*

Maar het ís toch ook erg? :: nrc.nl

Maar het ís toch ook erg?

In zijn Kees Lunshoflezing raakte Arthur Docters van Leeuwen afgelopen woensdag aan een akelige kwestie. In het Haagse Nieuwspoort sprak hij over de kloof tussen de elite en het volk. Een niet zo oplettende luisteraar had de indruk kunnen krijgen dat we hier met een cynicus te maken hadden: het volk deugde niet, en de elite evenmin.

Het Nederlandse volk had zich massaal overgegeven aan de emotionele beleving van alles, het zag overal puinhopen, terwijl het echt heel goed ging. En te midden van dat volk bevonden zich ook nog eens apen, die het maatschappelijk verkeer enkel nog primair wensten te beleven. Maar wat deed de elite? De elite keek neerbuigend op al die gevoeligheden neer.

Maar die schampere analyse bleek niet honend bedoeld, de spreker zag zijn betoog duidelijk als een oproep aan de politiek tot betrokkenheid bij de gevoelens van het volk. „Bij elk incident zeggen we: ‘Er gaat ook heel veel goed’ of ‘We moeten geen incidentenpolitiek bedrijven’. Terwijl ik dit zeg hoor ik een typerende uitspraak van de korpschef van Midden Holland naar aanleiding van de Goudse incidenten: ‘Ik heb het gehad met politici die van iets kleins iets groots maken’. Is bespuwd worden klein? Is aangerand worden klein? Is bedreigd worden klein?”

Daar had je de akelige kwestie. Want als je aan de ene kant het volk vol dedain afschildert als irrationeel en hysterisch en aan de aan de andere kant de bestuurlijk elite als koud en onverschillig, dan hebben beide partijen net zoveel gelijk als ongelijk. Het volk voelt zich niet gehoord en gezien, de elite toont steeds opnieuw aan dat het volk zich jammerlijk aanstelt.

Die dynamiek zie je overal. In het programma Buitenhof van afgelopen zondag zag je hem in het twistgesprek tussen Kamerlid Fred Teeven (VVD) en Ido Weijers, hoogleraar jeugdrechtspleging. De laatste had in een scherp artikel in de Volkskrant gesteld dat de zorg over toenemende jeugdcriminaliteit onzinnig is, die neemt namelijk feitelijk helemaal niet toe – we zijn er alleen door geobsedeerd. Criminaliteit onder de jeugd stijgt vooral omdat we jong zijn zelf steeds meer als crimineel gaan zien; alles wat op het schoolplein vroeger door de strenge bovenmeester kordaat werd afgedaan, komt nu voor de politierechter.  Als antwoord volgde Teeven de argumentatie van Docters van Leeuwen: was een brutale overval op een Amsterdamse supermarkt dan niet erg? Volgens hem zag Weijers in de daders alleen maar zielige jongetjes, hij had geen oog voor de slachtoffers, die zwaar getraumatiseerd verder moesten. Heel erg overtuigd van zichzelf klonk Teeven niet, want hij wist ook wel dat Weijers rationeel volkomen gelijk heeft. Wie naar de cijfers kijkt – maar daar zit hem de kneep.

Wie naar de cijfers kijkt, wordt onmiddellijk ongevoeligheid verweten. Is het dan niet erg om overvallen te worden? Rationeel gezien won Weijers het debat op vrijwel alle punten – maar emotioneel gezien verloor hij het, want juist door zijn beschouwelijke houding en zijn verwijzing naar zoiets ongevoeligs als de feiten, leek hij crimineel gedrag van jongeren als zodanig te bagatelliseren. Hij werd als vanzelf een vertegenwoordiger van de ongevoelige elite, die geen idee heeft van wat zich op straat afspeelt, die zich vastklampt aan kille statistieken en abstracte formuleringen.

In zijn Haagse lezing, waarvan deze krant afgelopen donderdag een bekorte versie afdrukte, stelde Docters van Leeuwen dat de bestuurlijke elite de incidenten die het volk beroeren stelselmatig negeert – maar dat is eenvoudig niet waar. In werkelijkheid gaat het zo: een incident dat maatschappelijk een gevoelige snaar raakt, wordt met behulp van de media en de politiek opgeblazen tot onwerkelijke proporties. Wanneer de verontwaardiging op het hoogtepunt is, komt er een nuchtere academicus of beschouwer naar voren die voorzichtig op de feiten wijst – wat tot nog meer woede en verontwaardiging leidt, omdat die feitelijkheid als neerbuigend en kleinerend wordt ervaren. Het voelt nu eenmaal alsof je zelf bespuwd, aangerand, overvallen, tot prostitutie gedwongen en als homo in elkaar geslagen wordt – ook al is in werkelijkheid niets van dat alles je overkomen. Wanneer iemand zegt dat het verschijnsel minder bedreigend en alomtegenwoordig is dan je uit alle commotie zou kunnen opmaken, luidt het tegenargument onmiddellijk: o, dus het is niet erg om bespuwd, aangerand, in elkaar geramd et cetera te worden?

