Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Maarten! over NRC

Maarten van Rossem vraagt zich in het april/mei-nummer van zijn altijd lezenswaardige Maarten! af wat de beste krant van Nederland is. NRC Handelsblad of de Volkskrant? ‘Ik was graag tot een heldere keuze gekomen, maar dat zit er niet in. De twee kranten ontlopen elkaar niet veel, al heb ik dan een lichte, zeer subjectieve voorkeur voor de NRC’, is zijn conclusie.

Ik heb zijn analyse nu eens met instemmend gegrom, dan weer met afkeurend gemompel gelezen.

Ik deel zijn geloof in de toekomst van de papieren krant natuurlijk, ben het volkomen eens met zijn vraag naar nog meer analyses en commentaren in onze krant, en moest natuurlijk glimlachen bij zijn rake typering van onze overgang naar de compacte NRC: ‘De compacte krant is verrassend dicht bij de klassieke krant gebleven. Aangezien sommige lezers de verandering ‘afschuwelijk’ vonden en andere juist ‘fantastisch’ kan het project als geslaagd worden beschouwd’.

Verder deel ik zijn enthousiasme voor de wetenschapsbijlage, de achterpagina (met ‘allerlei irrelevante informatie die toch lezenswaardig is’) en enkele van onze columnisten (Heldring, Hofland, Abrahams, Oostveen, Heijne, Schinkel). Tot mijn grote spijt moet ik het eens zijn met zijn analyse dat ons Cultureel Supplement niet goed genoeg is en soms zelfs onleesbaar is. Daar werken we hard aan.

Ik ben het dan weer niet met hem eens als hij het nieuwe weekendsupplement ‘Lux’ overbodig vindt omdat zich dat zou richten op ‘hippe dertigers in Amsterdam’. Het voorbije weekeinde las ik in Lux bijvoorbeeld een uitstekend portret van de Spaanse ontwerper en kunstenaar Javier Mariscal en een boeiend interview met Eva-Lotta Sjösted, de directeur van Ikea Nederland. Ook dat is NRC, gelukkig maar.

Lees meer over:
Maarten!
NRC Handelsblad

27 reacties op 'Maarten! over NRC'

Freek Jansen

Laat ik nou net vinden dat het CS prima leesbaar is! En niet goed genoeg? Dat moet men dan maar eens uitleggen…. ik snap daar echt niets van!
Verder stel ik vast, na enkele weken compact of tabloid, de inhoudelijke kanten van NRC gelijk zijn gebleven. Ik vind de zaterdag-editie in een woord geslaagd (zonder Lux, natuurlijk; wat moet ik nou met lunch-achtig gebabbel van een ongetwijfeld aardige Eva-Lotta Sjöstad?). Knap vond ik het artikel van Sjoerd de Jong, waarin hij, als ombudsman, niet verzuimde om zich kritisch op te stellen tegenover dat rare interview met G. Wilders. Dat was inderdaad genant door zijn buitengemene oppervlakkigheid, iets wat ik bepaaldelijk niet van de NRC gewend ben als de krant ene politicus interviewt. Ik zie trouwens wel weer op tegen de editie van komende woensdag: dan is het weer de beurt aan meneer Bosma die zijn “vreselijke” en vooral beledigende opvattingen weer mag gaan debiteren. Kunnen we niet als lezers gezamenlijk optreden om Bosma enkel en alleen tot de kolommen van onze NRC toe te laten indien en voor zover hij zich niet beledigend uitlaat over niet tot de PVV behorende gemeenschap? Ben benieuwd te horen waarom de hoofdredactie (-redacteur) Bosma nog steeds de hand boven het hoofd houdt… Lux et libertas staat toch ook voor het tegengaan van het kwetsen van anderen?

renske

Met de nieuwe NRC heb ik het erg naar mijn zin, ook met Lux, als vijftiger uit Maarssen!

