*

Het zinloze ritueel van de zomertijd :: nrc.nl

Het zinloze ritueel van de zomertijd

Afgelopen weekeinde hebben we weer het ritueel doorstaan van het begin van de wintertijd. Als in een middeleeuwse ceremonie zijn in het holst van de nacht de klokken een uur achteruit gezet. Door deze ingreep in voorjaar en herfst is het langer licht gedurende zomerse avonden, en later licht op zomerse ochtenden als we toch slapen. Het veranderen van de tijd heeft een magische kant, zoals betaamt bij een van hoger hand ingesteld ritueel. Het blijft vaag waartoe het dient en hoe het werkt. Er zijn mensen die dankbaar zijn dat het nu weer eerder licht is, zodat ze niet in het donker hoeven op te staan. Velen twijfelen elke keer opnieuw of ze de klokken vooruit of achteruit moeten zetten. Voor die hardnekkige gevallen helpt het fraaie Engelse ezelsbruggetje: Spring Forward, Fall Backward. Anders gezegd: de wintertijd is de ‘echte’ tijd, de zomertijd is de tijd die ontstaat door het bij afspraak verzetten van de klokken.

In het Engels heet dit gebeuren daylight saving, daglichtbesparing. Dat is een merkwaardige formulering die suggereert dat daglicht een schaars goed zou zijn. Maar dat is natuurlijk niet zo. De hoeveelheid daglicht op onze planeet is op iedere lengte- en breedtegraad een functie van duidelijk gedefinieerde parameters die hebben te maken met de baan van de aarde, en is dus precies te berekenen. Daar valt niets aan te sparen, wel aan de energie die nodig is om ons leven zo in te delen als we wensen. Het verschuiven van de klokkewijzers is alleen zinvol op hogere breedtegraden, want dichter bij de evenaar zijn de verschillen tussen de seizoenen te klein of zelfs afwezig.

Tijd is een vaste fysieke grootheid, maar het uur, onze tijdstelling, is dat niet. Er zijn Afrikaanse stammen die weken van vijf dagen kennen. Ook de vierentwintig uren van de dag liggen niet vast. Niet alleen benoemen wij de uren, maar tot de standaardisering van de 24 uren per dag waren de uren overdag langer dan ’s winters, omdat ze werden afgelezen van zonnewijzers. Op Europese schaal bestaat een gecoördineerde zomertijd sinds het einde van de jaren zeventig, alhoewel het lang geduurd heeft voordat alle landen zich schikten in de jaarlijkse ingangsdata. Het Verenigd Koninkrijk kende al sinds 1916 een wet om daglicht te sparen, dus lamplicht en steenkool, een schaars goed tijdens de Eerste Wereldoorlog. De Engelse architect William Willett komt de eer toe de eerste daylight campaigner te zijn geweest. Het begon allemaal toen hij zich realiseerde tijdens een vroege zomerse rijtour dat de luiken nog overal dicht waren, hoewel het al uren licht was. Maar Benjamin Franklin vermeldde al in de 18de eeuw dat we de klokwijzers moesten verschuiven, net als een Nieuw-Zeelandse entomoloog die ontdekte dat hij ’s avonds langer insecten kon vangen als het langer licht was.

Dat het idee van het besparen van daglicht, beter gezegd, het besparen van energie door meer gebruik van daglicht, pas populair werd in de jaren zeventig kwam voort uit de oliecrisis, met op de achtergrond de groeiende bezorgdheid over de schaarste aan fossiele hulpbronnen, aangezwengeld door de Club van Rome. Als we niet onnodig de lampen aansteken, sparen we, zo was de simplistische gedachte.

De uiteindelijke winst van zomertijd is onduidelijk. In de zomer kunnen we ’s avonds langer op terrassen zitten en golfen. Maar de energiebesparing is miniem, volgens een Amerikaans rapport hoogstens 2 procent van het elektriciteitsgebruik. Nog steeds moeten talloze apparaten handmatig worden aangepast, met alle fouten en vertragingen van dien. Sommige mensen krijgen tijdelijk last van verstoorde slaappatronen. Daarnaast kan de invoering van zomertijd leiden tot extra verbruik in de ochtenden vlak voordat we weer teruggaan naar wintertijd.