Hetzelfde zag je de afgelopen jaren in alle andere debatten: wie de gedachte bestreed dat alle moslims per definitie bloeddorstige wezens waren die op het punt stonden de boel over te nemen en stante pede de shari’a in te voeren, die bagatelliseerde de moord op Theo van Gogh en de bedreigingen jegens Ayaan Hirsi Ali. Wie in de invasie van Irak een recept voor wreedheid en anarchie zag, die vond het zeker niet erg wat Saddam allemaal op zijn geweten had. Wie in Eshan Jami een narcistische aandachtstrekker zag, vond zeker dat afvalligheid onder moslims geen probleem was.

Wat beschouwelijk is, wordt steeds meer als arrogant en ongevoelig beleefd – daar zit de kwestie. Waar wetenschappers als Weijers zich terecht tegen verzetten, is het uitvergroten van het gevoel, het exploiteren van maatschappelijke kwesties. Dat is geen kwestie van een onverschillige elite tegenover een emotioneel volk, dat is een zaak van het terugbrengen tot de juiste proporties. Die  hele tegenstelling tussen elite en volk van Docters van Leeuwen klopt ook niet – vaak genoeg komt de hysterie van bovenaf en de nuchterheid van onderop.

Misschien moet je het anders zien: in een samenleving waarin de beleving maatgevend is geworden, komt eerst de overdrijving, en dan onvermijdelijk de nuancering. Je ziet dat bij vrijwel iedere maatschappelijke kwestie, of het nu gaat om radicalisering van moslims of de pornoficatie van de samenleving. Eerst wordt er aan de hand van even tastbare als onthutsende incidenten Armageddon afgekondigd, vervolgens klinken de tegenstemmen die aan de hand van statistieken en rapporten laten zien dat het welbeschouwd nogal meevalt – zeker als je naar de situatie in andere landen kijkt. Dat is de echte kloof, die door alle lagen van de maatschappij heenloopt: de kloof tussen zij die roepen dat ze geen leven meer hebben en zij die vinden dat er mee te leven valt.

10 reacties op 'Maar het ís toch ook erg?'

boris

‘There are lies, damned lies and statistics’ en ‘rapportjes’ natuurlijk. Vele Nederlanders nemen waar dat het agressiever en onveiliger op straat wordt maar Bas Heine somt de belegen dooddoeners nog maar eens op. Niks aan de hand mensen, incidentje, doorlopen.

l vander vijver

De heldere, juiste bewoording is de moeilijkheid dikwijls.Niet het inzicht.Zo schort het niet alleen bij mij daaraan, maar deze keer ook bij Heijne. Heijne signaleert terecht de grote tegenstelling die bestaat tussen het gevoelige , werkelijke , d.i.feitelijke, concrete leven en het abstracte van de cijfers van de kille wetenschap, maar dan moet hij niet herhaaldelijk in zijn tekst cijfers voor feiten houden. Zodoende verdwijnt juist die fundamentele tegenstelling in zijn tekst.