Martin

Ik kan Maarten van Rossem niet anders dan gelijk geven met betrekking tot het Lux-katern. Met name de datingrubriek en de foto’s van BN’ers is echt een dieptepunt. Ook het gebabbel van Jort Kelder kon ik niet langer dan 3 zinnen tot me nemen, en de inhoudelijke artikelen zijn echt te oppervlakkig. Het riekt allemaal erg naar product placement. Als dit de rest van de krant betaalbaar houdt, ben ik verder akkoord – maar sympathiek vind ik het niet.

erikjan

De conjunctuur! Chavannes, Jensma, Eijsvoogel exit. Terecht. Over the hill. U heeft niet het talent om grootheden à la Karel van het Reve, Rudy Kousbroek, Willem Frederik Hermans aan te trekken, dood, maar springlevend. De krant is zo middelmaat geworden, snapt u dan niet dat u ook middelmaat lezers krijgt?

r.dingelam

jammer dat de heer erikjan zo onfortuinlijk de bijdragen van uw redacteuren Chavannes, Jensma en Eijsvoogel beoordeelt. Niet dat ik wijzer van hen word, maar hun schrijfsels stellen mij gerust, zij zijn niet per se wijzer dan ik ben, en ik ben, moet ik u bekennen, net als idie Russische operadiva in CS bekende, net als hen, ook niet slim

w.j. v/d straat

Helaas, helaas, kan ik mij geen abonnement op welke krant dan ook permitteren, ik zal het met de ‘gratis’ internetversies moeten doen. Sinds de NRC een keuze heeft gemaakt voor het vlotte format ten gunste van de zappende redacteur en lezer die van het begrip klantenbinding nog nooit gehoord heeft, ben ik teruggekeerd naar mijn eerdere liefde, de VK.

De internetversie van de NRC vind ik zó slecht, dat ik zelfs de papieren krant in de kiosk tegenwoordig met andere ogen bekijk en nooit meer koop. De houding van de redactie tijdens de overgang is daar debet aan, maar de kwaliteit is zo beroerd gebleven als men destijds beloofde. Die onnodige en geldbeluste transitie liet een nare smaak achter, die niet snel meer weg zal gaan.

Adri Zegers

Over het algemeen tevreden; alleen de Lux is volstrekt overbodig
Niet interessant en jup-achtig. Aan mij niet besteed. Het Cultureel Supplement prima. En ik mis nog wat nietjes!

T. Rurup

@Renske, helemaal mee eens. Lux. Hoezo voor hippe dertigers..heeft met je vele interesses te maken en die van mij gaan o.a. ook daar naar uit. Of life en style mag niet meer na je dertigste? Ouderwets.

Jan

Aan Peter Vandermeersch,

1.
Dit opmaakvlak voor commentaar is niet goed. Ingetypte tekst valt links en/of rechts buiten het kader, zodat correctie en overzicht van de tekst niet optimaal is en spellingfouten ontstaan.
2.
Wanneer ik de nieuwssite van NRC open, dan beschouw ik onder tab nrc.nl, de dan gepresenteerde pagina als de ‘voorpagina’.
Wat zie ik dan?
1. Linkerkolom het meest relevante nieuws van de dag. Dat vind ik uitstekend en heb waargenomen dat het bij crisis als Japan en Libië snel ververst wordt en ‘up to date’ is.
2. De rechterkolom. Daar wordt het direct dubieus van gehalte, want onder de kop ‘het beste van het web’ vinden we daar;
a. Geen ‘eigen werk’, een zwaktebod voor een grote redactie als van NRC
b. Een mengeling van nieuws- en ‘funitems’ ook al een zwaktebod voor een kwaliteitskrant
De huidige funitems;
‘Justin Bieber maakt huiswerk voordat hij optreedt in Rotterdam’
‘Iemand in je schilderij schilderen: zó 3D zie je het niet vaak’
‘Lady Gaga heeft nu meer dan negen miljoen volgers’
Zeker deze items horen niet op een ‘voorpagina’ van NRC (m.i.)
‘Dan de nieuwsporno van Arnon Grunberg’;
‘Bekijk hoe Britse Tornado’s Libische tanks vernietigen’
‘Het Kill Team is angstaanjagend normaal’
Deze items vallen wel niet onder uw redactionele verantwoordelijkheid, maar bekrachtigen wel het genoemde en door mij ook zo ervaren ‘nieuwspornokarakter’ van uw krant en deze pagina. En de ‘tone of voice’ van uw oorlogsberichtgeving (Libië).
Voorts;
Uw voorpaginacommentator is; Ernest van der Kwast met hilarische non-items. Leuke vent, maar niet op deze plek (prime position) van uw Internetkrant.
‘Ernest van der Kwast drinkt espresso met Lilian Helder.’
Het wekt de indruk dat dit NRC’s stercolumnist is en dat is voor een kwaliteitskrant werkelijk belachelijk. Vindt een serieuze commentator voor die plek zou ik zeggen en koppel deze met een beschouwing aan het belangrijkste nieuws. U heeft er per slot van rekening genoeg!