Sinds het oorspronkelijke idee is een eeuw verstreken, en sinds de grootschalige Europese invoering zijn we nu ruim een generatie verder. We werken flexibele tijden, we zijn omringd door apparaten als laptops en koelkasten die de hele dag aan staan en een veelvoud aan energie slurpen vergeleken bij verlichting. Onze lampen worden trouwens in snel tempo vervangen door leds waardoor ze nog minder op onze energierekening zullen rusten (verlichting is goed voor slechts een paar procent). In de zomer worden auto’s, kantoren en in toenemende mate huizen gekoeld door airconditioning. Dat zou zelfs een argument vormen om de klok in de zomer een uur achteruit te zetten, in plaats van vooruit! Want dan gaat de zon eerder onder en hoeft er dus minder lang gekoeld te worden. Dat is evident in een land als Spanje, dat eigenlijk een te westelijke ligging heeft ten opzichte van de Europese tijdszone (en dus ook in de winter al ver afwijkt van de zonnetijd), waar het in de zomer tot zeer laat in de avond licht is en dus heet blijft. Het eventuele alternatief, het klokuur onveranderd laten en ’s zomers een uur eerder beginnen, maakt ook nauwelijks verschil voor ons energiegebruik.

Met schaarse fossiele hulpbronnen heeft het ritueel van de zomertijd niets te maken. Vanuit het perspectief van duurzaamheid zie ik maar één serieuze rechtvaardiging om de huidige situatie te handhaven. Duurzaamheid vereist denken op een andere tijd- en ruimteschaal. De instelling van zomer- en wintertijden maken ons iedere keer weer bewust van het feit dat uren bedacht zijn door mensen, die hun evenwicht zoeken ten opzichte van de natuurlijke ritmes van de planeet en de kosmische tijd van het heelal. Een dergelijk bewustzijn kan het begin zijn van een nieuwe houding. Wie dit te ingewikkeld vindt, kan beginnen met te luisteren naar de tijdloze muziek van Bach’s honderdzesde cantate, gecomponeerd op de woorden Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit.

Geplaatst in:
Algemeen

9 reacties op 'Het zinloze ritueel van de zomertijd'

Boudewijn van Os

Mevrouw Fresco,
Het is nog belachelijker. Men kan wiskundig een gemiddelde tijdsverschuiving berekenen, waarop wij over het jaar tot de meest optimale bezuiniging komen. Stel dat ergens een half uur vooruitzetten en dat in de toekomst zo laten de oplossing is. Dan ben je van de verschuiving af. Nu komt het belachelijke. Nederland heeft een Midden-Europese-Tijdsrekening. Dat is zowiezo niet optimaal voor alle landen die die tijdsaanduiding hebben. Dus met een wereldeconomie is tijdverschuiving onzinnig

J. Gieskes

De oplossing voor uw probleem is de simpelheid zelve: verdraai de klok niet één uur voor-of achteruit (zomer vs winter)in eeuwig voortdurende herhaling, maar een HALF uur, en blijf er daarna voorgoed van af.In maritieme kringen, als het schip van de ene naar de andere tijdzone vaart, is een verzetten van de klok op hele uren of delen daarvan heel normaal, en je merkt er in het dagelijks reilen en zeilen niets van. Ik heb meegemaakt dat de kapitein wilde dat elke dag de zon om precies 12 uur smiddags boordtijd op zijn hoogst stond. Afhankelijk van breedtegraad, vaart ( = snelheid) en koers berekenden we dan waar het schip 24 uur later ongeveer zou zijn, en dan werd de klok 20 of 23 minuten bijvoorbeeld verzet. Met de sextant maten we volgende dag 12 uur de zonnehoogte en als die inderdaad om 12 uur op zijn hoogst stond: bingo! De moraal van dit verhaal: aan boord merkte niemand dat het tijdverschil met Greenwich niet een vol uur precies was, en bijkomend voordeel was dat je aan het tijdverschil makkelijk wende omdat er geen sprongen van een uur werden gemaakt. Als we dus de klok een half uurtje verzetten in heel Europa zijn we in eén klap van al dat gedoe af.Ik hoop nu maar dat landrotten dit kunnen begrijpen. Simple comme le bonjour. Joost

