*

Merkwaardige discussie over begroetingsrituelen :: nrc.nl

Merkwaardige discussie over begroetingsrituelen

Ooit was er een of andere imam die mevrouw Verdonk geen hand wilde geven, en een advocaat die niet op wilde staan voor de rechter of de rechtbank,  meen ik, en nu is er een Amsterdamse docent die vrouwelijke collega’s en studenten geen hand wil schudden.

Sommige Nederlanders vinden dat niet zo erg, omdat culturele diversiteit er moet zijn, anderen vinden het vrouwendiscriminatie. De eersten verwijzen naar de begroetingsrituelen in Azië waar ook geen handen geschud zouden worden, de tweeden vinden dat geen argument omdat zowel vrouwen als mannen begroet worden (zij het zonder handen) en er dus geen sprake is van discriminatie.

Zo is een merkwaardige discussie ontstaan, want kenmerkend voor begroetingsrituelen in alle culturen is nu juist dát ze discrimineren: tussen familie en vrienden, naaste familie en verre familie, mensen van de zelfde klasse of een andere klasse, vreemdelingen en dorpsgenoten, en ook, inderdaad, mannen en vrouwen. De verschillen zijn misschien te subtiel voor de buitenstaander, maar ze zijn er wel degelijk: hoe diep wordt er gebogen, wie buigt het eerst en het vaakst? wordt er gekust of niet, hoeveel keer, op de wang of in de lucht? hoe wordt er omarmd en op de schouders geslagen? wie staat er op als er iemand binnenkomt, wie blijft zitten? wie knikt? wie glimlacht en hoe lang? hoe veel en heftig wordt de hand geschud, en komt de tweede hand daarboven op, en hoe lang worden handen vast gehouden? worden vingers verstrengeld (niet alleen tussen geliefden, maar ook in West Afrika deel van het ritueel)?

Iedere begroeting discrimineert en maakt onderscheid, dus dat is echt niet voorbehouden aan de Islam, of aan orthodoxe interpretaties van religies. Als je de volgende keer iemand begroet, denk maar eens aan wat je allemaal automatisch doet en laat. Er zijn letterlijk honderden manieren om verschillen aan te geven in onze begroetingen.

Maar is deze lofzang op de discriminerende aard van de begroeting dan ook reden om toe te staan dat een docent vrouwen geen handen geeft? Dat is een andere kwestie, want het gaat hier om een werksituatie waar de instelling bepaalde vormen van gedrag op kan leggen in het belang van de instellingsdoelen, in dit geval, goed onderwijs geven. Ik zou daar, gezien de gevoeligheden van ieder onderwerp dat met Islamitische cultuur en geloof te maken heeft, nogal pragmatisch mee omgaan. Als dergelijk gedrag ervaren wordt als discriminerend en afleidend en het onderwijs in de weg staat, dan kan het niet.

Zelf ben ik altijd heel alert op het risico dat ik mannen in Iran en vergelijkbare landen in een voor hen ongemakkelijke situatie breng. Ik heb dus afgeleerd om als eerste mijn hand uit te steken. Als zij dat doen, dan weet ik dat ik veilig hun gebaar kan beantwoorden. Steken ze geen hand uit, dan glimlach ik en buig ik. En het is me nogal eens overkomen dat zelfs in deze landen, als ze me beter hebben leren kennen, en de situatie informeel genoeg is, ik zelfs een zoen krijg ter begroeting.

Geplaatst in:
wereld
Lees meer over:
cultuur
islam
sociale verhoudingen

20 reacties op 'Merkwaardige discussie over begroetingsrituelen'

Judith

Op deze manier kan je alles wel recht praten. Ik ben niet onder de indruk van de argumentatie van mw Fresco. En vanuit “pragmatisme handelen” vind ik al helemaal onzin. In ons overheidsysteem (inclusief het onderwijssysteem) is het gebruikelijk om elkaar de handen te schudden. Leerkrachten hebben hierin en voorbeeldfunctie naar hun leerlingen en studenten. Daar hebben ze zich gewoon aan te houden. Joods, moslim, christelijk, man, vrouw, pimpelpaars gestippeld gekleed of met een coole vetkuif of wat dan ook.

Marie DC

Ik denk dat het moet gaan over wat de gebruiken in Nederland zijn.

