Auteur kritisch rapport Gaza-oorlog verdedigt zich

Gepubliceerd: 30 september 2009 11:48 | Gewijzigd: 14 oktober 2009 10:39

Reuters, AP, AFP

Genève, 30 sept. De „cultuur van straffeloosheid” voor oorlogsmisdrijven in het Midden-Oosten ondermijnt elke hoop op een succesvol vredesproces en versterkt „een klimaat dat geweld bevordert”. Dat zei gisteren in Genève de Zuid-Afrikaanse rechter en internationaal aanklager Richard Goldstone.
Richard Goldstone.   Foto Reuters
Richard Goldstone.
Foto Reuters

Goldstone heeft recentelijk een rapport gepubliceerd over de Israëlische oorlog tegen Hamas in de Gazastrook.

Goldstone sprak in de Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties, die hem tot het onderzoek van de oorlog van eind december tot midden januari opdracht had gegeven.

Goldstone constateerde in zijn rapport dat zowel Israël als de Palestijnse organisatie Hamas zich schuldig had gemaakt aan oorlogsmisdrijven en mogelijk ook misdrijven tegen de menselijkheid en riep op tot grondig onderzoek door beide zijden. Als dat niet gebeurde zou volgens hem de VN-Veiligheidsraad het Internationaal Strafhof opdracht moeten geven een onderzoek in te stellen. De oorlog heeft naar schatting 1.400 Palestijnen het leven gekost, van wie honderden burgers.

Israël reageerde woedend op het rapport. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Michael Posner, zei gisteren in de Mensenrechtenraad dat Washington het eveneens „sterk oneens is met veel van de conclusies en aanbevelingen van het rapport en gelooft dat het ernstige gebreken vertoont”.

Goldstone zei dat hij en zijn team teleurgesteld zijn over de kritiek. Hij verwierp beschuldigingen, met name van Israël, dat de conclusies van zijn rapport politiek gemotiveerd waren. Wat hem had gedreven was de wens om degenen ter verantwoording te roepen die burgers hebben geschaad, zei hij. De „cultuur van straffeloosheid heerst al te lang in het gebied”, zei hij.

Ondanks zijn kritiek op het rapport riep Posner Israël – en ook Hamas – op om geloofwaardig onderzoek te doen naar de beschuldigingen van oorlogsmisdrijven. „Als zulk onderzoek op de juiste wijze en eerlijk wordt verricht, kan dat dienen als een belangrijke vertrouwenwekkende maatregel” ter versterking van het streven naar een duurzame vrede, zei hij.

Meer nieuws in de rubriek buitenland
Achtergrond

Karadzic

Het proces-Karadzic gaat weer verder. Acht vragen en antwoorden over het proces.

Fotoserie

Foto's van het grootschalig offensief in de Afghaanse stad Marjah.

Haïti

Reportages, graphics, foto's en achtergronden over de nasleep van de aardbeving in Haïti.

zoeken

in

Webreportage over alledaags Bagdad

This text will be replaced

nrc nu: Het aanzien van Nederland


Hubert Smeets, NRC-commentator buitenland, bespreekt met Robert van de Roer de internationale reputatie van Nederland, na de val van het kabinet en het vermoedelijke Nederlandse vertrek uit Afghanistan. Bekijk ook Joost Oranje over de val van het kabinet en komende verkiezingscampagne.

Gesponsorde links

 

    Op zoek naar een serieuze relatie? Doe de psychologische PARSHIP-test en vind de partner die echt bij je past.
    Meld u nu gratis aan.