Ik volg nu zijn tekst. “….jeugdcriminaliteit…….,die neemt namelijk feitelijk niet toe.” In plaats van feitelijk moet hier eigenlijk ten behoeve van de duidelijkheid staan “in aantal of in cijfers of cijfermatig”.Want even later volgt danook”wie naar de cijfers kijkt wordt ongevoeligheid verweten”. Derhalve de ongevoelige ratio van de cijfermatige wetenschap staat tegenover de irrationaliteit van de gevoelige feiten. Daarentegen stelt Heijne weer in de volgende zin : “zoiets ongevoeligs als de feiten”en die zouden dan gelijk zijn aan de kille statistiek en de abstracte formuleringen en niet juist wel aan wat zich ” op straat afspeelt en dat kunnen heel gevoelige feiten zijn. Even verder :”wanneer de verontwaardiging op het hoogtepunt is, komt een nuchtere academicus die voorzichtig op de feiten wijst”. Maar m.i. doet de nuchtere academicus dit juist niet maar negeert hij de feiten juist doel bewust door op de uitkomst van zijn becijferingen te wijzen en juist deze negatie van de feiten is de oorzaak van “nog meer woede en verontwaardiging”. De feiten zijn immers het zelf bespuwd, aangerand etc… worden en de subjectieve beleving daarvan.Daar zit de kneep dat de wetenschap uiteraard af wil van de subjectieve beleving der feiten door deze te objectiveren en de geobjectiveerde feiten als het werkelijke en ware voor te stellen. Maar met deze distantie wordt je wel je eigen werkelijkheid ontnomen,althans in de beleving daarvan beperkingen opgelegd en dat is om woedend van te worden en te blijven, als je meent dat alles moet kunnen in een ideologie van absolute vrijheid.

De irrationaliteit en anarchie tegenover de wijze beschouwelijkheid;heteronomie tegenover autonomie,maar die zijn tegenwoordig niet meer zo duidelijk gescheiden..Terwijl irrationaliteit, anarchie en heteronomie toenemen en de beschouwelijkheid en autonomie afnemen in het alledaagse leven, is het in de wetenschap ook niet allemaal autonome beschouwelijkheid, daar deze m.i. weglekt in de automatisering. Volgens een trendwatcher zal in de toekomst de robot de nobelprijs winnen.Menig wetenschapper blijkt ook de voorwaarden en beperkingen van de wetenschap niet te kennen en veroorloven zich uitspraken waartoe ze noch bevoegd noch bekwaam zijn.Daarvoor is beschouwelijke distantie nodig , die echter weglekt .Er is inderdaad een grote kloof tussen het bedreigde, wegkwijnend menselijk leven uberhaupt, binnen en buiten de wetenschap, en het pseudo-leven der automaten die terecht menen dat er voor hen met de verworven buit goed te leven valt.laat staan dat de nobelprijswinnende robot ontevreden zal wezen.Intussen leven wij mensen in een gotterdammerung waarin wij de enige bestaande goden zijn.Alles wat menselijk is,jeugdig of oud of wat danook zal worden gecriminaliseerd als niet voldoend per definitie aan de normen van de onmenselijke ongeest. Deze ongeest is de verzelfstandiging van de onbeperkte autonomie, het alles, maar gelijk aan niets zal het tegelijk tenondergaan.

Joop Schouten

Ik ben het volledig eens met de analyse van Bas Heijne. Het is allemaal een kwestie van nuancering.
Het is noodzakelijk bij uitspraken alle gezichtspunten goed onder de aandacht te brengen zodat slachtoffers niet het gevoel krijgen in de steek te worden gelaten.
De pers en actualiteiten programma’ hebben een zeer grote verantwoordelijkheid.

Rein Poll

Ik stel uw analyses zeer op prijs.
Jammer dat Uw columns op twee pagina’s afgedrukt worden: het is lastig uitknippen en bewaren.

met vriendelijke groet,

Aart Jan Zwartscholten

Blijkbaar worden kritische reacties weggemodereerd.

Nogmaals mijn nuancering : ik vind vooral deze column getuigen van overdrijving.

Dhr, Heijne is zelf ook debet aan de dynamiek die hij omschrijft. Als je oppert dat het allemaal wel meevalt met de kloof tussen beschouwelijkheid en hysterie, dan bagatelliseer je blijkbaar de individuele percepties van dhr. Heijne. Dan verdwijnt de grond voor deze column – dat kan natuurlijk niet – en modereren we de ongevoelige reageerder weg.

Jan-Jaap van Peperstraten

Een interessante column, maar ik denk dat we afstand moeten nemen van de hele ‘elite-volk’ distinctie. Die is namelijk zelf door en door populistisch.
Ik heb er een klein stukje over geschreven op mijn eigen weblog, voor wie het interesseert ( http://jan-jaap.blogspot.com/2008/12/de-elite-en-het-volk.html )