Wanneer ik het tabblad van ‘nrcnext’ open reizen mij de ‘haren helemaal ten berge’. Overwegend ‘lollige’ non-informatie, zoals;
‘Wat vrolijke muziek voor de maandagochtend’
‘Vliegen en meppen’
‘Zomertijd’ column’
Vindt een serieuze commentator voor die plek zou ik zeggen en koppel deze met een beschouwing aan het belangrijkste nieuws. U heeft er per slot van rekening genoeg!

‘Een transgender voor iedereen. Schud je kont met de clip van de week.’

Ik behoor niet geheel tot de doelgroep van nrc.next. Maar vrees de dag dat deze sociaaldemografisch de belangrijkste wordt. Dan kunnen we serieuze berichtgeving in het geheel schrappen.

Voorts:
Ik ben lang abonneelezer geweest van de volledige weekkrant. Daar ben ik mee gestopt op het moment dat slechts de vrijdag- en zaterdagkrant voor mij nog maar relevant was. Ben deze kranten los gaan kopen. Nu sla ik er wel eens één over, bijvoorbeeld de zaterdagkrant. Ik koop dan de Volkskrant vanwege de Boekenbijlage.
Maar:
Ik koop uw losse krant vooral aan de hand van wat ik aantref op uw pagina 1 van de Internetkrant. En doe dat om die reden niet! Ik ben ervan overtuigd dat vele losse verkooplezers en weekendabonnementers dat zo doen.
Zoals bovengenoemd gesteld maakt u grote fouten met die pagina’s 1 van ‘nrc’ en ‘next’ op uw site. Deze zou ook kunnen fungeren als ‘ankeiler’ voor uw ‘papieren krant’, die functie wordt niet of onvoldoende benut!
Pagina1 zou het visitekaartje van de papieren krant kunnen zijn, meer dat is ie niet. U mist daar kansen en verwaarloost uw imago van ‘kwaliteitskrant’!

Karel

Het katern Lux is een zeer slap aftreksel van de zaterdagse bijlage van de FT: de lunch met de een of ander (inclusief menu/prijskaartje), het ideale weekend van weer een ander, de kledingstijl van nog weer een ander en de onvermijdelijke aandacht voor wijn, goed eten/een recept en mode.

Het verschil met de FT is echter dat in die krant het niveau op elk van de hierbovengenoemde onderwerpen veel hoger ligt. Voor een deel kan de NRC daar niets aan doen – wij hebben als calvinisten nu eenmaal niet dat ‘tongue in cheek’ gevoel voor stijl en luxe zoals de Engelsen dat hebben, maar het heeft ook voor een groot deel te maken met pure journalistieke kwaliteit en kennis van zaken. FT journalisten als Jancis Robinson (wijn), Nicholas Lander (restaurants), Rowley Leigh (recepten/eten)en Vanessa Friedman (stijl/mode)laten hun NRC equivalenten ver achter zich. Daarnaast heeft de FT op zaterdag nog een aantal andere columnisten (Simon Kuper, Mrs Moneypenny) en andere regelmatige contribuanten (Simon Schama bijvoorbeeld over cultuur) waar zaterdagse NRC schrijvers een puntje aan kunnen zuigen.

Het verschil in kwaliteit tussen de zaterdag FT en NRC is een van de redenen dat ik mijn NRC abonnement ga opzeggen.