E. Honig

Waarom moet de zomertijd per se nuttig zijn? Het is gewoon LEUK en het kost bijna niets. De meerderheid van de bevolking is blij als het weer zomertijd is. Dat lijkt me voldoende reden om ermee door te gaan. Het doet er niet toe dat de energiebesparing gering is. Als dat het argument is kunnen we ook beter het gloeilampenverbod terugdraaien. Dat levert namelijk nauwelijks energiebesparing op, maar kost wel geld (nieuwe armaturen) en is NIET LEUK (LEDs geven koud licht en ijlen irritant na bij beweging). Als je energie wil besparen, schakel dan maar de duisternis bedervende buitenverlichting uit.

Jan Visser

Dit klinkt toch als “10 Argumenten om niet te hoeven genieten van het leven”. Blijkbaar zit mevrouw Fresco altijd binnen naar Bach te luisteren als het lekker weer is. Maar ik vind het heerlijk om als het lekker weer is ‘s avonds op een terras te zitten. Ook in September was het mogelijk om na je werk nog even lekker buiten zitten, dankzij de zomertijd! Ik zou dat niet graag willen missen alleen omdat het energetisch neutraal is. Ik raad mevrouw Fresco aan eens wat meer te genieten als het mooi weer is, in plaats van uit naam van God de genoegens van de zomertijd te willen verbieden.

T. Salverda

Geachte mevrouw,
In “Het zinloze ritueel van de zomertijd”, 3de kolom, staat een grappige vergelijking, namelijk “…waren de uren overdag langer dan ‘s winters,..”. Dit doet mij denken aan wat ik jaren geleden eens hoorde: “‘s ochtends is het kouder dan binnen”.
Inderdaad kun je je afvragen of de ‘besparingen’ opwegen tegen alle beslommeringen 2x per jaar. Het enige zinvolle lijkt mij een tropenrooster bij zeer warm weer en voor gebouwen zonder airco. Maar dan werkt men gewoon uren eerder op de dag zonder de klok te verdraaien.
M.vr.gr.

Moniek Spaans

Eigenlijk hoor ik nooit iemand over wat het effect van de zomertijd op het slaapritme van kinderen heeft.
Aan het einde van het schooljaar, wanneer de rek er toch al wat uit is, is het voor kinderen echt geen lolletje om naar bed te moeten als het nog licht is. Het is moeilijk de slaap te vatten, als het buiten nog gonst en twinkelt van leven. En voor ouders is het ook stomvervelend om de ‘hoogste tijd’ te moeten verkondigen, terwijl het die tijd helemaal niet lijkt te zijn, met alle chaggrijnige en onuitgeslapen gevolgen van dien.

Co Stuifbergen

We hebben die zomertijd helemaal niet nodig.

Dan spreken we gewoon af dat in Nederland winkels, scholen, bedrijven etc. in de winter om 9 uur open gaan (Greenwhich Mean Time) en in de zomer om 8 uur.

ht dolphijn

wie zijn de afrikaanse stammen die weken van vijf dagen kennen ? mvg ht dolphijn antroproloog

Mark Verschuren

Beste Louise,

Als je wil weten waarom we in onze westerse tijd- en kalenderrekening uit de pas lopen met de natuur dan lees eens dit artikel en je zult wellicht tot nieuwe inzichten komen………
http://www.jaarringfestival.nl/website/content/view/13/36/