Pieter Hagendoorn

In dit artikel van professor Fresco (of gewoon Louise, of geeft dit stof voor discussie over discriminatie) gaat zij zeer pragmatisch om met de gebruiken in andere culturen die meegenomen worden naar Nederland. Dit lijkt me ook het beste om hier pragmatisch en niet stigmatiserend mee om te gaan. In Amerika is het een goede gewoonte dat mannen vrouwen geen hand geven (en ook niet kussen) ter begroeting. waar dit zijn oorsprong heeft weet ik niet. In Zwitserland waar ik momenteel woon, geldt een strakke integratiewetgeving, maar worden de verschillende bevolkingsgroepen gestimuleerd hun eigen cultuur te behouden.
Nederland, laat die bekrompenheid achterwege en gedraag je als de liberale omgeving die je pretendeert te zijn

W.A. van Buren

Ik ben het met Judith (nr 1) eens. Geef iedereen een hand of niemand. Als je voor dat laatste kiest, neem je voor lief dat je regelmatig mensen hartgrondig beledigt. Lijkt me dat je je daarmee wel diskwalificeert voor een positie op een school. Ik ben niet zo’n PVV’er maar ik kan toch maar heel weinig geduld opbrengen voor het cultuurrelativistisch gezwam in dit artikel. Fijn hoor, die rijkdom aan begrotingsrituelen in de wereld, maar in Amsterdam verwacht ik toch gewoon een hand.

Robert

Mevrouw Fresco heeft hier naar mijn mening een uitstekend genuanceerd stuk geschreven. Ik denk dat ze de kern aardig te pakken heeft met de volgende zin:

“Als dergelijk gedrag ervaren wordt als discriminerend en afleidend en het onderwijs in de weg staat, dan kan het niet.”

En anders hebben we toch wel belangrijkere zaken aan ons hoofd dan deze?

Stella K.

Als amerikaanse kan ik zeggen dat ik er niet mee eens ben met PH. In zakelijke [business] ontmoetingen geven mannen vrouwen beslist een hand. Als je voor een interview ergens binnenkomt of bij een klant langs, zou het zelfs een faux pas zijn om het NIET te doen. Tussen collega’s die elkaar iedere dag zien, niet, maar met collega’s die je maar af en toe tegenkom dan weer wel. Tussen goede kennissen/familie/vrienden wordt er ook op de wang gezoend [al dan niet in de lucht].

Eric

Een samenleving is een dynamisch organisme die constant aan evolueren onderhevig is; en gelukkig maar. Wat goed is omarmen we en wat anders kan, kunnen we anders gaan doen. Dat laatste hangt af van de bereidheid te durven veranderen. Sleutelwoorden in deze zijn daarbij veiligheid en respect. Een en ander speelt niet alleen binnen de islam, maar ook binnen andere geloven. Orthodoxe joodse mannen geven een vrouw geen hand en draagt de vrouw hoofdbedekking ( een pruik ). Maar de belangrijke vraag die we moeten stellen is de volgende: “Zou het zo kunnen zijn dat er meer mogelijkheden zijn om je respect naar de ander te tonen dan het alleen het geven van een hand?” Ik denk het wel.

Saskia Kuntze

De verstandige beschouwing van Mevrouw Fresco onderschrijf ik. Als -voormalige- wethouder in Amsterdam ging ik o.a. op bezoek bij de orthodox joodse school. In het bestuur zitten rabbijnen en ik wist dat ze mij geen hand zouden geven. Je zorgt gewoon even voor kleding de die mensen daar niet vervelend vinden, dus een mouwtje en geen minirok,je knikt, niks mis mee. Het waren goede contacten en het was functioneel. De achterliggende door religie gedicteerde beweegredenen van het -niet een hand geven aan een vrouw- deel ik helemaal niet maar zo ben je toch over en weer sociaal hanteerbaar bezig. In Italië loop ik niet in een kerk binnen in “blote” kledij,in een synagoge heb ik even iets op mijn hoofd, in India groet ik met de handen tegen elkaar als het zo uitkomt, enz. Gewone beleefdheid en enige aanpassing om met verschillende mensen te kunnen omgaan is een kleine inspanning.
Mevrouw Verdonk heeft zich in het beruchte incident met de imam onbehoorlijk gedragen in mijn ogen, zuivere provocatie met de camera erbij en heel ongepast voor een dame met een publieke functie als minister om zo iemand in een scheve positie neer te zetten.
Zolang culturele en/of godsdienstige gebruiken niet echt schade aanbrengen en het functioneren van mensen niet belemmeren kun je dit best pragmatisch de ruimte geven.