Elmer Hartkamp

Ik vind het prijzenswaardig hoe Peter Vandermeersch zich inzet om de NRC (het NRC? – de courant, het handelsblad, enfin) zo goed mogelijk te maken en daarbij te luisteren naar de geluiden uit de lezershoek. De keuze tussen Volkskrant en NRC is echter vaak ingegeven door politieke en sociale instincten. Ik heb de VK een jaartje naast NRC gelezen en toen besloten dat ik de VK veel te partizaan vind. Nu heb ik geen moeite met een links geluid, in tegendeel, maar ik had moeite met het platform dat zij boden aan ongefundeerde en slecht geïnformeerde ‘opinie’stukken, veelal door schrijvers met dubieuze politieke achtergronden en met een schrijftalent van twijfelachtig allooi.

Dat gezegd hebbende, wil ik graag een parallel trekken met een artikel dat ik jaren geleden in The Economist las, waarin Parijs met Londen werd vergeleken. The Economist schreef dat Parijs zich graag met Londen vergeleek, terwijl Londen vooral naar New York keek. Dat mag NRC ook best doen: laat die Volkskrant maar achter je, die haalt jou nooit in, maar kijk vooruit, naar andere kwaliteitskranten zoals de New York Times, The Independent en de Financial Times. Een kwalitatieve vergelijking met die kranten zul je niet automatisch winnen, maar het toont wel meer ambitie dan een vergelijking met de Volkskrant.

johannes

lux is een rare eend in de bijt van mijn lijfblad.voor t eerst wordt er een doelgroep rijkaards (ik weet er zijn er velen met dito veel glossies) met 1 grotendeels KUlbijlage bediend.wezensvreemd van het NRC karakter dat zo goed WAS te schrijven voor tout le peuple.1 suggestie:laat en goeie schrijvert met dito fotogravin bvb. een week door colombia trekken en een fors deel van LUX beslaan met verhalen over alles waarin dit land zich onderscheidt:kunst …zijn er boekwinkels ? ontwerpers ,rijkaards, middenklassers ,gangsters ,weldoeners journalisten etc.(de heer wieringa zou dat evt.uitstekend kunnen )want:iedereen wil meer over de wereld weten .er zijn nu 193 erkende landen dus voorlopig kunt u zowel vooruit als achteruit….en mn felicitaties met het CS !

E. van der Voort

Eerst reageren op de malloot Grunberg, en dan op die malle Van Rossem. Het is duidelijk waar de prioriteit van de hoofdredacteur ligt: bij de mening van de incrowd, niet bij de mening van de lezer die het geld binnenbrengt. Maar ja, dat geldt natuurlijk voor iedere journalist.

Glimlachen over de opmerking dat de veranderingen geslaagd zouden zijn omdat een deel van de lezers ze vervelend vindt is een teken van minachting. Een nadenkende frons had hier beter gepast.

Update over de tabloid: Lux gaat nu ongelezen in de bak, de katernen van het IKEA-bouwpakket haal ik niet meer uit elkaar want veel samenhang en ritme zit er toch niet in de krant, bovendien flikkert de boel toch willekeurig over de vloer.

Zeer eens met Hr. Karel over de kwaliteit van de zaterdagse FD-bijlage. Die heeft (net als de lifestyle-bijlage van de WSJ) een sfeer die mij zelfs als niet-welgestelde toch laat genieten van de mooie zaken in de materiële wereld. Heel wat anders dan dat neerbuigende toontje dat uit de Lux neerdaalt. Dat wordt nog wat, als de redactie ook fysiek in Amsterdam zit.

En Bosma gewoon laten staan svp, ik wil graag weten wat er in die wereld om gaat. De Freeks moeten maar een abonnement op de VARA-gids nemen als ze eenrichtingsverkeer willen.

Jan France

De beste krant van Nederland ?? Door wie wordt dat bepaald en wie legt er objectieve criteria voor aan?? De redactie, de lezers, de journalisten?? Derhalve vind ik het dwaas om over de beste krant van Nederland te praten. Er zullen er 1000-en zijn die de NRC,VK,Trouw,FD of Telegraaf het beste vinden, maar wie bepaalt hun gelijk.
Juist: NIEMAND. Ieder voor zich bepaalt welke krant hij/zij het beste vindt, maar om dat persoonlijke criterium aan een ieder op te leggen is
wel heel dwingend en arrogant.

