses van Prof. Tulleken aan dhr. Tome te rijmen met het het verweer van de hoofdredacteur? Welles/Nietes? Ik wil meer duidelijkheid als abonnee.

Nadir

Van het Hek geeft weer hoe ver de NRC is gezakt. Tulleken is een demente oude man en zijn echtgenote is een media geile vrouw die prima past bij de Telegraaf. Trouwens waar onderscheidt de NRC zich nog van de Telegraaf?

Angelique

Schokkend: “Nijenhuis maakt zich geen zorgen om de bijna honderd opgezegde abonnementen op de NRC. Kranten verliezen per jaar zoveel abonnees.” Mensen bij de NRC, dit kan toch niet waar zijn. Dat de ‘stem’ van honderd abonnees u niets kan schelen. Althans niet voldoende. Dat de opzeggingen, honderd maar liefst, naar aanleiding zijn van de fout die de NRC gemaakt heeft door het artikel van Jannetje Koelewijn te plaatsen wordt overvloedig door jullie genuanceerd, maar een dergelijk arrogante reactie, terwijl de NRC als kwaliteitskrant een kwaliteitspubliek heeft, tenminste ik ga ervan uit dat jullie dat zelf altijd nog vinden, en als dan 100 abonnees de benen nemen en er wordt lauw gereageerd, met een soort schouderophalen lijkt het wel. Schokkend. Ronduit schokkend. Overigens, ik weet natuurlijk niet in hoeverre Jannetje Koelewijn de boel alweer aan het verdraaien, overdrijven, dan wel verzinnen is als het om de doodsbedreigingen aan haar adres gaat, maar mocht dat überhaupt waar zijn dan is dat natuurlijk verschrikkelijk. Dat gaat echt te ver. Dan lijkt het me beter dat abonnees gewoon hun abonnement opzeggen en of verzoeken dat Mevr. Koelewijn een andere betrekking gaat zoeken op aanraden van de hoofdredacteur. Doodsbedreigingen zijn natuurlijk idioot. Daar zijn ook geen woorden voor. Het gaat nog altijd om berichtgeving en boosheid om wat de NRC de laatste tijd aan niveau verliest, mede door journalisten van het kaliber Koelewijn, redactionele stukken, de vorm van berichtgeving, het te hoge pulpulistische gehalte of anders en in dit geval met name de arrogante houding van de NRC en in het bijzonder Jannetje Koelewijn en Peter Vandermeersch aangaande de enorme schuiver van het NRC. Doodsbedreigingen aan het adres van Jannetje Koelewijn gaan echter veel en veel te ver. Laten we wel even met de beiden voetjes op de grond blijven en bij het onderwerp blijven. Het is geen halsmisdaad, het is meer dan slordig en niet NRC waardig allemaal, maar we gaan toch niet mensen om een dergelijke reden met de dood bedreigen. Überhaupt zeg.

Kritische lezer

Na het zien van de uitzending van Nieuwsuur is het mij helder. Jannetje Koelewijn had haar geloofwaardigheid reeds verloren en neem ik nooit meer serieus, zij moet dus haar biezen pakken, maar het gedraai heeft na het zien van Nieuwsuur ook mijn hoofdredacteur doen afgaan als een gieter. Eveneens niet meer serieus te nemen, na een hoopgevende start. Ik verwacht integere journalistiek, transparant en zelfkritisch. Alle drie onbelangrijk voor onze Belgische scepterzwaaier.

jansen

Na het zien van de uitzending van nieuwsuur, geloof ik Janneke en Cees. Hij ontkent niet met ze te hebben gesproken, maar geeft een andere tijdslijn en omstandigheden. Er is excuus aangeboden, maar of er een fout toegegeven is wil Thomé niet op ingaan. Ik kreeg meer de indruk dat Insbruck bang is voor een juridische procedure door RVD en de familie.

Chris

“Trolling refers to any behavior that is meant to intentionally anger or frustrate someone else. It is often associated with online discussions where users are subjected to offensive or superfluous posts and messages in order to provoke a response.”

Zo te lezen is het betalend lezerschap grotendeels eens: de hoofdredacteur is een troll.

Veronica Cramer

De investering van gefortuneerde kopers, die 20% uiteindelijke winst verwachtten op de oorspronkelijke uitleg van kapitaal bij de verkoop van het NRC, lukt niet meer. Dat is de schuld van de Hoofdredacteur.
Daar stopt alle verantwoording. Wanneer de raad van bestuur niet heel snel maatregelen neemt valt er niets meer te verkopen. Er zijn voldoende lezers die de puinhoop bezien, welke subiet terugkomen wanneer er een serieuze poging wordt ondernomen om het roer om te gooien.
Er zijn voldoende vlutkranten voor de liefhebbers.
Het NRC heeft kwaliteits medewerkers die slecht worden bestuurd. Er is niet eens een alternatief voor deze topjournalisten,(zover 1 daargelaten), bij deze krant. Kortom de raad van bestuur kent de rijkdom niet van wat het in de kast heeft. Deze krant, het NRC, hoeft niet kapot.
Ik neem aan dat de gefortuneerde investeerders in het NRC hun fortuin niet op corrupte of domme wijze hebben vergaard. Stop het uithollen van de investering.
Grijp in. Mensen met kapitaal zijn verplicht het verworven kapitaal te beschermen.
Schulden veroorzaken zonder verantwoording af te leggen wordt alleen politicie pas kwalijk genomen na het verliezen van de stemmen.
U geeft geen enkele competitie in Nederland. Geef het niveau aan wat de krant altijd heeft gehad.
Het is een bewezen feit dat er steeds meer kranten worden gelezen. Ga het maar eens wereldlijk bekijken.

Veronica Cramer

Het lot van een mens die in levensgevaar verkeert
vergt uiterste aandacht van allen die het aangaat.
Laat die mensen met rust. Er is daar al verdriet genoeg.
En mocht U plannen hebben lol te hebben in de bergen.
Neem vooral een avalanche cursus.

