Ambtenaren dreigen geld mis te lopen

Gepubliceerd: 23 december 2006 00:00 | Gewijzigd: 22 augustus 2008 17:34

Door onze redacteur Claudia Kammer

Den Haag, 23 Dec. Ambtenaren die ouderschapsverlof opnemen, krijgen hun vrije uren in 2007 niet meer voor 75 procent doorbetaald, behalve als ze meedoen aan de levensloopregeling.

De werkgevers (ministerie, provincie, gemeente of een andere overheidswerkgever) gaan ervan uit dat de ambtenaren meedoen aan de levensloopregeling en gebruik kunnen maken van een belastingvoordeel van bijna 30 euro per dag. Dat bedrag trekken ze af van het doorbetaalde loon. Wie niet meedoet aan de levensloopregeling, loopt zo maximaal 636 euro per maand mis (bij fulltime verlof).

In 2005 waren er 46.000 ambtenaren en semi-ambtenaren die ouderschapsverlof opnamen. Tachtig procent van hen kreeg tijdens dit verlof zijn salaris gedeeltelijk doorbetaald, meestal voor 75 procent. Naar schatting 6 procent van de ambtenaren deed dit jaar mee aan de levensloopregeling. De overheidswerkgevers en de vakbonden kunnen nog niet inschatten hoeveel ambtenaren er volgend jaar geld mislopen doordat ze niet meedoen aan de levensloopregeling. Ze verwachten dat dit er veel zullen zijn, omdat de levensloopregeling niet populair is.

Een woordvoerder van de ambtenarenvakbond Abvakabo FNV zegt dat de cao-onderhandelaars geprobeerd hebben het betaald ouderschapsverlof zo veel mogelijk te behouden.

Sommige werkgevers in de overheidssector hebben hun ambtenaren pas op een laat tijdstip geïnformeerd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft begin december via intranet aangekondigd dat ambtenaren die ouderschapsverlof opnemen ruim 3,50 euro per uur minder krijgen als ze niet meedoen aan de levensloopregeling.

Het doorbetalen van ouderschapsverlof is door de invoering van de levensloopregeling duurder geworden voor de overheidswerkgevers. Zij kregen voorheen een afdrachtvermindering op de belastingen, maar die is per 1 januari vervallen. In de cao’s over dit jaar en volgend jaar zijn daarom nieuwe afspraken gemaakt over het doorbetalen van ouderschapsverlof. De afspraken zijn voor veel ambtenaren al maanden geleden gemaakt, maar de gevolgen worden nu pas duidelijk. Dat komt doordat ambtenaren voor 1 januari moeten kiezen of zij volgend jaar willen meedoen aan de spaarloonregeling, aan de levensloopregeling of aan geen van beide.

Meer nieuws in de rubriek economie
Achtergrond

Schinkels Forum

De regeldruk moet omlaag. Maar hoe moet dat? Praat mee op het forum.

Geld & Werk

Nederland heeft er een nieuwe vakbond bij. Is dat nou wel nodig? (nrcnext.nl)

Weblog Hebben

Moe van de keuzes van Hilversum? Tips voor het bekijken van online videos op tv.

zoeken

in

Gesponsorde links

 

    Op zoek naar een serieuze relatie? Doe de psychologische PARSHIP-test en vind de partner die echt bij je past.
    Meld u nu gratis aan.

AEX actueel