Karel

Om alle misstanden te voorkomen: ik sprak over de Financial Times (FT).

Tom

Wat een teleurstelling allemaal.

Wat Maarten zegt pleziert de hoofdredacteur. Daar reageert hij op.

Maar al die velen emails van lezers met gefundeerde bezwaren, heten dan van mensen te komen die het, tussen aanhalingstekens, ‘afschuwelijk’ vinden.

Ik word onderhand steeds bozer hoe de NRC de vernieling in word geholpen. En over de arrogantie die hier gepaard mee gaat. Ik weet van velen die niet reageren, maar het hier wel over eens zijn.

Hoeveel gelijk had Birgit Donker!

HJ van Vliet

* “De Volkskrant, De Volkskrant, De Volkskrant is een Kutkrant”, zong Joop Visser heel beargumenteerd, al lang geleden. Dat is geen competitie. Maar zakt de NRC af richting kutkrant, of koerst zij richting Finacial Times? Ik ben er nog niet uit.
* Met dat vrééselijke Lux is het liefst vandaag nog gedaan; wat een ongein! De weekendkrant biedt meer dan genoeg om te lezen waarvoor ik betalen wil.
* Doe inderdaad wat aan het CS, en neem dan Wetenschap als voorbeeld. Laat de Boekenbijlage s.v.p. voorlopig intact!!
* Het meest mis ik het Weekblad, en dan vooral als programmablad; nu moet je de tv weer in de overdaad aan krantenpapier opzoeken- ook al is het nu dan tabloid, en met je meeslepen naar de bank, waar het veel minder bewaarbaar is dan als compact Weekblad: geef ons dat terug! Ook vanwege de familiefoto’s van Sandra Heerma van Vos en die geweldige mode-meid Aynouk Tan!

HJ van Vliet

P.S.: Ik ben SUPERBLIJ dat er geen nietjes in de krant zitten! Bij het oude formaat zou dat zin hebben gehad: zie de krantenleesstokken in helaas steeds minder café-koffiehuizen en hotel-lobbies. Het nieuwe formaat laat zich veel makkelijker organiseren. Het gaat nog niet zo soepel als met een spel kaarten, maar er is voortgang. Dus: Vooral Geen Nietjes:)

Kaspar

Is het toevallig dat Peter het eens is met alle complimenten over de NRC en kritiekpunten wegwuift, wat een pseudo-objectiviteit

Miriam van Ommeren

Het Cultureel Supplement lijkt me het laatste waar de (hoofd)redactie zich zorgen om moet te maken. Die is in orde; een van de weinige bijlagen waar ik echt naar uitkijk.
Het Lux-katern daarentegen is ronduit gênant. Oppervlakkig gebabbel in gerecyclede formats (en dan soms ook nog gerecycled van andere media, zoals in het geval van de blind date). Een ‘kwaliteitskrant’ onwaardig, om maar even een NRC-term te hanteren.

Ik sluit me aan bij de kritiek van E. van der Voort en Tom. Ik zou willen dat de hoofdredacteur zich in eerste (en tweede) instantie bezig houdt met het maken en verbeteren van de krant. Dat dagelijkse geblog waarbij Vandermeersch afwisselend zichzelf op de borst klopt en gebeten reageert op (al dan niet terechte) kritiek zorgt voor veel ergernis, niet alleen bij mij. En als er dan op kritiek gereageerd moet worden, dan lijkt het mij wel zo sympathiek de vaste lezer/abonnee eens te horen. Serieuze klachten wegwuiven is een arrogantie die het NRC zich niet kan veroorloven, en in plaats van zich te concentreren op het binnenhalen van nieuwe lezers en abonnees met allerlei kekke bijzaken lijkt het mij verstandig de vaste lezers en abonnees serieus te nemen en proberen vast te houden!

