De toenmalige Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic (rechts) met generaal Ratko Mladic op archiefbeeld in april 1995.   (Foto Reuters) De toenmalige Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic (rechts) met generaal Ratko Mladic op archiefbeeld in april 1995.  (Foto Reuters)

Arrestatie Mladic in „zeer nabije toekomst"

Gepubliceerd: 29 maart 2008 13:03 | Gewijzigd: 1 april 2008 09:28

Door onze correspondent

Brdo, 29 maart. Servië zal in de „zeer nabije toekomst" oud-generaal Ratko Mladic arresteren. Dat zei de Servische minister van Buitenlandse Zaken Vuk Jeremic vanochtend na afloop van een ontbijtbijeenkomst met de Europese ministers van Buitenlandse Zaken in het Sloveense Brdo.

Tijdens de bijeenkomst zelf zei Jeremic dat Mladic alleen gearresteerd zal worden als Servië „op de Europese weg” zit. Jeremic vroeg expliciet om een ‘stabilisatie- en associatieakkoord’ met de EU waardoor Servië de status van aankomend EU-lid krijgt. Nederland, gesteund door België, houdt vast aan het standpunt dat zo’n akkoord er alleen komt als Mladic – die wordt verdacht van oorlogsmisdaden in Srebrenica in 1995 – is uitgeleverd aan het tribunaal.

De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Maxime Verhagen (CDA) zei deze week dat Servië de belofte van snelle arrestatie van Mladic al eerder heeft gedaan: net vóór de presidentsverkiezingen van begin februari die werden gewonnen door de pro-westerse kandidaat Boris Tadic. De EU-lidstaten, met uitzondering van Nederland en België, vinden dat Servië snel de status van aankomend EU-lid moet krijgen om te voorkomen dat de Servische nationalisten de parlementsverkiezingen winnen van 11 mei.

Tijdens de bijeenkomst met Europese ministers zei de Servische minister Jeremic dat Servië nog niet eerder zo ver verwijderd was van „het Europese idee” sinds de val van Slobodan Milosevic in oktober 2000. „En of jullie het nu leuk vinden of niet, dat komt door de steun die een aantal van jullie hebben gegeven aan de onafhankelijkheidsverklaring van Kosovo.”

Volgens bronnen zou Jeremic ook tegen de EU-ministers hebben gezegd dat de pro-westerse partijen in Servië de parlementsverkiezingen in mei zullen verliezien als er nog één Europees land bij komt dat de onafhankelijkheid van Kosovo erkent. Tot nu toe hebben achttien van de 27 EU-lidstaten dat gedaan.

Meer nieuws in de rubriek europa
Achtergrond

Europablog

Nieuwkomers: vrouwen uit de nationale politiek én de Roemeense 'Paris Hilton’.

Vier vragen

Wat deden Nederlandse Europarlementariërs de afgelopen jaren precies? Een overzicht.

Discussie

Het benoemen van racisme is het nieuwe taboe, stelt Rene Danen. Wat vindt u?

zoeken

in

Jeroen van der Kris over de verkiezingsuitslag

Gesponsorde links

 

    Op zoek naar een serieuze relatie? Doe de psychologische PARSHIP-test en vind de partner die echt bij je past.
    Meld u nu gratis aan.