J. Jaarsma

N.a.v. Nieuwsuur van dinsdag: hoe zijn de (mogelijke) excuses van Tulleken aan Thome te rijmen met het verweer
van de hoofdredacteur? Een welles/nietes-spel? Maak het mij duidelijk a.u.b. Ik maak niet zomaar maandelijks mijn abonnementsgeld over.

Alexander Arkesteijn

Opvallend is dat mevrouw Koelewijn zelf al de vinger op de zere plek heeft gelegd, toen ze bij DWDD werd gemangeld, en verzuchtte dat ze niet begreep waarom er zo negatief gedaan werd. “Vandaag nog bij de Telegraaf gekeken, daar waren ze juist positief” of iets van die strekking, was haar verweer. Juist mevrouw, u zegt het goed, bij de Telegraaf. Maar dit is een totaal andere krant.

Ed Rook

@Gerrit de Jonge nr 376:

Een hetze is misschien een groot woord maar laten we het bij een actiegroep houden van journalisten van andere kranten. Misschien hebben ze zich bij een of ander meldpunt verzameld.

Men zegt dat we in NL goed opgeleid zijn maar als zulke mensen (Windesheim met behoud van diploma?) al tot dit gedrag komen dan is er voor de mensheid geen hoop meer.
De volgende tsunami moet ons maar voorgoed van de aardbol wegvagen en dan graag geen volgende kans meer met een of andere ark.

Anne

Hallo beste mensen van de NRC.
Waarom berichten jullie niet over de dokter in het Oostenrijkse ziekenhuis die mw. Koelewijn weerspreekt?
De reden voor het verhaal van Koelewijn was toch dat jullie krant al het nieuws wil brengen?
En kom nou niet met de smoes dat de ombudsman de zaak bekijkt.

Gerrit de Jonge

@362 Jeanine @390 Anne e.a.
Wie liegt er nu, dokter Thome of anderen zo vraagt u zich af. Het is al eerder, in andere bewoordingen op deze site gesteld, maar ik herhaal het nog maar eens: Friso is overleden rond het middaguur van vrijdag 17 september, gestikt onder een halve meter Oostenrijkse sneeuw. Toen zijn lichaam werd opgegraven stond zijn hart al geruime tijd stil en was dus klinisch dood. Er zijn dus helemaal geen behandelende artsen geweest, alleen maar mensen die voor Jezus wilden spelen in een mislukte poging hem uit de dood te laten herrijzen (reanimeren heet dat tegenwoordig). Dus, Thome heeft gelijk, wanneer hij zegt geen behandelend arts te zijn.

Een en ander betekent ook dat niemand een medisch beroepsgeheim kon schenden, zodat circa de helft van de 1000 bijdragen alhier beter gewist kunnen worden. Ik neem althans aan dat het medisch beroepsgeheim bedoeld is om de privacy van levende patienten te beschermen. Als mijn lichaam nog eens in zo’n situatie wordt opgegraven, dan hoop ik dat er meteen onderzocht wordt of er een reanimatieverklaring en vooral een donorcodicil is.

Of de artsen echt gelogen hebben is moeilijk te beoordelen; ik weet niet wat hen precies gevraagd is. Duidelijk is wel dat ze te veel verzwegen hebben, waardoor nodeloze speculaties de ronde gingen doen en een horde journalisten een week lang niets beters te doen had dan het achtervolgen van verdrietige familileden, en hun provacy massal hebben geschonden met publiceren van volstrekt overbodige foto’s waar hun verdriet van afstraalt.

Angelique Cornelissen

Schokkend, deze arrogantie. Nijenhuis zegt overigens niet wakker te liggen van de cijfers. “Veel kranten verliezen per jaar gemiddeld 40.000 mensen.” Het lijkt alsof hij daarmee wil zeggen dat de honderd abonnees geen enkele stem hebben, althans dat die er niet toe doet. Dat zij wellicht overdreven reageren naar aanleiding van de foutieve berichtgeving door de NRC. Het leest in ieder geval als misplaatste arrogantie en in ieder geval aan het adres van lezers van de NRC als een minachting. Ik neem aan dat als er zoveel reacties zijn, in welke vorm dan ook, van opzeggen van een abonnement tot het reageren op het artikel van Jannetje Koelewijn en of de reactie op de column van Peter Vandermeersch, de NRC dat zichzelf nog altijd wenst te profileren als de kwaliteitskrant van Nederland deze signalen serieus neemt. Het feit dat Nijenhuis argeloos de schouders op lijkt te halen bij het direct naar aanleiding van een pulpartikel door de NRC bij het verliezen van 100 abonnees vind ik echt absurd. Als kwaliteiskrant bedien je een niche van de markt. Niet iedereen heeft een abonnement op de NRC maar kopen deze los of lezen de krant online. Als ik bovendien kijk naar het aantal met name kritische reacties op zowel het en de reactie van met name Peter Vandermeersch op het ongenoegen dan tel ik niet alleen de opgezegde abonnementen, het zijn er maar honderd dus dat is commercieel gezien voor de krant geen ramp, dan is een dergelijke houding van Dhr. Nijenhuis echt schokkend te noemen. Of het er nu 1, 100 of 1000 zijn, het is een signaal en bovendien profileert de krant zich als kwaliteitskrant en mag ik dus aannemen dat ze ook het lezerspubliek van deze krant niet onderschatten. Met een dergelijke houding doet in ieder geval Dhr. Nijenhuis dat wel. Ik heb grappend een tweet beantwoord van Youp van ‘t Hek waarbij ik voor hem en zijn trouwe lezers hoop dat de geweldig scherpe column van afgelopen zaterdag niet gaat leiden tot het zogenaamde Buckler effect, waarbij hij dan ook meteen zijn baantje bij de krant kwijt is. Maar dat is schertsend bedoeld. De reactie van Dhr. Nijenhuis is beledigend. In ieder geval naar de 100 ontevreden klanten van de NRC. Maar goed, als het voor de krant niet uitmaakt of men abonnees verliest of niet, misschien door een monopoliepositie of gewoon omdat het voor de portemonnaie van Dhr. Nijenhuis zelf niet uitmaakt, tja dan vraag ik me af hoe belangrijk de NRC zelf het brengen van gedegen, integere en kwalitatief goede nieuwsfeiten is en kan ik me voorstellen dat lezers, abonnees, het vertrouwen verliezen. Het artikel van Jannetje Koelewijn en al het gedraai, gelieg en gekonkel eromheen en erna verdient in ieder geval niet bepaald de de schoonheidsprijs. Ik lees overigens dat Jannetje Koelewijn met de dood zou zijn bedreigd en dat gaat toch echt te ver. Je weet natuurlijk niet in hoeverre ze dit verzint, overdrijft en of dramatiseert zoals ze dat eerder heeft gedaan in het omstreden artikel van vorige week. De boel een beetje “opgeleukt”.
Maar is dit echt waar dan is dat ronduit absurd te noemen. Het bedrijven van amateurjournalistiek en mediageilheid zijn geen zware vergrijpen en mensen die reageren alsof Jannetje Koelewijn zelf verantwoordelijk zou zijn voor de toestand van Johan Friso, en dan nog zouden doodsbedreigingen werkelijk debiel zijn, hebben hulp nodig.