Fokke

Het CS en de Boekenbijlage zijn prima, op afstand de beste in Nederland. Nog steeds. Maar daar houdt de lofzang dan ook meteen op. De tabloid oogt goedkoop, krantje. De presentatie van nieuws, achtergronden en opinies is al een jaar aan het afkalven in de richting van mediocriteit. De Weekend NRC is een AANFLUITING. Een AANFLUITING. Lux moet omgedoopt worden in Nix, want dat is het. Na zo’n 25 jaar heb ik mijn abonnement na twee weken tabloidergernis opgezegd. Ik ben er nog steeds boos over, dat zo’n goede krant zo verrampeneerd wordt. Peter VanderMeersch moet wat nminder tevreden zijn over zichzelf.

Marijke

De weekendkrant is nu een paar keer geweest en alles moet wennen, uiteraard.
Wat ik het meest vervelend vind, is de bijlage ‘lux’ .
De geplaatste foto’s lijken naar mijn idee een beetje teveel op de foto’s in de Volkskrant, quasi interressant en gewild.
Ik vond altijd juist ook de foto’s een groot pluspunt voor het NRC. Dat is nu veranderd. zie bv. de foto van modeontwerper Taminiau.
De gehele bijlage doet mij wat geforceerd aan, het schreeuwt het uit : kijk mij eens modern zijn, de tijdgeest(?) goed gevangen.
De letters van de kop zijn wel erg groot, veel ruimte er omheen, net of het verhaal te weinig woorden had.
Maar ook de inhoud van de artikelen en interviews zijn niet bijster overtuigend.
Last but not least, ik mis de dagelijkse thuiskok van Marjoleine de Vos.
Hoewel ik wel kan begrijpen dat je na 2 jaar iets anders wilt.

Ik wacht het nog even af en hoop op verbetering.

m v baggum

Ik weet niet of er iemand is die dit nog leest, maar toch moet ik even mijn ongenoegen uiten, als een echte Hollander!
Ik begrijp nu waarom Birgit Donker is opgestapt. Die wilde dit niet meemaken.
Ik vond het al jammer dat NRC zijn website min of meer heeft opgeheven, het lijkt nu meer op een blogsite, en die geinige linkjes in de rechterkolom vind ik verontrustend. Wat heeft de redactie gedacht? ‘Nieuws is fun!’? En dan het nieuwe formaat. Zoals het kabinet bezuinigt, verpakt in vernieuwing, zo doet de NRC dat ook. Ik krijg in toenemende mate het gevoel dat ik iets mis in de krant. Lux is een snel in elkaar gestampt advertentiegedrocht, dat vrijwel ongelezen de papierbak ingaat. De toon van veel artikelen is veranderd. Het lijkt alsof men wat vlotter wil doen. De pay off ‘Slijpsteen voor de geest’ is zes voet diep begraven lijkt het. Jammer. NRC beweert dat tientallen mensen hun abonnement hebben opgezegd, en dat er duizenden zijn bijgekomen. Maar ik denk dat dat niet helemaal waar is. Ik kan het me niet voorstellen. Ik overweeg mijn abonnement op te zeggen, maar helaas weet ik niet welke krant ik dan zou willen lezen.

Tom

@ m v baggum,

Ik ben het meer dan eens met U.
Bij gebrek aan alternatief zeg je nog net niet je abonnement op.

De NRC claimt weinig opzeggingen en interpreteert dat als instemming.
Het tegendeel is waar. Dagelijkse ergernis over de teloorgang van inhoud en presentatie
van de NRC. Alternatief is 1x per week “De Groene” om inhoudelijke en intellectueel op de hoogte te blijven.
Mevrouw Donker, waar bent U?

C

Ik ben dertiger en heb helemaal niets met de pc traktor toon. Tabloid formaat voor krant geen probleem, maar waarom ook het nrcweekend magazine er gelijk uit? Deze was nog niet zo lang geleden vernieuwd en past veel betr bij de zaterdag naast wetenschap en opinie. Ik overdenk terug te gaan naar VK

Jan

Maarten heeft gelijk: Lux is bagger. En ik hoop dat het CS (waar niks mis mee is) de redactionele storm overleeft.

Jos

Enkele keren gelezen. Wat mij betreft kan LUX snel verleden tijd worden.