Carel van Eeden

De hedendaagse politiek steunt voornamelijk op TV-optredens bij allerlei talkshows(wat “Buitenhof”óók is;al ontbreken daarbij goddank de muzikale optredens).
Daarbij gaat het om de indruk die de persoon maakt op het publiek.
De INHOUD van hun eventuele betoog maakt veel minder uit.
Ido Weyers had m.i.eigenlijk gelijk,maar Fred Teeven heeft vast van het publiek gelijk gekregen.
Weyers kwam langzaam op stoom,en sprak aanvankelijk nogal zacht.
Later kwam hij meer op dreef, maar voor en na elke zin, likte hij met zijn tong zijn lippen af.
Dat maakt op TV een rare indruk,en op de buis ben je dan al afgeserveerd!
Fred Teeven doet dat heel anders, die heeft zijn postuur mee en brult door het spreken van de ander heen.
Iemand die bij een uitgaangelegenheid van de portier niet naar binnen mag, zal in het algemeen niet met de uitsmijter op de vuist gaan.
De portier heeft altijd gelijk! En zo heeft Teeven gelijk.
Op dit aspect is Vogelaar gestruikeld,(ze had overigens rare ideëen)en heeft Verdonk succes(die heeft helemaal geen ideeën, maar wel charisma)
Ooit is Balkende door Jack de Vries geboetseerd tot
TV-persoonlijkheid.
De Vries,een hoogbegaafde souffleur en mannetjesmaker; maakte van een gristelijke provinciale jongeheer de geniale JPB die bij Bush en Obama door de portier word binnengelaten!
Hoe politiek op TV werkt werd voor het eerst ontdekt door Richard Nixon in de jaren 60 van de vorige eeuw:hij won er de Amerikaanse verkiezingen mee.
Het is overigens slecht met hem afgelopen!

Bertus van der Haar

“De heldere, juiste bewoording is de moeilijkheid dikwijls.Niet het inzicht.” aldus een reageerder die gelijk daaronder zijn gelijk bewijst. Ik wordt geen wijs uit de woordbrij, maar het schijnt een aanklacht te zijn tegen ‘de wetenschap’?

Subjectieve beleving of niet; feit is dat vele Wildersstemmers in oorden wonen waar zij per definitie niet worden blootgesteld aan een overdosis nederlandse buitenlanders. Zodat door Wilders en Teeven – nu Kamp op vakantie is op de Antillen- een sfeer kunnen oproepen of je in de stad enkeldiep in het bloed en afgehakte ledematen zoals eertijds toen de kruisvaarders Jeruzalem innamen.

Punt is dat niemand overvallen wil worden of in elkaar geramd en als dat toch gebeurt maakt het niet uit wié dat deed.
Die politici menen dat onderscheid te kunnen maken: door een marokkaan overvallen worden is erger dan door een ‘raszuivere’ nederlander, lijken zij te zeggen.

Maar geen wonder dat Doctors van Leeuwen zo onderuit ging: van een kille autocraat valt niets anders dan zo’n tekst te verwachten.

l vander vijver

Reactie op” een gevoel van verlies”, van heden.
Heijne, vaardig seismograaf en interpreet van de werking van de nederlandse werkelijkheid. Dergelijke interessante beschouwingen roepen meestal herinneringen op aan eerdere beschouwingen, soms veel eerdere.Zoals bijv. de publicatie uit 1957, 51 jaar eerder dus, v. d. futuroloog prof.fred.l.Polak, getiteld Hoopvolle toekomst perspectieven.Hoopvol volgens Polak alleen onder de uitdrukkelijke 3 voorwaarden van idealisme en zelfkritiek en realisme.”Maar het einddoel is op geen enkel punt gehaald”,stelt Heijne terecht.De oorzaak is duidelijk.Aan de aartsvader van de futurologie hadden de progressieven toen geen boodschap.Er schijnt een bekende engelse ktitiek op idealisties nederland te zijn te weten the dutch are always right but never relevant.Uitermate treffend lijkt mij.
En ook de filosoof c.Verhoeven, de criticus van de progressief activisten bij uitstek.In Tegen Geweld 1967 zijn bijtende analyse:”dan ook ergelijk en tragiesch om te zien, hoe demonstraties tegen het geweld verlopen in een liturgie van geweld e hoe het verzet uitloopt op een verzetje dat gretig als recreatie wordt aangegrepen.De frase van de moed wordt dan gehanteerd, om ver van de werkelijke problemen verwijderd,door een onefficient, zuiver expressief en ritueel gedrag, een zelfervaring van verdienstelijk engagement op te wekken, waarin de ergernis voortijdig wordt afgevoerd via de banen van de lust.”Hij was danook jarenlang de door links gebeten hond, maar zijn beet was verre superieur.