Angelique Cornelissen

@redactie NRC: J. Jaarsma

N.a.v. Nieuwsuur van dinsdag: hoe zijn de (mogelijke) excuses van Tulleken aan Thome te rijmen met het verweer
van de hoofdredacteur? Een welles/nietes-spel? Maak het mij duidelijk a.u.b. Ik maak niet zomaar maandelijks mijn abonnementsgeld over.

Dit soort berichten bedoel ik. Dhr. of Mevr. J. Jaarsma en zo nog een heel aantal. Worden deze wel gelezen door de redactie?

Erik de Vlieger

Na het eerste TV optreden van de heer Vandermeersch waarin hij de Volkskrant onbetrouwbaar noemde was ik al redelijk gealarmeerd over diens capaciteiten want dat doe je gewoon niet. Nu lees ik een uitleg over het Friso verhaal welke elke vorm van beschaafdheid mist. Naar mijn mening past dit gedrag niet bij een hoofdredacteur. In ieder geval niet bij een Nederlandse krant en past Peter Vandermeersch een waardige aftocht beter.

Angelique Cornelissen

Mensen maken fouten, ook hoofdredacteurs. Om meteen de laan uitgestuurd te worden is wel heel rigoreus. Wat me vooral mateloos stoort is de arrogante houding van de betrokkenen. Die houdingen, reacties, zogenaamd excuus (vermomde verantwoording) van de hoofdredacteur, Nijenhuis die meent dat de mening van honderd abonnees er niet toe doet omdat er jaarlijks bij veel kranten honderden abonnees vertrekken dus daar ligt Dhr. Nijenhuis bij de NRC niet wakker van, het uitblijven van een reactie op alle reacties van lezers, hierboven en op andere plaatsen. Het gaat maar door. Of er overigens nu wel of niet gelekt zou zijn door de Oostenrijkse arts, het plaatsen van het artikel van de hitsige Jannetje Koelewijn was gewoon fout.

Angelique Cornelissen

In ieder geval kunnen we stellen dat er teveel lezers van de NRC het werk van de journaliste niet meer serieus zullen nemen en haar reputatie als journaliste is volgens mij onherstelbaar beschadigd. Terecht overigens. Dus in haar vrije tijd die ze in overvloed zal hebben als ze eenmaal de juiste conclusie heeft getrokken en haar ontslag indient, kan ze misschien starten met een cursus Duits.

Gerrit de Jonge

@370, 371, 372, 374, 379, 381, 391, 402, 403, 405, 406 Angelique Cornelisse,
Uw inspanningen verdienen beleefdheidhalve een antwoord, en ik wil dat graag geven. Maar kunt u eerst in uw 12e reactie deze vraag beantwoorden : Wat wilt u nou eigenlijk zeggen?

P. Omachus

Mijnheer Vandermeersch heeft eerst een goede Vlaamse krant, DE Standaard, volledig om zeep geholpen met zijn marketen. Nu is het de beurt aan NRC. Maar hou hem aub in Nederland!

David de Jongh

Geachte heer Vandermeersch,

Bij deze zeg ik na tien jaar mijn abonnement op. De belachelijke hoeveelheid spel- en stijlfouten en de algehele afname van kwaliteit die de nieuwe eigenaren/ hoofdredactie hebben bewerkstelligd, hadden mij al zwaar teleurgesteld. Het optreden van u als hoofdredacteur in de zaak rond prins Friso, waarbij u nauwelijks openstond voor tegenargumenten, plus de smakeloze kop van het bewuste artikel,  ”hoe houdt het brein van Friso zich” (u citeert het in uw eigen blog versluierend met “hoe zal het brein van prins Friso zich houden “)  vormen voor mij de druppel. 
Indien u opstapt, en Sauer c.s. grondige en gedegen journalistiek weer voorop stellen, overweeg ik mijn beslissing te heroverwegen. Nu heeft NRC Handelsblad zich geschaard in de steeds langer wordende rij oppervlakkige en sensatiebeluste media. In de gedrukte pers biedt nog slechts ‘De Groene’ -zij het wekelijks- kwaliteitsjournalistiek.

Met vriendelijke groet,

David de Jongh

P. Omachus

Mijn eerdere reactie werd weggecensureerd. Graag had ik geweten hoe mijn stelling dat mijnheer Vandermeersch eerder een goede Vlaamse krant, De Standaard, journalistiek om zeep had geholpen met zijn obsessie over marketing en het nu aan het overdoen is met NRC, tegen de huisregels ingaat ? Nederland verdient te weten dat hij niet aan zijn proefstuk toe is. Indien u mijn reactie opnieuw zou censureren bevestigt u dat u op dezelfde weg bent als De Standaard

A. Cornelissen

@Gerrit de Jonge: Kort maar krachtig, ook in mijn geval, hand in eigen boezem, wat een oeverloos gelul over een passend excuus dat gewoon sorry had kunnen klinken van de drie verantwoordelijken.