Huub

Een hand geven of zoenen, in Nederland zelf zijn er al genoeg verschillen. Ik heb mijn eigen gewoonten: ik zeg gewoon hallo of hoi. Geen fysiek contact. Dat vind ik onprettig en overbodig. Goede vrienden krijgen een hand.
Doen of laten, dat is het verschil. Als iemand mij wil kussen, en ik wil dat niet, dan moet de ander iets laten. Ik ben niet verplicht iets te doen. De ander moet iets nalaten. Zoals mw Fresco in de laatste alinea ook goed illustreert.
Het is voor sommige mensen moeilijk om iets te laten. Liever verplichten ze de ander iets te doen. Dat is volgens mij echter de omgekeerde wereld. Bovendien getuigt het van overmoed: alsof hun doen belangrijker is dan mijn laten.

frits barend

Beste Louise,

allereerst dank voor je heldere column. Ik pas me in het buitenland en zelfs in Nederland bij buitenlanders thuis ook aan aan de geldende groet normen. Maar het zou zo leuk zijn als we de in Nederland geldende normen ook in ere houden, juist op scholen, waar het met elkaar omgaan begint.
PS: ben blij met je bloq

Fb

Jadwiga de Bock Majewska

alstublieft eenvoudig idee: in alle kranten: “strip-figuurtjes” laten elkaar begroeten en alle verschillen aangeven en alstublieft alle verschillen accepteren, door “humoristische tekenaars” die strip figuurtjes levend maken voor ons : “wereldburger bewustzijn”.
In land Polen mijn origine is hofelijk als man ontmoet vrouw, doet er niet toe in welke situatie/funktie de man heel liefkozend de boven-kant-van-hand-van-die vrouw-kust, dan is heerlijke “blozing” op de wang van de “gekuste vrouw” te ervaren, dat is heel “charmant”.
Zie alstublieft onderwerpen als o.a. Hoogsensitief persoon, en QT=Quantoum Touch, alletwee o.a. hebben te maken met menselijke energieën,bij QT is de Energie o.a. in mensen HANDEN,
mijn voorstel alstublieft: laten begroeten in vrijheid, mensen leren elkaar, en van elkaar, liefdevolle gedachten op dat moment zijn het belangrijkst niet “rituelen in:”handen-wel” of “handen-niet”

van Bruggen

Mevrouw Fresco zegt dat wanneer zij in landen als Iran of Arabische landen is,zij niet als eerste de hand uitsteekt.
Natuurlijk niet :’s lands wijs,’slands eer.maar daarom gaat het
niet.Het gaat erom wat je in Nederland doet.Mevr.Fresco is beleefd
als ze in Moslim-landen is.Maar als Moslims in Nederland zijn
mogen ze onbeleefd zijn.En zijn dat dus ook!

Jadwiga de Bock Majewska

hartelijke dank NRC Handelsblad en geachte Mevrouw Louise Fresco voor ruime toelichting over begroeten-rituelen.Ik ben voor voorlichting van Jongeren over verschillen in begroeten in andere landen, omdat Jongeren veel “Backpacken”zijn/doen in andere onbekende landen,en is wijzer om andere gebruiken van begroeten te weten om niet beledigen.
Zo is in Polen ook heel mooi rituaal om vrouwen extra aardig begroeten, ik ben voor “vrijheid” en geen plicht voor handen geven.Na cursus QT=Quantum Touch ben ik zelf bewuster van Energieën in onze handen, zelf doe ik liever buigen met glimlach en
met lieve gedachten denken

Arjan Korevaar

Saskia Kuntze trapt in de door haar zelf gegraven kuil, Ze vertelt uitvoerig hoe ze zich in andere landen aanpast om vervolgens niet te verwachten dat iedereen zich in Nederland aan de Nederlandse waarden en normen aan zal passen. Als Boeddhist wil ik onder ogen brengen dat recent de Islam de grote boeddha’s in Afganistan heeft verwoest. Daarvoor zijn de Boeddhistische bibliotheken in India platgebrand en we zijn niet de enige religie die onder de islam lijdt en heeft geleden. Stel dat ik daarom de beslissing zou nemen om niet meer met Islamieten te spreken en ze dus compleet te negeren. Als ik vervolgens als leraar bij het openbaar onderwijs deze visie zou doorvoeren zou de pleuris uitbreken en terecht. Maar ik vond het in het geval op de HvnA verder gaan: hoe kan deze man in Gods of Allah’s naam bedrijfseconomie geven. Een van de peilers van de bedrijfseconomie is de Netto Contante Waarde, waarin de rente een dominante rol speelt. Als hij in Mekka het licht heeft gezien zal hij dan de NCW nog van harte onderwijzen? Ik zou hem voortaan contant uitbetalen zodat het geld niet op een rentedragende rekening komt en een vrouwenhand het geld laten overdragen.
Ir. A. Korevaar

van Tunnels

@12:
Beste van Bruggen, u vergeet misschien dat vele moslims zelf Nederlander zijn (of ze dat nou willen of niet). Ze groeten dus vanuit eigen land.

