Gisteravond zei Zalm dat „de jacht op Verdonk is geopend”, na kritiek op haar van achtereenvolgens de Amsterdamse wethouder Ahmed Aboutaleb (PvdA) en het Tweede-Kamerlid Tineke Huizinga (ChristenUnie). Zalm, die premier Balkenende verving in het televisie-interview met de minister-president, zei zich te ergeren aan de kritiek op Verdonk, die de kritiek zelf afdeed als „schandalig” en weigert nog te praten met Aboutaleb als hij geen excuses aanbiedt.
Eerder deze week stelde Aboutaleb, als gastspreker op een VVD-bijeenkomst in Den Haag, dat landelijke politici als Verdonk en Balkenende Amsterdam in de steek hebben gelaten bij het tegengaan van radicalisering onder moslimjongeren na de moord op Theo van Gogh in 2004. Verdonk had volgens hem „handig” politiek gebruik gemaakt van de gelegenheid door te spreken op een bijeenkomst in Amsterdam op de avond van de moord op de filmer. Daarna heeft ze zich volgens hem nooit meer laten zien in Amsterdam voor overleg. Huizinga-Heringa vergeleek in een interview met het blad Christenen in Contact de uitzetting van uitgeprocedeerde asielzoekers met de wijze waarop joden gedeporteerd werden in de Tweede wereldoorlog.
In beide gevallen reageerde Verdonk woedend. Van Aboutaleb eist zij verontschuldigingen voor een „schandalige verdraaiing van de feiten” voordat ze weer met hem wil spreken. Een debat met hem morgen in het tv-programma Buitenhof heeft zij afgezegd. De uitlatingen van Huizinga noemde Verdonk „schandalig” voor de camera’s van het programma Netwerk.
Zalm zei gisteravond dat hij Verdonk steunt in het eisen van excuses van Aboutaleb. De wethouder blijft erbij dat hij een puur politieke uitspraak heeft gedaan, en de integriteit van de minister niet in twijfel heeft willen trekken. Volgens de Amsterdamse burgemeester Job Cohen (PvdA) kan dat als een excuus worden geïnterpreteerd. Cohen zei gisteravond in NOVA dat de uitspraken van Aboutaleb „niet handig” waren. Voor de opmerking van Zalm dat haar tegenstanders de jacht op Verdonk hadden geopend, had Cohen evenmin waardering. De uitlatingen van Huizinga noemde Zalm „onder de gordel”, maar hij eiste geen excuus.

AEX: 310,03 