Els van Ooijen

Gerrit de Jonge @401, 17 september….? Wat een merkwaardige invalshoek trouwens….Friso is overleden…..?
Woorden die al vaker zijn gevallen en waar alles mee gezegd is: fatsoen en piëteit.

Els van Ooijen

Gerrit de Jonge @401, 17 september? Wat een merkwaardige invalshoek trouwens, Friso is overleden?
Woorden die al vaker zijn gevallen en waar alles mee gezegd is: fatsoen en piëteit.

dirk

@ gerrit: wees blij dat angelique over het issue nog een tijdje doorkeutelt, -pruttelt(zometeen het dozijn vol maakt), dat geeft u in een moeite door gelegenheid hetzelfde te doen.maar beter is natuurlijk gewoon de hond uitlaten! dat geldt ook voor mij natuurlijk, als ik een hond zou hebben.

Marc sloot

Morgen graag een artikel in de krant over Thome. Of siddert de krant van angst en sluit zij de ogen voor de realiteit? Ook graag een artikel over het vertrek van de hoofdredacteur.

R Arnold

Je mag hopen voor de majesteit, dat de hofhouding bij de thuiskomst in Den Haag de krant al bij oud papier had gedaan en haar behoed heeft voor de wansmakelijke kop over het brein van haar zoon. De koninkijke familie is misbruikt als Schurkpaal voor het Gemoed zoals hierboven genoemd. vanderMeersch heeft tot nu toe zo weinig inzicht aan de dag gelegd dat introspectie nog een hele harde dobber zal worden. Veel lezers hebben een andere oplossing voor ogen. Hopelijk zijn de financiers meer geneigd hun lezers serieus te nemen.

Gerrit de Jonge

@401,402 Els van Oijen,
Uit uw onduidelijke bericht maak ik op dat u ontstemd bent door mijn bijdrage. Deze discussie gaat over feiten en interpretatie, en niet over fatsoen. De feiten die ik genoemd heb zijn onweerlegbaar. Klinisch dood is een wel gedefinieerd begrip: geen hartslag, geen ademhaling en geen bewustzijn. In een moeite door wordt in medische handboeken gezegd: zonder hartslag ontstaat er na 4 tot 6 minuten onomkeerbare schade aan de hersenen. Mijn interpretatie is dat er dus na 75 minuten niet veel meer over is van de hersenen. Daarmee komen we op de betekenis van overlijden. Volgens van Dale wordt er o.m. de geest geven mee bedoeld (mensen overlijden, planten gaan dood). Uit desastreus beschadigde hersenen is de geest verdwenen. Indachtig de titel van de bestseller Wij zijn ons brein, stel ik dat de persoon Friso is overleden door de uitschakeling van de hersens (feit).

Dan komen we op de berichtgeving van de Oostenrijkse artsen en de RVD. Die hebben ons een week voorgehouden dat het leven van Friso nog niet buiten levensgevaar is. Aangezien Friso al klinisch dood en overleden was, zijn we door die artsen misleid en voorgelogen.

Dan fatsoen. De artsen hebben hun recht op beroepsgeheim gebruikt als licence to lie (vergunning om te liegen). Dit nu is onfatsoenlijk (mening), een stuk onfatsoenlijker dan het gedrag van journalisten die op zoek waren naar de waarheid waar iedereen zich druk over lijkt te maken (waarbij mijn interpretie is dat de meeste reacties alhier het werk zijn van een klein aantal veelschrijvers en niet van NRC lezers). Onfatsoenlijk vind ik ook om familie en anderen valse hoop is gegeven (mening). Overigens lijkt koningin Beatrix me niet iemand die zich zo maar iets wijs laat maken (interpretatie), en ook een encyclopedie in huis heeft (feit).

Tenslotte, waarom u er pieteit bijhaalt snap ik niet, tenzij u de betekenis van het woord niet kent. Naar mijn idee heeft pieteit iets te maken met onze gevoelens en uitingen over de doden. Er is volgens u toch geen dode.

Jadwiga de Bock Majewska

Super Inspirerende Bestuur en super Inspirerende Alle Redactie van NRC Super Goed Kwaliteit Krant,
hartelijk dank voor Uw inzet en toewijding Uwe Lezers van nieuws en informatie te voorzien, en dat is Super goede kwaliteit verrijking van vele Uwe lezers die ik ken en van mezelf.
Nog eens hartelijk dank voor Uwe kennis kunde, gevoel voor humor, medeleven, en Groot Visie.

Gerrit de Jonge

@414 Dirk,
U verzoekt mij om mijn deelname aan deze discussie te staken, en ik vermoed dat mijn bijdragen u niet bevallen. Gelukkig leven wij niet in een totalitair geregeerde staat, waardoor u in kranten en op blogs wel eens u meningen leest die u niet deelt. Dat is de prijs van de vrijheid. Ik besef dat ik met mijn schrijfsels veel mensen tegen de haren instrijk. Echter, ook zij die alleen stukken willen lezen waar ze het mee eens zijn, wil ik uit overwegingen van goede manieren en fatsoen tegemoet komen.