jan versteeg

De kwestie is dat “men” niet boos mag zijn want volgens de statistieken gaat het toch goed.Echter de meeste mensen die ik spreek zijn boos.Bijna altijd zijn ze terecht boos.Echter door de gehanteerde methode door de poletiek van “verdeel en heers” heeft niemand m.b.t. zijn boosheid recht van spreken.Graag wil ik enige voobeelden geven waarover je echt niet boos mag zijn:
-als gediplomeerd a verpleegkundige voor acht euro bruto per uur in de thuiszorg vanaf 7 uur tot 11.00 s’ochtens 7 patienten thuis bezoeken en een bekeuring krijgen omdat je 6 km te hard reed
-De bibob wetgeving, een gezonde raamexplotatie in alkmaar bstempelen als criminleel en gelatsen te sluiten.
-De rente te betalen op dexia beleggingspolissen gekocht 1n de jaren 90 omdat de rente aftrekbaar was , was per 2001 niet meer aftrekbaar.
-Als je in 1997 na zware zware studie en jaren de juiste werkgever uitgezocht te hebben werd beedigd als makelaar o.g. en investeerde in een kantoor kon je in 2001 al je inspanningen aan de wilgen hangen want de eertse de beste schoenveter-verkoper mag een makelaars kantoor beginnen, leve de vrije markt
-Als je partner medeeigenaar en volwaardig risicodragend en geldinbrengend meewerkt in de gemeenschappelijke zaak is de fiscus in staat te zeggen dat je zes jaar geleden wel maar vier jaar geleden niet volwaardig meewerkte in de zaak en of je vervolgens vijf jaar met terugwerekende kracht je zelfstandige aftrek wil terug betalen, tezij je zelf met tegenbewijzen komt.Dit door een relwijziging want de jaren daarvoor was mijn partner wel acht jaar volwaardig zelfstandig ondernemer ook volgens de fiscus.

ik kan met deze opsomming echt nog twee a-4 tjes doorgaan, bijvoorbeeld m.b.t.de onheuse behandeling qua status, inkomen , broepsbescherming
de apothekers , de politieagenten de verpleegsters ,baantjes verdelerij in de poletiek, op het pluche blijven hangende baasjes, de zorg in de verpleeghuizen voor ouderen demeneten,de onbetaalbare rechtstoegankelijkheid voor de middengroepen, onderwijsgevenden,de postbezorgers, de kleine horeca ,de autosleepdiensten, de taxi-chauffeurs , de aannemerij,de etc

Elkaar optimaal beconcureren , de tent uitwerken, de marges minimalisren op dien wijze dat alleen met list en bedrog nog geld valt te verdienen.Waar thans veel geld verdient wordt is vaak sprake van list en bedrog.

Bouwperconeel in de auto het brood late nuttigen omdat een schaftkeet te duur is is ook list en bedrog.

Een land waar een wet als de BIBOB wet bestaat heeft geen meer zich te kwalificeren als een rechtstaat rechten.Tenzij zakelijk rechten geen rechten zijn

Deze boosheid heeft geen gehoor want leedvermaak vooral t.a.v. zelfstandigen (grootverdieners immers)is de meeste mensen niet vreemd.

Dat individuele boosheid gekanaliseerd wordt in al/dan niet terechte boosheid m.b.t zaken die wat verder van ons afstaan is een logisch gevolg.Zware donkere episodes uit onze geschiedenis geven hiervan helaas overvoldoende duiding

Betrokkenheid of juist onverschilligheid/ maatschappelijk meedoen,op de baricades vul het maar in.
Met een stevige joint onder dekens kruipen,krant abonnement opzeggen,de gordijnen dicht, misschien in iets andere volgorde is een van de oplossingen die m.i adviseer wordt.

Wetenschappers en dames en heren uit de poletiek zouden moeten kunnen aanvolen dat of mensen terecht boos zijn.Maar dat kunnen ze niet zolang ze in het establisiment verkeren.Dat in hun ogen de boosheid zich richt op het verkeerde onderwerp is zelfs subjectief geleuter.Van Burgemeester Cohen mag je niet boos zijn over hondepoep , nou van mij wel

Boos zijn bepalen de mensen zelf en niet omdat ze boos willen zijn al dan niet gedreven door groepsmeningen en populisten.
Wel is er een oorzakelijk verband te leggen tussen poletieke onbetrouwbaarheid , poletiek hufterigheid en list en bedrog door de wet en regelgeving t.a.v hoe de burger zich voelt.

-