Premier Balkenende spreekt Nederlandse troepen in Irak toe, op 7 januari 2004.   Foto AFP Premier Balkenende spreekt Nederlandse troepen in Irak toe, op 7 januari 2004.  Foto AFP

Oud-ministers: onderzoek Irak-oorlog nodig

Gepubliceerd: 11 januari 2009 20:07 | Gewijzigd: 25 januari 2009 15:57

Door een onzer redacteuren

Amsterdam, 11 jan. Vijf oud-ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland zijn unaniem van mening dat er een parlementair onderzoek moet worden gehouden naar de besluitvorming rond de Nederlandse politieke steun aan de oorlog tegen Irak in 2003.

Dit bleek vandaag tijdens een door de Volkskrant georganiseerd debat in de Amsterdamse Rode Hoed met het vijftal naar aanleiding van de aanstaande inauguratie van de nieuwe Amerikaanse president Barack Obama.

Minister-president Balkenende weigert stelselmatig een dergelijk onderzoek omdat dit volgens hem geen nieuwe feiten aan het licht zal brengen.

Oud-minister Hans van Mierlo (D66) noemde deze houding „een schande”. Hij wees erop dat het niet aan de minister-president is om te oordelen over de wens van het volk om te weten wat er is gebeurd. Zijn opvolger van destijds, de VVD'er Jozias van Aartsen, was het „één op één eens’’ met Van Mierlo, zo zei hij.

Ook minister Ben Bot (CDA), die in het tweede kabinet-Balkenende de post Buitenlandse Zaken van de naar de NAVO vertrokken Jaap de Hoop Scheffer overnam, vindt een onderzoek „nodig”. Hij verwacht geen nieuws, maar verwacht wel dat het „zuiverend” kan werken.

Oud-minister Van den Broek zei dat „de onzekerheid niet moet voortbestaan”. Hij herinnerde eraan dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië wel onderzoek hebben verricht mede om daar lessen uit te trekken. „Het Nederlandse kabinet vindt blijkbaar: we hebben niets geleerd en we hoeven ook niets te leren.” Ex-minister Van der Stoel (PvdA) zei het „eens” te zijn met Van den Broek.

Meer nieuws in de rubriek binnenland
Achtergrond

Recht en Bestuur

Lees- en linkwijzer bij het pleidooi voor hulp bij zelfdoding door 70-plussers.

Onderwijsblog

Ad Verbrugge over de PVV. Hoe een paar zinnen in een groot artikel tot ophef kunnen leiden.

Securityscanner

Acht vragen en antwoorden over de securityscanner (+infographic).

zoeken

in

Gesponsorde links

 

    Op zoek naar een serieuze relatie? Doe de psychologische PARSHIP-test en vind de partner die echt bij je past.
    Meld u nu gratis aan.