Daarom, meneer dirk, publiceer ik altijd onder eigen naam zodat iedereen mijn stukken kan overslaan. Het gebruik van schuilnamen zou dat onmogelijk maken. Tijdens onze ontmoeting van 16 november j.l bij Babbels hebt u zelf geconstateerd dat alles wat ik over me zelf heb gezegd waar is. Ook deze mededeling valt daaronder, ik herhaal het nog maar eens: ik schrijf altijd onder eigen naam zodat niemand ongewild iets van mij kan lezen.

dirk

@ gerrit: uw bijdrages bevallen mij redelijk wel, een hele verbetering sinds de lange lijsten met zgn trollen, maar ik vroeg me af of u misschien niet iets beters, creatievers had te doen dan dat gepalaver, zelf ben ik trouwens geen haar beter, ligt aan de leeftijd denk ik. friso ligt inmiddels veilig en wel in een goede privekliniek (bestaat zoiets trouwens wel in NL ?) dus het gelamenteer hier zal ook wel langzaam wegebben. ik was aangenaam verrast dat mijn vondst Schurkpaal voor het Gemoed weerklank heeft gevonden. verder:dirk is geen schuilnaam, zo heet ik nu eenmaal en sta ik in de buurt bekend.

edward krabbendam

Aangaande de berichtgeving over prins Friso heeft Peter Vandermeersch een onderzoek ingesteld dat door een deskundige buitenstaander zal worden verricht. Ik neem aan dat het eindrapport in orde zal zijn en de hoofdredacteur waar nodig, zijn excuses zal aanbieden. Daarmee zal voor hem de kous af zijn. Toch lijkt me dat een begin. Op de blogs over de kwestie Tulleken-Koelewijn- Vandermeersch blijkt ongenoegen over de populaire koers die de NRC is gaan varen onder de nieuwe hoofdredacteur. De berichtgeving over de prins is daarin slechts een triest hoogtepunt. Het gaat dus niet om een incident maar om een structurele ontwikkeling die velen niet aanstaat en aanleiding is tot het opzeggen van het abonnement. Van mij mag de NRC weer een meneer worden.

Jean Frenken

Zoals al eerder op deze blog als mededeling naar voren gebracht. Er is nu een stadium bereikt dat vele van de laatste schrijvers zich uitsluitend bezig kunnen houden met het becommentarieren van elkaar. Vriendelijk zo nu en dan en soms zelfs bijna onheus. Ook dat is geen handelwijze die in NRC thuishoort. Kom, houd er mee op dat onderling gekissebis en concentreer U op de werkelijke inhoud van het probleem hier. Qua normen en waarden grensoverschrijdend riool journalistiek bedrijven en bronnen misbruiken om het zachtjes uit te drukken en een kapitale misser qua beoordeling van de hoofdredactie.
En dat laatste tot 2 keer toe. Niets meer en niets minder

Ed Rook

Weliswaar off topic, maar tegen dit onderwerp aanleunend, sommigen zouden zeggen aanschurkend, vind ik het verschrikkelijk dat wij, het Nederlandse volk, u en ik dus, nog steeds niet in één schreeuw de viering van Koninginnedag voor dit jaar hebben afgelast.

Er valt helemaal niets te vieren maar wij, de boerenmensen uit de polder, hebben voorlopig de voorbereidingen stil gelegd, lees ik.
Stil gelegd betekent dat we er over gaan nadenken. Eerst even kijken of het economisch verantwoord is.
Van enige spontaniteit geen sprake.

Gerrit de Jonge

@411 A. Cornelissen,
Dank voor uw antwoord. Dus, hierbij mijn beloofde reactie. U wenst sorry te horen van (ik denk) de redactie, anderen vragen om ontslag. Bij al deze eisen en wensen mis ik een ijkpunt, of een raamwet met voorwaarden die sorry of ontslag rechtvaardigen.

Om te verduidelijken wat ik bedoel ga ik terug naar 29 nov 1999. Toen publiceerde de NRC, een artikel van Hans Nijenhuis en Margriet Oostveen waarin geciteerd werd uit een vertrouwelijk gesprek met koningin Beatrix. Zij zou daarin geklaagd hebben over het waarheidsgehalte van de producten van de journalistiek, bekend gebleven door de inmiddels gevleugelde uitspraak: De leugen regeert. Nijenhuis en Oostveen hebben daarna nog een mooie carriere bij de NRC gemaakt. Nijenhuis o.m. als hoofdredacteur van nrc.next en in 2007 is hij uitgeroepen tot de moedigste hoofdredacteur van Nederland.

Peter Vandermeersch wilde in het geval Friso natuurlijk de leugen niet laten regeren, en heeft de waarheid laten zoeken bij de meest betrouwbare bron, de behandelende artsen. Hij heeft wellicht gedacht: als je in Nederland de moedigste hoofdredacteur wordt door vertrouwelijke gesprekken met de koningin op de voorpagina te zetten, dan is citeren uit vertrouwelijke gesprekken daar kennelijk een heldendaad.

Mijn verzoek aan u is: gebruikt u uw dertiende bijdrage a.u.b. om uit een te zetten waarom citeren uit een vertrouwelijke gesprek met een arts een misdaad is die met ontslag of zo bestraft moet worden, terwijl citeren uit een vertrouwelijk gesprek met het staatshoofd van het koninkrijk der Nederlanden een heldendaad is die met een eervolle oorkonde beloond wordt.

Jean Frenken

Mijnheer de Jonge. Het is plezierig voor U dat U zo aan de zijde van de NRC journalisten wilt strijden tegen het hun ´´ aangedane onrecht´´. Ook is het duidelijk dat menigeen in dit reactie platform U al heeft proberen te overtuigen van wat normen en waarden betekenen voor de meesten van ons. Droevig dat U dat niet wilt begrijpen maar daar liggen waarschijnlijk andere redenen aan ten grondslag. Het zal voor de oplettende lezer duidelijk zijn welke. Valt u ons nu alstublieft niet meer lastig met Uw kwezelarijen en neem een leuke hobby ofzo. Ga stratego spelen, is ook heel leuk en niemand heeft dan meer over last van Uw onzinnig gebazel en geneuzel. Neem een leven buiten dit platform, kan echt veel leuker zijn!

Maarten, Philadelphia

@ Jean Frenken over Gerrit de Jonge: Amen!

dirk

@ jean frenken: stratego ja, of-mens-erger-je-niet!!

Truusje van Tol

De ombudsman van de NRC zelve heeft het, gezien zijn jongste beschouwing in de krant, in ieder geval beter begrepen dan Gerrit de Jonge hierboven en alle andere reageerders die het zonder ook maar één punt van kritiek voor de berichtgeving over Friso in de NRC opnemen.