Martinus de Borst

Wees jezelf en laat anderen ook zichzelf zijn. Naar mijn ervaring geldt in de hele wereld, dat wie zichzelf is en zich bescheiden en hoffelijk opstelt, nog wel fouten maakt t.a.v. de bestaande gebruiken, maar dat uit hoffelijke overwegingen, de andere partij daar ruimte voor biedt.

Wie aan mij gaat vertellen, dat hij om welke redenen dan ook mij geen hand geeft, die krijgt van mij een minzame knik van begrip.
Mijn eventuele gedachten erbij probeer ik te temmen met de gedachte dat er ook achter die persoon wel een goed mens schuil gaat.

Er een punt van maken is in wezen, onmenselijk en ego-tripperij.

John Compter

Het opstaan voor een rechter of rechtbank heeft niets te maken met een begroetingsritueel.
Door op te staan geef je aan dat je het rechtssysteem van dit land respecteert.

evert van kuijk

In deze column draait het om twee ongelijkwaardige begrippen: 1. begroetingsrituelen en 2. culturele diversiteit.

Ad 1. Over de ware of veronderstelde ‘betekenis’ van begroetingsrituelen kun je weinig of niets zeggen zonder volledige informatie over de gehele context.

Want alles beweegt en blijft nooit hetzelfde.

Direct al bij mijn eerste bezoek aan de verenigde wereldstad Berlijn was overal iedereen zonder uitzondering even lief en behulpzaam, 24 uur per etmaal. Maar zodra mijn gastvrouw – hoewel veel aardiger dan ik en gepromoveerd in de wiskunde – zich onbegeleid op klaarlichte dag op de openbare weg begaf, werd ze meer dan eens uitgescholden en fysiek bedreigd op grond van haar Aziatische uiterlijk, hoe fraai en fijn getekend ook.

Veralgemeniseer dus niet te snel de strikt eigen ervaring, maar weet ook wat er achter je rug om gebeurt.

Ad 2. Culturele diversiteit is op zichzelf al een vaag en uitermate glibberig begrip. In werkelijkheid gaat het in de geschiedenis van de menselijke beschaving elke dag opnieuw om het spanningsveld tussen individuele vrijheid en collectieve gemakzucht en machtshonger, tussen originaliteit en star conservatisme. Terwijl elke traditie natuurlijk ooit door een slimme geest uit de wijde blauwe lucht geplukt is als een unieke vondst, in een meer of minder ver verleden.

Wanneer mensen anno 2011 ‘diversiteit’ bepleiten, is het van belang vast te stellen wat ze precies bedoelen.

Mag iedereen binnen een gezin, geloof, ideologie, stad, land, werelddeel zelf in alle vrijheid zijn eigen individuele koers bepalen? Of mag elk gezinshoofd (?), voorganger, leider, elke stad, elk land of elk werelddeel bepalen hoe iedereen binnen die zogenaamde collectieve eenheid zich tot in lengte van dagen dient te gedragen?

Kortom, wat verstaan we eigenlijk onder een ideale, flexibele, nastrevenswaardige diversiteit?

PaulK

De laatste alinea van de column geeft exact weer waar het om draait.
Respect voor de plaatselijke manier waarop men elkaar begroet en met elkaar omgaat.
Dat betekent dat een docent aan een hoge school in Nederland zich dient te houden aan wat hier gebruikelijk is.
De weigering vrouwen een hand te geven kan niet anders dan gezien worden als een ernstige vorm van onaangepast gedrag die voldoende reden is de betrokkene voor te dragen voor ontslag.

Eisso Post

Ooit ging de multiculturele discussie over het feit dat de ‘eigen cultuur’ of de ‘eigen godsdienst’ nooit een excuus mocht zijn voor b.v. geweld tegen vrouwen, kinderen, homo’s of joden. Dat was een zinnige correctie op al te dogmatisch cultuurrelativisme. Nu slaat het helemaal door: iedereen moet zich zo gedragen als ons, handen schudden, geen hoofddoekjes etc. Laat mensen de dingen toch op hun eigen manier doen! Ik heb de maken gehad met moslimvrouwen en met orthodoxe jodinnen die mij geen hand wilden geven, en ik heb dat nooit als minachting of wat dan ook gezien. De aanpassingsdwang in Nederland begint op pure pesterij te lijken.