Ed Rook

Er zijn er hier, die de lezing van de ombudsman (van onze krant) omarmen.
Andere versies zijn echter ook mogelijk. Toen bij mij de bewuste voorpagina van NRC*Handelsblad in de bus viel (ik heb een redelijk vlotte allochtone krantenbezorger met brommer; soms zit zijn vriendin met hoofddoek achterop) had ik al zowel via de radio als op de TV gehoord (die week was ik nl een zelfstandige zonder personeel maar ook zonder werk, een zgn ZZPWer) over die reanimatietijd en dacht daarbij nog: Rook dat had jij niet overleefd makker (ik ga nl ook vaak buiten de pistes, sorry off piste). Vond het dus niet zo vreemd dat het er niet in stond, was al weer oud nieuws.
Even later kwam het (positieve? alweer?) bericht dat men in Innsbrück ervaring had met lawineslachtoffers en dat men in zulke gevallen de persoon enige tijd onderkoeld hield om de hersenen de kans te geven te herstellen. Dat horende dacht ik weer: wat zijn ze in de medische wetenschap al ver terwijl er op TV veel vrouwen klagen dat de plastich chirurg hun neus weer niet de juiste vorm heeft gegeven.

Het kan ook zo zijn dat de krant al op de persen draaide toen het betreffende nieuws binnen kwam en het kan ook nog dat Tullekens dat bericht in Innsbrück hoorde, daar helemaal geen Ned. radio en TV volgde (zou toch zo maar kunnen), nog in het bezit is van een mobiel uit de dinotijd en dus ook verstoken was van de socio’s, en dus niet wist dat het al van algemene bekendheid was in het kleine landje aan de zee, maar vond dat nu juist die info wel in het dossier van de prins thuis hoorde en dat hij daarover dus moest zwijgen (en dus ook NRC) in tegenstelling tot het “nieuws” van die schedelbreuk, waarvan Cruls wilde dat die foutieve info in het dossier bleef staan, althans hij vocht daar op TV met man en macht voor gesteund door de hele crew van DWDD. We hebben eindelijk weer eens met zijn allen kunnen lachen.
Ben na het programma direct naar mijn kelder gegaan om een fles te pakken gevuld met wijn uit de buurt van Reims.

“Het is ook nooit goed genoeg voor Nederlanders” zei vroeger mijn Italiaanse vriendin, inmiddels mijn geliefde ex (we twitteren nog wel).

Jadwiga de Bock Majewska

voorstel idee alstublieft: Geachte Heer Ed Rook in nr.423,cit: “..de viering van Koninginne dag voor dit jaar hebben afgelast”.
m.i. is dat idee van Ed Rook heel wijs, hartelijk dank.
“de Middenstand” die rekent op extra verdienen die dag, kan nog steeds rekenen,laat publiek mee spelen van alle geplande spelen! maar laten wij onze hoog op leeftijd Hare Majesteit Koningin met rust thuis.
met haar alle familie leden thuis zijn.”Oranje Fans” kunnen voor paleis cadeautje, bloemen, karten brengen, als betoog van Liefde en dat is genoeg.

Gerrit de Jonge

Het naderende einde van deze discussie is het goede moment om mijn fanmail af te handelen.

@Ed Rook,
In een eerdere discussie heb ik u al gezegd dat ik ons beider intelligentie hoog in schat. Het is dan ook niet verwonderlijk dat we vaak de zelfde conclusies uit de feiten trekken.

@428 Truusje van Tol,
De ombudsman en ik hebben, anders dan u beweert, uitstekend begrepen dat deze discussie om feiten en interpretatie gaaat. De ombudsman heeft zich aan het onderwerp gehouden en ik heb ook enkele bijdragen aan dit onderwerp gewijd. Maar, circa 80 % van de bijdragen aan deze discussie is samen te vatten met : Kruisig hem. Nog voor de discussie over feiten en interpretatie is afgerond moeten Petervandermeersch en anderen al gelynchd worden. Ik houd niet van volksgerichten en lynchpartijen en heb me daarom gedwongen gevoeld tegen deze hetze in te gaan. Leer eens begrijpend lezen is mijn advies aan u.

@425 Jean Franken,
Mijn interpretatie van uw uitval is dat u geen enkel verweer hebt tegen mijn voltreffer (424) en knock out bent geslagen. Kop er af is dus de reactie die we van fundamentalisten en fascistoide ideologen zo goed kennen.
Desondanks krijgt u een reactie op een feitelijke mededeling. U zegt dat ik zij aan zij strijd met de NRC. De kern van mijn bijdrage 424 is echter dat de NRC Peter Vandermeersch niet nodig had om ernstig te blunderen. Ik had ook fijntjes kunnen wijzen op het beroemde redactionele artikel op de dag van de moord op Fortuyn. Uit eigen ervaring in de jaren 80 had ik een lange reeks blunders kunnen opsommen over berichtgeving over een beleidsgevoelig onderwerp waar ik zelf nauw bij betrokken was (de nertsenhouderij). De genuanceerde NRC met diepgang prsteerde het meermalen om verslagen van kamerdebatten over dit onderwerp te beperken tot een grote foto van demanstranten. U weet wel, foto’s, van die dingen waarvan gezegd wordt dat Peter Vandermeersch daar te kwistig mee is.

@422 Jean Franken,
Ach ja, vrijheid van meningsuiting is er natuurlijk alleen voor mensen die het met u eens zijn. Argumenteren tegen meningen die u niet deelt is moeilijk en vermoeiend, dus monddood maken maar.

@420 Dirk,
Dank voor het compliment. Ik ben vooral ingenomen met wat u niet tegenspreekt. Ik wil de lezers niet vermoeien met een welles-nietes spelletje over uw identiteit. Als u nog eens naar Babbels komt, stel u dan voor en neem uw ID kaart mee, dan bied ik u om mijn verdenkingen goed te maken een maaltijd aan, ook als uw naam met een J begint. Als u voor spareribs kiest kunt u ook mijn hond gelukkig maken.

Er zijn nog wat reacties die ik niet stuk voor stuk noem. Ze hebben gemeen dat ze mijn stelling bevestigen dat de reageerders hier zijn te verdelen in fundamentalisten die helemaal niet willen argumenteren en vrijzinnigen die dat juist wel willen, maar altijd hun kop stoten als ze zo’n fundamentalist tegenkomen.

dirk

@ gerrit: ja, spareribs lijkt me wel wat, echt zo’n eten voor mannen (en dehond) onder elkaar, ik stuur mijn heraut,leidenaar, een lange fries met de J zowel als initiaal van voor- als achternaam!misschien kunnen we ed ook uitnodigen, lijkt me ook wel iemand voor dit mannenclubje, gezien zijn vele exen.

dirk

@ gerrit: die J.J. is leidenaar dus, en komt eerst het ijs breken in Babbels, hij heeft zijn been, ik mijn arm op dat ijs (10 febr., harlingen) gebroken, dit terzijde.

Martijn van der Voo

Ik lees dat het met de Standaard ook al zo gaat, het noemt zich een kwaliteitskrant, maar is het niet meer. Marketing om zoveel mogelijk abbonees te krijgen, vraagt om alle nuances en nette journalistieke codes, ethiek en intelligente afwegingen, zo in de sloot te werpen. Jammer. Ik hoop dat er een onafhankelijk persoon gevonden kan worden die ook alle commentaar meeweegt, en niet gebonden is aan 1 opdracht. En dat die persoon dan onafhankelijk gevonden kan worden, de ombudsman.

Ed Rook

@Gerrit de Jonge nr 431:

Ik ben maar een gewone man die probeert na te denken; soms lukt het en soms niet.

@dirk nr 432:

Heb het maar over één ex gehad, verder geen commentaar. Ik moet wel zeggen en dit is borrelpraat onder mannen, de vrouwen in mijn omgeving hoor ik steeds meer zeggen: je moet minstens een keer een relatie met ed gehad hebben, anders heb je niet geleefd. Ik heb nl veel Moët in huis en daar houden vrouwen van.

dirk

@ ed: ja,hetgaat vrouwen heel vaak om allerlei details, champagne met een naam aanbieden, muntthee met iets erbij,een kaart met een hartje erop op valentijn, kortom aandacht, dat gaan ze dan omstandig op terrasjes aan vriendinnen vertellen, ik krijg de indruk dat de persoon vd man daarachter er eigenlijk niet zoveel toe doet, borrelpraat!

Truusje van Tol

@ Gerrit de Jonge
U leest alleen hoe u wil lezen. De ware fundamentalist bent u. Geeft verder niks hoor, maar beschuldig anderen daar dan niet van.

dirk

@ truus e.a.: NL heeft een lange traditie in kampen fundamendalisten (stijlen,rechtzinnigen) vs rekkelijken, te beginnen met arminius vs gomarus, het bovenstaande is er een late loot van.

Gerrit de Jonge

@434 Martijn van der Voo,
U zoekt een onafhankelijk persoon die ook alle commentaar meeweegt. Draag hem dan ook op het commentaar te negeren van mensen die te laf zijn om dat onder eigen naam te leveren.

@437 Truusje van Tol, @ 438 Dirk
Veel misverstanden ontstaan door het gebruik van woorden waar verschillende mensen verschillende betekenissen aan geven. Plato maakte zich daar al zorgen over.

Het internet woordenboek geeft 10 betekenissen van het woord fundamentalist. Een daarvan is scheldwoord, zoals ook racist, nazi, teringlijder, hoerenjong e.d. als scheldwoord gebruikt worden zonder dat de gebruiker aan de oorspronkelijke betekenis wil herinneren. Het komt me voor dat Truusje van Tol het woord fundamentalist als scheldwoord gebruikt.
In andere betekenissen wordt er de neiging mee bedoeld om terug te vallen op de fundamenten van ideologien. Het waanidee is dat er een ideaal verleden was waarin de ideologie is ontstaan en dat hedendaagse problemen opgelost kunnen worden met de regels en wetten van toen. In die zin heb ik het woord fundamentalisme gebruikt om dit te duiden: De auteur(s) van veel bijdragen alhier heeft/hebben het waanidee dat de NRC vroeger volmaakt was, en dat de heer Vandermeersch de werkwijze van zijn verre voorgangers moet imiteren om die volmaakte NRC van vroeger (die nooit bestaan heeft) te produceren. Vandermeersch lijkt met mij in te zien dat veranderende tijden dwingen om met vallen en opstaan de werkwijze aan te passen aan de veranderende tijden. De Volkskrant is niet katholiek meer, Trouw is niet christelijk meer en het Vrije volk bestaat niet meer. Wie treurt daarom?

Ik sluit af met een oude volkswijsheid ter overdenking: een man die zijn vrouw uitscheldt als hij een keer aangebrande aardappels krijgt, zal in het vervolg vaak ongare aardappels krijgen.

dirk

fundamentalistisch in context hier:
publiciteitsgeil is principieel, onder alle omstandigheden uit den boze en verwerpelijk.
rekkelijk: als de kat op het spek zit, is voor je beurt praten of met een mooi verhaal komen vergeeflijk als er niemand bijzondere schade door lijdt,al zu menschlich,niet iets om iemand al te lastig om te vallen.

Truusje van Tol

@ Gerrrit de Jonge
Ik scheld nooit.

Peter de Wit

Nou beste hoofdredacteur, dat is hier aardig uit de hand gelopen. Met zulke vrienden heb je geen vijanden meer nodig.
Wat is het trouwens stil van uw kant, zijn de advocaten aan het onderhandelen?

Gerrit de Jonge

@399 Ed Rook,
Toch nog een late reactie op uw berichtje 399. Het leek een goed idee om te denken aan journalisten van andere kranten. Bij nader inzien en enige research denk ik dat het anders ligt.
Laten we teruggaan naar 18 februari. Toen vonden de lezers rond een uur of 11 de krant in hun bus. Om 13.09 startte de zondvloed aan reacties; 311 op de eerste dag al. Zo snel reageert niemand, dus je verwacht dat er iemand met voorkennis aan het werk is geweest.
Laten we nu verder terug gaan, naar de discussie “Nadere toelichting van Birgid Donker op haar vertrek”. Birgid was een voorganger van Peter Vandermeersch, dus ook deze discussie ging over het beleid van de krant. Toen werd het te bespreken artikel op 26 april om 14.57 in de openbaarheid gebracht. Al 21 minuten startte een stroom van reacties die dezelfde dag al opliep tot 151 reacties en die net als hier vrij snel opdroogde. Ook hier leek sprake van voorkennis.
Om een lang verhaal kort te maken, ik denk nog wel aan journalisten, maar niet alleen aan die van andere kranten. Ik neem het niemand kwalijk hoor en vind het zelfs wel grappig, maar wil alleen duidelijk maken dat ik me geen knollen voor citroenen laat verkopen.

Jean Frenken

Mijnheer de Jonge, blijkbaar heeft U nog niet genoeg aan zelfprofilering en schoffering van derden uit mogen voeren in dit reactie platform. Anders was U wel tot inzicht gekomen dat Uw uitingen slechts verwondering en een zware mate van irritatie oproepen. Uw uiting dat ook U recht hebt op vrijheids van meningsuiting is waar. Maar……. een reactieplatform als dit onderhevige is uitsluitend bedoelt om de redactie en in dit geval de hoofdredacteur te informeren omtrent instemming afkeuring en ontsteltenis. Dat laatste is dus in bijna 1300 berichten kenbaar gemaakt aan de hoofdredactie NRC. Die landelijke ontsteltenis en gebrek aan respect voor de koninklijke familie gelet op de berichtgeving in de NRC.
Dus houd nu eindelijk eens op met Uw niets extra’s toevoegende geleuter wat zowel de zeer, zeer beperkte schare voorstanders van de redactie als de overgrote meerderheid in dit land zo ellenlang de keel uitkomt.
Meld U eens bij de ombudsman rechtstreeks wellicht kan deze U uit de droom helpen. Of is het een waanbeeld?
Droevig maar U kunt beter een baan zoeken die meer van Uw ,,capaciteiten ” en inzet vraagt, of een zinvolle hobby. Hoe is het in Uw familie trouwens met medeleven naar de Kon. Familie toe. Of is ook daar iedereen het eens met dit onzinnig en niet gerelateerde verhandelen uwerzijds. Het gaat om ethiek, waarden en normen. Medische en journalistieke en niet om geleuter.

dirk

@ h.heren jean en gerrit: wel beter op uw dt letten, dus, gerrit, birgit ipv birgid, en jean; uitsluitend bedoeld ipv uitsluitend bedoelt. jongens toch!

Ed Rook

@Gerrit de Jonge nr 441:

Aan die optie van u heb ik natuurlijk ook gedacht. Ach, er zijn veel varianten mogelijk. Dat zie je ook aan de reacties. De een is boos op de hoofdredacteur, de ander richt zijn pijlen op Tulleken, een derde heeft het niet zo op Jannetje (het schijnt dat vrouwen enige, nou ja enige nijd jegens elkaar koesteren terwijl ze eigenlijk niet eens weten waarom als ze erover nadenken; met normen en waarden heeft dat niets meer te maken). En allemaal met andere argumenten.

De kern is dat het gaat om mogelijke schending van medische en journalistieke ethiek, met de nadruk op mogelijke. Je bent pas veroordeelde als de daad is bewezen en men die ook nog aan jou kan toerekenen.

De discussie is in elk geval leerzaam geweest en heeft wellicht onze geest gescherpt.

Mijn gedachten blijven uitgaan naar de moeder van de prins, onze Koningin en naar zijn vrouw, de lieve Mabel. En vergeet zijn broers vooral niet.
Zij moeten proberen de draad weer op te pakken hoe moeilijk dat ook is.

Wat mij betreft gaat Koninginnedag dit jaar niet door.
Vorig jaar kon ik de volgende dag niet eens fatsoenlijk met mijn dure bolide door de Utrechtsestraat in onze hoofdstad rijden. En het was al 14.00 u en ik betaal, dat kan ik u verzekeren, veel gemeentebelastingen en ook nog veel parkeerboetes (trouwens het Leidseplein was ook niet om aan te zien).
Ik betaal graag, maar daar mag toch wat tegenover staan.
Die linkse rakkers van het gemeentebestuur kunnen toch een aantal geïntegreerde allochtonen uit de bijstand plukken om onze stoepen schoon te maken.
Als een soort ochtendfitness.
En dit, ik richt me nu even tot onze sympathieke en geëerde prinses Maxima, behoort ook tot onze zo befaamde Nederlandse cultuur, nl een vieze poeperd (d of t Dirk) maar een schone stoep!

dirk

beste gerrit: ja, hoe verloopt een reactie tsunami na b.v. blog vd hoofdredacteur nav hot item,ik heb wat zitten turven, het is duidelijk dat die niet normaal (gauss curve ) verloopt, maar zeer scheef en abrupt. direct na plaatsing is er nog wel tussentijd van 10 minuten per reactie, maar dat lo0pt al snel op tot 1 of enkele minuten en dat blijft zo die hele dag. pas volgende dag namiddag loopt het weer terug naar die 10 minuten, na 2 dagen nog maar 1 of 2x per uur en de laatste week nog maar 4 a 5 per dag (waaronder een van ed al om 7.51 hr,en nog wel op een werkdag, raar hoor) how come? de eersten gaan nog over de tekst vd blogschrijver, maar daarna al snel voornamelijk over elkaars reacties, hetdooft geleidelijk uit, maar blijft wel vrij constant nasputteren (dus tweex een S-knik), voer voor psychologen, ik zie er geen geplande actie of samenzwering in zoals u en ed kennelijk denken, meer toeval en gevolg van ons gemiddelde in verontwaardigingscultuur.

dirk

het dood tij/slaaptijd van pakweg 0.00 tot 8.00 is dan ruwweg verdisconteerd natuurlijk.